Temat: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Cześć wszystkim  - jestem tu nowy także wybaczcie jeśli czasem palne coś głupiego :-P.

A tak serio przypadek mam taki:

Postanowiłem samemu sklecić SDRIVE MAX do mojego 65xe. Lutownicą daję radę :-P więc pomyślałem: piece of cake.... i się zaczęło :-)

Efekt jest taki że nie ładuje się wogole  sdrive.atr  - nie ma po starcie z ominięciem basica menu tylko self test.
Arduino uno to klon ale widziałem, że dużo osób  z niego  korzysta i są zadowoleni. Ekran na il9341, najpopularniejszy chyba, wszystkie złącza posprawdzane, firmware elegancko wgrany odpowiedni (z poziomu linuxa). Na  ekranie wszystko pokazuje jak trzeba, podstawia pliki nie krzyczy o brak sdrive.atr itd. Jest tez komunikat  na lcd jak wyłączę atarynę ze command timeout czy jakoś tak. Symulację kasety nawet zaczyna piszczeć ale zaraz potem  boot error.
Jedynie co to nie podpinałem pinu 10 i zasilam z zewnętrznego zasilacza 12v. Ale to też wiem że powinno działać. Wgrywałem po kilka razy firmware.  No i nic. SIO sprawne bo magnetofon działa i wczytuje dane.

Jednym słowem - WTF ? jak sądzicie ?

i jednocześnie chciałbym się oficjalnie przywitać :-) to mój pierwszy post.  Pozdrawiam Was wszystkich szczególnie Atarimaniaków

2

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Witam. Mi to wygląda na problem z zasilaniem. Odłącz zasilacz 12V i podepnij zasilanie z portu SIO.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2023-03-22 07:52:59)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

3

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Ja miałem taki przypadek, że mi raz też nie czytał po złożeniu. okazało się że miałem zwarte fabrycznie 2 piny na UNO od spodu płytki.

4

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

darpajdp napisał/a:

Witam. Mi to wygląda na problem z zasilaniem. Odłącz zasilacz 12V i podepnij zasilanie z portu SIO.

nie pomogło :-(


jutro na nowym uno zobaczę

5

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Drugie nowe  uno działa więc wątek do zamknięcia, profilaktycznie już tylko na zasilaniu z sio. 


PS.

Aha, jeśli ktoś działa na Linux'ie jak ja
i zachodzi w głowę  czemu

avrdude -p m328p -b 57600 -P /dev/ttyUSB0 -c arduino -U flash:w:xxxxxxxxx

wywala taki błąd :

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x00

to wystarczy wywalić   określenie prędkości transmisji  "-b 57600"  i ładnie się programuje

6

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

To nie błąd Linuxa, tylko twoje "Arduino" ma prawdopodobnie pcb wykonane z ryżu i wgrany stary Bootloader.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

7

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

willy napisał/a:

To nie błąd Linuxa,

a gdzie napisałem, że błąd?


willy napisał/a:

tylko twoje "Arduino" ma prawdopodobnie pcb wykonane z ryżu i wgrany stary Bootloader.

a niech będzie i z kukurydzy, ważne że działa

Ostatnio edytowany przez bart65xe (2023-03-24 08:08:16)

8

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Widzę że czepianie sie pierdół nadal w modzie.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

9

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

willy napisał/a:

Widzę że czepianie sie pierdół nadal w modzie.

nie wiem skąd taka opinia, pomyślałem sobie że może jakiś poczciwy ludzik będzie szukał w sieci  rozwiązania i uwierz, wiele osób o to pyta i wiele ma  uno z ryżu.  Twoja uwaga nic nie wnosi więc po co w ogóle jest? ?

10

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Cześć, przy okazji dyskusji o SDMAX zapytam:

- jak zmodyfikować zasilanie na płycie komputera 65XE aby podczas resetu nie resetował się SDMAX?

11

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Podczas resetu klawiszem Reset?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Tak.

Ponieważ SDMAX podczas resetu kasuje zawartość slotów na obrazy dysków.

13

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

Dziwne... Zasilanie powinno być podawane cały czas na port SIO. Ja mam SDMAX zasilany zewnętrznie i on się nie resetuje w takiej sytuacji.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

perinoid napisał/a:

Dziwne... Zasilanie powinno być podawane cały czas na port SIO. Ja mam SDMAX zasilany zewnętrznie i on się nie resetuje w takiej sytuacji.

Zobacz proszę opis na poniższej stronie, akapit: "Controlling SDrive-Max from the Atari"

https://atari8bit.net/tutorials/de-re-sdrive-max/

wspominają tutaj o potrzebnym modzie na płycie Atari aby nie odcinało zasilania.

15

Odp: SDRIVE MAX - nie bootuje sdrive.atr

marmazzaa napisał/a:

Cześć, przy okazji dyskusji o SDMAX zapytam:

- jak zmodyfikować zasilanie na płycie komputera 65XE aby podczas resetu nie resetował się SDMAX?

Cześć - Polecam Ci jednak 10 pina z  zasilaniem SIO nie podpinać i zasilić po prostu przez USB (tylko UWAGA nigdy nie razem czyli albo SIO albo zasilacz/USB zewnętrzny.  Wygodniej się pracuje, nie trzeba zapisywać konfiguracji etc.
Poza tym jestem spokojniejszy  jak nie obciążam gniazda SIO, wg rożnych źródeł podaje  50mA.