Temat: jaki SIMM do rozszerzki?

Złożyłem 1MB na SIMM-ie wg schematu ze strony Jerzego Soboli. Tester
XRAM grupy Satantronic wykazuje że wszystkie banki są OK. Również RAMdysk pod MyDOSem hula aż miło, uporałem się nawet z kaszą w Base 33 (wystarczyło połączyć pin 14 z 5 MMU czy jakoś tak). Tylko problem jest taki że w demach które wykorzystują XRAM komp losowo się zawiesza(w różnych momentach) a czasem przechodzi bezbłędnie. Mam pewne teorie:
1) za słaby zasilacz (mam Stereo i Qmega oprócz rozszerzki) - mało prawdopodobne 2) zimny lut 3) SIMM o zbyt długim czasie dostępu.
Wydaje mi się że to właśnie SIMM, ale mogę się mylić więc proszę o pomoc ;) Mój simm ma w sumie 3 kości na płytce, kostki pamięci firmy GoldStar.
Jaki powienien być max czas dostępu, żeby hulało toto dobrze? Macie jakieś sprawdzone kostki? A może jeszcze co innego jest przyczyną. Dodam, że podłączyłem obie pary VCC i GND na SIMM-ie, sprawdziłem też dużo lutów. Jet kiedyś pisał w Syzygy, że gdy się korzysta z RAM-dysku to procek może tolerować większe opóźnienia niż w demkach, stąd moja teoria o nie całkiem odp. SIMMie. Ale nie wykluczam tych innych. Sorki za długiego posta, ale już nie wiem co robić. Pozdrówka i... Help!

2

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

Atari sie zawiesza ???
Bosz co za czasy ... juz nawet atari przejmuje co ciekawsze ficzery pecetow ;-)

3

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

Atari sie zawiesza ???
Bosz co za czasy ... juz nawet atari przejmuje co ciekawsze ficzery pecetow ;-)

Ale na szczęscie nie niebieskim ekranem tylko śmieciami  :twisted:

4

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

Kontrol kleszczyn: a czemu nie zrobisz wg schematu Pasia
100% sprawdzony, nie ma problemow z tym co opisywal JET itp itd
Poza tym hmm ... scenowy standard sie robi powoli

5

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

Nie mam tego schematu  :( Ale to chyba nie w schemacie tkwi przyczyna, pytałem zresztą Pasia i pisał, że wypróbował kiedyś ten schemat i wszystko będzie hulać o ile mam Atarkę z Freddim. No i zainstalowałem w 130XE, ale coś jest nie do końca OK. Może właśnie SIMM? Może jak zajrzy to mi coś poradzi :)

6

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

Zapytaj Jurka Sobolę (jsobola@poczta.onet.pl). Napewno nie moze byc to SIMM z 3 kostkami. Ja mam 1MB w ktorym SIMM jest chyba z 9 kostkami. Wczesniej mialem 320KB i tez SIMM mial duzo kostek.

7

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

Może w końcu ktos udostępni schemat Pasia... ja też przymierzam sie zrobić 1MB na tym schemacie J.Soboli poprostu z braku innego... :oops:

www.kolony.net

8

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

lewis: Jerzego Sobolę już trochę podpytałem i i wg niego to właśnie z 9 kostkami mają problemy z odświeżaniem i polecił mi z 3. Ma ktoś do odstąpienia/odbrowarzenia na 100% sprawdzonego simma 1 MB?  ;)
pozdrówka i Wesołych!

9

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

To ja nie wiem: ja tu tylko sprzatam....

10

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

lewiS: a mógłbyś sprawdzić czy u Ciebie na pewno na 9 kostkach jest SIMM?

11

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

Przyczyna może leżeć po stronie złego zgrania się czasów sygnałów sterujących SIMMem (głównie CAS i RAS). Niektóre kompy tak mają... Co na to można poradzić? Ano można spróbować opóźnić sygnał RAS przepuszczając go np. przez 4 negatory '04. Można także bardziej radykalnie, podłączając jako RAS do SIMMa sygnał O1 (phi1)  z procesora. Jeżeli to nic nie da, to prawdopodobnie zbocze narastające  sygnału CAS (zarówno do SIMMa, jak i do pamięci podstawowej) za bardzo się opóźnia w stosunku do sygnału O2 (phi2) (zbocza opadającego)...
Co do mojego opisu rozszerzenia... robi się ;) ... Właściwie to czekam na natchnienie i przesyłkę Atari 65XE bez expansion od ... (jeżeli to przeczyta, będzie wiedział o kogo chodzi - pewnie też będę musiał czekać pół roku  :? ).

12

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

no ja Pasiu na ten schemacik czekam z utęsknieniem ;)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

13

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

ja tez czekam .....Atarke moge dac z free tylko ktos musi ja tobie Pasiu podeslac :-( lub zawiesc z Gdańska ...

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: jaki SIMM do rozszerzki?

Sam schemacik jest juz gotowy od kilku miesiecy, ale nie chce go puszczac bez pelnego opisu, wiec stad ta zwloka...