26

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Sikor napisał/a:
perinoid napisał/a:

Tu nie ma żadnych dławików czy cewek.

A cóż to masz od C77 do bodajże C104 pomiędzy pamięciami? Właśnie tam masz dławiki. Przedzwoń między U42 a U43, bo tam wygląda na najbardziej skorodowane.

To nie są żadne dławiki a kondensatory filtrujące zasilanie dla kości (każdej z osobna).Sprawdzałem już wszystkie pamięci, od początku do końca. Wszystko co ma być połączone jest tak jak powinno.

lopez napisał/a:

To, że samo MMU jest ok nie znaczy, że podstawka jest, bo też może nie kontaktować niestety.

Zgadza się. Niby podstawki myłem i psikałem kontaktem. Jeszcze tego nie sprawdziłem ale posprawdzam.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-11 13:58:17)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

27

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Jak się nie rąbnęli w oznaczeniu na płycie, jasnozielony kolor bardziej mi przypomina dławik, ale oczywiście mogę się mylić i schematu płyty nie oglądałem. Anyway - powodzenia w uruchomieniu, bo śledzę i kibicuję.

Sikor umarł...

28

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Ja pomierzyłem wszystko - to są ceramiczne, osiowe kapsy spinające Vcc z GND.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

29

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

ok.

Sikor umarł...

30

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Jak masz TOS w 6 kościach, to możesz nagrać TOS na Epromy 27C256.
Może podmień te 244/373 ?

31

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Musi to chwilę poczekać bo nie mam ani kości na ROM, ani kości 244/373. Ale sprawdzę ten trop. Zwłaszcza ten ROM. Jak próbowałem oscyloskopem płytę macać to wyszło mi, że pomimo ładnego sygnału zegara i właściwego poziomu RESET, procesor stoi. Wnioskuję to po sygnałach latch na kościach 244/373 - po włączeniu komputera jest kilka wystąpień a potem totalna cisza, jakby procek przestawał próbować dostać się do danych. Same kości ROM patrzyłem próbując je czytać programatorem i ich zawartość wydaje się być sensowna. Ale to na czuja bo nie porównywałem z zawartością oryginalnych kości.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

32

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Takie zachowanie a procku jak piszesz, to pewnie coś mu tam idzie w maliny i wywala Bus Error. Jest noga !BERR chyba i na niej powinien wystawić sygnał. Ja bym dalej szukał w pamięciah RAM i zatrzaskach. Kości TOS raczej nie padły, to się chyba nie zdarza.

Jeszcze jedna sprawa - bez kości TOS na samym carcie diagnostycznym Atari nie wstaje, więc kości muszą być sprawne. Ale to raczej nie ten przypadek.

33

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

To na pewno coś z RAM-em albo z zatrzaskami.... Te scalaki co masz w podstawkach przepsikaj po wyjęciu kontaktem..Niestety  pakowali najgorszy chlam jaki mieli jak im się  kasa skończyła. 4 Falcony tak uratowałem....Tylko musiałem docelowo podstawki PLCC wymienić.

Ostatnio edytowany przez agahes (2022-10-13 14:49:42)

34

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Wszystko co mogłem już wymyłem i wypsikałem. Czas na wymianę zatrzasków. Kiedyś..

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-13 15:24:18)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

35

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Gdyby ktoś śledził wątek - płytę udało się wskrzesić. Padnięte były oba zatrzaski 74LS373 (244 były ok). I jednak padnięty był jeszcze jeden chip pamieci, który na testerze był niby poprawny. No nic, na szczęście jeszcze jeden się znalazł na podmianę.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9816
Diagrom raportuje jakieś problemy z TOS-em, może dwie kości są uszkodzone? Nie wchodzi w TOS tylko po niemożności wczytania czegokolwiek się restartuje i tak w kółko.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9817
A jakby ktoś był ciekawy, to kości 373 na podmianę wziąłem po jednej ze zwłok CPC464 oraz C64.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-14 20:32:18)

Post's attachments

20221014_211033.jpg 551.29 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20221014_211107.jpg 199.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

36

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Wow, TOS 1.0.  Super, że dało się ożywić.
Jakby co: https://www.atariworld.org/tos-rom/ - może się przyda.

Sikor umarł...

37

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Najnowszą wiadomość - żyje. Wyczyściłem ponownie nogi kości ROM i komputer wstał. Teraz do kompletu potrzebuję tylko klawiatury bo mam tylko PCB (niby sprawne ale mało użyteczne).
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9820

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-14 20:48:46)

Post's attachments

20221014_214428.jpg 438.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

38

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Niemiecka z STFM podejdzie?

___
Press play on tape...

39

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Pewnie. Zwłaszcza, że tu TOS jest niemiecki.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.