1

Temat: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Poszukuję następujących programów (oczywiście celem uzupełnienia bazy AOL i Pigwy):
- Bat's Packer - cruncher autorstwa Bartka Selingera z Wrocławia,
- Tight Packer - najprawdopodobniej stworzył go Jager/Tight^Dial,
- Lux Copy z firmy Pemi Computing Inc. z Bartoszyc.

Byłbym dźwięczny za podesłanie na maila voy małpeczka pigwa kropeczka net. :)

EDIT:
Tight Packer odnaleziony. :)

Ostatnio edytowany przez voy (2015-02-23 12:28:33)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

2

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Podczepiam się pod temat, bo być może właśnie "Tight Packer" jest tym programem, który także chciałbym "pozyskać". (Sugeruję się tym, że na pewno korzystał z niego Jager.) A dlaczego chciałbym - o tym trochę dalej.

Natomiast pytanie pierwsze: czy istnieje jakiś program, o którym wiadomo, że został "potraktowany" tym właśnie pakerem? W zasadzie nie znam twórczości grupy "Tight", więc gdyby ktoś był w stanie podpowiedzieć, co między innymi stworzyli (a co się przy tym może depakuje) - to też bym podziękował.

Przechodząc do kwestii ustalania poszukiwanego przeze mnie pakera, to sytuacja wygląda następująco:
Mam spakowane dane i chciałbym wiedzieć (nie mogę inaczej tego obejść) jakim pakerem konkretnie zostały one przygotowane. Wygląda na to, że jest to paker typu "słownikowego", ale nie jest to żaden z listy pakerów z atariki (w tym "flashpacker", "superpacker", "djpacker"). Z opisu nie wynika, żeby to mógł być paker Glonisza (opis w Serious#10), ani nie jest to też ten od Jaskiera z Energy#1.

Kolejne więc pytanie, zarazem prośba o pomoc, czy znane są komuś jakieś jeszcze inne pakery, w domyśle typu "słownikowego", czyli bazujące na powtarzających się ciągach wartości?

Cechą mocno charakterystyczną dla poszukiwanego przeze mnie pakera jest to, że ciągi bajtów niespakowanych mogą występować jedynie w porcjach po 8 (lub którszych), a przed takim maksymalnie długim ciągiem bajtów niespakowanych, wewnątrz spakowanych danych tym pakerem, występuje bajt "opisujący" ten ciąg o wartości $00 (czyli wyraża bitowo właśnie, że 8 następujących po sobie bajtów nadaje się do przepisania z archiwum na miejsca docelowe w procesie dekompresji).

3

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Może LZW packer by Mathnoid opisywany w TA 8/93: http://tajemnice.atari8.info/8_93/8_93_lzw.html

Post's attachments

lzw.xex 2.95 kb, liczba pobrań: 3 (od 2015-01-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

4

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Zerknij jeszcze tutaj: http://atarionline.pl/v01/index.php?ct= … presowanie

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

5

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

mono napisał/a:

Może LZW packer by Mathnoid opisywany w TA 8/93: http://tajemnice.atari8.info/8_93/8_93_lzw.html

A dziala? Z tego co pamietam to nie dzialal :) Strasznie sie wkurzylem jak przepisalem :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

6

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Działa. Używałem do pakowania niektórych swoich starych rzeczy i miałem archiwum na dyskietce :) Cały internet!

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Mam już rozpoznanie czego szukam.

Packer i depacker wyszły (wszystko na to wskazuje) spod ręki SoTe i zostały zastosowane (na "szeroką skalę" :) ) w obu Barymagach. Tak z pobieżnego oglądu nie widać, żeby packer czy depacker (ale ten już można zdeasemblować) były gdzieś na dyskach z magiem, więc sprawa poszukiwań nie znalazła swojego finału.

Stąd naturalne w tej sytuacji pytanie, czy ktoś może jest w dyspozycji tego packera (sam program bądź źródła)?

8

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Hi!

@marok: zapewne chodzi Ci o to... http://atariki.krap.pl/index.php/Packer_v2.2

Nie dokończyłem jeszcze opisu hasła. Depacker był generowany przez program i nie było do niego oficjalnie źródeł. Nieoficjalnie też ich nie miałem, więc przy okazji prac nad Barymagiem online, musiałem rozpakować arty potraktowane tym imploderem SoTe więc dokonałem disassemblacji depacker-a i dodałem go do paczki z softem. Nawet pokusiłem się o jakieś znikome komentarze :D Nie wiem czy SoTe by to w ten sposób skomentował, ale to był reverse-engineering jego pracy :)

Przy okazji prac nad tym wszystkim miał powstać również packer na PC (szybkość)... ale permanentny brak czasu spowodował że jeszcze tego nie ruszyłem.

Ostatnio edytowany przez seban (2015-01-30 14:00:40)

9

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

@Seban: dokładnie tak, to musi być to - wielkie dzięki.

Tak na marginesie, bo jest wpis w haśle Atariki, że program został całkowicie zapomniany. Więc okazuje się, że nie do końca, bo np. dane dla Serious'a były pakowana za jego pomocą. Same artykuły nie (one djpacker'em), ale w zasadzie chyba wszystkie pozostałe dane już nim właśnie.

Jeszcze raz wielkie dzięki.

edit:
Po rozpakowaniu wstępnym djp'm wszystko później rozpakowywane jest już depackerem SoTe, czyli także artykuły. Przepraszam za pomyłkę.

Ostatnio edytowany przez marok (2015-01-30 17:23:19)

10

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

nie ma za co dziękować, jak coś wiem i mogę pomóc to się dzielę wiedzą... sądzę że to dobra zasada w obecnych czasach :) cieszę się że mogłem pomóc.

Hasło do Atariki pisałem ja i pojęcia nie miałem że ktoś tego używał jeszcze. Sądziłem że tylko my jako Slight z tego korzystaliśmy :) Ale miło wiedzieć że ktoś tego jeszcze używał :)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2015-01-30 15:04:00)

11

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Tight Packer zostal napisany przez Gumiego. Z tego co pamietam to powstaly dwie wersje tego packera. Jedna do pakowania danych, druga do plikow wykonywalnych. Na dyskach znalazlem tylko wersje do pakowania danych.
Efekty jego dzialania mozna zobaczyc w pliku z zalacznika lub  np  tu: http://a8.fandal.cz/detail.php?files_id=1138 .

Niestety nie  znalazlem zrodel dekompresora. Ale mysle ze uda mi sie je wyciagnac z binarek :)

Ostatnio edytowany przez Vidol (2015-01-31 07:03:56)

Post's attachments

Kula.xex 4.81 kb, liczba pobrań: 3 (od 2015-01-31) 

Tight Packer.xex 1.55 kb, liczba pobrań: 8 (od 2015-01-31) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

12

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Podziękował. :) Gdybyś na dyskach miał jeszcze jakiś soft, którego nie ma w Sieci, to bardzo chętnie przyjmę.

Ostatnio edytowany przez voy (2015-01-31 10:31:29)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

13

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Podejrzałem procedurę depakującą w progu z linka. Tą wersję packera znaleźć można, z tego co zapamiętałem, jeszcze w "Puzmanii" i "Puzmania Music Player", też Tight'ów.
Istnieje zbyt duże podobieństwo tych dwóch depackerów (struktury kodu), żeby to był przypadek.
Jager w czasach "Seriousa" używał już packera od SoTe.


EDIT (2):
A to jedyny fragment kodu, który jest różny dla każdej z 3 wersji depakera (powinno zainteresować Sebana):

SoTe:

        jsr get        ; get 8 bit of length
        sta len

end_ofl    jsr get        ; get LO byte of offset
        sta src

offset    ldx     #$ff        ; get HI bits of offset
        jsr     get_Xbit
        sta     src+1
        sec            ; calculate sequence location

Seban:

        jsr get        ; get 8 bit of length
        sta len

end_ofl    jsr get        ; get LO byte of offset
        sta src

offset    lda     #$ff        ; get HI bits of offset
        tax
        beq     *+5
        jsr     get_Xbit
        sta     src+1
        sec            ; calculate sequence location

Gumi:

        jsr get        ; get 8 bit of length
        sta len

end_ofl    stx src+1
        jsr get        ; get LO byte of offset
        sta src

offset    ldx     #$ff        ; get HI bits of offset
        beq     *+7
        jsr     get_Xbit
        sta     src+1
        sec            ; calculate sequence location

Ostatnio edytowany przez marok (2015-01-31 14:13:34)

14

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

czyli wynika z tego że Gumi bezczelnie ukradł kod SoTe? ;/ Pojęcia o tym fakcie nie miałem, w życiu również nie widziałem Tight Packera. Pierwszy raz zobaczyłem go teraz właśnie.

Ja disasemblowałem depacker SoTe tylko dlatego że w owym czasie gdy się zabrałem za rozpakowywanie artów z Barymaga, SoTe nie miał już swoich dysków ze źródłami.

EDIT:

A Vidol Pictures jest spakowane po prostu Code3 Cruncher-em:  http://atariki.krap.pl/index.php/Code3_Cruncher

Ostatnio edytowany przez seban (2015-02-01 20:13:55)

15

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Tak, calosc jest spakowana Code3 Cruncherem, ale poszczegolne obrazki spakowane sa Tight Packer'em.

16

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

no tak... depacker jest od $600 i wygląda jak depacker SoTe z minimalnymi zmianami. Format danych jest ten sam, zapewne depacker SoTe bez problemu rozpakuje te dane.

17

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

Szukam programu Anti-Plaza (autor nieznany). Służył podobno do odbezpieczania nagrań zapisanych Plaza Copierem Radosława Popławskiego z Wrocławia (hybryda normalu z dolnośląskim Turbo 2000). Radek kiedyś rejestrował się na AA, więc może to przeczyta? :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

18

Odp: Poszukiwany, poszukiwana... zaginiony soft

voy napisał/a:

Poszukuję następujących programów (oczywiście celem uzupełnienia bazy AOL i Pigwy):
- Lux Copy z firmy Pemi Computing Inc. z Bartoszyc.
Byłbym dźwięczny za podesłanie na maila voy małpeczka pigwa kropeczka net. :)

Co to był za kopier, czym się wyróżnił w stadzie innych? Pemi Computing to była grupa crackerska głównie i nie dziwi mnie, że przy okazji  popełnili jakiś kopier.... :)