1

Temat: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post w tym dziale.

Zgodnie z sugestią forumowicza @lopez zamieszczam ogłoszenie w tym (właściwym) miejscu.

Zaczęło się od zakupu płyty głównej dawcy do naprawy mojego 130XE i udało się zakupić płytę (uszkodzoną) do Atari 800XL (starego typu bez Frediego), bez metalowych ekranów i białej osłony gniazda kartridży / prowadnicy kartridży. Korzystając z tej płyty naprawiłem swojego 130XE. W międzyczasie za śmieszne pieniądze wylicytowałem (uszkodzoną) płytę do 65XE bez ECI z metalowymi ekranami, więc mogłem naprawić płytę do Atari 800XL. Powoli zacząłem gromadzić graty do dokompletowania 800XL. Wylicytowałem ładną obudowę z metalowymi ekranami i dwiema uszkodzonymi klawiaturami różnych typów, które naprawiłem ale niestety są częściowo zdekompletowane. Aktualnie chciałbym już złożyć kompa ale do kompletności jeszcze odrobinę brakuje, a czeka to już kilka miesięcy.

1. W dalszym ciągu poszukuję białej osłony gniazda kartridży / prowadnicy kartridży do Atari 800XL

2a. Poszukuję trzech klawiszy (kompletnych wylutów z PCB klawiatury -> klawisz + mechanizm) do klawiatury AWC (mechanizm klawisza u podstawy w przekroju kwadratowy z napisem CHERRY, klawisz mocowany na końcówkę trzpienia mechanizmu w kształcie "minusa" nie "plusa") do Atari 800XL. Konkretnie chodzi mi o klawisze "1", "4" i "strzałka w dół"

Edycja 10.03.2023
2b. Poszukuję klawisza "1" (kompletnego wylutu z PCB klawiatury -> klawisz + mechanizm) do klawiatury ALPS. @perinoid, dziękuję za pomoc w zdobyciu tego klawisza.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-03-10 09:34:18)

Post's attachments

ALPS.jpg 1.8 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AWC_REV_02_1.jpg 1.74 mb, liczba pobrań: 1 (od 2023-02-08) 

AWC_REV_02_2.jpg 1.53 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

AWC taka, w której mocowanie klawiszy ma kształt krzyżyka? Czy poziomej kreski? Bo są dwie.
Do Alpsa mam tylko same przełączniki. Sam szukam jednego klawisza.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Witam

perinoid napisał/a:

AWC taka, w której mocowanie klawiszy ma kształt krzyżyka? Czy poziomej kreski? Bo są dwie.

Załączam zdjęcia w pierwszej wiadomości. Wydaje mi się że mam AWC REV 02 czyli typ trzeci z tego wątku: (https://forums.atariage.com/topic/10517 … -variants/). Widać tam (na moim zdjęciu) również naprawę PCB, ścieżki w 14 miejscach były pęknięte. Zabezpieczyłem "szelakiem" bo nie mam solder maski utwardzanej światłem UV.


perinoid napisał/a:

Do Alpsa mam tylko same przełączniki. Sam szukam jednego klawisza.

Załączyłem również zdjęcie tej klawiatury w pierwszym wpisie tego wątku. Na zdjęciu wylut poklejonego cyjanoakrylem mechanizmu.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-08 18:00:59)

4

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Czyli AWC z krzyżykami. No to mam te klawisze. Mogę odstąpić. Ja akurat te klawiatury lubię najbardziej bo są wytrzymałe a i umiem je czyścić chociaż to łatwe nie jestb(trzeba wylutować przełącznik). A i pracują o niebo lepiej od Alpsów.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10224
Co do naprawy PCB - rozważ, czy jednak nie zdublować tych ścieżek kynarem bo PCB jednak pracuje i te luty mogą z czasem popękać. Mam podobnie zniszczoną klawiaturę w MSX Canon, do naprawy użyłem kynaru.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-02-08 18:23:08)

Post's attachments

20230208_181721.jpg 194.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

@perinoid dzięki za odzew i ofertę. Na zdjęciu od Ciebie w powyższym poście są same klawisze, ale jak pisałem w pierwszym poście potrzebuję również kompletnego mechanizmu (przełącznik wedle Twojego nazewnictwa) z wylutu z PCB. Rozumiem że niezbędne mechanizmy również posiadasz i możesz odstąpić.

A jak sprawa wygląda odnośnie tej białej plastykowej obudowy gniazda kartridży? Masz coś takiego na odsprzedaż?

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-08 21:49:32)

6

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Nikt na świecie nie zrobił jeszcze projektu do druku 3D tej "obudowy gniazda kartridży?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

gkd_82 napisał/a:

Rozumiem że niezbędne mechanizmy również posiadasz i możesz odstąpić.

Mam, mogę odstąpić. Dla uściślenia - są takie (upewnij się, że na pewno masz takie same):
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=10225

uicr0Bee napisał/a:

Nikt na świecie nie zrobił jeszcze projektu do druku 3D tej "obudowy gniazda kartridży?

Zrobił: https://www.thingiverse.com/thing:4538634

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-02-08 21:59:38)

Post's attachments

20230208_215557.jpg 160.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Witam

@perinoid i @uicr0Bee bardzo dziękuję za sugestie i podesłanie mi linku do modelu 3D. Niestety nie mam drukarki 3D. Można również zamówić wydruk, ale nie wiem czy dobierze się filament w oryginalnym kolorze. Poza tym druk zawsze nie jest idealnie gładki więc trzeba będzie robić "wapowanie acetonem" aby wygładzić powierzchnię. Pozwólcie natomiast że wolałbym oryginał. Nawet w tym dziale niedawno przewijało się ogłoszenie o gratach do A800XL (http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18867). Poszło do forumowicza @_tzok_. Być może on otrzymując płyty w komplecie dostał również te rzeczone białe/ekri "osłony/obudowy/prowadnice" i może (jeżeli była/y w komplecie) z którąś z płyt, z takową częścią się by podzielił. Przyznam że wówczas zdjęć nie przeglądałem w tym ogłoszeniu, a teraz nie są dostępne.

Edycja 09.02.2023 g.19. (Tak się przejąłem tematem, że nie wyłuskałem do kogo zestawik z ogłoszenia pod powyższym linkiem poszedł. Faktycznie był to @Artu2tu a nie @_trzok_. Dodatkowo otworzywszy link powyższy na innym komputerze zdjęcia z ogłoszenia się pojawiły. Czary.)

@perinoid niestety chyba się nie rozumieliśmy do końca. Mam płytę taką jak na zdjęciu (w załączniku PN płyty). Klawisze w mojej klawiaturze moim zdaniem mają krzyżyk więc powinny pasować, ale potwierdzić tego na 100% nie mogę bo nie zdejmowałem żadnego klawisza z mechanizmu z obawy o uszkodzenie. Natomiast mechanizmy niestety mam inne. U podstawy z pinami lutowniczymi w przekroju to kwadrat z dwoma "czarnymi bolcami" wchodzącymi w otwory w PCB, a nie koło bez tych "bolców". Zdjęcie załączone (Klawisze). Te moje od spodu mają napis CHERRY. Na zdjęciu z lewej strony widać również moją inwencję klawisza. Wykorzystałem mechanizm klawisza Reset z Famiklona typu GLK (z klawiaturą) jak również samego klawisza również z tej konsoli. do zamontowania do PCB musiałem zrobić dodatkowy otwór w płycie klawiatury. Zadanie spełniało, ale trzeba było używać innej siły nacisku, no i kolor ekri.

@perinoid przede wszystkim PCB płyty klawiatury naprawianej przeze mnie najpierw zostało pozbawione większości klawiszy (wylut banalny) które zostały oczyszczone. Następnie skleiłem PCB cyjanoakrylem, pozdzierałem solder maskę ścieżek przy pęknięciach, a same pęknięcia naprawiłem nie tylko cyną która może pękać ale również drucikami od odpadowych kondensatorów elektrolitycznych. Finalnie zabezpieczyłem to "szelakiem" (kit pszczeli ze spirytusem do zabezpieczania śrub przed odkręcaniem), a ze względu że już się trochę zestarzał w pojemniku, nawet po dwóch miesiącach od nałożenia na PCB wyschło to tylko powierzchniowo ale głębiej jest elastyczne więc powinno amortyzować drgania w tych miejscach. Poza tym nie napi*....am w klawiaturę jak wariat ;-). Zdjęcie naprawy w załączniku (Naprawa).

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-16 13:39:16)

Post's attachments

AWC_Klawisze.jpg 1.86 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AWC_Naprawa.jpg 1.71 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AWC_PN.jpg 1.09 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AWC_Ribbon.jpg 1.83 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Czyli masz ten drugi typ klawiatury AWC. Dlatego prosiłem o zdjęcia (fotkę "mechanizmu" dopiero teraz wysłałeś). No to nie pomogę.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-02-09 09:36:43)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

@perinoid dzięki za zaangażowanie. Szkoda że nie możesz mi pomóc w kwestii mojej klawiatury AWC. Może sam mechanizm do ALPS-a, ale co z klawiszem? Trzeba będzie szukać dalej. Może ktoś inny z forumowiczów ma coś takiego?

Chciałem zacytować Kronka z "Nowych szat króla", ale dobrze że się nie pospieszyłem.

Pozdr.

11

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

1. W dalszym ciągu poszukuję białej osłony gniazda kartridży / prowadnicy kartridży do Atari 800XL

Mogę Ci druknąć z białego ABS i wsadzić w acetonu opary.
https://www.thingiverse.com/thing:4538634

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2023-02-09 13:05:39)

12

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Witam

qbahusak napisał/a:

Mogę Ci druknąć z białego ABS i wsadzić w acetonu opary.

Dzięki za odzew @qbahusak. Jestem dumny z tej społeczności cytując klasyka (a może klasyczkę). Jeżeli jakość byłaby porównywalna z oryginałem przebolałbym to.

To ile by mnie kosztowała taka przyjemność?

To może z rozpędu udałoby się wydrukować brakujący mi ("1") klawisz do klawiatury ALPS z filamentu w odpowiednim kolorze z zagłębieniami na tekst który uzupełnił bym sobie korektorem i "wsadzić w acetonu opary", oczywiście jeżeli ktoś ma model takowego. Wówczas mając mechanizm/przełącznik od @perinoid-a bym miał komplecik.

Pozdr.

13

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

@qbahusak znalazłem coś takiego: https://www.thingiverse.com/thing:2777082

Mając (a mam trzy (na zdjęciach z jednego z poprzednich wpisów) ale tylko jedna sprężynkę (ale może uda mi się coś pasującego dobrać)) kwadratowe w przekroju podstawy mechanizmów (CHERRY) brakujących mi klawiszy do klawiatury AWC, mógłbym naprawić je mając "młoteczki" z powyższego linku. Idąc dalej, mając klawisze od innego typu klawiatury AWC od @perinoid-a mógłbym przy drobnych przeróbkach naprawić całość.

Może dałoby się również przerobić odrobinę ten młoteczek (górny trzpień) z przekroju prostokąta na krzyżyk aby pasowało do klawiszy które zaproponował @perinoid. Niestety jeszcze nie znam się na modelowaniu 3D, więc aktualnie sam tego nie zrobię.

Może na próbę druknąć te "młoteczki", wykąpać w oparach acetonu i zobaczyć co to warte?

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-09 14:00:22)

14

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

"Być może on otrzymując płyty w komplecie dostał również te rzeczone białe/ekri "osłony/obudowy/prowadnice" i może (jeżeli była/y w komplecie) z którąś z płyt, z takową częścią się by podzielił."

Wybacz, gkd_82, ale wszystkie elementy zostały użyte do odbudowy działającego dziś komputera, za co jeszcze raz
dziekuje forumowiczowi Drakon.

15

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

@Artu2tu dzięki za odzew.

Szkoda że nie posiadasz na odsprzedaż tego elementu. Zawsze warto próbować, a nóż widelec coś się trafi. Zapytanie nic nie kosztuje.

Pozdr.

16

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Jeśli komuś bardzo zależy na zgodności z oryginałem, to ten mój model obudowy/prowadnicy do gniazda kartridża jest mocowany na 2 śrubki, a nie na zatrzaski (jak oryginał). Podyktowane to zostało względami praktycznymi - w ten sposób dolna powierzchnia jest gładka i płaska, i można ten element drukować z minimalną ilością podpór. Poza tym małe zatrzaski drukowane z PLA są niezbyt wytrzymałe. Element jest niezbyt widoczny w zmontowanym komputerze, więc postawiłem na praktyczność, nad wyglądem.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

_tzok_ napisał/a:

ten mój model obudowy

Dzięki za to! już jeden Atarowiec poprosił mnie o wydrukowanie tego :) Można też na taśmę obustronną przykleić :)

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2023-02-10 13:16:37)

18

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

@qbahusak wyślę Ci PM.

@_tzok_ miło że poświeciłeś swój czas tworząc ten (https://www.thingiverse.com/thing:4538634) element.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-10 14:06:01)

19

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

@perinoid wysłałem Ci PM-kę. @qbahusak Tobie również wysłałem PM-kę.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-10 22:01:22)

20

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Trochę odgrzebuję post, ale chciałbym podziękować @perinoid-owi za pomoc w zdobyciu jednego elementu z listy z pierwszego postu. Po wymianie z nim kilku PM-ek również pomógł mi w zdobyciu innych poszukiwanych przeze mnie przedmiotów, których nie było na liście w pierwszym poście. Nagrał mi również flopy z potrzebnymi programami i DOS-ami.

Post pierwszy został w związku z tym wyedytowany, bo jak widać w dalszym ciągu nie zdobyłem gratów #1 i #2a.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-03-10 11:36:55)

21

Odp: [K] Drobne graty do Atari 800XL

Witam

Dzięki pomocy forumowicza Jaro124 zdobyłem pozostałe graty z listy życzeń, a nawet o wiele więcej.

Cytując klasyka: "Jestem dumny z tej społeczności"

Proszę moderatora o zamkniecie wątku.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc.