Temat: Dioda klawiatury.

Jak w temacie, macie jakieś sprawdzone pasujące wielkością(kolor czerwony)

2

Odp: Dioda klawiatury.

Dowolną dioda o średnicy 3mm będzie dobra. Kolor możesz sobie dobrać wedle gustu. Obyś tylko gumki miał z oryginalnej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: Dioda klawiatury.

@perinoid,

Akurat miałem w tym tygodniu regenerować taką diodę w komputerze klienta... Dzięki za info :)

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

4

Odp: Dioda klawiatury.

A jak się regeneruje diody, tak z ciekawości?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Dioda klawiatury.

Bierzesz kawałek krzemu, różne domieszki w zależności od koloru jaki chcesz uzyskać. Topisz tworzywo, w które zatopiona jest dioda led, musisz gdzieś to stopione tworzywo gdzieś przechować. Następnie krzemem uzupełniasz strukturę tam gdzie jest już do regeneracji, oczywiście dodając odpowiednie domieszki. Na koniec robisz sobie formę żeby kształt diody odzyskać pierwotny, i tu: UWAGA - bierzesz wcześniej zachowane tworzywo, umieszczasz w formie, zatapiasz w tym zregenerowany krzem i już:-)

6

Odp: Dioda klawiatury.

żeby zregenerować to trzeba prąd puścić nazad.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: Dioda klawiatury.

jer napisał/a:

to trzeba prąd puścić nazad.

Na Zad, czyli na D..ę ;P Ostatecznie od dupystrony...

Sikor umarł...

Odp: Dioda klawiatury.

:))))))))))))

Doceniam lożę szyderców ;))))   

To było kolokwialne sformułowanie ;)  Będzie zasadzona nowa dioda, odpowiednio wygięta, żeby wchodziła w klawiaturę i muszę przełożyć styki do foli :) 

Następnym razem napiszę "zregeneruję znicz klawiaturowy Atari" ;)

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

9

Odp: Dioda klawiatury.

dioda to pikuś. mi się raz trafiła klawiatura bez diody. i jak się okazało przez to także bez tych gumek przewodzących nakładanych na nóżki diody. - na to patent podajcie.

(ja tam zagniotłem troszkę folii aluminiowej, kulki i dociśnięte żeby spłaszczyć przy styku z folią kalwiatury. ale może macie lepsze patenty.)

10

Odp: Dioda klawiatury.

Nigdy z tym nie miałem potrzeby nic kombinować, ale dwa pomysły warte rozważenia i ewentualnie wypróbowania mam dla tych, którzy coś tam muszą pogrzebać z tą diodą.

1. Jeśli brak gumek przewodzących, to być może da się takie gumki dorobić z gumek do pilotów. W sprzedaży są dostępne za grosze takie gumki do naprawy pilotów RTV, być może dało by się je jakoś dopasować, przyciąć itp.

2. Dioda klawiatury jest przyczyną przyspieszonego utleniania się ścieżki masy, która jest wspólna dla tejże diody oraz klawiszy funkcyjnych. Ponieważ do diody cały czas płynie prąd przez tą ścieżkę, to ona się utlenia szybciej niż pozostałe ścieżki folii klawiatury, co skutkuje znaną i powszechną awarią polegająca na niedziałaniu klawiszy funkcyjnych w starej klawiaturze. Dlatego jeżeli trzeba coś z tą diodą i tak kombinować i nie za bardzo jest ją jak podłączyć np. z powodu braku gumek, albo innego uszkodzenia w tej okolicy, to może warto przemyśleć poprowadzenie dla diody odrębnych cienkich kabelków i wyprowadzenie ich jakoś przy złączu klawiatury, dorobieniu jakiegoś konektorka i drugiego na płycie czy coś, żeby po prostu ominąć folię klawiatury i podłączyć diodę bezpośrednio. Takie połączenie może mało eleganckie, ale na pewno przedłuży żywotność folii klawiatury. Z drugiej strony folie dostępne są (a przynajmniej były) u Simiusa, a te nowe przez niego zaprojektowane mają poprawioną tą ścieżkę masy tak, że do diody idzie tam osobna ścieżka i nie powoduje w przyszłości problemów z klawiszami funkcyjnymi.

To taka dygresja przy okazji.

Ostatnio edytowany przez Mq (2023-05-17 11:17:50)

11

Odp: Dioda klawiatury.

ad 1 ztcp te oryginalne gumki na diodę to ~sześciany ~3mm. tak grubych gumek do pilotów nie spotkałem. a sklejać kilka warstw żeby zachować przewodzenie między nimi?..hm..
ad 2 o, to już prędzej. i np. wypuścić z boku klawiatury jakieś dwa goldpiny podpinane do kabelka na płycie.

12

Odp: Dioda klawiatury.

Malutki kawałek blaszki grubości ~1mm i wielkości pada na membranie, do którego z jednej trony przylutowuje się nogę diody a z drugiej przykłada gumkę od pilota (nie przykleja coby klej nie odizolował jednego od drugiego? Co wy na to?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Dioda klawiatury.

Z tego można spokojnie wystrugać:

https://allegro.pl/oferta/guma-elektrop … 0644617433

14

Odp: Dioda klawiatury.

0.5mm to będzie trzeba kilkukrotnie złożyć. I jakoś skleić tak, żeby klej nie był izolatorem. Poza tym - jest potencjał.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Dioda klawiatury.

Wąski paseczek nawinąć na nogę diody i wepchnąć w....dziurkę... :)

Odp: Dioda klawiatury.

@agahes,

Będę próbował.  W poniedziałek przyjdzie inpostem.

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

17

Odp: Dioda klawiatury.

Nie wiem jak to tam ma wymiar, ale może dałoby sie coś dobrać https://pl.aliexpress.com/item/32956846 … ZhMIJj3oJC