Temat: Atari XEGS niebieski ekran

Jak wyżej, Atari XEGS ładnie działało i zdechło.
Na ekranie wyświetla się ładny, równomiernie wyświetlony niebieski ekran.
Oczywiście jak wyłączę konsolę, to znika jak włączę jest z powrotem.
Nie ma znaczenia czy jest włożony kartridż czy włączam bez kartridża,
Jak kręcę potencjometrem to kolor ekranu się zmienia, aż jest bez kolory, czyli do tego momentu Atari reaguje.
Sprawdziłem Freddie, bo ten jest w podstawce, ale bez niego konsola nie wyświetla obrazu a z innym znowu jest niebieski.
Co powinienem wymienić w pierwszej kolejności. Wolałbym nie wylutowywać wszystkich scalaków niepotrzebnie.
Kabel chinch jest sprawny i zasilacz też jest sprawny.

2

Odp: Atari XEGS niebieski ekran

Czy taki jak w basicu, ale bez widocznego kursora (niebieski prostokąt z czarną ramką wokół) czy CAŁY ekran jest niebieski (bez czarnej ramki)?

Ostatnio edytowany przez laborant (2023-01-28 20:17:21)

3

Odp: Atari XEGS niebieski ekran

Ekran wygląda normalnie jak z uruchomionym Basicem, , ale nic na nim nie ma. 
Nie pamiętam czy w XEGS po uruchomieniu bez kartridza jest Ready i kursor.
U mnie jest tylko niebieski ekran jak na zdjęciu.
I jeszcze jedno, taki ekran pokazuje ieę od razu po włączeniu konsoli,


1

https://www.galerieallegro.pl/zdjecia2/ … 0674997/1/

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2023-01-28 20:56:21)

4

Odp: Atari XEGS niebieski ekran

W xl/xe jednolity pusty ekran (ale nie brązowy) w dziwnym kolorze np. zielonym czy żółtym był przy padniętych ramach (nie grzejących się jeszcze, ale już niesprawnych logicznie).

Natomiast identycznie wyglądający ekran jak u Ciebie (z tymże właśnie był brązowy), ale z identycznym, zastanawiającym małym marginesem ciemnym u góry i na dole miałem przy padniętym CPU. To było właśnie w XEGS i tylko raz takie coś widziałem (pomijając różnicę koloru). Jest to nawet opisane tu gdzieś na forum bo też pytałem wtedy.

Co ja bym zrobił:
1. upewnił się czy nie ma jakiegoś śmiecia w gnieździe carta, który zwiera styki
2. sprawdził czy któryś z 2 ramów nie jest jednak nieco cieplejszy, jak i czy rom nie jest cieplejszy
3. jeśli nie zacząłbym od wywalenia ram
4. potem wziąłbym się za cpu.

BTW. Czy to nie jest konsola w NTSC?

5

Odp: Atari XEGS niebieski ekran

A w XEGS to nie powinno się odpalić Missile Command przypadkiem?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Atari XEGS niebieski ekran

Zalezy czy jest podlaczona klawiatura. Bez klawiatury powinien sie odpalic. Mozna tez spowodowac odpalenie Missile Command gdy jest podlaczona klawiatura i przytrzyma sie Select przy wlaczaniu.