51

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

Tak Sikor - podstawka przez roztargnienie poszła w złą stronę ale scalak posadzony poprawnie.

52

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

Ok, ale widzę piny zasilania nie zmostkowane - już tu to było 3 razy poruszane. Poza tym - nie masz zwarcia na IC5?

Sikor umarł...

53

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

Mostek jest zrobiony od góry i zasilanie jest na płycie. Mierzyłem to. Dlaczego sądzisz że na IC5 jest zwarcie?

54

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

Na zdjęciach wygląda jakby połączone luty były. Może to kwestia zdjęcia akurat.

Sikor umarł...

55

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

Lutowanie tej płyty to była super sprawa :-) To jedna z najbardziej relaksujących rzeczy na odstresowanie.

Biorę pod uwagę dwa scenariusze albo coś źle wlutowałem - choć to raczej mało prawdopodobne bo zawsze robię to z listą i sprawdzam testerem części przed wlutowaniem. Mierzyłem napięcia i np. scalaki dostają stabile +5V. Jest napięcie na wyjściu video.
Drugi scenariusz coś się uszkodziło przy wylutowywaniu z dawcy np. wielka trójka :-( A najbardziej podejrzewam port cartrige :-)

Nic to - zrobię chyba wysyłkę na diagnostykę do x_angela. Czekam tylko na potwierdzenie jego oględzin zdjęć.

ps. IC5 działa bez zwarcia. Rzeczywiście na zdjęciu widać jakby było.

56

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

Hmm, dziwne... Jeśli układy są ok - to byłaby pierwsza płyta, która nie działa... Ano zobaczymy, jak się mistrz wypowie.
------------------
A tak mi przyszło do głowy... Oczywiście uruchamiasz z cartridgem, bo inaczej nie zadziała? I w odpowiednią stronę włożony? Wiem, czepiam się.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2023-05-21 19:23:50)

Sikor umarł...

57

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

Tak :-) oczywiście :-)

58

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

Moja płyta wróciła od x_angel i działa :-) !!!

Było jakieś zwarcie w w którymś elemencie generatora 3,54MHz. Przelutowane ruszyło a ja cieszę się z działającej i osadzonej juz w obudowie płyty.

X_angel jeszcze raz dziękuję za pomoc bo sam bym do tego nie doszedł !

59

Odp: Wkrótce - nowa płyta (z AV) do 2600jr

A żaden problem :)
Zacząłem od sprawdzenia sygnału zegarowego i od razu strzał w dziesiątkę.
Problem w tym, że w okolicy elementów generatora nic podejrzanego nie zauważyłem, ale już stary i ślepawy jestem.
Najpierw podmieniłem kwarc, potem tranzystory, a potem to już poszło - nie chciało mi się szukać i mierzyć, więc wylutowałem pozostałe 9 elementów generatora i wstawiłem nowe.
Stare były sprawne (wiem, bo sprawdzałem), więc strzelam, ze gdzieś odrobina cyny robiła jakieś zwarcie. Ale nie namierzyłem i nie mam fotki.