Temat: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

To those working on SpartaDOS X Upgrade Project, ( @drac030 et al )

There are now more than 5,000 FujiNet devices out there. 

These devices work with the majority of available Atari DOSes. 

While SpartaDOS X can use the virtual disks (D:) and printers (P:) exposed, the CLI can't talk to "N:" via the NDEV.COM handler, which is the Network device, because it conflicts with one of the disk drive mappings.

While SDX can use the N* command line tools to do things like copy files (these tools talk to SIOV directly), this is less than ideal.

So one of two things should happen:

(1) patch SDX so that N: is passed through as a CIO device, when NDEV.COM is loaded.
(2) write a kernel driver to expose N: functions to SDX.

For the latter, the source code to the N: handler is here:
https://github.com/FujiNetWIFI/fujinet-nhandler

I've asked this before, but dozens of people have now asked me over the last four years for how to handle this.

-Thom

I am the systems guy behind IRATA.ONLINE. http://irata.online/

2

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

tschak909 napisał/a:

While SpartaDOS X can use the virtual disks (D:) and printers (P:) exposed, the CLI can't talk to "N:" via the NDEV.COM handler, which is the Network device, because it conflicts with one of the disk drive mappings.

While SDX can use the N* command line tools to do things like copy files (these tools talk to SIOV directly), this is less than ideal.

Myślę, że pomiędzy N: a DN: jest różnica i nie powinno to stanowić problemu. Notabene, OS dla Rapidusa (65c816 os) zawiera w sobie już urządzenie N: i tu jest konflikt. Może po prostu to urządzenie (Fujinet) niech ma dla przykładu V: - nie było czegoś takiego raczej.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

Pin napisał/a:

Myślę, że pomiędzy N: a DN: jest różnica i nie powinno to stanowić problemu.

Nie ma różnicy. Zarówno "N:", jak i "DN:" jest odwołaniem do tego samego dysku.

Aby FujiNet był obsługiwany przez SpartaDOS X, musi być dodane urządzenie (np. "NET:"). Rzecz w tym, że jest już siedem urządzeń, więc w tabeli urządzeń pozostało niewiele miejsca na nowe.

Pin napisał/a:

Może po prostu to urządzenie (Fujinet) niech ma dla przykładu V: - nie było czegoś takiego raczej.

Czy oznaczenie "V:" wzięło się z tego, że Twój palec akurat wylądował na tej literze? :-)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

4

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

Lizard napisał/a:

Czy oznaczenie "V:" wzięło się z tego, że Twój palec akurat wylądował na tej literze? :-)

tak :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

Polecam się dokształcić http://atariki.krap.pl/index.php/Lista_ … C3%B3w_CIO

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

6

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

Rezerwuję U i Y! :-]

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

7

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

A ja Q bo nie jest opisane :P

8

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

Fajny byłby ogólny sterownik powiedzmy CIO.SYS który pozwalałby na obsługę dowolnego urządzenia CIO za pomocą infrastruktury SDX. Bo to by załatwiło kwestię przelotek i używania różnych N:, H:, O: czy co tam kto wymyśli. Aż dziw, że nikt dotąd nie napisał - może się nie da...?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

9

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

mono napisał/a:

Aż dziw, że nikt dotąd nie napisał - może się nie da...?

Szybko to wykasuj, może przyjdzie ktoś, kto nie będzie wiedział, że się nie da i zrobi...

Sikor umarł...

10

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

Powtarzacie tą bzdurę w kółko.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

11

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

mono napisał/a:

Fajny byłby ogólny sterownik powiedzmy CIO.SYS który pozwalałby na obsługę dowolnego urządzenia CIO za pomocą infrastruktury SDX. Bo to by załatwiło kwestię przelotek i używania różnych N:, H:, O: czy co tam kto wymyśli. Aż dziw, że nikt dotąd nie napisał - może się nie da...?

Pewnie się da, tylko po co, skoro istnieje gotowa procedura CIO w systemie operacyjnym, do której wejście jest powszechnienie znane przez $E456. :-)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

12

Odp: SpartaDOS X Kernel Driver for #FujiNet

W rozdziale 23 załączonego PDF-a jest opisane, jak pisać sterowniki kernela.

@Lizard: właśnie chodzi o to, żeby zrobić forwarding z kernela SDX do tego "powszechnie znanego wejścia". Co do funkcji typu open/close/read/write/status, to nie problem. Ale co do XIO to, jak napisał mono, chyba się nie da, bo to się da zmapować tylko dla konkretnego sterownika, a nie dla wszystkich.

Post's attachments

SDX_Progr_Guide_450_EN_1_00-preliminary.pdf 594.57 kb, liczba pobrań: 6 (od 2023-05-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
KMK
? HEX$(6670358)