1

Temat: SIO2USB

Dzień dobry.

Panowie, sytuacja jest poważna. Liczba nowych płyt, w których producenci nie montują już gniazd RS232 drastycznie rośnie i za rok lub dwa w żadnych płytach głównych nie będzie złącza pozwalającego na wymianę plików pomiędzy Atari 8bit i PC. W tej chwili wg mnie jedynym rozwiązaniem zapewniającym przyszłość jest opracowanie interfejsu podłączanego poprzez nowoczesne łącze, dostępne w każdym nowym / średnio starym komputerze PC czyli USB.

Udało się zrobić karty graficzne, kontrolery stacji dysków, jak i również dysków twardych więc zaprojektowanie takiego interfejsu to, podejrzewam, pryszcz. Ze swojej strony mogę zaproponować 10 PLN na zachętę - myślę, że inni dorzucą też swoje 0.03 PLN.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: SIO2USB

Zawsze można kupić kartę PCI z portami COM - a o ile mi wiadomo na razie nikt nie rezygnuje z szyny PCI, a koszt takiej karty to kilkadziesiąt złotych. Poza tym RS-232 to standard przemysłowy i szybko z użytku nie wyjdzie.

3

Odp: SIO2USB

Tak, nie wyjdzie. Już wychodzi. A co z płytami głównymi, na których masz 1 albo 2 złącza PCI, które są zajęte, reszta to PCIe?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: SIO2USB

Ktos kto kupuje sobie taka plyte to jest sam sobie winien IMHO.
ps. na szczescie sa producenci plyt ktorzy nie zamierzaja rezygnowac z rs232.
ps2. oczywiscie zaraz ktos wyjedzie z argumentem 'laptopowym'.....

5

Odp: SIO2USB

Niedługo nie będziesz miał wyjścia ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: SIO2USB

mozna zastosowac przejsciowke usb-rs232 ale podobno nie wszystkie dzialaja :(
sio2usb bylo by niezle

7

Odp: SIO2USB

nie wiem - ja tam do APE po prostu używam starego grzyba z COM, do poważnych rzeczy szybszego, do mobilnych laptoka, a do najpoważniejszej pracy - Atari :) :cool:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: SIO2USB

Sio2pc to dopasowanie istniejących sygnałów niemalże prawie tylko na poziomie galwanicznym, usb to magistrala "inteligentna", więc będzie to oznaczać dopasowanie na poziomie sprzętowym do pewnego protokółu oraz utworzenie od początku do końca oprogramowania. Pozostaje jeszcze jeden aspekt - RS 232 zapewnia transmisje na zdecydowanie większe odległości (kilka/kilkanaście metrów) a przy zostosowaniu konwerterów na RS485 nawet do 1 km ;) Wydaje mi się, że karta z portami COM i SIO2PC będzie bardziej funkcjonalne i w kosztach na podobnym poziomie (jeśli nie niższym) niż taki interfejs SIO2USB. A support dla portów COM będzie istniał jeszcze długo z racji, że to jest standard "przemysłowy", jeśli nie na pokładzie płyt głównych to w postaci kart rozszerzeń PCI. Prędzej dyskietki 3,5" przejdą do lamusa niż COM, który może nie będzie zawsze standardem na płytach PC, lecz napewno będzie dostępny na kartach np. PCI lub też innych standardach złączy rozszerzających.

9

Odp: SIO2USB

takie SIO2USB już istnieje, wystarczy orżnąć SIO2IDE w wersji USB z portu IDE i przepisać soft...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: SIO2USB

"wystarczy" - jak to beztrosko brzmi ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: SIO2USB

napisz se? A co do tematu. Ogolnie uwazam, ze moze kiedys nastapic pewne zalamanie, ze rzeczywiscie nie bedzie plyt z COMem. Argument, ze COMy nie wyjda z uzytku, bo to standard przemyslowy, nie jest moim zdaniem przekonujacy. Moze i jest standardem przemyslowym i bedzie jeszcze dlugo stosowany w owym "przemysle", ale nic nie stoi na przeszkodzie, zeby producenci plyt glownych dla komputerow domowych przestali go montowac/uzywac. Dell np. nie montuje juz zlacz PS/2 i dostarcza klawiature i mysz na USB. A to, ze uzytkownikowi zostaja tylko dwa nastepne zlacza wolne (po podlaczeniu owych) to juz uzytkownika problem. W sumie dely ma troche racji, bo tak na dobra sprawe na co komu dzisiaj COM (to powazne pytanie, odpowiedzi typu do SIO2PC nie sa powazne w tym wypadku)? Do modemu? Kto uzywa dzis modemu, a nawet jesli to 5 razy tanszy jest na PCI. Mysle, ze negowanie takiego projektu, bo sa karty na PCI z gniazdami COM jest niesluszne. Takie karty owaszem sa, ale po co zajmowac kolejnego PCI (a tych takze zaczyna ubywac, jak to juz pisal dely)?

12

Odp: SIO2USB

lewiS napisał/a:

bo tak na dobra sprawe na co komu dzisiaj COM (to powazne pytanie, odpowiedzi typu do SIO2PC nie sa powazne w tym wypadku)? Do modemu? Kto uzywa dzis modemu, a nawet jesli to 5 razy tanszy jest na PCI. Mysle, ze negowanie takiego projektu, bo sa karty na PCI z gniazdami COM jest niesluszne. Takie karty owaszem sa, ale po co zajmowac kolejnego PCI (a tych takze zaczyna ubywac, jak to juz pisal dely)?

com? hmmm, moze do podlaczenia kasy fiskalnej? argumentowanie "bo comy sie koncza" jest nie na miejscu (zerknij na oferte np ibm doplacisz i DOSTANIESZ kompa z comem, lpt itd - mowie o laptokach), raczej nalezalo by powiedziec "bo mi kurxxxx wygodniej na usb" i to ma sens, wygodniej na usb, a i kompy sa o wiele tansze bez wiekszosci gniazd tylko z usb ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

13

Odp: SIO2USB

Lewis napisał/a:

bo tak na dobra sprawe na co komu dzisiaj COM (to powazne pytanie, odpowiedzi typu do SIO2PC nie sa powazne w tym wypadku)? Do modemu?

programatory rozniaste, kasy fiskalne (zajebiscie dobry przyklad xxl- uzytkownikow tysiace), czytniki barcodów.
COM jest dobry, i wcale nie chodzi o predkosc... do niektorych zastosowan wystarczy 900 bodów. Lobby 'od-eresowywania' pecetow osobiscie wystawiam srodkowy palec :)

ps. odbieranie tego jako 'bombardowanie projektu' to dopiero jest nie na miejscu.... chcecie miec sio2pc za 150PLN ... droga wolna :)

14

Odp: SIO2USB

Panowie w numerze Świata Radio jest rozwiązanie usb-rs232 które ponoć działa idealnie!! Bo krótkofalowcy mają z modemami packet radio te same problemy co my z SIO2PC!!!! Mam ksero całego artka jak znajdę chwilę zrobię scan może ktoś się pokusi i sprawdzi!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

15

Odp: SIO2USB

com? hmmm, moze do podlaczenia kasy fiskalnej? argumentowanie "bo comy sie koncza" jest nie na miejscu (zerknij na oferte np ibm doplacisz i DOSTANIESZ kompa z comem, lpt itd - mowie o laptokach)

No kur... jaki czueń. Jak do komputera za 4-5k dopłacisz to Ci podepną sztuczą, za przeproszeniem, pi*.*ę. My tu mówimy o rynku masowym.

programatory rozniaste, kasy fiskalne (zajebiscie dobry przyklad xxl- uzytkownikow tysiace), czytniki barcodów.

Masz kasę fiskalną albo czytnik barkodów w domu? Argument jak kulą w płot. 6502 i Z80 też się wykorzystuje w jakichś lodówkach czy odkurzaczach, ale nikt nie sprzedaje opartych na tych CPU komputerów na biurko.

Lobby 'od-eresowywania' pecetow osobiscie wystawiam srodkowy palec

Powiedz mi ile urządzeń BĘDĄCYCH AKTUALNIE W OFERCIE oraz PRZEZNACZONYCH DLA DOMOWEGO USERA posiada złącze RS232? I jak mi ktoś wyjedze z wagą do ważenia grubasów albo czytnikiem starchińskiego to zabiję.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: SIO2USB

Nie mam kasy ani czytnika barcodow w domu, mam programator epromow na serialu. Niemniej nie wiem co to ma do rzeczy. Ja twierdze ze RS jest dobry i przydatny w komputerze jako takim a nie o komputerze _do_domu_. Widziales na plytach glownych napis _plyta_do_domu_ vs _plyta_dla_jebnietego_ktory_byl_tak_niedobry_ze_chce_miec_rs232_w_komputerze?  Do zwyklych malych firm kupuje sie normalne komputery (te wlasnie SOHO na ktore sie powolywales) wiec za przeproszeniem ale 'chrzanisz'

ps. Dely ale o co ty walczysz.... chcesz to buduj sobie nawet ta rzeczona pi*.* na usb....

17

Odp: SIO2USB

No to zapraszam serdecznie do dowolnego sklepu komputerowego (zresztą co ja Tobie będę gadał) i spytaj się ile sprzedaje się nowych, standardowych, zwykłych płyt, a ile ludzi przychodzi i pyta o płyty z ISA (INDUSTRY STANDARD ARCH. jakby ktoś nie wiedział). Za rok, może dwa może być podobnie z RS232, już powoli tak się dzieje z Socket A, S478, AGP, DDR, a niedługo przyjdzie i kres na PCI.

A w ogóle to EWBCZ :P

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

18

Odp: SIO2USB

dely: ISA to argument jest ponizej pasa. Ale, ISA to pewna magistrala ktora trzeba bylo wywalic bo byla za wolna, problematyczna itp. COMa nie trzeba wywalac bo w niczym nie przeszkadza a uarty i tak sa na chipsecie wiec nic nie wyskrobiesz w to miejsce :)
Robia to wlasnie tacy ktorzy wiedzeni checia zarobienia 1 dollara zadaja to sakramentalne pytanie 'na c*** ludziom com'

Eot z mojej strony, i EWBCZ! ;)

19

Odp: SIO2USB

- a ile jest oryginalnych programów z KLUCZEM sprzętowym :) - niech wyjebią LPT - bedzie to ulatwienie dla uzytkowników takich programów. W takim przypadku tacy userzy zostana zmuszeni do zakupu komputera przemyslowego uzywanego w HUCIE na dziale ciąglego odlewania stali :). hehe

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: SIO2USB

Pin - przesadzasz akurat. Od wielu lat stosowane sa wylacznie klucze USB a do tego w wielu przypadkach jeden klucz z wieloma "slotami" dla dowolnego oprogramowania (np. I-Lock).
Tak wiec Twoj przyklad jakby tu nie przystaje.
A co do plyt glownych, zawsze mozna kupic taka z RS232 (wiem, bo rozbudowywalem sobie komputer niedawano poprzez "wymiane wszystkiego" :) ). Ja zapytalem o plyte z portem RS232 i taka dostalem (ma nawet dwa takie porty) i jest to na dodatek plyta ze wszystkim zintegrowanym, czyli taka na ktorej w szczegolnosci pomija sie ten port, bo jest 8 czy 10 USB.
Jedyny problem to Laptoki :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

21

Odp: SIO2USB

To, że UARTy są w chipsecie to też żaden argument, bo zaraz ktoś przyjdzie i je wytnie, żeby w to miejsce włożyć obsługę wyświetlacza LCD dla modderów, których jest coraz więcej i niedługo będzie więcej niż userów RS232 (łącznie z kasami, wagami i HISami :P ). Wiesz, że w niektórych płytach już nie robią gniazd PATA, a jak robią to jedno (bo mało CD/DVD jest na SATA) albo dorzucają przelotkę PATA-SATA. Co do problematyczności ISA to może powiesz, że AGP też było problematyczne i za wolne? Teraz PCIe meeen. ZiCH :P

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: SIO2USB

pigul - pokafote

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

23

Odp: SIO2USB

Kazdy z Was ma troche racji, ale ja powiem jeszcze kilka rzeczy:
- komputery dla SOHO czyli do biur to zazwyczaj maszynki firmowe (Dell, IBM itp), a te potrafia niezle zaskoczyc brakiem czegos (jak np. wspomniany brak PS/2 u Della)
- kompy do domu sa dwojakiego rodzaju: z supermarketu z Celeronem, najtasza plyta zintegrowana ze wszystkim (lacznie z obudowa) i tu moze braknac COMow (bo po co ludzikowi, co kupuje taki komp COM?) oraz kompy skladane przez ludzi - tutaj jak ktos chce i poszuka to znajdzie co potrzebuje chociaz problem tez zaczyna byc
- jesli chodzi o kasy fiskalne, czytniki barcodow itp podobne smiecie to i tak coraz wiecej sprzedaje sie kas all-in-ine, a jak nawet nie to i tak drukarki fiskalne powstaja w wersjach USB, czytniki barcodow podlacza sie do PS/2, a szuflady do drukarek, w koncu urzadzenia takie tez beda na USB w wiekszosci, bo producenci takich sprzetow tez widza, ze COMy moga wypasc z obiegu
Podsumowujac: COMy jeszcze troche pozyja, owszem, ale nie na rynku kompow domowych, czyli takich uzywanych do gier, internetu...

24

Odp: SIO2USB

Chciałem tylko zauważyć, że do laptopa można sobie dokupić porty RS232 na PCMCIA:
http://allegro.pl/search.php?string=rs2 … ;country=1

Nie ma się czym przejmować. Porty RS232 zawsze można sobie będzie dokupić, czy to na PCI, PCMCIA, USB...

25

Odp: SIO2USB

... za >100 PLN :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.