Temat: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Uprzejmie donoszę, że na gucio.pl za moją sprawą pojawiło się nowe firmware 3.2 do sio2sd.

W firmware tym zostało dodane zerowanie pliku atr przy formatowaniu (shift-K4), więc już nie będzie problemów z dyskietkami zgrywanymi ze stacji na pliki ATR. Formatowanie (zapisywanie zerami) takiego pliku trwa kilka sekund, w zależności od prędkości i responsywności karty, oraz od wielkości pliku.

Zalecana instalacja, jeśli ktoś chce kopiować dyskietki ze stacji na SIO2SD.
http://sio2sd.gucio.pl/wiki/Files?actio … d_v3.2.bin

2

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Szkoda, że w changelogu nie ma nic o poprawionym loaderze...

https://forums.atariage.com/topic/23717 … on-an-800/

3

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Edyta na double poście.
Via ten wątek obok:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9655

Ostatnio edytowany przez lemiel (2022-12-27 21:59:01)

4

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Brakuje jak dla mnie wsparcia dla sektorów 512 bajtowych, oraz jeśli montujemy pojedynczy plik to sio2sd robi z tego taki wirtualny ATR, który nie jest zgodny z DOS 2. A brakuje w katalogu dosłownie jednego bajtu z czego pamiętam.

Chyba chodziło wyłącznie o zapisanie wartości "2", czego firmware sio2sd montując plik i ten wirtualny atr nie robi:

atariki napisał/a:

Bajt 0 sektora nr 360 definiuje zarówno sposób organizacji VTOC, jak i format trzybajtowego odnośnika, znajdującego się na końcu każdego sektora danych. Wartość 2 oznacza, że cały VTOC mieści się w jednym sektorze i format odnośnika jest zgodny z DOS 2.0. Wartość większa od 2 oznacza liczbę 256-bajtowych bloków zajętych przez VTOC, dodać 2. Oznacza ona również, że odnośniki pozbawione są 6-bitowego pola z numerem pliku, a pole zawierające numer kolejnego sektora zostało rozszerzone do 16-bitów.

Ostatnio edytowany przez Pin (2022-12-27 22:48:21)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Oj tak... SDX nie chce takiego obrazu pokazywać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Zobaczę.

7

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

@perinoid - mam jakby coś taki nie-prawilny mod sterownika ataridos.sys który sobie z tym radzi. Ale to tak nie powinno wyglądać.

Dodatkowa sprawa, to ograniczenia wielkości tego wirtualnego atr i w związku z tym pliku. Nie jestem pewien, ale mogło być to nawet ograniczone do 90kB, albo coś w tym guście

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

@Pin: mi by wystarczyło jakby obraz był poprawnie rozpoznawany.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

No to niepoprawny format jest poprawnie rozpoznawany :) jako nierozpoznany :))wrzuć mi mail na pm, to Ci wrzucę dziś protezę w postaci modowanego ataridos.sys

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Czy byłoby dużym problemem dorobienie sortowania nazw? Może być opcjonalne, jeśli ktoś nie chce wydłużać sobie wyświetlania. Osobiście wolę poczekać i mieć posortowane, bo nie dość że jest lekki chaos, to po zmianie nazwy pliku z poziomu programu "Configurator" program zmienia pozycję i wskakuje na początek listy.

Czy dobrze myślę, że Atari sortowałoby dłużej i lepiej to ogarnąć w samym sio2sd niż w "Configurator"? Dodatkowo rozwiązałoby to problem sortowania na wyświetlaczu przy obsłudze przyciskami.

Jeśli by się dało, bardzo proszę o dorobienie takiej opcji.

11

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Jest i wersja 3.3

Zmiany : 3.2 -> 3.3

Fixed SpartaDOS compatibility issue (xex files mounted as disks)

http://www.sio2sd.org/software_avr/index.html

Ostatnio edytowany przez pawelkrak (2023-02-24 10:10:28)

Atari 1040STE+4MB(TOS 2.06PL)+SatanDisk+Gotek, Atari 65XE 1MB+XC12+CA2001+XC12(SIO2SD), Atari 65XE, Amiga 1200 KCS 3.2.1 +ACA 1233N (128MB)+FPU50Mhz+Indivision MK2, A1200+Pistorm32Lite, Amiga 500 Rev.6+0.5MB, Amiga 500 Rev.8.1 2mb Chip + PiStorm, Amiga 2000 rev6.2 + Vampire Firebird, C64C + Turbo Chameleon 64, UnAmiga 500 (EduArana) ..... i zbieramy dalej ;)

12

Odp: Nowe firmware SIO2SD 3.2

Trzeba pamiętać, ze jest ograniczenie na rozmiar wirtualnego dysku do 1040 sektorów po 128 bajtów czyli format MD (mniej więcej). A to oznacza, że jeśli plik jest dłuższy niż 128KB to nie będzie dostępny w całości. Niestety. Za to można tak łatwo "dostarczać" pojedyncze pliki bez konieczności restartu komputera (wyjęcie karty SD/CF z Side/IDEplus bez wyłaczenia maszyny nie za bardzo działa).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-02-23 18:40:09)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.