1

Temat: Atari Basic Demo

Na majówce rozmawiałem z Jaskierem i Adeptem (a raczej Jaskier rozmawiał z nami) na temat tworzenia DEM w Atari Basicu (bez kodu maszynowego z małymi odstępstwami). Chcemy się dowiedzieć, jak na to zapatruje się reszta Sceny (byłaby nowa kategoria: Atari Basic Demo). Pokrótce przedstawię założenia:
1. Wszystko napisane w czystym Atari Basicu, dające się wczytać w postaci listingu;
2. Procedury maszynowe NIEDOZWOLONE, z wyjątkiem jednej, ogólnej procedury #BGET (Jaskier obiecał, że taką napisze). Można stosować TYLKO TĄ PROCEDURĘ i musi być ona na początku programu. Procesura będzie ogólnodostępna, a jej modyfikowanie jest niedozwolone;
3. Dozwolona muzyka w standardowym CMC;
4. Program max. na 128KB pamięci (standardowe 130XE=ł
Reszta regulaminu dokładniej się szlifuje, ale chcielibyśmy poznać Waszą opinię na ten temat. Nie ma ankietz, więc dopisujcie się poniżej.
==================
Posty typu: TBXL, kompilacja - nie będą brane pod uwagę!!!

Sikor umarł...

2

Odp: Atari Basic Demo

Ad.2. - Jeszcze USR(y) do obsługi CMCa.

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: Atari Basic Demo

Tylko znam Atari Basic więc ja jestem jak najbardziej ZA

Żyję bo Bóg tak chciał.

4

Odp: Atari Basic Demo

łahahahaha

tylko basic i nuta w postaci CMC :D
gdyby nie korekta mikera to poprostu bylo niepowazne...

domyslam sie ze i=usr("i tu je**** kodami kontrolnymi") niedozwolone...

co wiecej - p. 4 - jak to chcecie wykozystac z basica?

rozumiem ze pomysl powstal w opalenicy po pijaku, ale po co cos takiego w ogole na trzezwo tutaj przenosic?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Atari Basic Demo

jeb* trollom mówimy nie!!!

Sikor umarł...

6

Odp: Atari Basic Demo

Może chociaż TBXL? Na standardowym to można się zajebać najwyżej.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

7

Odp: Atari Basic Demo

akurat musze sie zgodzic z kolega jellonkiem ... choc z drugiej strony zawsze to jakas nowa idea :)

8

Odp: Atari Basic Demo

a ja choć raz (obiecuję - postaram sie aby to był ostatni) muszę się zgodzić z epim ;)

btw. sikor - cmoknij mnie w pomkę ;)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2006-05-04 20:51:33)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Atari Basic Demo

jell: na przyjemność trzeba sobie zasłużyć ;>

Sikor: ten "CMC" to możnaby zastąpić innym, nie? Jesłi ktoś się np. uprze na Thetę, to co - gorszy ma być? :)

I Ty zostaniesz big endianem...

10

Odp: Atari Basic Demo

A po co CMC!

Muzyka tez w BASICu - da sie zrobic ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

11

Odp: Atari Basic Demo

p.4 - możesz trzymać w dodatkowej pamięci na przykład grafę;
Miker: cmc ustaliliśmy razem z Jaskierem - ma on dedykowany pod basic player i dlatego TYLKO i WYŁĄCZNIE on (albo instrukcje BASICowe).
jell: proszę, troll mode off. I tak TY G. zrobisz, więc po co paszczysz bez sensu. Niech się wypowiedzą ludzie choć teoretycznie zainteresowani za lub przeciw.
Co do TBXL - odpada tym razem Tylko Atari Basic - chodzi o ty, aby coś wycisnąć z wersji minimalnej Jakby zrobić TBXL - to dlaczego nie BasicXL albo Microsoft Basic, albo dlaczego nie Action...? Chodzi o to, aby produkcję można odpalić na normalnym kompie xl/xe bez dodatkowych programóww/runtime'ów itp. Totalny oldschool i hardcore - trzeba się wykazać pomysłem i niezłą gimnastyką mózgownicy, aby coś sensownie zrobić. Proszę więc o konstruktywną dyskusję albo głosy typu: tak, nie; trollowanie do niczego nie prowadzi i świadczy o totalnej ignorancji. Jell, masz szansę się wykazać, a nie tylko jęczeć po forum "jakie to wszystko jest be, jaki ten świat jest poj** i ile się już dzisiaj nachlałeś". Tyle.
==>Pecuś: można, tylko wtedy niewiele osób napisze muze. A tak jest to ukłon w stronę kooperacji z muzykami. Tylko tyle.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2006-05-04 21:25:48)

Sikor umarł...

12

Odp: Atari Basic Demo

Sikor: przedstaw procke kopiowania z pamieci rozszerzonej do normalnej w Atari Basicu to sie zgodze z pkt 4. Co do muzy. Mysle, ze wlasnie CMC moze byc, bo ma w standardzie instrumenty i latwiej w nim napisac muze. W ogole pomysl spoko, ale chyba nie bede mial tyle samozaparcia. Za to czekam na party do megadema oldskoolowego. Narazie cisza.

13

Odp: Atari Basic Demo

jeśli chodzi o tbxl to najmłodszy scenowiec ma już prawie gotowca ;)

sikor: dzisiaj sie nie nachlałem :P

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: Atari Basic Demo

Jak dla mnie bzdura - przynajmniej z takimi ograniczeniami jak napisano,
za wyjątkiem masochistów lubiących robić coś prostego w skomplikowany sposób.
Standardowy BASIC jest na wystarczająco powolny, aby cały pomyśł uwalić :P no
chyba, że chcecie oglądać faktycznie oldschoole typu obrazek, scroll + CMC/TMC :P.
No, może lekko przesadzam, coś tam by się dało zrobić, ale ogólnie nie bardzo
widzę sens, jeżeli w sekcji "krytycznej czasowo" nie mogę użyć wstawki asm :P.
A jeżeli chodzi o:

Sikor napisał/a:

Chodzi o to, aby produkcję można odpalić na normalnym kompie xl/xe bez dodatkowych programóww/runtime'ów itp. Totalny oldschool i hardcore - trzeba się wykazać pomysłem i niezłą gimnastyką mózgownicy, aby coś sensownie zrobić.

to kod relokowalny w zmiennych tekstowych nie przeszkadza zupełnie odpalać
czegokolwiek bez runtimów itp. :) Sikor byś się lepiej wziął za tą naukę asma
co to zacząłeś, to zmienisz zdanie w temacie tych zasad :P. Powiedzmy, że chcesz
w duszku coś strzelic - to mam może przesuw pionowy robić w petli for next :P
zamiast wstawki maszynowej ? Kogoś tu pogięło :P, że tak powiem.

---==<<Sc0rpi0>>==---

15

Odp: Atari Basic Demo

gdyby TBXL to mamy MPT :) - uklon w kier. chlopakow, ktorzy zrobili De Themo 2 bodajze - tam fajny playerek, ktory smigal pod TBXL, ktory wykorzystalem w jednej z moich daaawnych produkcji :)

16

Odp: Atari Basic Demo

lewiS napisał/a:

Sikor: przedstaw procke kopiowania z pamieci rozszerzonej do normalnej w Atari Basicu to sie zgodze z pkt 4.

A po co kopiowac? Od czego przygotowywanie grafiki bezposrednio w pamieci rozszerzonej i przelaczanie obrazkow, a najlepiej przy uzyciu mozliwosci niezaleznego adresowania dodatkowej pamieci przez ANTICa i MOSTKA (chyba ze masz to popsute przez rozszerzenie RAM, ale to juz Twoj problem).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

17

Odp: Atari Basic Demo

No wlasnie o to mi chodzi. Powiem tak: wydaje mi sie, ze wiekszosc ludu ma popsute, bo ma wiecej niz bodajze 128KB XMSu, przyu ktotym to jeszcze dziala.

18

Odp: Atari Basic Demo

lewiS: ale chyba do ustawiania banków nie potrzeba asma. wystarczy POKE 54017. możesz sobie FOR'em skopiować albo wgrać BGET'em i tyle (w końcu ma być dostępny). szukacie dziury w całym. wystarczy pooglądać parę rzeczy które wysłali ludzie do TA w 5-cio linijkowcach. np taka animacja napisu 3D. bez asma.

19

Odp: Atari Basic Demo

Jak dla mnie bzdura - przynajmniej z takimi ograniczeniami jak napisano, za wyjątkiem masochistów lubiących robić coś prostego w skomplikowany sposób. Standardowy BASIC jest na wystarczająco powolny, aby cały pomyśł uwalić

Bez obrazy ale albo jesteś głupi, albo bardzo dobrze udajesz. TO JEST BASIC COMPO więc w czym ma być napisane? Dlaczego się nie czepiasz Music Compo, że dlaczego tam nie ma grafik, albo samochodu, że nie można nim polecieć w kosmos. Tu chodzi o to, aby pokazać co można w BASIC zrobić.

Czytać! Myśleć!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: Atari Basic Demo

POPIERAM, bo pomysł mi się podoba i wzywam piszących do pokazywania pozytywnych skutków ww. Ja do pozytywów zaliczam :
- pomysł daje szanse na zaistnienie ludziom którzy kiedyś coś w basicu napisali i mają jedynie o nim pojęcie,
- duża dostępność literatury np "Atari Basic" W.Miguta itp,
- wielu ludzi przepisywało listingi z muzyczkami do CMC /mam do dzisiaj orginał z instrukcją/
- ponadto będzie to prawdziwy powrót do korzeni

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

21

Odp: Atari Basic Demo

...przyznam szczerze że jak zobaczyłem "Atari Basic Demo" i autora topic'a, pomyślałem: "no nie, Sikorq... chyba Ci w asmie nie poszło za dobrze.. ;). Jednak po przeczytaniu pomysł mi się spodobał, hehe. Ciekawe co ludki wycisną z tego language'a ;-)

Może nazwa na to compo to "BACK TO THE BASIS"?

greets

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

22

Odp: Atari Basic Demo

Zapodałem tylko temat - co do ASMA to będę się starał go sukcesywnie zgłębiać. Jaskier stwierdził, że chciałby spróbować zrobić coś zupełnie odmiennego dla niego, wielu ludzi nie zna asemblera i nie ma dość samozaparcia - stąd pomysł. Mi się osobiście podoba - a gwarantuję, że na majówce nie byłem pijany ;), więc czemu nie spróbować? Z drugiej strony - ciężko to porównywać z pracami w assemblerze czy innych, skompilowanych językach - stąd pomysł. Mam nadzieję, że w dyskusji weźmie również udział prowodyr akcji (Jaskier) oraz Adept. Dlaczego ja zacząłem topik? No cóż, chyba z przyzwyczajenia (cotygodniowy konkurs Sikora ;) ).
Ogólnie rzecz biorąc interesuje nas przyjęcie lub odrzucenie tematu jako-takiego, procedura #bget ma być opracowana, regulamin wziął na warsztat Jaskier, więc przypuszczam, że temat będzie bardziej dopracowany niż moje standardowe regulaminy. Dlatego proszę o wzięcie udziału w dyskusji, cenimy krótkie wypowiedzi (jestem za/jestem przeciw), gdyż praktycznie inne rzeczy nie wnoszą prawie niczego konstruktywnego do dyskusji.
Czekam na kolejne, konkretne głosy w tym temacie: Kiero, nie da się jakoś ankietki zrobić cy cuś...?

Sikor umarł...

23

Odp: Atari Basic Demo

Witam,

Post o tym konkursie miałem zainicjować ja, ale niestety w trakcie długiego weekendu byłem w rozjazdach po rodzinie i znajomych i nie stało czasu...

Na początek krótkie wyjaśnienie. Na pomysł zrobienia dema w czystym atari basicu wpadłem ja i to już z jakiś miesiąc temu. Stwierdziłem po prostu, że chciałbym się sprawdzić w tym, w czym nigdy niczego nie napisałem. Od razu uprzedzam. Moje demo w atari basicu na Ornetę powstanie, a wszystkich trolli, jeleni i inną leśną zwierzynę płową mam w głebokim poważaniu.
W Opalenicy o swoim pomyśle powiedziałem Sikorowi i on się jemu bardzo spodobał. Stwierdził, że warto zrobić pod to osobną konkurencję. W sumie rozumiem dlaczego. Jest wiele osób, które chciałoby coś zrobić na atarkę, ale widząc dema z gatunku Reditusa czy Numena, wolą nic nie robić, chociażby dlatego, aby nie narazić się na drwiny z gatunku: a takiego torusa to my ze szwagrem w '45 zrobiliśmy.
Narzekacie, że jest mało dem na atarkę? No bo niewielu coś robi, większość nie umie, reszta nie ma czasu. Basic demo compo przeznaczone byłoby dla tych, co nie potrafią/nie umieją/nie chcą pisać super dem w assemblerze. Chcą po prostu coś stworzyć. Więcej osób programuje w Basicu niż w asmie. Literatury na ten temat jest w bród. Moja idea jest taka: niech każdy kto chce coś napisać na atari robi to. Program w Basicu wcale nie musi kojarzyć się z tandetą (i nie jest to wcale przytyk do różnych produkcji z ostatnich party).

Jeśli chodzi o regulamin to są generalnie 2 pomysły:
1) Czysty basic - muzyka na SOUND i doczytywanie plików za pomocą GET #1,A:POKE 32768+I,A w pętli.
Wady: muzyka w ten sposób robiona będzie niestety bardzo słaaabiutka. Zerowa przyjemność dla uszu. Nieprzyjemność raczej. A co do doczytywania plików w ten sposób, to zwykłe wczytanie obrazka 8KB trwałoby z minutę. Też średnia przyjemność.
Dlatego opowiadamy się za pomysłem:
2) Muzyka w CMC. Dlatego, że player CMC ma od razu na starcie procedurkę odgrywania muzyki przeznaczoną do wywoływania z basic-a. Dlatego programista basicowy korzystając z tego playera nie musi znać ani jednego rozkazu w asmie. A takie było założenie tego konkursu.
Doczytywanie plików: też odpowiednia procedurka, ale krótka: A=USR(ADR("napis")), gdzie napis to: małe h, cudzysłów w negatywie, znak trefla, duże L, duże V, małe d w negatywie. Czyli na ludzkie: PLA, LDX #16, JMP E456. Blok danych IOCB przygotowywało by się już z basica.

A zatem ogólny regulamin (proszę poprawić jak coś jest nie tak):
1) Konkurs jest przeznaczony dla programistów w języku Atari Basicu znajdującym się w oryginalnym ROMie każdego Atari, programowanie w innych językach zabronione.
2) Program nie może zmieniać: stosu, obszaru DOS-u, obszaru programu w Basicu oraz obszaru od $a000 (poza rejestrami sprzętowymi)
3) Jedyne programy maszynowe, które program może wywoływać to player CMC (oryginalny z CMC lub poprawiony przeze mnie) oraz procedurkę wywołania CIO przedstawioną powyżej.
4) Cały program może się składać z kilku mniejszych programów uruchamiających się kolejno za pomocą RUN "D:PROG2.BAS". W takim jednak przypadku, trzeba wyraźnie określić, który plik trzeba uruchamiać jako pierwszy nazywając go START.BAS albo RUN.BAS albo nazwą dema.
5) Wczytywanie plików należy robić bez podawania numeru stacji, tak aby można było wszystkie pliki skopiować do jednego katalogu i uruchamiać stamtąd.
6) Zabroniona jest jakakolwiek modyfikacja plików programu. W szczególności taka, która prowadzi do niemożności wylistowania tekstu programu. Jest to bowiem konieczne do sprawdzenia zgodności z regulaminem.
7) Program musi się odpalić pod dowolnym DOS-em o memlo nie więcej niż $2000 oraz na oryginalnym Atari (jeden POKEY, RAM nie więcej niż 128KB).

Jakieś inne pomysły?

Aby odpackować teksty trzeba najpierw odpackować  program do ich odpackowywania - Energy #1

24

Odp: Atari Basic Demo

Proponuje tylko wydluzyc te zmienna tekstowa do BGET/BPUT. Skoro juz ma byc wywolanie kodu maszynowego, to niech te parametry do IOCB wezmie jako parametry wywolania i sciagnie ze stosu - tym bardziej ze takich procek jest gotowych setki (a wszystkie takie same ;) ). Obecnie, bez parametrow, jest to sztuczne kombinowanie i wydluzanie programu o pare POKÓW ktore i tak zawsze beda takie same.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2006-05-05 10:37:51)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

25

Odp: Atari Basic Demo

to, ze ktos chce osobna kategorie na dema w basicu jeszcze zrozumiem, ale po co jakies ograniczenia, regulaminy itd ... 
czy ktos bedzie analizowal taki listing przed compotami  czy aby autor nie uzyl czego mu nie wolno? Ludzie, badzcie jakoś tak bardziej praktyczni. Chcecie cos napisac w basicu to po prostu napiszcie, pusci sie na party w osobnej "kategori" i tyle.  Wymyslanie jakichs regulaminow, tylko po to zeby Sikor mial szanse z Grzybsonem, regulaminow ktorych i tak nikt potem nie bedzie egzekwowal imho mija sie z celem. Nie wspominajac juz o tym, ze im wieksza biurokracja tym wieksza niechec do pisania czegos takiego.

moim zdaniem zrobic jedna kategorie basic - turbobasic i wszystkie tego typu produkcje wrzucic do jednego worka.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor