26

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Z tego co wiem każda flash ma ograniczoną ilość "żyć". 100 000 ?  10 000 ?  1000? Czytać w katalogu dla danego typu.

nosty: nie szukałem zamienników, ale kilka mam w mojej dokumentacji.
Jeśli o mnie chodzi nie kupuję z niewiadomego pochodzenia, bo raz się naciąłem i mam nauczkę.
Ale cena owszem.... gdyby nawet jakaś była padnięta to i tak się opłaca.
Kiedyś, normalną pocztą miałem już ofertę kupna SRAM 512kBx8 za około 5PLN, ale umarło śmiercią naturalną... :(
Ostatecznie kart mogę zrobić, wypróbować na moich pamięciach, a ty wstawisz sobie swoje. O.K.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2005-11-04 15:37:41)

27

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Zenon/Dial napisał/a:

Z tego co wiem każda flash ma ograniczoną ilość "żyć". 100 000 ?  10 000 ?  1000? Czytać w katalogu dla danego typu.

Tu chodzi o cykle zapisu kart CompactFlash. Nie wiem, jak się to ma do pamięci Flash (pewnie tak samo). Np. Kingstony zwykłe mają "średnio" 10000 zapisów na "sektor", a Kingstony ElitePro - "średnio" 100000. Przy kartridżu 10000 zapisów jest chyba raczej trudne do osiągnięcia, gorzej jak się takiej karty używa w roli twardego dysku i intensywnie pracuje - wtedy może paść mapa bitowa dysku (aka VTOC), która jest zapisywana najczęściej. Ja np. oceniam że 10000 zapisów na dysk robię w ciągu jakichś 3 miesięcy.

KMK
? HEX$(6670358)

28

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

co do max flasha to z tego co wiem to Trub go ma wiec moze one sie cos wiecej wypowie. a moze moznaby go skopiwoac na podstawie jego egzemplarza? oczywiscie pytanie jest czysto teoretyczne, bo chyba byloby to nielegalne.

29

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

W każdym razie byłoby to świństwo, bo te karty chyba cały czas ktoś robi i można je nabyć drogą kupna.

KMK
? HEX$(6670358)

30

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Maxflash nadaje się do:
- uruchamiania programów kartridżowych, o ile zostaną one dostosowane do schematu przełaczania banqw maxflasha (na forum atarimax jest sporo lepiej lub gorzej przerobionych romów, np. MAC65, Diamond GOS, Basic XE)
- robienia sobie zestawów gier (z plików wykonywalnych) i nagrywania na kartridż (soft jest do tego) - dla graczy fajna sprawa, szczególnie jak ktoś nie ma szybkiego hdd
Nie działa to jak stacja. Teoretycznie jest możliwość zapisu na flashu dowolnych danych (w blokach), ale żaden soft tego nie robi.
Co do hardware'u to nie otwierałem, ale pewnie nic tam ciekawego nie ma oprócz kości flasha (chyba smd) i układu przełączającego banki.

31

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

nosty: tu kilka zamienników pamięci SRAM i nie tylko  http://www.chipcatalog.com/catindex.htm

32

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Dzieki - jak sie obrobie to sobie poczytam i poszukam.
Zenon - to ja bym zamowil takiego RAMCARTA 128kB u Ciebie i zaplacil uczciwie za material, mysl techniczna i robocizne, a zamiast twoich drogich kosci wlutowalbys mi puste podstawki (znacyz wyjal kosci po uruchomieniu).
Warunek tylko jeden - ze Twoj RAMCART emuluje stacje.
Podaj na priva mozliwy termin, cene, nr konta itp.
Wielkie dzieki z gory.

33

Odp: PYTANIE NURTUJĄCE...kto się na tym rozumie?

Nosty: Chodzi Ci o RAM-CART 128kB? Bo wcześniej dyskusja była o RAM-CART 1MB
Oczywiście, emuluje stację dysków, ale każdy kto to ma (miał) wie, że podrasowany DOS Stefcia jest do tego idealny.
Inne DOSy nie.
Więcej drobiazgowych informacji znajdziesz w odnośnym SERIOUSie.
Informacje "tajne" podam Ci jutro. O.K.