126

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

czemu nie, coś by się zadziało wreszcie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

127

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Panowie, bez przesady - demoscena na Atari ma wyciskać ostatnie soki z Atari, nie z monstrów. Oczywiście, jako dodatkowe kategorie - czemu nie, ale nie idźmy w tę stronę (vide Falcon i ilość produkcji na stock kontra ilość produkcji na 060).

Sikor umarł...

128

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Matej cały czas ma gorącą głowę...

129

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Sikor napisał/a:

Panowie, bez przesady - demoscena na Atari ma wyciskać ostatnie soki z Atari, nie z monstrów. Oczywiście, jako dodatkowe kategorie - czemu nie, ale nie idźmy w tę stronę (vide Falcon i ilość produkcji na stock kontra ilość produkcji na 060).

Demo NG, na 8bit plus 1mb....
Po prostu opad szczęki.

130

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

bardzo dobry pomysl, rozdzielic konkursy na prace na prawdziwy sprzet i te ktore dzialaja dopiero po dodaniu dodatkowych urzadzen jak pamiec czy inne uklady.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

131

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

bardzo dobry pomysl, rozdzielic konkursy na prace na prawdziwy sprzet i te ktore dzialaja dopiero po dodaniu dodatkowych urzadzen jak pamiec czy inne uklady.

Popieram Twój postulat. Może warto to rozważyć przy okazji compotów.

oto koło :r przyp "pole 3,142857 * :r * :r przyp "l 2 * 3,142857 * :r przyp "i l / 360 powtórz 360 [np :i lw 1] już

132

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Ortodoksy... jedne... se kupta Atari w pudelkach i nie używajta! A scena dzięki dopałkom żyje... howqh! A kompoty to se róbta na zimę w wekach :-) Howgh(2)!

BTW,
Przecież są kategorie typu 256b, 16Kb itd.. to tam można się wykazać.. na maxa.. ortodoksalnie.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

133

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

ale rozumiesz chociaz ze te 16kb moze wymagac do dzialania 1mb ramu ;)

wlasnie taka to "scena" zyje dzieki dopalkom

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

134

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

A to jest przymus czy przywilej mieć 1MBRAM przy 16KB kodu?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

135

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

...

Ostatnio edytowany przez xxl (2022-09-04 21:05:18)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

136

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

bardzo dobry pomysl, rozdzielic konkursy na prace na prawdziwy sprzet i te ktore dzialaja dopiero po dodaniu dodatkowych urzadzen jak pamiec czy inne uklady.

Wg tego, co piszesz, "dodatkowe urządzenia jak pamięć czy inne układy" powodują, że sprzęt już nie jest "prawdziwy".
Dobrze rozumuję? Biedni amigowcy...

Ostatnio edytowany przez Drakon (2022-09-04 21:44:28)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

137

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Akurat co do rozszerzonej pamięci i stereo nie widzę przeciwwskazań, bo to się dość u nas upowszechniło. Dema to programy specyficzne więc na tak rozszerzonych konfiguracjach mogą iść. Tylko już nie robić dem ponad 1MB bo to mało kto zobaczy!! :P

Reszta tego hardware-stuffu (twardyski, Rapidusy, VBXE, itp.) to już jednak pewne rodzaju "ekstrawagancja" i raczej niewiele osób posiada więc nie byłbym za wieloma produkcjami wymagającymi ich do działania. :>

138

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

dysk twardy nie jest żadną ekstrawagancją. Podłączasz pod stockowy sprzęt i działa, OS obsługuje to jak wszystko inne. A co do traktowania Rapidusa, czy VBXE w innych kompotowych kategoriach to jest to raczej naturalna kolej rzeczy. Zresztą już niejednokrotnie były np. rozdzielne GFX compo dla VBXE i Antica.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

139

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Pin napisał/a:

Podłączasz pod stockowy sprzęt i działa, OS obsługuje to jak wszystko inne.

zeby to "dzialalo" musisz miec wiecej pamieci chociazby dla patoreguly jednego banku dla dosa. da sie to jeszcze pogodzic ze masz kategorie podstawowej pamieci a uruchamiac na rozszerzerniach ale jest jeszcze drugi czlon... dziala jak jest OS... rozwin sobie temat sam :) chyba ze dodasz kolejna patoregule ze komunikacja idzie przez OS

upsss podpowiadam ... ;)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

140

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

p*.* jak zwykle i mylisz pojęcia. Co ma urządzenie NewDev do ewentualnych wymagań dosa i zaznaczam fakt, że wszystkie binarki zawierające się w jednym pliku, czy obrazy dysków używających do komunikacji procedur OS nie wymagają dosa, który o zgrozo OPCJONALNIE używa pamięci dodatkowej. A reguły na parties to inna rzecz, ma to wyłącznie na celu wymuszenie pewnej kompatybilności w stosunku do wielu urządzeń I/O na ten przykład. Z korzyścią dla wszystkich i bez żadnych szkód dla oprogramowania.

A tak przy okazji, to ze sceną na szczęście masz niewiele wspólnego i wychodzi to na każdym kroku.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

141

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Pin napisał/a:

A reguły na parties to inna rzecz, ma to wyłącznie na celu wymuszenie pewnej kompatybilności w stosunku do wielu urządzeń I/O na ten przykład.

patoscena lubi wymuszac :-) na szczescie juz nie na SV :D

Pin napisał/a:

i zaznaczam fakt, że wszystkie binarki zawierające się w jednym pliku, czy obrazy dysków używających do komunikacji procedur OS nie wymagają dosa,

bzdura. mozna stworzyc jednoplikowa binarke wymagajaca do dzialania dos. ale skad to mozesz wiedziec ;)

Pin napisał/a:

dosa, który o zgrozo OPCJONALNIE używa pamięci dodatkowej.

gdyby nie ta opcja to ten dos juz zupelnie do niczego by sie nie nadawal, sprobuj go uzyc z podstawowa pamiecia, hdd i zaladuj cos co sie kopiuje np. pod rom na initach ;) oszukuj sie dalej.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

142

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Srakowata papka pier_dół (pierdów?) generalnie. Aż tak urzekło mnie to, co napisałeś że z tej radości położę się spokojnie spać. Wpadnę tu za kilka dni daj Boże ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

143

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Cześć,

Przepraszam, że się wypowiem - jestem osobą całkowicie z boku tzw. sceny. Ale z zaciekawieniem czytałem niniejszy wątek :).

Od jakiegoś czasu obserwuję co się dzieje w świecie starych komputerów (jestem dawnym 8-atarowcem i amigowcem). Fajnie, że to wszystko się nadal rozwija. Dobrze, że powstają nowe konstrukcje do tych komputerów, które nadal żyją. Tylko mam taką wątpliwość: w dawnych czasach wydawało mi się, że dema i tego typu produkcje sceny, pokazywały między innymi co koderzy potrafią jeszcze wycisnąć ze swoich komputerów. Oczywiście element pomysłowości, oryginalności, warstwa graficzna i dźwiękowa również były ważne. Ale sztuką było osiągnięcie czegoś, czego wcześniej na tym samym sprzęcie jeszcze się nie nikomu udało.

I zastanawiam się jaki ma aktualnie sens tworzenie na zamknięty z założenia system małego Atari (nieco w przeciwieństwie do np. Amigi), dem czy gier, które wymagają kilkuset kilobajtów (lub więcej) RAM, jakichś systemów stereo, itp. Przecież ten system nigdy takich dodatków nie przewidywał.

Wiadomo przecież, że im bardziej rozbudowany sprzęt tym osiągnie się więcej. Tylko, że w ten sposób zbliżamy się do tworzenia programów działających na sprzęcie, który z oryginalnego komputera ma klawiaturę, obudowę i być może procesor (chociaż może też już niedługo…). Czy przy takim podejściu nie lepiej napisać demo po prostu na emulator Atari na PC działający na i9, który będzie miał wielokrotny zapas mocy obliczeniowej ;)? Na nim nawet odpowiednik Quake da się stworzyć. Tylko czy to nadal będzie Atari? Gdzie jest tutaj granica według Was?

Nie piszę tego w celu krytykowania Was, bo jak wspomniałem, ze sceną nie mam wiele wspólnego, a cieszy mnie to, że są pasjonaci, którzy nadal dają nowego ducha tym starym sprzętom, i które dzięki nim nadal żyją. Tylko jestem ciekawy Waszego zdania na ten temat bo od dłuższego czasu mnie to zastanawia :).

Poza tym, wszystkich użytkowników tego forum gorąco pozdrawiam bo bardzo fajnie to forum się czyta, a ludzie są tutaj bardzo pomocni :).

Ostatnio edytowany przez prz (2022-09-06 00:25:22)

144

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Pinokio, twoja obrona sytuacji z demkiem Heavena z SV jest już żenująca. XXL tu ma racje, dałeś DUPY i jeszcze się głupio tłumaczysz 'O, patrzcie, łapać złodzieja'

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

145

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

nie jest źle ... dzięki temu będę pamiętał to demko do grobowej deski :-)

.

146

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

prz napisał/a:

Gdzie jest tutaj granica według Was?

Gdzie jest granica? Uważam, że takiej nie ma i być nie powinno... bo scena to nie tylko wyciskanie soków ze stokowego komputera.. to również hakerka sprzętowa. Zauważ, że w latach 80-90-tych rozszerzenie pamięci było baaardzo popularne i stało się jako takim częścią epoki retro. To, że dziś zamiast SIMMexp używa się pamięci statycznych to tylko ekonomia i prostota rozwiązania! Największe produkcje wymagają jedynie tego "epokowego" extRAMu i tyle! A jeśli chodzi o scenę gier.. to przecież rozszerzenie pamięci nie jest wymagane bo dzisiejsze cart-y mają znakomicie większą pojemność... można używać do woli na stokowym.

I nie ma co sobie stawiać granic, bo jeśli coś jest dobre to jako rozszerzenie się przyjmie i będzie kanonem dla pozostałych... a przecież stara maksyma mówi: Mieć, to móc!

A ortodoxy niech se używają stoka z magnetofonem bo to takie prawilne...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

147

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

prz napisał/a:

I zastanawiam się jaki ma aktualnie sens tworzenie na zamknięty z założenia system małego Atari (nieco w przeciwieństwie do np. Amigi), dem czy gier, które wymagają kilkuset kilobajtów (lub więcej) RAM, jakichś systemów stereo, itp. Przecież ten system nigdy takich dodatków nie przewidywał.

Rozszerzona pamięć czy stereo to nie "dziwadło" tylko raczej norma wśród współczesnych ataromaniaków. Przyda się nie tylko do dem ale i niektórych gier. Tutaj nie ma co potępiać, czy się dziwić. :>

Na szczęście dotąd nie powstało żadne super-demou, które wymagałoby bezwzględnie lepszego procka, rapidusa itp. i oby tak zostało. To u "starszych braci" (Amiga/Falcon) zadomowiły się takie "patologie", że trzeba mieć procka 060, itp. aby zobaczyć coś nowszego i fajnego. :(

148

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

prz napisał/a:

Gdzie jest tutaj granica według Was?

nie ma takiej granicy, drzewiej w wildzie zobaczlbys lifehacki z dzwonieniem za darmo albo cos z podkrecaniem sprzetu a dzis obejrzysz faceta w lodce, pokaz cwiczen gimnastycznych albo oblizujacego sie grubasa na tle teczowych parasolek... nie ma granic. mamy wspanialy postep na "scenie"

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

149

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

pancio.net napisał/a:

... bo scena to nie tylko wyciskanie soków ze stokowego komputera.. to również hakerka sprzętowa.

Nie. Scena to scena, a hakerka sprzętowa to hakerka sprzętowa i tyle. :)

Ostatnio edytowany przez Rastan (2022-09-06 09:04:30)

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

150

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

niestety.. jedno bez drugiego nie istnieje...

Sam jestem zwolennikiem i posiadam stokowe sprzęty ale mieć, móc, rozwijać, to jest to co najbardziej kręci. Poza tym, scenowcy bardzo często pomagaj w rozwoju dopałek - patrz PeBe i MIDIcar :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email