Temat: stacje atari 1050

Hey przytargałem dwie stację Atari 1050 .
nr1 po podłączeniu do komputera nie widzi stacji . Napęd zachowuje się poprawnie sprawdziłem na innej sprawnej .
nr2 po włączeniu stacja jest wykrywana . Natomiast jest brak ruchu głowicy na ścieżce zerowej . Napęd dyskietek sprawdzony 100% sprawny .
Może ktoś pomoże jak to ruszyć . W obu przypadkach coś jest nie tak z płytą główną .

2

Odp: stacje atari 1050

zrób zdjęcie płyty z gory i z dołu - może była grzebana.. albo co gorsze jest po jakimś turbo z "gwałcącymi" goldpinami :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

3

Odp: stacje atari 1050

kismet75 napisał/a:

Hey przytargałem dwie stację Atari 1050 .
nr1 po podłączeniu do komputera nie widzi stacji . Napęd zachowuje się poprawnie sprawdziłem na innej sprawnej .

Jeśli stacja przy starcie wykonuje poprawny rozruch (kręci, głowica idzie na ścieżkę 0, potem silnik staje) to dużym prawdopodobieństwem walnięte U1. Do wymiany la UL1111. Typowa usterka.

kismet75 napisał/a:

nr2 po włączeniu stacja jest wykrywana . Natomiast jest brak ruchu głowicy na ścieżce zerowej . Napęd dyskietek sprawdzony 100% sprawny .

Co znaczy "stacja jest wykrywana"?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: stacje atari 1050

pancio.net - stacja jeszcze nie grzebana i bez turbo

perinoid - odnośnie stacji nr. 1 zamówię UL1111 i podmienię 
Odnośnie nr.2 objaw jest taki że głowica nie porusza się wcale ani do tyłu ani do przodu . Po włączeniu głowica nie  ustawia się na ścieżce zerowej . Stację nr 2 sprawdzałem z 100% sprawnym napędem

perinoid - Co znaczy "stacja jest wykrywana"?- (komputer widzi stację nr 2 )

5

Odp: stacje atari 1050

Co znaczy "komputer widzi"? Stacja nie reaguje więc trochę dziwne to widzenie. Napisałeś, że stacja nr.2 nie jest w stanie się poprawnie uruchomić. Przy poprawnym rozruchu idzie na ścieżkę 0 i zatrzymuje silnik obrotowy. Błąd jest zgłaszany przez cykliczne włączanie/wyłączanie silnika głównego. Jeśli nawet tego nie ma to obstawiałbym walnięty ROM albo procesor.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: stacje atari 1050

Stacja nr 2:
1. Wyciągnij i wciśnij na miejsce scalaki na podstawkach. Sprawdź, czy nie mają zagiętego pinu lub korozji. Część scalaków jest pod blaszaną, dziurkowaną osłoną. Rozbierając stację zrób zdjęci złącz, żeby nie pomylić ich. Jedna wtyczka jest wetknięta odwrotnie.
2. jeżeli nie da się przesunąć głowicy palcem - zatarta głowica na prowadnicach lub zatarty silnik krokowy (pęknięty magnes).
3. Jeśli (przy stacji wyłączonej) głowica daje się łatwo przesuwać -ustaw ją w pośredniej pozycji i włącz stację. Jeśli głowica pójdzie na zewnątrz - masz brudny lub uszkodzony sensor TR00.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: stacje atari 1050

Stacje obie naprawione .
- nr 1 - wymieniony układ UL1111
-=nr2 - podmiana układów w podstawkach stacja ruszyła
Dziękuję za pomoc .

8

Odp: stacje atari 1050

Brawo ty!

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: stacje atari 1050

Dobrze, że tu są inteligentni ludzie , nie to co na elektroda.pl.
Tam zadają pytania typu: " Piekarnik mi nie grzeje, co się stało?  Czy to to przez to, że traktor mi się ostatnio zepsuł?".

@kismet75 fajnie, że stacje ruszyły. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez agahes (2023-01-10 22:01:18)

10

Odp: stacje atari 1050

Na elektrodzie też są inteligentni ludzie ale sporo ludzi tam zachowuje się jakby pozjadało rozumy, często nie potrafią się podzielić wiedzą tylko oczekują, że zanim zadasz pytanie, przestudiujesz setki książek o elektronice, inaczej trudno "dostąpić zaszczytu" otrzymania odpowiedzi. Pewnie większość tych "speców" to pracownicy serwisów którzy nie lubią się dzielić wiedzą z konkurencją. Owszem, co innego jak ktoś zadaje pytanie jakie zacytowałeś ale jak ktoś potrafi napisać w miarę dokładnie z czym ma problem, co robił i jaki skutek to przyniosło to łatwiej takiej osobie pomóc ;) Miałem kiedyś stację 1050, pamiętam, że tylko odczytywała dyskietki, nie chciała nic zapisywać, coś było zepsute. Tej atarki 800xl i tej stacji już nie mam ale bardzo ciekawi mnie co mogło być w niej nie tak i czy to dałoby się naprawić...? ;) Dyskietki w tamtych czasach musiałem nagrywać u kolegi ;D

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

11

Odp: stacje atari 1050

Mogła mieć uszkodzoną głowicę to raz. Ale bardziej prawdopodobny jest walnięty czujnik blokady zapisu - jeśli nie działał to ciągle raportował "zaklejone" wycięcie i nie pozwalał na zapis. Tak obstawiam bo bez diagnostyki to wróżenie z fusów.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: stacje atari 1050

Najprędzej walnięty generator prądu podkładu. Kasowała poprzednią zawartość?

Ostatnio edytowany przez agahes (2023-01-11 10:31:42)

13

Odp: stacje atari 1050

agahes napisał/a:

Dobrze, że tu są inteligentni ludzie , nie to co na elektroda.pl.
Tam zadają pytania typu: " Piekarnik mi nie grzeje, co się stało?  Czy to to przez to, że traktor mi się ostatnio zepsuł?".

@kismet75 fajnie, że stacje ruszyły. Pozdrawiam.

Proszę się ze mnie nie śmiać :-) Wiem wiem mogłem komuś dać aby mi to naprawił ale choć nie znam się za bardzo na elektronice sam próbuję coś zrobić .
Wiem ,że na tym forum jest masa ludzi pomocnych .Podpowiedzą co sprawdzić a ja przy tym czegoś w wolnej chwili się uczę .W sprzęcie retro bardziej jara mnie odrestaurowanie sprzętu jak ogólnie użytkowanie . Mam małą kolekcję sprzętu ale jestem z niej zadowolony : Atari 400/800 , Atari 600/800xl , Atari xe 65/130/800 ,Atari MegaST1, Atari 520 ,Atari 520STFM , Atari 1040 ,Atari Mega STE plus do tego trochę stacji Atari 1050 , Ca2001, LDW 2000, Rana System 1000 ,Atari SF314 ,Atari Sf354. I trochę innych dużych i małych maszynek z logo Commodore:-)
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc .

14

Odp: stacje atari 1050

agahes napisał/a:

Najprędzej walnięty generator prądu podkładu. Kasowała poprzednią zawartość?

Ha, żebym to ja pamiętał po tylu latach :D

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

15

Odp: stacje atari 1050

kismet75 napisał/a:

Mam małą kolekcję sprzętu ale jestem z niej zadowolony : [...] Atari MegaST1, Atari 520 ,Atari 520STFM , Atari 1040 ,Atari Mega STE [...] ,Atari SF314 ,Atari Sf354. I trochę innych dużych i małych maszynek z logo Commodore:-)

Nie taka mała ta kolekcja.
[reklama] Zapewne potrzebujesz pewnych dyskietek do tych ST i dużych C= [/reklama] :-)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

16

Odp: stacje atari 1050

uicr0Bee napisał/a:
kismet75 napisał/a:

Mam małą kolekcję sprzętu ale jestem z niej zadowolony : [...] Atari MegaST1, Atari 520 ,Atari 520STFM , Atari 1040 ,Atari Mega STE [...] ,Atari SF314 ,Atari Sf354. I trochę innych dużych i małych maszynek z logo Commodore:-)

Nie taka mała ta kolekcja.
[reklama] Zapewne potrzebujesz pewnych dyskietek do tych ST i dużych C= [/reklama] :-)

Dzięki dyskietek też mi się trochę nazbierało :-) Temat do zamknięcia .

Ostatnio edytowany przez kismet75 (2023-01-19 05:47:52)