301

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

wydaje mi sie ze takich sliskich tematow jest wiecej np. nielegale, bank dla dosa, wymog dzialania z roznymi urzadzeniami i/o...

Dla ciebie śliskich, a dla innych normalnych jest to całkowicie akceptowalne. Dzięki temu soft jest względnie zgodny w stosunku do wielu rozwiązań spotykanych w sprzęcie. Z pożytkiem dla wszystkich i ze szkodą dla takich tuków jak ty.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

302

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

ciekawe ile lat ma Matej :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

303

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

TeBe we was talking and drinking on Quast Orneta:) Elan / Satantronic. You showed me Your tools You were working on. I was there with Xi, Raster and other Slovak Guys. Coolest party and that summer. So I am old as You plus minus. Anyways feel and looks forever young. Also Pinokio, Vasco, Fox knows me from Forever...

PS: When we will survive pandemics, world war asteroid impact and alien invasion will buy You pizza and beer guys;) on SillyVenture or Quast if there will be.

Ostatnio edytowany przez Matej (2022-09-12 18:52:31)

^Elanek
7x130XE + 3xAtari Falcon030 + 1xTT03 + 2xST-ATX

304

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Matej napisał/a:

When we will survive pandemics, world war asteroid impact and alien invasion

Do you mean any of them or all together? In others words:

    lda #survived_pandemics
    ora #survived_world
    ora #survived_asteroid_impact
    ora #survived_alien_invasion
    bne survived

or

    lda #survived_pandemics
    and #survived_world_war
    and #survived_asteroid_impact
    and #survived_alien_invasion
    bne survived

;-)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

305

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Eeee... ten tegez... scene wspierając...  @lizi jak tam drajwerek? Może się zdzwonimy kiedy i obgadamy?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

306

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Nie jest to głupi pomysł, a nawet jest całkiem dobrym. Nic tak nie motywuje, jak niechęć do tłumaczenia się z oszczędnej pracowitości. ;-)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

307

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

To proponuje kolo weekendu... się może podreperuje ScenĘ przez wielkie Ę. I oczywiście bez nielegali!

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

308

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Ja się wypowiem ze swojej strony , uważam że stosowanie tzw nielegali ma sens w przypadku pracy na totalnie seryjne atari z 64kb ramu , jako powiedzmy że osobna kategoria dema - dla typowych purystów. Z mojej strony używanie rozszerzeń pamięci pozwala na napisanie dużo lepszych efektów i wręcz nieraz niemożliwych do uzyskania na gołych 64k i choćby nie wiadomo ile nielegali było ...  Prosty przykład DOOMa z dema Rewind - wymaga tak naprawdę 3 banków czyli standardowego 130xe i to w zasadzie do samej grafiki ;) To że samo demo wymaga 1MB wynika z ilości grafiki animacji oraz braku czasu żeby to upchać do mniejszej ilości pamięci.
Natomiast jeśli się zgadzamy na używanie większej ilości pamięci to w dobrym tonie jest nieużywanie nielagali, choćby ze względu na to że pozwoli to na oglądnięcie pracy większej ilości ludzi a w końcu jak siedzę nad jakimś efektem czy demem kilka miesięcy to  po to żeby zapewnić rozrywkę jak największej ilości użytkowników. Stąd moje mieszane uczucia były przy wymaganiu 1MB ramu.
Oczywiście nie wyobrażam sobie konkurowania dema z rapidusem i vbxe w jednej kategorii z czystym sprzętem z ew rozszerzeniem pamięci.
Tego typu problemów zapewne można by było wyszukać dużo więcej - np demo na cartridge i teraz ile może zajmować ROMu cartridga , czy stosowanie dodatkowych koprocesorów wewnątrz cartridge jest legalne jeśli chodzi to na seryjnym Atari a wkładamy sam cartridge ?

Ostatnio edytowany przez swiety (2022-09-19 13:47:07)

309

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

chcialbym to dobrze zrozumiec, istnieje jakis zwiazek miedzy iloscia pamieci a dzialaniem lub nie dzialaniem nielegali?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

310

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

swiety napisał/a:

...Natomiast jeśli się zgadzamy na używanie większej ilości pamięci to w dobrym tonie jest nieużywanie nielagali, choćby ze względu na to że pozwoli to na oglądnięcie pracy większej ilości ludzi...

A co ma piernik do wiatraka? Jak więcej pamięci wpływa na te rozkazy? Może mniej rozkazów - bo skorzystasz z tzw. nielegali - pozwoli zrobić lepsze efekty ekranowe bo w przerwaniu da się więcej wykonać?

311

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

chcialbym to dobrze zrozumiec, istnieje jakis zwiazek miedzy iloscia pamieci a dzialaniem lub nie dzialaniem nielegali?

Nie. Ale istnieje korelacja między działaniem bądź nie nielegalni na najbardziej rozpowszechnionych rozszerzeniach. Chodzi o szacunek do potencjalnego użytkownika/oglądacza/gracza i zminimalizowanie ich irytacji, gdy program nie pójdzie na rozszerzonym sprzecie. Chyba, że ktoś ma gdzieś, czy ludzie będą mogli daną prodkę na swoim kompie obejrzeć.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

312

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

perinoid napisał/a:

Nie. Ale istnieje korelacja między działaniem bądź nie nielegalni na najbardziej rozpowszechnionych rozszerzeniach.

moglbys powiedziec dokladnie o jakie rozszerzenie chodzi? na jakim "najbardziej rozpowszechnionym" rozszerzeniu pamieci nie dzialaja nielegale?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

313

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

napisałem że w dobrym tonie , zakładam że skoro ktoś ma rozszerzenie pamięci to może i mieć jakieś inne rozszerzenia więc po co mam rzucać kłody pod nogi , zwłaszcza że jakoś nie zauważyłem żebym musiał używać nielegali w swoich produkcjach. Przedstawiłem swoje zdanie z którym nie musi nikt się zgadzać , mam to ogólnie w dupie co inni myślą tak naprawdę , bo gdybym czytając takie tematy miał rozkminki to odniechciałoby mi się czegokolwiek zakodować ...

314

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Od pewnego czasu w dobrym tonie jest zmienianie banków pamięci nie przez $D301 tylko inne adresy. Co prawda działa to na oryginalnym sprzęcie ale zupełnie przypadkowo rozwala się na popularnych rozszerzeniach.

315

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

swiety napisał/a:

...napisałem że w dobrym tonie , zakładam że skoro ktoś ma rozszerzenie pamięci to może i mieć jakieś inne rozszerzenia więc po co mam rzucać kłody pod nogi , zwłaszcza że jakoś nie zauważyłem żebym musiał używać nielegali w swoich produkcjach...

OK. Ja to rozumiem, że coś z czymś może nie działać ale procesora i jego wewnętrznego działania nie zmieniasz. Pamięć jest pamięcią, procesor procesorem. To czy korzystasz z alternatywnego zestawu rozkazów, to twoja sprawa.
Jak dla mnie jedno drugiemu nie przeszkadza a jeśli jednak by miało, to pytanie dlaczego? I takie zadałem. Z jakich "nieudokumentowanych rozszerzeń sprzetowych" korzystają te rozszerzenia, że gryzą się z procesorem. W dobrym tonie by było aby sie nie gryzły :)
Jakiś czas temu głosno było o nowych trybach graficznych, które działaja gdy komputer się rozgrzeje albo sie scalak suszarka podgrzeje i wszyscy "ochali i achali" a to dopiero było w złym tonie polegac na temperaturze elementów.

316

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

BartoszP napisał/a:

Jak dla mnie jedno drugiemu nie przeszkadza a jeśli jednak by miało, to pytanie dlaczego?

nie przeszkadza, Perinoid po prostu z braku wiedzy szerzy dezinformacje

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

317

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Skąd ty wiesz co ja wiem? Jakim prawem mnie oceniasz?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

318

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

to akurat proste. bo bredzisz. przklad? prosze: odpisz na 312 :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

319

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Jakie to ma znaczenie? Przecież i tak wiesz lepiej. Wiesz lepiej jak programować, wiesz lepiej co ja wiem, wiesz lepiej co chciałem powiedzieć - to po co ja mam cokolwiek pisać?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

320

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Vasco/Tristesse napisał/a:

Od pewnego czasu w dobrym tonie jest zmienianie banków pamięci nie przez $D301 tylko inne adresy. Co prawda działa to na oryginalnym sprzęcie ale zupełnie przypadkowo rozwala się na popularnych rozszerzeniach.

Eee... Mógłbyś rozwinąć ten temat? Jakie inne adresy i na jakich rozszerzeniach się rozwala?

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

321

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

U1MB, zamiast $d301 zapisujesz bodaj $d380...

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

322

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Domyślam się, że jest jakaś przyczyna zmiany adresu rejestru. Jeżeli mam np. 130 XE i wsadzę do niego U1MB, to tracę dostęp do dodatkowych 64 kB, zmienianych przez PortB, czy zyskuję dodatkowe 1024 kB i mam razem 1152 kB?

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

323

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Lizard napisał/a:
Vasco/Tristesse napisał/a:

Od pewnego czasu w dobrym tonie jest zmienianie banków pamięci nie przez $D301 tylko inne adresy. Co prawda działa to na oryginalnym sprzęcie ale zupełnie przypadkowo rozwala się na popularnych rozszerzeniach.

Eee... Mógłbyś rozwinąć ten temat? Jakie inne adresy i na jakich rozszerzeniach się rozwala?


Byly czasy ze programy/gry firm takich jak Big Five Software, Activision, Synapse Software uzywaly takze rejestrow powtorzonch PIA, po paru latach okazalo sie ze zrobily to specjalnie zeby zawieszac jedno supernowoczesne rozszerzenie pamieci ;-)

kto to mogl wiedziec skoro wszyscy jechali na piratach ;-)

Ostatnio edytowany przez xxl (2022-09-19 18:04:25)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

324

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Wykorzystywały nieudokumentowane rejestry, więc można było przewidzieć, że tak się skończy.

P.S.
Spodziewałem się merytorycznej odpowiedzi, ale na razie jej nie dostałem.

Ostatnio edytowany przez Lizard (2022-09-19 18:25:23)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

325

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

byly/sa bardzo dobrze udokumentowane :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.