Temat: Do linux Mastah #2

Mam nadzieje, ze ost. off topic. Z drugiej strony - o wiele wiecej od Was mozna sie dowiedziec (co nie dziwne..) nic z wielu forow, googlow. itp.

Jest zdalny serwer z Fedora Core 4 minimal; well w sumie system nie wazny. Niestety ich image-server system tworzy takie partycje:

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1           7       56196   83  Linux
/dev/sda2               8          73      530145   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda3              74       19457   155701980   83  Linux
Filesystem    Type    Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda3     ext3    147G  678M  139G   1% /
/dev/sda1     ext3     54M   13M   38M  26% /boot
/dev/shm     tmpfs    503M     0  503M   0% /dev/shm

Pogooglowalem i poczytalem o roznych sposobach repartycjonowania zdalnego. Chyba najlepszy to wylaczenie SWAPa, przekopiowanie tam systemu i podmontowanie wszystkiego jak trzeba.

Z tymze system zajmuje 678MB, a ich instalniety swap to 512MB.

Sa jakies sposoby, triki, abym mogl sobie po popartycjonowac? Lub na przyklad z czesci dysku zrobil jeszcze jedna partycje? w koncu 139GB free. Nie mam za duzych doswiadczen z czyms takim. a powiedzmy ze mam one try sytuacje.

datacenter moze mi to zrobic (majac dostep fizyczny, podejdzie ktos i zrobi reinstall z parametrami jakie chce), jednak pobieraja 59$ za 15 minut, c odaje ok. 3x59$ za instalke. Generalnie moglbym to nawet im zlecic, ale to zbyt prosta (?) sprawa abym komus to zlecal.

Wszystkie dane moga zniknac, generalnie mam minimalna fedorke core 4 + ssh.

z gory thx.

2

Odp: Do linux Mastah #2

pytanie po kiego chcesz to repartycjonowac? co w tym ukladzie jest niby zlego?

jesli juz sie upierasz to proponuje przy zainstalowac pakiet parted (jesli go jeszcze nie masz) i:
mount -o remount,ro /
parted /dev/sda
a w nim
print
(wyswietli uklad partycji - ich poczatki i konce)
resize 3 poczatek nowy_koniec
po czym mozesz dodac nowa patrycje w nowopowstalym wolnym obszarze...

ogolnie to polecam poczytac to.

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-11-09 08:51:50)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: Do linux Mastah #2

chce miec 2GB swapa (lub 4 x 512MB) oraz /tmp i /var na innej partycji. to drugie w zasadzie moge pominac, jednakze swap bedzie mi potrzebny. dzieki!

upd:
ah jeszcze jedno: nowy koniec w zasadzie wybierac z palca, zakladajac, ze na SDA3 mam wszystko po kolei blok po bloku bez fragmentacji, nie?

w tym rzypadku np.:

Minor    Start       End     Type      Filesystem  Flags
1          0.031     54.909  primary   ext3        boot
2         54.910    572.629  primary   linux-swap
3        572.629 152625.344  primary   ext3

resize 3 572.629 80000.000

?

mam 1 probe, za reinstalke (serv stoi w niemczech) zabule xx $

Ostatnio edytowany przez solo/ng (2005-11-09 00:21:09)

4

Odp: Do linux Mastah #2

solo napisał/a:

Z tymze system zajmuje 678MB, a ich instalniety swap to 512MB.

Nie jest tak zle, masz jeszcze półgigamega :) na /dev/shm, to taki ramdysk.

5

Odp: Do linux Mastah #2

Heh a u mnie na Fedorce 4 64 bit zegar chodzil 2 krotnie szybciej ;)

6

Odp: Do linux Mastah #2

co do wybierania miejsca poczatku i konca patrycji - i to i to moze sie zmieniac, a partycja powinna sie zdefragmencic...

jesli interface tego programu ci nie odpowiada to polecam doinstalowac biblioteki qt (nie cza calego kde, wystarczy czyste qt) i nakladke na parted-a pod strasznie dziwna nazwa - qtparted... bedziesz mial niemal jak partition magic, tyle ze z obsluga patrycji linuksowych ;)

jesli robisz to zdalnie spod windy to do tego bedziesz potrzebowal dodatkowo jakiegos serwera Xow (polecam xming) po czym wystarczy go odpalic (serwer X) i odpalic nowe polaczenie putty z zaznaczona opcja tunelowania Xow (OBOWIĄZKOWO WŁĄCZ KOMPRESJĘ POŁĄCZENIA).

jesli bedziesz to wykonywal zdalnie z maszyny uniksowej, to pewnie wiesz jak z jej poziomu tunelowac Xy ;) wiec tlumaczyl nie bede :D

zapomnialbym o ostrzezeniu: cokolwiek bys robil - zawsze rob to po: mount -o remount,ro /

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-11-09 08:51:32)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Do linux Mastah #2

qtparted... bedziesz mial niemal jak partition magic, tyle ze z obsluga patrycji linuksowych

Partition Magic od dawna ma obsługę partycji linuxowych.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Do linux Mastah #2

dely: PM reiserfs obsluguje?
(chodzi mi o funkcje resize)
w ext3 o ile pamientam PM tez nie umie zmienic rozmiaru - z linuksa to zdaje sie tylko ext2
bezproblemowo (i swapy) PM obsluguje...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Do linux Mastah #2

Odśwież pamięć. PM obsługuje ext2 i ext3 w każdą stronę. Z reiserfs mało co sobie radzi. Nawet gparted (nie myslić parted) potrafi zmienić rozmiar partycji reisera, ale bez ruszania początku tej partycji.

Tak się szczęśliwie składa, że Solo ma ext3, więc nie powinien mieć kłopotów z zabawami. Jedynym problemem jest konieczność odmontowania partycji. Jeśli operacja ma odbyć się zdalnie w locie, to zrobiłbym ramdysk i wrzucił do niego wszystko co potrzebne. Następnie chroot na ramdysk, umount i dalej już chyba jasne.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

10

Odp: Do linux Mastah #2

tak czy siak to PM zdalnie tam nie odpali ;)

umount po chroot-cie nie powinien sie udac...
ale mount -o remount,ro / powinno zalatwic sprawe (tyle ze przed chroot-em ma sie rozumiec ;) )

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

Odp: Do linux Mastah #2

A po co repartycjonowac? Zrobic plik 2GB, mkswap sciezka_do_pliku a potem podmontowac go jako swap i po sprawie

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: Do linux Mastah #2

bedzie dzialalo ale dostep do urzadzenia jest szybszy niz do pliku znajdujacego sie na fsie, na jakims urzadzeniu...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep