26

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Hmmm.  A czy da się podmontować pod D2?

Inni uczeni, tak polecili mi odpalać Bad Apple SV2018 (z FujiNet nie działało):

- żeby obraz ATR zamontować w AVG jako D2
- żeby przejść do SpartaDosX
- żeby uruchomić D2:
- żeby uruchomić binarkę

Ale chyba nie wiadome do końca są nazwy tych binarek na ATR...

Jednocześnie, w moim przypadku większość (nie wszystkie) ATR działa bez Rapidusa jak włączam.

Problem z FujiNet jest chyba taki, że FujiNet czasem się montuje, a czasem nie i nie zawsze się gryzie ale czasem tak.

Ale zasadniczo nie przeszkadza.

Odpowiadając, tak, przy niezmienionej konfiguracji (Rapidus włączony) udało się odpalić oba pliki XEX.

Idąc od drugiej strony: może da się FujiNet tak skonfigurować żeby montował się jako D2?  Zaraz siadam o tym szukać.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

27

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Problem jaki tu widzę to fakt, że AVG nie jest urządzeniem NewDevice i nie można z niego wykonać boot'a wprost. Podobnie jest ze Side 1/2/3 ale - do wspomnianego jest plugin do U1MB który uzupełnia ten brak i "informuje" system jak ma wyglądać I/O z cartem. Chcąc użyć Sparta DOS X jako dosa do uruchomienia czegoś z tego AVG należało by najpierw sprawdzić, czy jest jakieś remedium na ten problem. Jeśli jest, to można próbować utworzyć kilka partycji w formacie APT i tam zrobić partycję systemową z konfiguracją dla DOS'a i pliki do uruchamiania w tym środowisku. Tutaj jednak przydał by się ktoś, kto ma AVG i jest cokolwiek bardziej kumaty w tej dziedzinie. Ja AVG nie mam więc ciężko jest mi tu coś więcej powiedzieć.

Po zwalczeniu tematu j.w. masz środowisko do uruchamiania takich programów jak np. wspomniane B.A. dla rapidusa.

Mogę pomóc z konfiguracją SDX, bo niekoniecznie będzie Ci się chciało czytać manuala o objętości encyklopedii PWN :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2022-08-09 20:27:45)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

28

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Pin napisał/a:

... nie jest urządzeniem NewDevice i nie można z niego wykonać boot'a wprost ...

dzizas krajst

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

29

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

czyli co, da się zrobić boot partycje na APT i wystartować z tego system?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

30

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Pin napisał/a:

czyli co

czyli nie wiesz jak wyglada procedura boot i jeszcze mniej o procedurze boot z podlaczonym cartrydzem

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

31

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

@DiskDoctor - XXL widzę jest tu expertem najwyższej klasy, on Ci z pewnością pomoże w stworzeniu partycji boot APT dla Sparta DOS X dla AVG, bo jak widzisz - nie mam o niczym pojęcia :).

Miłej zabawy!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

32

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

@Pin nie ma mowy, wolę Pinokia, który dał kiedyś koncert na AmiReset i nosi długie włosy (a tamten - nie wiem).

A tak na serio to spróbowałem obydwu gier pod Rapidusa, bez FujiNet.

Same shit - jak mawiają Amerykanie.

To nie wina FujiNeta.

A tak przy okazji, to teraz przy starcie zakrzaczone menu Rapidusa nawet nie dociągnęło progress bar do końca... i zwis.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

33

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Sprawdź, czy któryś z układów rapidusa w podstawkach nie wyskoczył. Miewam taki problem czasem jak zabieram kompa na party i po transporcie bywają takie niespodzianki.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

34

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

AVG ma możliwość emulacji SIDE2. Czyli jak najbardziej można założyć partycję APT i uruchomić z niego Dos'a (MyDos, Sparta, LiteDos).

https://atari8bit.net/tutorials/de-re-a … _Emulation

Osobiście z tego rozwiązania jeszcze nie korzystałem, bo mam fizyczne side2 (wymóg to dodatkowo Ultimate).
Natomiast tak jak Pinokio pisał Fujinet przy uruchamianiu blokuje D1, z którego uruchamia się config. O ile dobrze pamiętam, można to wyłączyć przez przeglądarkę z poziomu PC, po wpisaniu adresu IP jaki dostaje Fujinet.
Nie można podłączyć do Atari, dwóch stacji dysków o tym samym numerze - dlatego CA2001/LDW/Toms miały możliwość zmiany numeru, pierwsze dwie w zakresie 1-4, a ostatnie jako D1 lub D2. Niestety mamy prawdziwy urodzaj urządzeń sio do małego Atari i będzie rodziło to trochę problemów w sytuacji korzystania z wielu jednocześnie.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-10 13:03:40)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

35

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Pin napisał/a:

Sprawdź, czy któryś z układów rapidusa w podstawkach nie wyskoczył. Miewam taki problem czasem jak zabieram kompa na party i po transporcie bywają takie niespodzianki.

Daj mi czas.

Piguła/Shpoon napisał/a:

O ile dobrze pamiętam, można to wyłączyć przez przeglądarkę z poziomu PC, po wpisaniu adresu IP jaki dostaje Fujinet.

Można nieco szczegółów?  Szukałem wcześniej i nie znalazłem tej opcji.

Oferuję załączenie screena.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

36

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Rapidus już działa, wszystko się dalej kręci.

Tylko, że hmmm... Założyłem Stereo (POKEY) i teraz to demo BadApple mi nie idzie.

Sygnalizuje żeby wyłączyć Stereo.  No ale w U1MB menu ja nie mogę wyłączyć Stereo, bo jest wyszarzona opcja.

Czy jest jakiś soft (bo tylko chyba to pozostaje) do przełączania Stereo ON/OFF?

Wielkie dzięki!

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

37

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

Jakie masz to stereo? Może nie masz podpiętego pod U1MB przewodu sterującego? O ile Stereo ma funkcje on/off.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-05-26 19:31:16)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

38

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

OK.  Już działa.  Przepraszam za najście.

Mam Stereo (z pamięci) 2x POKEY.

Natomiast czemu nie działało.  Miałem tak naprawdę 2 błędy -- 1 z taktowaniem Rapidusa nie takim, 2 z Mono/Stereo.

Jak usunąłem błąd z Rapidusem, mimo błędu ze Stereo, poszło!!

Jeszcze miałem po drodze problem 138 Device not ready, co okazało się... Wysuniętym kabelkiem SIO AVG z FujiNet.  Tam coś mam z gniazdem FujiNet nie teges (kupione w UK).

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600jr + Harmony

39

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

A może ktoś mi powiedzieć, czy w U1MB sygnał stereo przyjmuje stan wysoki czy niski gdy Stereo jest włączone?

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

@x_angel,

Tu chyba nie ma jakiejś reguły.  FJC pisze pluginy, ale kody są dostępne.  Rapidus jako enable musi być wpięty do poziomu niskiego.  Bez U1MB podłącza się go do GND.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

Odp: Rapidus (+SRAM) i spółka

@DiskDoctor,

Odniosę się do Twojego oryginalnego wątku...

To już omawiałem w innym wątku dotyczącym linii BO2.  Oryginalny projekt Atari nie zakładał, że w Atari będzie zainstalowanych wiele dodatkowych rozszerzeń, tak więc kolejne rozszerzenia, które były projektowane dla Atari, ale bez uwzględniania współpracy z innymi rozszerzeniami, wprowadzają na linię tzw. "pasożytniczą pojemność" (ang. parasitic capacitance), która
zakłóca pracę urządzeń.

Sposoby obniżania pasożytniczej pojemności:
- wymiana układów LS na serię F - wyjaśnienie:  seria "F" (FAST - skrót od F.airchild A.dvanced S.chottky T.TL) działa do 125Mhz i ma na poziomie technologicznym obniżone wprowadzania pojemności pasożytniczej
tutaj możesz wymienić układy, które są na styku z Sally: w pierwszej kolejności 74LS08 na 74F08, dalej 74LS138 na 74F138 i ewentualnie jeszcze 74LS74 na 74F74
- wymiana PIA na WDC W65C21N6TPG-14 - wyjaśnienie:  to jest 100% zgodny układ z PIA, produkowany przez Western Digital Center.  Proces technologiczny specyfikuje działanie układu do 14Mhz, co oczywiście realizowane jest również przez technologiczne obniżanie wprowadzania pojemności pasożytniczej
- zmiana Pokey na PokeyMax - wyjaśnienie:  nowszy układ i tak samo wprowadza mniejszą pasożytniczą pojemność
- zmiana GTIA na Sophia 2 - wyjaśnienie: to samo jak Pokey ; kontrowersyjne przy włożonym już VBXE

Zamiast powyższych można wkrótce będzie zamienić 74LS08 układem >02/FIXERa (wkrótce w testach i produkcji), który będzie tworzył dodatkowe sygnały BO2, które będzie można górą podłączyć bezpośrednio do PIA, Pokey'a, GTIA

@Pin,

Pisałeś gdzieś o problemie 576CompyShop z SRAM 64K V3.  Może tak być jeśli U1MB jest podłączone do O2, a nie BO2.  Oryginalnie pamięci są synchronizowane głównym zegarem Atari czyli BO2 - Buffered Phase 2 Clock, który przychodzi w serii XE przez układ Freddie (czasem błędnie oznaczane O2, ale jest tam BO2).

Ja w obecnej konfiguracji również mam podłączony U1MB do O2.

Tryb Compy Shop będę pewnie jeszcze kiedyś testował.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.