Temat: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Szukam artykułów, informacji technicznych. Czy się zachował do tej pory itp

Post's attachments

forum-2179093990.png 388.48 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Na ATARIONLINE, jest biblioteka atarowca (lewa strona ekranu) + cała masa wszystkiego czego potrzebujesz. A potem...
Odnośnie ATARI, szukaj w ATARIKI,
Ops.... chyba źle zrozumiałem Twoje zapytanie :(

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2022-12-20 14:29:14)

3

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Myślę, że adamo nie chodzi o czasopismo. :)

Czytałem gdzieś, że to była tylko atrapa stworzona do filmu "Pan Kleks w kosmosie" i o ile pamiętam, nazwa była ukłonem w stronę miesięcznika "Bajtek". Pamiętam jeszcze zwrot z artykułu, coś w stylu "niestety, musimy rozczarować czytelników, ale...".

4

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

VLX tak chodzi o robota, nie gazetę. Atrapa ale w sensie ciągnięty na sznurku czy zdalnie sterowany? To że nie potrafi mówić to jest oczywiste. Zachował się do tej pory? "Pamiętam jeszcze zwrot z artykułu" a pamiętasz z jakiej gazety był artykuł?

5

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Nie wiem, czy był zdalnie sterowany, ale patrząc na film to raczej lecieli po kosztach. ;) Chyba przypomnę sobie tę serię i może uda się stwierdzić po sztywnych ruchach, albo po nieudolnie ukrywanym sznurku. Utknąłem na "Podróżach", to przynajmniej mam powód żeby dalej to pociągnąć. ;)

Gazetą był albo "Świat Młodych", albo sam "Bajtek", bo coś kojarzę, że tam się tym pochwalili w artykule zatytułowanym chyba "Bajtku dopomóż, jesteśmy w kropce". Przekopię w domu "Bajtki", może uda mi się to znaleźć.

6

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Jedno już wiadomo: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_Kleks_w_kosmosie - Mieczysław Gajda podkładał głos Bajtka, niestety już nam nic nie opowie... Zmarł w 2017 roku.
W filmotece narodowej jest reportaż z robienia zdjęć do filmu, ale link mnie wysyła w maliny (link w wikipedii), tam może będzie więcej "szczegółów" robota.
Co do artykułu - kojarzę, raczej w Bajtku, bo na pewno później niż w 1988 roku (a wtedy kręconoi/montowano film), a jak później - to już raczej "Świata Młodych" nie czytałem. Bajtki  - na oko 1990 wzwyż.
=============================
Edytka mówi do kompletu:
https://vhshell.tumblr.com/post/189257931323
https://allegrolokalnie.pl/oferta/robot … w-kosmosie

Ostatnio edytowany przez Sikor (2022-12-20 18:18:05)

Sikor umarł...

7

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

"W filmotece narodowej jest reportaż z robienia zdjęć do filmu" link jest martwy. Mieli rozmach z kręceniem tej serii filmów.
Jest jeszcze jedno zdjęcie niby z rejonu Łodzi. Ciekawe czy się zachował. A ktoś rozpozna co to za model drukarki ? z commodore ?

Ostatnio edytowany przez adamo1234 (2022-12-20 19:42:07)

Post's attachments

1513290373_qxnnte_600-824228210.jpg 114.05 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Bajtek 11/1998, strony 24 i 25, ale tam jednak nie ma nic o robocie. Czyli musiałem to znaleźć gdzieś indziej. :(

http://atarionline.pl/v01/index.php?sub … __rok=1988

9

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Szukaj dalej, to nie jest ten artykuł - w tamtym zdjęcie Bajtka było w całości, być może nawet te, co jest załączone. Na tyle dobrze pamiętam to optycznie, że twierdzę, że to na 100% nie jest ten artykuł.

Sikor umarł...

10

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Też mi się wydaje, że to nie to. Tam było duże zdjęcie i jasny tekst na ciemnym tle. Tyle, że to raczej nie było w Bajtku. Przekopałem i znalazłem tylko projekty robota rysowane przez dzieci na konkurs ogłoszony przez reżysera w numerze Bajtka 01/1987 na str. 23.

11

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Tu akurat nie dam głowy, że to był "Bajtek" jako pismo, raczej na pewno nie "Świat Młodych" (z przyczyn opisanych powyżej), może "Top Secret", może co innego. Ale na pewno to był inny artykuł...

Sikor umarł...

12

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Dziękuję za pomoc. A wiecie w jakim stopniu robot jest atrapą? I czy obudowę wykonali na wtryskarkach (drogie rozwiązanie ale szybkie) czy na zasadzie sklejania "tego co pod ręką"?

13

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Patrząc na zdjęcie - spasowane raczej z gotowców. W sumie ciekawe, czy jak by powycinać fragmenty nie pomogłoby wyszukiwanie obrazem.

Sikor umarł...

14

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

w "Podróżach" wystrzeliwane makarony zrobili ze sklejonego kartonu. Wątpię, by tego robota robili na wtryskarce.

15

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Na tym zgniłym imperialistycznym zachodzie były takie roboty-zabawki, chociaż czy aż tak duże to nie wiem, ale tutaj widać ten sznyt PRL-u, tę kanciastości.
Osłona oczu wygląda jak grill z jakiegoś auta, a oczy jak kierunkowskazy czy lampy z kolorofonu.
To miejsce na rączkę na dole.... dla mnie to poskładali go z tego co mieli, ale nie odrzucam całkowicie wykorzystania elementów ze wspomnianej zabawki.

Sterowanie tez mogli zrobić elektryczne, ale nie zdalnie tylko na kabel, bo poza jazdą, podnoszeniem ramion i kręceniem głowy to chyba nic więcej nie robił.

Ja wpadłem na coś takiego, ciekawe czy faktycznie mieli wykorzystać SAM'a, czy yutubowy fejk.
https://www.youtube.com/watch?v=oIuZvJMKwV4

Ostatnio edytowany przez Zgrd (2022-12-21 14:03:04)

16

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Sam robot był raczej inspirowany Omnibotem 2000 z lat 80tych.
https://www.theoldrobots.com/images12/o2k2.JPG

Bajtek ma w podobnym stylu napis 2000 i ogólny kształt. Google powiązało oba roboty. Monitor CRT w robocie to najprawdopodobniej Commodore 1702 , 13 calowy. Drukarka jeszcze nieznana. Ciekawe czy są jakieś zdjęcia z "budowy" robota, podane jego wymiary. Czy kamera na jego głowie była tylko ozdobą czy pomocą w czasie kręcenia filmu. Kolorofon jako oczy to bardzo ciekawy trop. Obudowę ma raczej całą z plastiku. "to chyba nic więcej nie robił." - jeszcze obrót tułowia.

17

Odp: Są jakieś artykuly na temat Bajtka?

Inspiracja jest ewidentna (ciekawe, że gugiel nie skojarzył podobieństwa jak wrzuciłem foto Bajtka), pytanie czy skończyło się na inspiracji, czy jednak coś z oryginału zostało wykorzystane ;)