26

Odp: SDX 4.3

Zmiana linii i wciśnięcie Return powoduje odczyt całościi, a nie tylko tego co wklepał użytkownik (znów trzebaby prowadzić historię). Dlatego SDX przy takich manewrach wywala "File not found".


jakoś się do tego bardzo przyzwyczaiłem - po 12 latach użytkowania SDX - ustawiam kursor nad tym, co mnie interesuje, >ret< - i mam to - co chciałem. A historia dla CP - w sumie pomysł niezły. Pytanie tylko; ile to ramu skonsumuje ? - bo kosztem znacznego podniesienia memlo - mimo wszystko bym się jednak zastanawiał. :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

27

Odp: SDX 4.3

Do historii i obslugi edytora w stylu DOSa mozna pomyslec na d programem w stylu DOSowego "DOSEDIT" czy "DOSKEY". Programy te buforowaly ustalona liczbe ostatnich rozkazow, mozna bylo przewijac je strzalkami i dokonywac edycji. Kwestia pamieci (jak pisal juz Pin). No i kwestia jak obslugiwac te bajery na ekranie Atari bez grzebania w pamieci ekranu...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

28

Odp: SDX 4.3

Co do ilości pamięci, można np. przechowywać w buforze ostatnie dwa polecenia (co zajmie max. 128 bajtów), a wcześniejsze w pliku na twardzielu. Oczywiście otwarcie go celem cofnięcia się dalej zajmie chwilkę, ale czy to by naprawdę w czymś przeszkadzało, to kwestia eksperymentu.

Natomiast przewijanie poleceń strzałkami zamiast wędrowania po ekranie to jest raczej prosta sprawa, wystarczy czytać dane z klawiatury (a nie z edytora) i bajt po bajcie (a nie rekordami), i interpretować po swojemu (a nie tak, jak chce edytor).

KMK
? HEX$(6670358)

29

Odp: SDX 4.3

Na dane można przeznaczyć nawet cały dodatkowy bank (16 kB) o ile taki by istniał lub był wolny. Sparta na to pozwala. Gorzej, gdy nie mam dodatkowej pamięci, wtedy jedynym rozsądym wyjściem jest pomysł Draco.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

30

Odp: SDX 4.3

Myślę, iż najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie jednej zmiennej w CONFIGU (czy jak mu tam) np.

HISTORY=<nr_banku>

dla posiadaczy dodatkowej pamięci
lub

HISTORY=0

dla ludzików, którzy XMS-a nie posiadają, bądź nie są zainteresowani pchaniem historii do banków...

I Ty zostaniesz big endianem...

31

Odp: SDX 4.3

Popracuj napi* ze Spartą to zobaczysz, że takie wygłupy jak nr banku nie są potrzebne.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

32

Odp: SDX 4.3

Miker pewnie miał na myśli numer banku logiczny. Ogólnie jednakowoż najbardziej przydałoby się 1 MB liniowej, nie byłoby problemów z adresowaniem przynajmniej.

KMK
? HEX$(6670358)

33

Odp: SDX 4.3

A do testów coś przygotuję soon.

no to czekamy ;-)

[ Dodano: 30.05.2005 22:54:15 ]

OS jest już w zasadzie skończony.

aha czyli mozna juz robic burn ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

34

Odp: SDX 4.3

Log z ciekawszymi zmianami:
- Poprawne rozpoznawanie niektórych rozszerzeń opartych na PORTB (np. 320kB)
- Polecenie USE BANKED pozwala podać wartość aktywującą banku z pamięcią extended SDX (jak w SSDXBNK.SYS), np. USE BANKED $ED. Ograniczenia co do wartości są takie same jak w sterowniku Lizarda.
- Polecenie MEM podaje dodatkowo tryb pamięci extended (BANKED, OSRAM, NONE) oraz wartość aktywującą.
- Sterownik SIO.SYS przyjmuje jako parametry numery napędów, które nie mają korzystać z trybu High Speed SDX, tylko bezpośrednio z systemowych OS (np. Turbo Drive w QMEGu). Nie potrzeba więc używać OSSIO.SYS. Przykład: DEVICE SIO 3 5 (wyłączenie SDX SIO dla napędów 3 5). Pewnie logiczniej byłoby odwrotnie, czyli dla podanych włącz HS SDX, jak będą protesty mogę zmienić :rolleyes:
- Możliwość dodawania komentarzy w CONFIG.SYS -  średnik na początku linii. Można w ten sposób także prosto zablokować niektóre sterowniki.

Aha - ze względu na brak miejsca przewiduję spreparowanie 4 wersji ROMu:
"I" - classic (z INDUS.SYS na CAR:, ale wywalonym z domyślnego CONFIG.SYS),
"K" - dla posiadaczy KMK/JŻ IDE z MNT.COM zamiast Indusa,
"S" - j.w. ale dla SIO2IDE z S2I.COM,
"M" - 128kB wersja multi-full-wypas dla 16-bankowej SDX z wszystkim co się da (póki co można nią zaprogramować kartridż Maxflash).

35

Odp: SDX 4.3

A ze tak sie zapytam: czy jest juz na horyzoncie data ukonczenia ostatcznej wersji (chodzi o wersje 4.3 ;) )?

36

Odp: SDX 4.3

A ze tak sie zapytam: czy jest juz na horyzoncie data ukonczenia ostatcznej wersji (chodzi o wersje 4.3 ;) )?

Chodzi Ci o pierwszą publiczną wersję (4.31 beta)? Jak tak, to pewnie na Quaście.
A ostatecznej wersji SDX nie będzie - póki my żyjemy - zawsze coś będzie do zrobienia :lol:

37

Odp: SDX 4.3

No wiem, ze nie bedzie to ostateczna, ale powiedzmy sprawna wersja 4.31. Co oznacza dodatek beta w nazwie '4.31 beta'?

38

Odp: SDX 4.3

A czy będzie wersja "SI" tzn. z Indus.sys i S2I.com?

Ja w tej chwili (3 rocznica wkrótce) mam LDW i SIO2IDE, więc fajowsko by było ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

39

Odp: SDX 4.3

Wlasnie. Trzecia rocznice pijemy! ;)

40

Odp: SDX 4.3

Co oznacza dodatek beta w nazwie '4.31 beta'?

asekurację 8)

A czy będzie wersja "SI" tzn. z Indus.sys i S2I.com?

będzie wersja "D" dla delego tylko niech powie co jeszcze mogę wyrzucić żeby zrobić miejsce (potrzeba jakieś 1,4kB :rolleyes:) :

ARC     COM    3339
ARCADD  OVL    4677
ARCCLOCKSYS    484
ARCEXT  OVL    1944
ARCLST  OVL    1839
ATARIDOSSYS    1921
CAR     COM    1647
CHTD    COM    372
CHVOL   COM    298
CLOCK   SYS    698
COMMAND COM    5153
COMP    COM    347
DUMP    COM    575
ECHO    COM    225
FIND    COM    831
JIFFY   SYS    615
KEY     COM    505
MENU    COM    6741
QUICKED SYS    595
RAMDISK SYS    1228
RS232   COM    147
RUN     COM    140
RUNEXT  CFG    48
RUNEXT  SYS    810
S2I     COM    2052
SIO     SYS    1008
SPARTA  SYS    7296
TD      COM    952
X       COM    2007

41

Odp: SDX 4.3

hmmm - musze z Pasiatym pogadać; widze, że update romu nieunikniony. Zastanawiam sie tylko - jak w moim kompie zrobic SDX 128kB.. - z perspektywy czasu - RUNEXT to megalol - odpalam *.arc - depakuje, odpalam *.zip - to samo itd. kurde; niezle toto :) - a juz niebawem nowe narzedzie dla SDX i KMK  :twisted:  :mrgreen:  :idea:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

42

Odp: SDX 4.3

będzie wersja "D" dla delego tylko niech powie co jeszcze mogę wyrzucić

A co to jest CHTD? Jeśli to coś do TD to poproszę o wywalenie TD, CHTD i RS232.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

43

Odp: SDX 4.3

CHTD - sluzy do zmiany daty / czasu plikow - a co; nie uzywasz zegarka ?? .. heh- nikomu nie dogodzisz.  :P - np. jak dla mnie jest to jedna z bardziej istotnych rzeczy w SDX :)


EDIT:

przydało by się jeszcze jedno - i to nawet bardzo. Pseudo "Ster", który umieszczony z odpowiednim parametrem wyłączy ekran na czas ładowania plików innych sterowników - znacznie to przyspieszy odpalenie całości. Trub;- wiesz chyba, do czego to potrzebuje ?? - :):):):)

Ostatnio edytowany przez Pin (2005-07-03 15:55:47)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: SDX 4.3

trub napisał/a:

"M" - 128kB wersja multi-full-wypas dla 16-bankowej SDX z wszystkim co się da (póki co można nią zaprogramować kartridż Maxflash).

A w jaki sposób w karcie Maxflash i tym samym SDX 4.3M przełącza się banki?

45

Odp: SDX 4.3

W Maxflashu banki są włączane adresami $D50x (4bity), a $D510 wyłącza kartridż.
W  intSDX128 ;) można zrobić wg mnie jedno z dwóch rozwiązań:
1. $D5Ex włącza bank 0-F (4bity), $D5F0 włącza inny kart, a $D5F1 wyłącza wszystko (podobnie jak jest w 64kB, tylko 1bit więcej na banki)
2. $D5Ex włącza bank 0-7 (3bity),  $D5E8 włącza inny kart, a $D5EC wyłącza wszystko (jak w 64kB), a $D5F0-$D5F7 włącza banki >64kB. Max. kompatybilność - w ten sposób mozna by chyba tym samym GALem załatwić obie wersje 64kB i 128kB ?
Co Ty na to?

Ostatnio edytowany przez trub (2005-07-07 08:50:49)

46

Odp: SDX 4.3

Myślę, że drugi sposób sterowania będzie lepszy :) . GAL powinien zostać ten sam, ale trzeba by jednak dodać jeszcze jedenego scalaka.

47

Odp: SDX 4.3

Jakbyś dodał drugiego 74LS175 z 4 bitami to zdaje się że (teoretycznie) SDX 1MB by wyszedł ?  :cool:
Ciężko byłoby z tym (brak podkatalogów, max.8kB na plik), ale brzmi nieźle...
Mimo wszystko proponuję na razie zostać przy 128kB ;)

Ostatnio edytowany przez trub (2005-07-08 13:13:47)

48

Odp: SDX 4.3

intSDX 128kB

No i niezawodny Pasiu dotrzymał słowa. Na tej stronie mamy opis prostego rozszerzenia układu intSDX z 64kB do 128kB (dla SDX 4.3x).
A jest to bezbolesne, bo po rozszerzeniu można w razie czego nadal używać starej Sparty 4.2x (w kości 64kB).

Ze względu na ograniczony obszar kartridża w dotychczasowej wersji sprzętu, nowa SDX będzie pomyślana głównie jako wersja 128kB. Oznacza to, że podstawowy release będzie miał 128kB. Wersja 64kB będzie "light" i większość sterowników trzeba będzie sobie wczytać z (szybkiego) dysq.
Potencjalnych testerów zapraszam po przeróbce sprzętu na priv celem pozyskania romu 128kB do testów.

Ostatnio edytowany przez trub (2005-09-21 21:12:40)