1

Temat: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Witam.

Piszę, bo nie wiem, czy to tak ma działać czy ja źle zapamiętałem. Po kolei.

Było sobie Atari 65XE z U1MB i Stereo i SIDE2. W międzyczasie zaczęło świrować i wylądowało u Lotharka na naprawie. W końcu wróciło sprawne i dodatkowo z RAPIDUSEM i VBXE. Podłączyłem, sprawdziłem - wszystko działa. Pobawiłem się i na półkę. Jakiś rok temu jeszcze wszystko działało a od wczoraj same problemy.

Mam problem z VBXE, na jednym TV działa, na jednym nie ale to jest na później. Na razie ważniejsze rzeczy.

Chciałem odpalić demo Boogie Nights, jest początkowa plansza z logo PIN READY i... potrzebujesz minimum 192KB. Przecież mam 1MB. Szybko patrzę do menu - no jest 1088KB ustawione. Dodam, ze podczas startu atarki mam logo ultimate, menu pod klawiszem HELP działa. Ustawiam SDX. Sparta startuje, bez rozszerzenia, nie ma Ramdysku, stacje D5: do D7 nie odpowiadają. Po odpaleniu memtestu mam..... 64KB. Dopiero teraz zorientowałem się, że nie startuje Rapidus (brak loga i Rapidus podczas startu) i nie mogę wejść w jego konfigurację.

Robię reset do defaultowych ustawień. Po długiej walce mam 1088KB ale tylko, jak ustawie OS ROM na XL OS 1.3. Super - SDX działa, ram dysk jest, stacje D5: są i dane co na nich były też są (Ale PBI mam ustawione na 2, a wcześniej wydawało mi się, że ma być zero. Jak dam 0 w tym ustawieniu to stacje wirtualne i ramdysku nie ma). Numen wystartował, Bad Apple - działa (czyli Rapidus działa, jestem w stanie wejść w jego menu konfiguracyjne).

Zadowolony odpalam Boogie Nights... krzaki na ekranie, Nawet loga nie mam. Mem test pokazuje poprawnie 1088KB. Moje podejrzenie to OS ROM w U1MB. Defaultowo jest tam coś OS B PAL i wtedy nie mam rozszerzenia pamięci (po resecie mam MEMO PAD, czy to nie jest czasem rom z Atari 400?). Na XL OS 1.3 większość dem z plików XEX nie startuje. Czy tam nie powinien być inny ROM wgrany żeby to działało? Nic nie zmieniałem jak leżało i niczego nie robiłem żadnych Update. Czy tam nie powinno być coś a'la Stock OS? tak samo się skasowało? Jakby nie to Boogie Night (które wcześniej działało) to bym nie wiedział, że mam jakiś problem.

Mam nadzieję, ze U1MB jest sprawne i to tylko kwestia firmware'u.

Motorynka rulez!!!

2

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

djsmol napisał/a:

(Ale PBI mam ustawione na 2, a wcześniej wydawało mi się, że ma być zero. Jak dam 0 w tym ustawieniu to stacje wirtualne i ramdysku nie ma).

Rapidus też jest urządzeniem NewDevice i zajmuje #0. Jeśli PBI bios dla Side ustawisz na ten sam numer to problemy masz gwarantowane. Ustaw PBI bios na cokolwiek tylko nie #0

No i ewidentnie jest coś nie tak, obstawiam że hardware'owo. Miewałem dwa razy cuda dokładnie z takim konfigiem (no może poza urządzeniem I/O, bo używam IDE Plus'a) problem był z taśmami pomiędzy U1MB a podstawkami w płycie. Dodatkowo trzeba było dołożyć bonusowo masę od płyty głównej do płytki U1MB.

Jak masz na testa inne 6502, to podmień i zobacz czy coś to dało.

Ostatnio edytowany przez Pin (2022-09-05 11:50:49)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Upewnij się, że wszystko porządnie siedzi w gniazdach. Niestety, w tym miejscu często coś nie łączy - pomimo założenia właściwych gniazdek itp. Zwłaszcza, jak się komputer przenosi. a im wyższe kanapki - tym gorzej. W XE masz wieżę podstawek pod Rapidusem, VBXE jest też na przejściówce. A jeśli komputer naprawiał ci Lothatek to popatrz, czy nie masz Rapidusa wyłączonego w menu U1MB (to się nie nazywa "Rapidus" ale nie pamiętam dokładnie jak oraz widać to odwrotnie bo opcję się włącza żeby wyłączyć i odwrotnie).

Ale najpierw to co pisze @pin - czyli czy masz ustawione #2 albo cokolwiek byle nie #0 jako numer urządzenia PBI dla U1MB.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-09-05 11:59:46)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Ok - z tym PBI się wyjaśniło. Był konflikt.
Taśmy od U1MB są dwie i wczoraj obie odpiąłem od podstawek (bardzo ciężko to szło, zapiekły się w gniazdach) i wpiąłem na nowo. Kanapkę dociskałem.
Dziwi mnie tylko ten OS ROM, że na jednym działa, a na innym nie (bo ostatecznie i Numen i Bad Apple poszły więc i 1MB działał, i Rapidus działał). Mam wrażenie, że Lotharek zrobił upgrade oprogramowania bo menu wygląda trochę inaczej ale to na plus.

Widziałem w konfigu, ze Rapidus jest enabled no i działał.

Jak wrócę do domu i będzie więcej czasu to odepnę obie taśmy od U1MB i przemierzę miernikiem. Jak patrzę, to żadnych crosów tam nie ma więc pomiar powinien być szybki i bez kombinowania

Ostatnio edytowany przez djsmol (2022-09-05 12:23:58)

Motorynka rulez!!!

5

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Sprawdziłem taśmy - jest OK.
PBI ustawione na 2 - SDX widzi wirtualne stacje - działa.
Rapidus - działa (BAD APPLE, grafiki hi res) - z włączonym turbo mam kaszanę na demie NUMEN - zarówno po SCART jak i composite (pływa obraz, brak synchro, ale widzę, że demo rozjechało się dźwięk do obrazu, po przywróceniu do Classic wszystko działa.

Nadal podtrzymuję, że ustawienie OS ROM jest tym co powoduje konflikt. Mam takie dostępne opcje:

Atari OS B PAL - tutaj mem test widzi zawsze 64KB, SDX nie ma ramdysku i wirtualnych stacji, zamiast Basica mam Memo Pad jak w A400 po wyłączeniu loadera i SDX
Altirra OS - atarka zawiesza się podczas inicjalizacji Rapidusa. Po wyłączeniu Rapidusa SDX działa bez problemów, boogie nights nie działa, cdrug startuje jako kaszana a potem już ok, po wyłączeniu loadera mam basic, a zamiast seltestu mam animację, żeby włożyć dyskietkę
XEGS OS - SDX działa, część dem działa, te nieszczęsne boogie i cdrug kaszana i nie działa, mam basic
XL OS 1.3 - SDX działa, Rapidus startuje, Cdrug jak przy Altira, boogie nights nie działa, po wyłącznie SDX i Loadera mam normalny Basic.

Tak z kronikarskiego obowiązku mam wgrane Atari Basic C, Altirra Basic, Atari ASM/ED, Synassembler i załączam sdjęcie z System Information od U1MB

Ostatnio edytowany przez djsmol (2022-09-05 17:55:34)

Post's attachments

20220905_185158.jpg 257.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Motorynka rulez!!!

6

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Numen + Rapidus się kaszani bo nie ma innego wyjścia.
Z tymi OS-ami to jakoś dziwnie bo Atari OS B nie powinien mieć Memo Pad-a - to siedzi w OS A. Boogie Nights (może i CDrug) nie startuje poprawnie jeśli masz włączony Basic. Musisz go wyłączyć (sprawdź poziom U1MB ale i loadera).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Sprawdziłem z wyłączonym Basic. Z Cdrug nie ma żadnej zmiany i boogie nights Za wyjątkiem... ATARI OS B. Wyłączenie Basic wyświetla poprawnie planszę tytułową Cdrug i dalej demo stoi. Boogie nights dalej błąd, że nie mam 192 KB.

Motorynka rulez!!!

8

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Coś masz namieszane. Odpal http://atarionline.pl/utils/F.%20Diagno … 28k%5D.xex i sprawdź, czy w ogóle ci przetestuje pamięć rozszerzoną. Bo jak dla mnie to coś ci nie kontaktuje.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Pod XL OS 1.3 - test przeszedł - 64 banki 1024 KB
pod OS B PAL - brak pamięci rozszerzonej

Motorynka rulez!!!

10

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Tu akurat mam tak samo więc jest OK.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

OS B był przeznaczony do Atari 400/800, gdzie port B miał obsługiwać 3 i 4 joystick a nie dodatkową pamięć. Dlaczego chcesz używać tego systemu w tak rozbudowanym komputerze?

12

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

pasiu napisał/a:

OS B był przeznaczony do Atari 400/800, gdzie port B miał obsługiwać 3 i 4 joystick a nie dodatkową pamięć. Dlaczego chcesz używać tego systemu w tak rozbudowanym komputerze?

Jak teraz tak myślę i próbuję odtworzyć co się działo z Atari to dochodzę do wniosku, że:
1. wcześniej miałem stary firmware w U1MB (kolorowe napisy w menu) i tam miałem inny zestaw Romów wgrany,
2. teraz mam wersję 3 wgraną (szare kolory) i nie mam opcji STOCK OS. Pojawiło się OS B.
3. Na starym firmware te dema działały a teraz jest z nimi problem - może jakis in OS ROM powinienem mieć wgrany żeby znowu działało?
4. Może warto zrobić update do wersji 4.0?

Wybaczcie, ale dawno nie siedziałem przy Atarynce i powoli sobie przypominam wydarzenia. Z tego wynika, że sprzętowo wszystko jest OK. Tylko dlaczego część rzeczy się nie odpala?

Upgrade mogę zrobić z pliku ATR - mogę dać update całość jak widzę tylko co się stanie jak wgra się plugin SIDE3 a mam SIDE2? Wolałbym niczego nie uwalić robiąc flash firmware.

Motorynka rulez!!!

13

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

U mnie te dema działają bezproblemowo na OS XL 1.3. I mam wersję 4 firmware (ale na 3.x też działało). Jeśli weźmiesz właściwy wsad to wgrasz właściwy plugin. Tylko czytaj.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Sprawa załatwiona. Zrobiłem upgrade firmware'u do wersji 4. O dziwo na os XL 1.3 teraz te cholerne dema DZIAŁAJĄ!!! W końcu.
Jedyne czego nie mam to pluginu do wyłączania RAPIDUSa ale jak czytam autor firmware'u zrezygnował z niego w nowszych wersjach - będę musiał jakoś przeżyć bez tego przełącznika w menu...

Teraz chciałbym więc zająć się drugą kwestią - VBXE i wyjście SCART.

Mam stary TV LG z bardzo niskim unput lagiem i wejściami analogowymi do moich retro konsol/sprzętów. Po jednym wejściem AV mam normalny ostry obraz z Atari, ale jak wepnę wtyczkę Euro do drugiego wejścia AV to obraz jest mocno przyciemniony - ledwo co widać. Mierzyłem miernikiem poziomy sygnałów RGB i synchro na Atari i są różne w zależności do którego wejścia w TV podepnę Atari.

Mam "nowszy" TV Samsung. Jak podepnę Atari pod niego to też jest obraz i wszystko działa. Tylko input lag jest tak duży, że cieżko nawet pisać. No ale jest i obraz i dźwięk.

Mam jeszcze jeden TV LCD Samsunga z wejściami analogowymi który chciałem zabierać na zloty. I tutaj zonk - TV nie widzi sygnału na wejściu SCART. Nie testowałem ale jedyne co pewnie będzie działać to Composite i S-Video.

Dodam, że kabel SCART jaki mam np. do Amigi działa wszędzie dobrze. Na każdym TV w domu. I tutaj pytanie czy ktoś miał taki problem? Jedyna różnica w kablach między Amigą i Atari to w Amidze mam podpięty też pin 8 w złączu Euro. Próbowałem na szybko zwierać sygnał z VBXE CTRL (rozumiem, że jego poziom wymusza na TV przejście w tryb RGB) właśnie do pinu 8 w SCARCie ale nic to nie dało.
W Amidze jeśli mnie pamięć nie myli na pin16 mam podane 5V a na pin 8 12V (bez rezystorów!!! w necie są schematy z rezystorami, nawet kupiłem taki kabel i zawsze coś nie działało) i nawet na tym LCD Samsunga mam obraz RGB.

Motorynka rulez!!!

15

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Przełącznik jest - to będzie a zakładce "Device Control" albo opcja "Device 3 (s0)" albo "Device 4 (s1)" (zależnie od tego, do którego pinu jest przylutowany przewód) tylko działa to na odwrót - ustawienie "Enabled" wyłącza, a "Disabled" włącza.

Co do TV to zapewne na jednym gnieździe masz obsługę RGB a na drugim nie - stąd problemy z obrazem.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-09-05 21:48:59)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

perinoid napisał/a:

Przełącznik jest - to będzie a zakładce "Device Control" albo opcja "Device 3 (s0)" albo "Device 4 (s1)" (zależnie od tego, do którego pinu jest przylutowany przewód) tylko działa to na odwrót - ustawienie "Enabled" wyłącza, a "Disabled" włącza.

Widziałem te opcje i nie wiedziałem o co chodzi. Dzięki za info - jutro sprawdzę :)

perinoid napisał/a:

Co do TV to zapewne na jednym gnieździe masz obsługę RGB a na drugim nie - stąd problemy z obrazem.

Tego się domyśliłem. Chciałbym jednak odpalić RGB na tym małym LCD który łatwiej zabrać na zlot niż 32 cale w formacie 16:9. Ten mały obsługuje RGB bo Amiga RGB śmiga aż miło na nim więc musi się dać to uruchomić. Ostatecznie mam jeszcze mały 13 calowy TV kineskopowy z wejściem Euro które nie obsługuje RGB ale da się przerobić taki TV (Jungle CHIP) ale to później.

Jak zgłębiałem temat to niby wystarczą sygnały RGB, SYNC i blanking na pin16. Zastanawiam się, czy nie podać z zewnętrznego zasilacza sygnału na PIN8 bo może to jest rozwiązanie. Lub pokombinować z poziomem sygnału na PIN8 (RGB CTRL w VBXE).

Motorynka rulez!!!

17

Odp: Atari 65XE - U1MB problem (i VBXE)

Witam.

Czytałem na forach, że inni też mieli problem, że VBXE i SCART nie zawsze działało z TV. To samo miałem i ja (kilka postów wyżej) i udało mi się rozwiązać ten problem.

Kombinowałem z poziomem RGB CTRL ale nic to nie dawało. W końcu zasugerowałem się innymi kablami. PIN8.

W moim Samsungu żeby RGB zadziałało to oprócz Fast Switch na PIN16 muszę podać sygnał Switch na PIN8. W Amidze mam dostępne 12V więc już szykowałem przetwornicę ale okazało się, że zwykłe 5V też daje radę. Jedyny minus (albo i plus) jest taki, że po załączeniu Atarki jak mam TV na S-Video to przerzuca go na SCART. W przypadku Amigi i 12V jest to natychmiastowe a 5V z Atari potrzebuje ok. 1-2 sekund i wskakuje obraz z VBXE:)

Tak więc porada dla innych bo na forach przynajmniej ja tego nie znalazłem - jak macie problem to podajcie 5V po włączniku na PIN8 (ja tak zrobiłem). Jak nie zadziała to można spróbować podać z zewnętrznego zasilacza 12V na ten Pin i może to będzie rozwiązaniem (prosta przetwornica Step UP).

Motorynka rulez!!!