1

Temat: Emulator, SpartaDOS X i Basic

Witam,
Mam problem. Być może jest to kwestia mojej niewiedzy. Bardzo proszę o pomoc.
Po uruchomieniu Atari800Win PLus wraz ze SpartaDOS X (format .car) nie mam dostępu do Basica.
Oczywiście - funkcję "Disable BASIC" mam nie zaznaczoną. Po wpisaniu komendy "BASIC" wyświetla się komunikat "Not Present!"

Jest jeszcze jeden problem - mniej istotny. W finalnej wersji emulatora opcja "Digitized effects" w "Sound Options" jest nieaktywna. Czy to jest zamierzony efekt, czy tylko u mnie tak się narobiło? Wcześniej korzystałem z tej opcji, ponieważ po jej wybraniu nie było słychać podwójnego "kliku" klawisza. W tej chwili po naciśnięciu klawisza (pisząc coś np. w Basicu) słyszę kliknięcie i jego echo.

Z góry dziękuję za pomoc.

2

Odp: Emulator, SpartaDOS X i Basic

1. przełącz emul w tryb 576kB;- może o to chodzi

2. Wszystkie opcje audio - jeśli chodzi o jakość dźwięku przełącz na "1" - opcja digit powinna być wówczas aktywna.

Jeśli masz jakieś echo itp. - może komp z emulcem nie wyrabia ?? :P :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Emulator, SpartaDOS X i Basic

Dziękuję za pomoc!
Basic działa. Z dźwiękiem też jest znacznie lepiej.
Problem miałem tylko z "klikiem" klawiatury. Cały soft dźwiękowo chodzi doskonale, więc może to nie problem słabego kompa.

Jeszcze raz wielkie dzęki.

Ostatnio edytowany przez larek (2006-04-19 09:58:59)

4

Odp: Emulator, SpartaDOS X i Basic

zaden problem :) - a jesli robisz cos w BASIC'u - polecam TurboBasic. Wszystko, co nie zawiera slow kluczowych TB, a jest programem dla BASICA bedzie pod TB działac, a jest on o niebo lepszy / szybszy, ma biblioteki i kompilator.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Emulator, SpartaDOS X i Basic

Poprawka: Jeśli coś zawiera słowa kluczowe TB nie mające tego statusu w Atari Basicu, to też będzie działać, ale linie z tymi słowami nie dadzą się w prosty sposób edytować.
TB ma jeszcze kilka błędów, które byłyby do zniesienia, gdyby nie to, że kompilator ma ich jeszcze więcej, mniej przewidywalnych, za to bardziej dokuczliwych.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

6

Odp: Emulator, SpartaDOS X i Basic

Miałem problem z uruchomieniem bardzo starego programu, napisanego właśnie w Atari BASIC pod SpartaDOS X na emulatorze. Pomogło obniżenie pamięci do 320 KB (na to bym nie wpadł - emulator daje możliwość "zafudowania" sobie 1MB RAM-u, to czemu nie - włączyłem sobie to na maxa :-) ).
Też uważam, że Turbo-Basic XL jest całkiem niezły i zdarza się, że z niego korzystam :-).
I jeszcze dodam, że problem z echem "kliku" klawiatury zanikł całkowicie po odznaczeniu opcji "Use Windows typematic rate" w "Keyboard Options".
Jeszcze raz wielkie dzięki.

7

Odp: Emulator, SpartaDOS X i Basic

nie_mniej jednak znając owe błędy można sobie jakoś poradzić :) - a jeśli coś nie działa w sposób przewidywalny - zapraszamy na forum :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info