26

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

x_angel, poszedł mail.

W chwili obecnej nie mam już dostępnych PCB. Ale zamówiłem kolejnych 10 szt. - powinny być za 1-2 tyg.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

27

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

A nie wiem czemu mi się ten wątek wyświetlił jako nieprzeczytany i nawet nie spojrzałem na datę :P

28

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Przyszły płyteczki... ale jest mały defekt... Chińczycy nie wycieli kształtu na górze płytki (jak na załączonym obrazku). Jak ktoś ma za wysoki kondzioł w tym miejscu to trza dogiąć lub dociąć płytkę...

Post's attachments

pcb.png 1.11 mb, liczba pobrań: 1 (od 2020-09-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

29

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Eee, łatwo to zrobić. Naciąć brzeszczotem do metalu te dwie pionowe kreski do odpowiedniego momentu równiutko, następnie starannie naciąć lekko na wierzchu i pod spodem płytki ostrym nożykiem do tapet tą kreskę poziomą i wyłamać prostokącik kombinerkami. Na koniec ewentualnie pilniczkiem poprawić i już.

A dlaczego nie wycięli tego? Warto by wiedzieć na przyszłość. Ja np. jak pierwszy raz zamawiałem płytki do obudowy Sikora kartridża, to tam mam taki prostokątny otwór. Wtedy Chinka napisała mi maila ze zrzutem ekranu jak ona te gerbery widzi u siebie na maszynie i zapytała czy ten prostokąt mają wyciąć czy nie, bo domyśliła się, że chyba ma być wycięty. Poradziła mi na przyszłość, żeby dla pewności robić w gerberach dodatkowy plik *.gko, który zawiera tylko miling. Powiedziała, że taki plik jest dla nich wtedy jednoznaczny i na pewno dobrze wszystko powycinają, bo na podstawie pozostałych plików, to mogą czasem nie zauważyć takich dodatkowych wycięć w płytce. Od tego czasu zacząłem robić w gerberach plik *.gko, bo wcześniej faktycznie nigdy nie robiłem, ale też nie miałem bez tego nigdy problemów tego typu.

30

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Drugi raz zamawiałem te same płytki - za pierwszym razem wycieli. Mało tego - zamawiałem z tego samego gerberka i wcześniej nie mieli problemów. Wydaje mi się, że tym razem ktoś kto wrzucał płytki na maszynę nie "zauważył" wycięcia. Zgłosiłem to do JLPCB ale nie ma co liczyć na gratyfikację raczej..

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

31

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

pancio.net: wziąłbym ze dwie, jeśli nie masz tam za dużo rezerwacji.
Już piszę maila w tej sprawie.

32

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Nie ma najmniejszego problemu... teraz mam zapas :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

33

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Wybaczcie wykopaliska, ale macie jakiś pomysł jak to działa:
https://www.vintagecomputercenter.com/p … tari-600xl

Szukam czegoś do mojego "nowego" nabytku i to mi się podoba, bo jest malutkie i nie wymaga wiele ingerencji w płytę. Tylko cena trochę sporawa, zwłaszcza że wszystkie części mam.

Wkłada się to tylko w podstawkę ANTICa, jak to sobie radzi bez sygnałów z PIA? Ten drugi GAL chyba generuje sygnały PBx. Ktoś coś wie?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

34

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Nie bedzie to odpowiedz na twoje pytanie, ale możesz to kupić sporo taniej (35 euro) prosto od autora i wysyłka chyba z Niemiec.
http://www.van-radecke.de/STUFF/tfhh_HW_info.pdf

35

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

_tzok_ napisał/a:

Wkłada się to tylko w podstawkę ANTICa, jak to sobie radzi bez sygnałów z PIA? Ten drugi GAL chyba generuje sygnały PBx. Ktoś coś wie?

Dokładnie tak jak powiedziałeś... wszystkie wymagane sygnały są  pod ANTIC-iem a dodatkowy GAL prawdopodobnie pełni rolę części obsługującej odpowiednie bity PORTB.  Inaczej nie potrafię sobie tego wyobrazić... zalookam ile dla memberow .. moze będzie taniej.

Edit:
W sklepie ABBUC cena 35 ojro + 15 ojro transport. Jeśli jesteś zainteresowany to moge zamówić ( z inżynierskiego punku widzenia to bardzo ciekawy projekt) a potem już lokalnie.. paczkomat czy cus...

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2022-08-28 19:03:29)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

36

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Ok, dzięki, bezpośrednio u Autora cena jest taka sama... widzę, że ma 2 wersje — do 600 XL i do całej reszty. Muszę do niego napisać, czy to chodzi o kwestie mechaniczne, czy o to, że w 600 XL również podstawowe 64 kB idzie z rozszerzenia, bo moja 600 XL ma już 64 kB.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

37

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Owszem, podstawowe też idzie z tego rozszerzenia. Jest to opisane w instrukcji montażu - trzeba zupełnie usunąć podstawową pamięć.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

38

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Niestety według słów autora rozszerzenia, wersja 800XL/65XE nie pasuje mechanicznie do 600XL. W instrukcji montażu jest napisane, że można, ale nie trzeba usuwać podstawowej pamięci, wystarczy ją "zablokować" podłączając jeden dodatkowy kabelek.

Tylko martwi mnie, że raczej trzeba usunąć lub ciąć górny ekran, a w takim układzie wolałbym chyba "poświęcić" 800XL, bo 600XL jest na tyle rzadka, że wolałbym ją zachować jak najbliżej oryginału. Zwłaszcza, że poza dołożeniem 64 kB przez poprzedniego właściciela (zrobionym bardzo "czysto" i estetycznie) jest niegrzebana, kompletna i w bardzo ładnym stanie. Nawet nie robię w niej S-Video, bo nie chcę ciąć ścieżek (a w tej płycie trzeba).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

39

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Tak więc zostaw 600xl w spokoju :) niech będzie w stanie prawie oryginalnym. Najlepiej przerabiać 65xe z eci. Amen.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

40

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Popieram. A do 600XL dołóż sobie zewnętrzny ram z przelotką PBI... :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

41

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Tak też zrobiłem... i mam jedno rozszerzenie, które mogę przekładać między 800XL i 600XL, a w 800XE z ECI mam wewnętrzny 1MB.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

42

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Odgrzeję trochę temat, bo jestem akurat w trakcie składania płytki 512k od pancia.net, a właściwie już poskładałem i
został mi jeszcze GAL do wypalenia. I tu ZONK.
Programator TL866II Plus na Xgpro nie bardzo chce mi zaprogramować GAL'a 22V10D, niby programuje, ale po zakończeniu wywala błąd przy weryfikacji, ponieważ okazuje się, że nic na nim nie zaprogramował.
Może ten model nie ogarnia tego typu GAL'a, bo np. z 16V8D nie ma żadnego problemu.
Dodam, że próbowałem 5 sztuk. Wszystkie są czyste. Jest to możliwe, że są jakoś zabezpieczone?

Pytanie, czy ktoś już przerabiał podobną sytuację?

Post's attachments

Xgpro.jpg 597.48 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

43

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Spróbuj trochę podnieść napięcie programowania. Ale nie rób na maxa, tylko podnieś tam o jeden poziom wyżej, spróbuj zaprogramować, jak nadal to samo, to jeszcze o jeden poziom wyżej itd.
Nie wiem czy można to podnosić w nieskończoność i czy się nie uszkodzi GAL, więc na własne ryzyko robisz, ale ja tak mam w programatorze TL866 (starsza wersja niż twoja) i właśnie przy GALach większych niż 16V8 muszę podnosić to napięcie i wtedy się programują i działają poprawnie.

44

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Wyłącz "Test pinów" i "Encrypt chip".

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

45

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Wszystkie możliwe kombinacje przeleciałem i nic to nie zmienia. Może one są uszkodzone.
Zamówiłem na próbę zamiennik Atmela ATF22V10C, jak tego też nie ogarnie to się poddaję :(

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

46

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Właśnie się dowiedziałem z jakiegoś niemieckiego forum, że programator TL866II Plus nie zaprogramuje GAL'a większego jak 16V8, bo ma zrypany firmware, nawet po apdejcie nie ogarnie.
Okazuje się, że w XGecu T48, czyli jego następcy nie ma już tego problemu.

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

47

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Ja mam TL866CS i programuje mi wszystkie GAL-e 16V8 i 20V8. Jedyne co, to dla niektórych wersji GAL-i muszę zmieniać napięcie programowania, o czym wyżej pisałem. Innych GAL-i nie próbowałem bo nie miałem potrzeby, więc nie wiem. Ciekawe czy problem, który opisałeś dotyczy też starszych wersji TL866 takich jak mój. Nie mam żadnego 22V10 żeby sprawdzić...

48

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

@hicchał, podeślij może po sztuce do mnie i do Mq, sprawdzimy. Koniecznie z wsadem. Myślę, ż eMariusz zgodzi się na testy?

Sikor umarł...

49

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Eee, to nie ma sensu chyba takie wysyłanie. Jak będę robił jakieś zakupy, to przy okazji kupię gdzieś jakiegoś GAL-a 22V10 i sprawdzę. Chociaż skoro napisali w internetach, że się nie da, to najlepiej po prostu doczytać info czy nie da się na wszystkich wersjach TL866, czy tylko na niektórych. Ja generalnie i tak nie mam obecnie żadnego innego programatora do takich układów:-)

50

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Jako, że mam wszystkie 3 wersje tego programatora i kilka sztuk GAL22V10 też się znajdzie to mogę to zweryfikować...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.