Temat: Naprawa Atari 65XE

Witam,
Proszę o poradę, Dzisiaj podłączyłem Atari 65XE do wyższego napięcia niż 5V, było chyba 7V.
Efekt jest taki ze komputer uruchamia się, dioda na klawiaturze świeci się ale ekran jest czarny i brak dźwięku.
Sio2sd nie wczytuje danych.
Od czego mogę zacząć sprawdzanie układów? Może jakieś wskazówki?
Przed usterką pobór był około 540mA a teraz 650mA.

Dziękuje za jakiekolwiek wskazówki.

Pozdrawiam

2

Odp: Naprawa Atari 65XE

Generalnie wszystko mogło paść. Najbardziej prawdopodobne są pamięci. Jakbyś miał dostęp do kamery termowizyjnej, byłoby prościej. Skąd jesteś?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Naprawa Atari 65XE

perinoid napisał/a:

Generalnie wszystko mogło paść. Najbardziej prawdopodobne są pamięci. Jakbyś miał dostęp do kamery termowizyjnej, byłoby prościej. Skąd jesteś?

Z trójmiasta. Mam oscyloskop, na elektroda.pl sugerują aby sprawdzić czy CPU pracuje, zastanawiam się czy sprawdzić sygnał na A0 itp?

Znasz kogoś kompetentnego do takiej naprawy w trójmieście?
Aczkolwiek wysyłka tez jest mozliwa

4

Odp: Naprawa Atari 65XE

wszystko przez to że obraz na LCD mnie wkurzał, chciałem sprawdzić czy to może zasilacz jest przyczyna jakości obrazu.
Podłączyłem zasilacz labor. i przy 5.0V obraz był zielony, dopiero gdy podniosłem do 5,5V skoczył niebieski.
I jak to w zasilaczy pokrętło 'wymsknęło mi się' i poszło więcej V

5

Odp: Naprawa Atari 65XE

Sprawdź najpierw, czy prawidłowo wskakuje RESET a potem, czy procesor generuje Phi2 (O2). Procek powinien wytrzymać 7V przez chwilę. Rozumiem, że umiesz czytać schematy - do boju.

A co do kolorów to trzeba było sprawdzić potencjometr. Może się zestarzał.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Naprawa Atari 65XE

Tak umiem, mam wykształcenie w tej branży ale pracuje w IT.
Potencjometr już wielokrotnie był regulowany.
nie wiem czy ten kolor zielony nie jest spowodowany ze te nowe zasilacze to zas. impulsowe.
ale jak było 5,6V wskoczył niebieski.
Tak poszło może 8-9V ale bardzo krótko, ale cos spaliło się niestety.
Dzieki

Znacie kogos kto naprawia sprzęt? Kogoś zaufanego?

7

Odp: Naprawa Atari 65XE

O co dokładnie chodzi - czy prawidłowo wskakuje RESET ??

8

Odp: Naprawa Atari 65XE

Zanim stwierdzisz, że np. procesor jest usmażony to sprawdź, czy ma właściwie podany sygnał RESET (noga 40). Powinien być nisko po włączeniu i po chwili wchodzić na stan wysoki. Bo jak nie jest to procek nie będzie pracował. I żaden inny "duży" układ też nie. A jeśli to jest OK to dopiero sprawdzać resztę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Naprawa Atari 65XE

dzięki serdecznie!!

10

Odp: Naprawa Atari 65XE

Reset, to akurat generowany jest przez układ NE555, który można zasilać aż bodajże do 16V, więc prawdopodobnie to jest jedyny układ w Atari, który można uznać w ciemno za sprawny po przygodzie z podaniem 8-9V. Przy podaniu tak wysokiego napięcia zasilania mamy do czynienia z sytuacją dobrze znaną i wielokrotnie opisywaną (zasilacz od C64 podłączony do Atari). W komputerze mogą być uszkodzone prawie wszystkie układy scalone, przy czym bardzo prawdopodobne jest, że uszkodzonych jest więcej niż jeden układ, więc najlepszą metodą sprawdzania jest niestety podmianka kolejnych układów. Na początek pamięci i Freddie, a później po kolei wszystko. Pamięci można dotknąć i sprawdzić czy któraś jest gorąca, wtedy na pewno do wymiany, ale jak nie jest jakaś gorąca, to też może być uszkodzona, więc to jest warunek konieczny, ale nie dostateczny.

11

Odp: Naprawa Atari 65XE

Dzięki za konkretną odpowiedz.
A ktoś z Was naprawia atarynkę? Nawet jak zdiagnozuje element, to i tak trzeba mieć zamienniki.

Szukam serwis - osoby która zajmuje się naprawą.

12

Odp: Naprawa Atari 65XE

Jak wyślesz do W-wy to mogę zerknąć. Ale poszukaj koło siebie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Naprawa Atari 65XE

perinoid napisał/a:

Jak wyślesz do W-wy to mogę zerknąć. Ale poszukaj koło siebie.

Dzięki, postaram się znaleźć kogoś w 3city.