1

Temat: Ekranownia

Z pewną taką nieśmiałością informuję, że dzisiaj wystartowała nowa Ekranownia. Taka wersja 2.0 trochę. Tu mały ukłon w stronę Dracona za poruszenie tematu jej reaktywacji i dla Wiecz0ra, który przetłumaczył mi teksty na ekran tytułowy. Wytyczne zostały te same: żenujący prymitywizm rażący poczucie estetyki, samodzielne klepanie kodu, jak najwięcej obrazków naraz na ekranie i takie tam głupoty.

Najbardziej rażące zmiany:

1. Dodałem trochę informacji o kodach i nieśmiertelnościach - te, które udało mi się znaleźć. Informacje przy grach będą uzupełniane, jeśli znajdę coś nowego na ich temat.
2. Dodałem nową wyszukiwarkę.
3. Na podstronie historii można sprawdzić co zostało wrzucone i wyświetlić sobie nowe gry.
4. Tytuł gry jest odnośnikiem do stronki tylko z tą grą - może komuś się przyda taka opcja.

Grafika będzie powoli sprawdzana pod kątem kolorów i z czasem będę podmieniał obrazki na zrzucane w Lao PAL (z uwzględnieniem interlace, bo nie zawsze zostały zrobione jak trzeba).

Wszelkie uwagi proszę zgłaszać do Naczelnika (zwanego teraz z obcego "Chief"). Maile są już sprawdzane regularnie, nie powinno być problemów z kontaktem. Nie wszystkie zostaną rozpatrzone, ale kto wie...

Na wszelki wypadek przypominam adres:

http://ekranownia.atari8.info

2

Odp: Ekranownia

Fajnie!
Co powinno się stać po wciśnięciu "search"? Bo tak jakby nic u mnie...

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

3

Odp: Ekranownia

A miało być tak pięknie... ;)

Poprawiłem. :)

4

Odp: Ekranownia

Doszło trochę gier. Tak tylko informuję. :) Jakby co, to z "Historii zmian" można przejść od razu do nowych gier.

5

Odp: Ekranownia

Zacząłem wprowadzać drobną zmianę, przydatną dla obydwóch użytkowników Ekranowni, czyli mnie samego i tajemniczego wielbiciela z Chin. ;)

Teraz jest tak, że w szukajce można wybrać jeden gatunek gry i tyle. Trochę to mało praktyczne, bo wprawdzie można sobie znaleźć jakąś grę sportową, albo platformówkę, ale nie można wyszukać gry, w której "leciałem helikopterem w prawo" albo "ścigałem się samochodem i grafika była w hi-res". I powoli zaczynam to zmieniać.

Chcę przekształcić gatunki w coś w rodzaju tagów i zrobić możliwość wybrania dowolniej ich ilości z listy, np: "racing, horizontal scroll, hi-res". Dodałem też wspomniany "hi-res" i dodatkowo "ascii" dla gier, które są zrobione w trybie tekstowym, ale takim naprawdę tekstowym-tekstowym na literkach i znaczkach ctrl+literka. Na razie nie wszystkie gry są tak oznaczone, ale prace trwają. W tej chwili przy pinballach oprócz gatunków "arcade / pinball / single screen" pojawia się również "hi-res / pinball constructor".

Dotychczasowe nazwy gatunków pozostaną i do nowych gier dalej będą przypisywane na dotychczasowych zasadach. Zmieni się tylko ogólna nazwa z "Genre" na "Tags". Elastyczność w gatunkach jest już od jakiegoś czasu, bo są na liście pozycje takie jak "robbo, pac-man, space invaders". Teraz chcę po prostu zwiększyć ilość opisów i zrobić bardziej elastyczną wyszukiwarkę - utrzymać koncepcję listy, żeby nie trzeba było zgadywać, co trzeba wpisać i dodać możliwość zaznaczenia iluś opcji naraz.

Przy okazji wrzucania nowych, będę też oznaczał kolejne stare gry nowymi tagami. Aktualizacje niestety nie są tak częste jak bym chciał, ale chcę trochę nadgonić zaległości.

Pytania do publiczności:

  1. Jakie tagi uznalibyście za przydatne? Aktualną listę można zobaczyć w szukajce w polu "Genre".

  2. Czy czegoś brakuje w szukajce, albo coś jest niejasne?

  3. Czy ktokolwiek w ogóle korzysta z Ekranowni?

  4. Dlaczego porucznik Frank Drebin zawsze rozbija samochód przy parkowaniu?

6

Odp: Ekranownia

Popieram koncepcję z tagami.
Moje typy:
- extram czy tam 130xe
- disk / tape / cart
- gtia
- artifacts (np. taki droll czy tower toppler/nebulus i mnóstwo pinballi)
- remake
Fajne byłoby też wyszukiwanie po zakresie dat, bo np może chciałbym wyszukać gry od 2000, albo grę między 2001 a 2003.

Edit: Byłoby też świetnie mieć informacje o serii /cyklu gier. Np. Joe Blade i Joe Blade 2 są częściami jednej serii. Czy Crumble's Crisis i Space Lobsters.

Ostatnio edytowany przez mono (2022-11-14 12:20:01)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: Ekranownia

Fajna stronka i ja tam czasami zaglądam.

8

Odp: Ekranownia

mono napisał/a:

- extram czy tam 130xe
- disk / tape / cart
- gtia
- artifacts (np. taki droll czy tower toppler/nebulus i mnóstwo pinballi)
- remake
Fajne byłoby też wyszukiwanie po zakresie dat, bo np może chciałbym wyszukać gry od 2000, albo grę między 2001 a 2003.

Edit: Byłoby też świetnie mieć informacje o serii /cyklu gier. Np. Joe Blade i Joe Blade 2 są częściami jednej serii. Czy Crumble's Crisis i Space Lobsters.

  • Pamięć można podzielić na trzy grupy: 64, 128 i powyżej... ewentualnie 320KB i powyżej.

  • Gry mam z różnych źródeł i nie mam pojęcia, czy były wydawane na kasetach czy dyskietkach. Często są to wersje z crack-intrami i mogę co najwyżej zgadywać, z czego to było rypane. Na Atarimanii nie ma wszystkich gier, żeby tam podejrzeć.

  • Grafika GTIA jest istotna? Parę gier ma całą grafikę w tym trybie, część tylko jakieś elementy albo np. czołówkę. Te też by się na to miały łapać?

  • Artefakty wrzucam na zrzutach, mogę też dopisać tag, ale... :) Znalazłem grę, która sprawdza artefakty i niby ma z nimi działać, ale grafika robi się całkowicie nieczytelna. Nie wiem, czy przyczyną jest kolorowe tło, ale wygląda to paskudnie. W Ekranowni dałem zrzuty bez artefaktów, ale w tagach można by w sumie je zaznaczyć.

  • Remake - proszę o rozwinięcie tematu

  • Wyszukiwanie po datach - zanotowane. Niestety będą się pojawiać gry bez informacji o roku wydania.

  • Serie gier mogę oznaczać w uwagach z linkami do innych części. Rzecz w tym, że o ile np. seria "Hi-Res Adventures" ma wspólną tę część nazwy, to podane jako przykład "Crumble's Crisis" i "Space Lobsters" raczej nie ułatwiają wymyślenie wspólnego tagu.

9

Odp: Ekranownia

Serie gier - nie chodzi mi tylko o nazwę serii (to też, o ile istnieje n.p. Finders Keepers, Spellbound, Knight Tyme, Stormbringer jako seria Magic Knight), ale bardziej o listę z linkami do gier w jednej serii, jak to było kiedyś na worldofspectrum.
Remake - chodziło mi o port z innej platformy. Źle się wyraziłem.

Ostatnio edytowany przez mono (2022-11-14 13:05:31)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

10

Odp: Ekranownia

To serie mogę wrzucać w uwagach wraz z linkami do nich (teraz tak robię w grach, które zostały wydane drugi raz pod innym tytułem), a porty z innych platform dopiszę do tagów.

Super, o takie pomysły właśnie mi chodzi, dziękuję. :)

11

Odp: Ekranownia

Doszły tagi/kategorie:

  • Conversion / Port from other platform - dla konwersji i portów

  • ASCII graphic - gra wykorzystuje literki i znaczki

  • Hi-Res game - gra zawiera grafikę hi-res w trakcie gry (oraz często grafikę tytułową), zawiera również grafikę na znakach, jeśli zostały zmodyfikowane i powstała z tego normalna grafika.

  • Hi-Res image - gra zawiera grafikę tytułową w hi-res, ale nie ma takowej w trakcie gry

Ostatnio edytowany przez VLX (2022-11-16 06:14:04)

12

Odp: Ekranownia

1. Nie wiem
2. Na stronie brakuje natretnych reklam zaslaniajacych co chwile pola do wpisywania, oczekiwania na wyszukanie gier, koniecznosci rejestracji i wysylania powiadomien oraz oplat za korzystanie...
3. Ja nie korzystam tylko zagladam ale wyszukiwarka mnie zacheca do uzywania.
4. Juz nie porozbija.

Szkoda ze nie masz okladek kaset czy dyskietek...

13

Odp: Ekranownia

Szeryf napisał/a:

Szkoda ze nie masz okladek kaset czy dyskietek...

https://www.a8preservation.com/#/software/browse - kontrybuowane przez tutejszych tubylców.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

14

Odp: Ekranownia

@uicr0Bee: dzięki, nie wiedziałem o istnieniu tej strony.

15

Odp: Ekranownia

@mono: może nie wszystko, ale coś z Twoich pomysłów jeszcze się załapie.
@Szeryf: reklam i logowania nie będzie. ;)
@uicr0Bee: fajna stronka, nie znałem.
@ratai: miło mi, że ktoś z tego korzysta. :)

Doszły kategorie:

  • Hi-Res artefacts - na ekranach są artefakty dobierane są zależnie od tego, jakie kolory wychodzą. Zazwyczaj robię GTIA, ale czasem gra robiona jest ewidentnie pod Blue/Brown.

  • GTIA game - odpowiednik Hi-Res game dla trybu 16 odcieni

  • GTIA screen - odpowiednik Hi-Res screen dla trybu 16 odcieni

  • Split Screen - niezależny widok dla każdego z graczy (podpatrzone na stronie od uicr0Bee - dzięki)

Część gier ma już przypisane nowe tagi.

W planach dorobienie możliwości wybierania wielu tagów z listy i zmiana sposobu wyświetlania powiększenia obrazków na coś bardziej cywilizowanego.

16

Odp: Ekranownia

Fajnie wyszło :)
Podobna metamorfoza przydałaby się też stronie mapy.atari8.info...
Albo - żeby nie dublować wysiłków związanych z kategoryzowaniem, tagowaniem, wyszukiwaniem gier - może możnaby zaimportować mapy stamtąd do Ekranowni?
Czy to nie jest zbyt rażąca herezja?

Poza tym (sorry za kontynuowanie tego nie-wiem-czy-nie-off-topicu) na stronie mapy.atari8.info brakuje Robbo, co jest rażącym niedopatrzeniem, które chętnie pomógłbym naprawić, tylko czy to jest możliwe, jeśli na stronie atari8.info czas jakby zatrzymał się 10 lat temu?

17

Odp: Ekranownia

Mapy oczywiście można podsyłać nowe - będą dodane.

Faktycznie strona powinna przejść jakąś głębszą zmianę