26

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

We wczesnych STe był ten sam układ DMA co w STF(m)... w STe był zły, a w STfm działał dobrze, bo to nie problem z układem DMA, tylko z projektem płyty STe.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

27

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Dokladnie jest to IMP C100110-001. Podobno to ten "dobry". No nic, trzeba CPU zmienic.

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

28

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

mayonez napisał/a:

Otworzyłem. CPU jest na podstawce, DMA chip C100110-001, tez na podstawce. To nie jest taki z ST?

Ale to znaczy, że możemy szybko podmienić procka i sprawdzić, czy to nie rozwiąże sprawy :-D

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

29

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Co do EPROMów, to w zasadzie nie ma znaczenia czy EPROM, czy EEPROM czy Flash, tylko ważne by był to układ CMOS. 27C1001 też będą ok.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

30

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Tak, będę Cię prosił jesze raz o pomoc :)

perinoid napisał/a:
mayonez napisał/a:

Otworzyłem. CPU jest na podstawce, DMA chip C100110-001, tez na podstawce. To nie jest taki z ST?

Ale to znaczy, że możemy szybko podmienić procka i sprawdzić, czy to nie rozwiąże sprawy :-D

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

31

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Tak, będę Cię prosił jesze raz o pomoc :)

perinoid napisał/a:
mayonez napisał/a:

Otworzyłem. CPU jest na podstawce, DMA chip C100110-001, tez na podstawce. To nie jest taki z ST?

Ale to znaczy, że możemy szybko podmienić procka i sprawdzić, czy to nie rozwiąże sprawy :-D

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

32

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

mayonez napisał/a:

jest to IMP C100110-001. Podobno to ten "dobry".

Skoro wg BE C100110 = C025913, to wg jooki'ego to jest ten problematyczny w STE. Z tym że to chyba opinia wcześniejsza niż późniejsze wnioski nt. wymiany CPU i TOS na CMOS.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2022-10-01 11:43:18)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

33

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Ok, dzięki za info. Btw, czy rok na płycie to rok prdukcjicji? Bo u mnie jrst 1989

uicr0Bee napisał/a:
mayonez napisał/a:

jest to IMP C100110-001. Podobno to ten "dobry".

Skoro wg BE C100110 = C025913, to wg jooki'ego to jest ten problematyczny w STE. Z tym że to chyba opinia wcześniejsza niż późniejsze wnioski nt. wymiany CPU i TOS na CMOS.

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

34

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

No dobra, próbowaliśmy podmienić CPU na wersję z HC - nie naprawiło to problemu:(
Wstawiliśmy interfejs IDE, z przejściówką na karty SD, montowany "na CPU", tzn. interfejs wpina się na podstawkę CPU, zamiast CPU, na interfejsie jest podstawka, w którą wpina się CPU. Od interfejsu wychodzi taśma IDE i jeszcze wychodzi kabelek, który wpina się do pierwszego pinu 10 portu ASCI (po co - nie wiem)
To taki interfejs:

https://1drv.ms/b/s!Ai2YiisYd0iygaYRom1 … A?e=nwtxep

No i fajnie, na początku wydawało się, że wszystko jest ok, kartę można partycjonować, zapisywać. Niestety później okazało się, że pojawiają się "krzaki" przy zapisie - głównie przy masowym kopiowaniu, albo kasowaniu plików.
Nie mam już siły do tego... ktoś, coś, jakiś pomysł helpunku!

Ostatnio edytowany przez mayonez (2022-10-07 13:36:26)

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

35

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Ja mam ale daj mi kilka godzin.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

36

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

perinoid napisał/a:

Ja mam ale daj mi kilka godzin.

co masz ? :)

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

37

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Pomysł :-D

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

38

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

perinoid napisał/a:

Pomysł :-D

Otworzyłem kompa i testuję różne karty.

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

39

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Kolega @perinoid wymienił mi DMA i działa. DZIAŁA! DZIAŁA! DZIAŁA!. Ogromne dzięki, Łukaszu, jestem twoim dozgonnym dłużnikiem! Na brać atarowską zawszę można liczyć! Dziękuję także innym za porady i słowa w dyskusji!

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

40

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

To super że działa. A możesz dla potomności podać symbol tego działającego? I z jakimi sterownikami HD, jakimi kartami SD i z jak dużymi partycjami testowane?

No i ja jednak dla pewności, zanim na dysku zaczniesz przechowywać coś wartościowego, to jednak zrobiłbym dokładniejsze testy, np. zapisałbym na jednej partycji dużą ilość danych, a następnie skopiowałbym zawartość na drugą partycję. Te błędy związane z "BAD DMA" to ludzie zgłaszali czasem nie tak ewidentne jak u Ciebie na początku, tylko jako "wykrzaczanie się" partycji, działających przez jakiś czas prawidłowo.

Ew. może ktoś ma _pewny_ scenariusz testowy, który zawsze daje błąd przy "złym DMA" ?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

41

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Chyba C025913-38 (czyli niby ten "zly"), ale nie mam pewnosci, nie chce mi się teraz rozkręcać. Pochodzi z STF. To pokazuje, jaki ten problem jest złożony. Karty to różne sundiski: 4,32,16 GB. Sdhc, jedna nawet ultra. Sterowniki Putnika, te zwykłe, bez VF. Testowalem kopiując duze ilosci plików z jednej karty na drugą, w obrębie tej samej karty, kasujac duze ilosci plików. Wczesnej nie dalo sie nawet spartycjonowac karty.
Prgram testujacy. Hnnm. Nie znam sie na tym, pewnie sa jakies wyprobowane algorytmy. Pewnie jakis wieloktorny zapis i sprawdzanie zawartosci plikow. Moze ktoś ma jakiś pomysł, to się napisze

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD

42

Odp: Ultrasatan - problem z partycjonowaniem

Może: wygenerować losowej długości ciag losowych bajtów, policzyć CRC, zapisać, odczytać, porównać CRC i tak X razy?

Mayonez/COBRA
Atari 1040 STE (4MB RAM, TOS 2.06/1.06, Ultrasatan, Netusbee)
Atari 65XE, 512KB ext. RAM, SIO2SD