1

Temat: Wyjecie Antica

Na chilijskim forum ( http://www.atariware.cl/foro/viewtopic.php?p=3446#3446 ) poproszono mnie o przyslanie ANTICa w wersji PAL, zreszta mozecie to sobie przeczytac w zalaczonym linku. W skrocie  chodzi o to, ze tam maja tylko Atari w NTSC i nie moga obejrzec produkcji robionych na kompy w pal'u. Chca sobie zmodyfikowac ntsc na pal.
Jako ze nie jestem elektronikiem mam pare pytan. Jak oznaczony jest ANTIC w Atari, ktory to uklad i czy latwo go wyjac, czy trzeba do tego uzywac lutownicy, bo jak jest to skomplikowane to poprosze kogos znajomego o pomoc. Zastanawiam sie czy sam ANTIC wystarczy, czy musze wyjac tez GTIA, modulator. Nie mam zielonego pojecia wiec cos doradzcie.
Najprosciej by bylo gdybym wyslal cale Atari lecz to nie wchodzi w gre. Ciekawy tez jestem czy po przeszczepieniu Antica beda mogli obejrzec Numena i czy jest sens sie za to zabierac. Ewentualnie podpowiem im zeby sobie kupili komputer na europejskim ebay'u czy tez na naszym allegro :)

2

Odp: Wyjecie Antica

Antic (CO21698)
Freddie (CO61922 lub CO61991)
PIA (6520, 6521 lub 6821)
MMU (CO61618)
6502C (CO14806)
Pokey (CO12294)

Osobiście używam lutownicy oporowej 30W, porządnego cienkiego odsysacza 2mm, malutkiego płaskiego śrubokręta, oraz pasty lutowniczej. Po odessaniu cyny z każdej nóżki delikatnie ruszam nią za pomoca śrubokręta - jeżeli nóżka nie jest nigdzie przylutowana w otworze pcb rusza się swobodnie w lewo/prawo.
Gdy osiągnę taki stan z każdą nogą układu - można delikatnie go wyciągnąć z płyty, w to miejsce ląduje automatycznie precyzyjna podstawka.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

3

Odp: Wyjecie Antica

czyli własciwie cały komputerek trzeba rozebrać :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: Wyjecie Antica

Sam Antic im nie wystarczy. Trzeba im dać linka do strony Nira - był tam opis przeróbki, ale teraz nie pamiętam tego linku.

Sikor umarł...

5

Odp: Wyjecie Antica

Kupno całego kompa w wersji PAL to jedyne sensowne rozwiązanie

pomidor

6

Odp: Wyjecie Antica

Tu coś jest. http://thor.prohosting.com/~atari8/palntsc.htm

7

Odp: Wyjecie Antica

no i jak zawsze rzeczowe wtracenie przez Zenona :D

z podanego linka jasno wynika ze jedynym ukladem ktorego potrzebuja ci czilijczycy to antic
bo osrom to se we fleszu, czy jakims tam eperomie wypala sami...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

8

Odp: Wyjecie Antica

jellonek, tak na marginesie, czy minął już 15 października?

9

Odp: Wyjecie Antica

OSROM ?  ? ? ? ? ? Akurat ROM (XL/XE) jest uniwersalny NTSC/PAL. I niestety trzeba wymienić też GTIA. I kwarc trzeba wymienić. I zworkę zrobić i drugi kwarc usunąć. po co po co po co

pomidor

10

Odp: Wyjecie Antica

Lepiej nabyć drogą kupna za 10$ Atarkę PAL :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Wyjecie Antica

To w koncu jak to jest? Czy tak jak w artykule podanym przez Zenona czy tak jak pisze Electron?
O same wyjecie Antica moge sie pokusic ale szukac jakis kwarcow to juz nie zamierzam. I tak nie wiem czy czegos nie uszkodze. Napiszcie konkretnie: czy gra jest warta swieczki czy po prastu niech sobie kupia cale Atari na ebay'u.

12

Odp: Wyjecie Antica

Niech sobie kupią lepiej.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: Wyjecie Antica

mazi napisał/a:

To w koncu jak to jest? Czy tak jak w artykule podanym przez Zenona czy tak jak pisze Electron?

mysle ze oboje pisali o tym samym :P

" The true clock frequency for an Atari 8-bit PAL computer is 1.7734470 MHz, while for the NTSC 8-bits the clock frequency is 1.7897725 MHz. Atari PAL computers have two clock crystals, while Atari NTSC computers have only a single crystal. The NTSC computers are simpler because the color clock can be divided out of the system clock. This isn't possible in the PAL machines, as it would require division by 2.8 (a number that doesn't set well with digital systems!). The second crystal is therefore provided in PAL machines to serve as the source of the color clock signal. "

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

14

Odp: Wyjecie Antica

Co jeszcze znalazłem w moich szufladach, w języku english jest tak:

Notes for domestic units only
1. Change modulator UM1662 (CO61658) to modulator UM1652 (CA061619).
2. Change Y1 crystal, CO15510 3.546894MH to CO61090 3.579545 MHz
3. Delete all these components
4. Add jumper W2 for domestic

Oznaczenia dotyczą schematu ATARI 800XL. Opis + schemat pochodzi z książki Das ATARI Profibuch (Julian Reschke/Andreas Wiethoff)

Jeśli o mnie chodzi, kupiłbym za (??) Atari w systemie PAL, ale nieco dokumentacji + ciekawostek jak się to robi chciałbym mieć, lub wiedzieć gdzie o tym poczytać by.... wiedzieć. Sądzę że Ci za oceanem są tego samego zdania. Więc Mazi, pozbieraj co się da i wyślij.
Mam nadzieję, że wiedzą że komputerek powinien mieć nieco więcej pamięci by zobaczyć NIUMENA w akcji.

15

Odp: Wyjecie Antica

O wiekszej ilosci to wiedza na bank o jest o tym mowa na ichnim forum. Sprawa rozbija sie o wyjecie danych ukladow bez uszkodzenia. Ja jednak boje sie je wydlubywac bo moge uszkodzic. Okazuje sie ze musialbym isc z kompem do jakiegos serwisu zeby mi to zrobili a nie wiem ile sobie policza za taka usluge. Po swietach zrobie rozeznanie. Jak koszt uslugi bedzie wysoki oraz przesylka do Chile tez nie bedzie mala to sobie odpuszcze. Zawsze moga sobie kupic atarke w pal'u i rozbebeszac samemu.
Z drugiej strony ta atarka, z ktorej chcialem wyjac Antic'a miala isc na czesci zeby rozszezyc mojego drugiego sprzeta. Chodzilo o Pokey'a wiec pomyslalem ze Antic'a moge im kopsnac a tu sie okazuje ze trzeba wiecej czesci. A cholera wie co do mojej bedzie jeszcze potrzeba, heh. Poczekamy zobaczymy.

16

Odp: Wyjecie Antica

Ja wylutowuję układy tak:
Od strony druku podstawiam odssysacz do cyny na odnośny pin
Od strony elementu (układu scalonego) podgrzewam końcówkę.
W odpowiednim momencie: sssss... wssało.
I tak po kolei wszystkie piny
Potem igłą do zastrzyków pozbywam się resztek cyny. (Igła ma otworek, więc końcówki scalaka elegancko wchodzą do środka)
Jak wszystko gotowe, maszyna prosta idzie w ruch. Jest nią.... dźwignia.
I po robocie. 100% gwarancji że nie uszkodzi się ścieżek (przy wprawie) i nie przegrzeje scalaka ( przy wprawie)

Wiem powtarzam się, bo coś podobnego jest wyżej. Jednak tam jest śrubokręt, tu igła. Tam pasta, a ja używam kalafoni.
Różnica = 0. Słowem, co kto lubi i ma.

17

Odp: Wyjecie Antica

Mazi, gdybyś jakoś mógł podrzucić kompa na mój stół, zrobiłbym to gratis.

18

Odp: Wyjecie Antica

Dzieki za zainteresowanie i oferowana pomoc. Jednak do Chropaczowa /tak wyczytalem w Seriousie/ nie mam niestety zbyt blisko. A poczta to znow kolejne koszty, bo jak napisalem wczesniej atarka jest mi potrzebna z powrotem. Na razie zobacze co uda mi sie zalatwic na miejscu.

19

Odp: Wyjecie Antica

Skoro nie możesz wysłać kompa to wyslij sama płyte główną .Reszta jest typowa to sobie poskładaja kompa na swojej obudowie i klawie.

20

Odp: Wyjecie Antica

Może się przydać: http://www.b-pahl.de/atari8bit/ntsc-pal/ntsc-pal.html

21

Odp: Wyjecie Antica

Zenku: ale to jest w jakims strasznie nieludzkim jezyku ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

22

Odp: Wyjecie Antica

słownik do ręki....
Drugi język to schemat i tam widać co proponują przerobić :)