Temat: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Przy przeglądaniu Atariki przyszło mi do głowy, że przydałby się tam jakiś mniej lub bardziej szczegółowy opis działania wadliwych GTIA (tych z 800XE) w trybach wielokolorowych. Pamiętam, że np. GR.9 wyświetla na takim kompie nieczytelną sieczkę zamiast obrazka, ale tworzenie tej sieczki pewnie ma jakąś logikę i o opis tej właśnie logiki mi chodzi :)

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

A wlasnie. Ciekawe jakie są regularności tego chrzanienia sie obrazu. Ja średnio pamiętam szczegóły w mojej atarce, bo GTIA wymienilem dawno temu, ale napewno ktos ma jeszcze takie atarki i może postudiować :)

Jedyne co pamiętam, to że lewe połówki pixeli w gr.9 migały chaotycznie o różnym nasileniu w różnych częściach ekranu i chyba nawet był do wzór przesuwający się w góre lub w dół, ale np u kolegi stopień kaszanienia zależał od stopnia rozgrzania atarki, więc raczej nie ma jednorodności w tej mierze.

Moze by dorobić emulacje tegoż w atari800 :>

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2006-06-21 13:46:12)

3

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Logika jest taka, że pierwszy cykl koloru wyświetlany jest prawidłowo, natomiast drugi cykl koloru w zależności od koloru (0 ... 15) wyświetlany jest źle (przy czym kolor 0 zawsze czarny, czyli OK) i zmiania się to między egzemplarzami GTIA, czasami "wadliwych" kolorów jest więcej, czasami mniej, czasami drugi cykl koloru miga sobie. Zależy to też od napięcia zasilania komputera, nagrzania GTIA. Miałem takie GTIA, które włączone na zimno działało bardzo źle, po chwili coraz lepiej a po zmianie zasilacza w kompie całkiem dobrze (to sprawa napięcia zasilania a nie mocy zasilacza). Generalnie jest to problem wybitnie związany z zależnościami czasowymi w układzie detekcji danych z szyny ANx ANTICA wewnątrz GTIA (jakieś opóźnienia na bramkach etc). Mam wrażenie, że wiąże się to z jakimiś drobnymi zmianami w technologii wykonania późniejszych układów produkowanych przez AMI, co spowodowało przesunięcie niektórych czasów w niebezpieczne / niestabilne rejony.

I to tyle, co miałbym do powiedzenia.

pomidor

4

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

To (zależność od napięcia zasilania) wyjaśniałoby może twierdzenie Mariusza Geislera, że przełożenie wadliwego GTIA do innego komputera powoduje, że zaczyna ono działac dobrze.

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Mój pierwszt komp (z ostatnich serii 65XE ze slotem expansion) miał padnięte GTIA. OIP wyglądało to mniej więcej tak, jak to opisuje Electron, czyli jedna połówka pikseli w GR.9 była ok, druga była spsuta bodaj w co drugiej wartości jasności (parzystej, albo nieparzystej). Widziałem w tym trybie tylko Compy Shop demo, w przypadku zamierzonego efektu płynnego przejścia wyglądało to jak szachownica, czy też raczej szkocka krata. Więcej grochów nie pamiętam? to już z 15 lat?

6

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Przyszło mi do głowy jeszcze coś - tylko nie wiem, czy to ma sens, bo nie wiem, jak działa zasilacz od Atari. Electron napisał wyżej, że jeśli napięcie zasilania w takiej atarce ze zwalonym GTIA się zmieni (zwiększy?), to układ - a przynajmniej niektóre takie - zaczyna działać dobrze.

No więc w ciągu ostatnich 15 lat w Polsce zmieniło się napięcie w sieci: z 220 do 230 V. Czy to się jakoś przekłada na napięcie zasilające komputer? Bo jak tak, to może się nagle okazać, że spora część "wadliwych" GTIA nagle jest całkiem OK ...

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

drac030: raczej nie - dla typowego zasilacza zakres zasilania może wynosić np. od 180-270 V a na wyjściu i tak będzie stabilne +5V, to załatwia układ stabilizujący.

8

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Ok, opisik jest już w Atariki.

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Układem stabilizującym jest układ 7805. Teoretycznie daje napięcie 5V bo każdy model ma lekki rozrzut, kilka mili(mili)woltów
Zasilaczy zalanych masą nie da się podciągnąć nieco w górę. ale te montowane po ludzku tak. Od strony końcówki łączonej z masą można włączyć diodę i napięcie "idzie" lekko w górę o około 0.6-0.7V
Efektem końcowym zmiany napięcia z 220V na 230V (??) jest tylko większe grzanie się tego układu i przez to większy wypływ gotówki z kieszeni. O to chodziło "reformatorom" napięcia.

10

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

hmm słuchajcie ja mam Atarynkę 800 XE i jak narazie nie zauwazyłem jakis ubytków w grafice fakt ze uzywam tej Atarynki dopiero od 3 tyg ( wczensiej miałem 65 XE) czy jest jakis program ( np do napsiania e kilku linijkach) by sprawdzic wadliwośc GTIA ?

Atari 800XE+Turbo Blizzard +Magnetofon XC-12+Joy
13 lat temu
Atari 65 XE+Magnetofon XCA-12 +Joy

11

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Spróbuj coś takiego.

Po włączeniu kompa i pokazaniu się READY, wpisz:

10 GRAPHICS 9:A=1
20 FOR I=0 TO 95:COLOR A:PLOT 0,I:DRAWTO 79,I:A=A+1:NEXT I
30 GOTO 30

Na górnej połowie ekranu powinna pojawić się coś w rodzaju "czarno-białej tęczy".

Jeśli zobaczysz jakieś "syfy" to znaczy że masz zwalone GTIA.

I Ty zostaniesz big endianem...

12

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

nie wiem, czy to skuteczny sposób na sprawdzenie GTIA. Lepiej odpalic TOOHARD 4 - jeśli czwórki na początku, oraz logos na końcu jest cały - to GTIA raczej OK - miałem jeden egz. GTIA - który niestety dał o sobie znać na kompotach na QuaST party - chyba 2003 ?? - jakoś tak.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

no więc tak zrobiłem tak jak pisałes wpisałem te 3 linie wyszło coś takiego jak tęcza z tym ze nie wiem czy coś jest z nia nie tak dla bezpieczenstwa zrobiełm fotki cyfrówką z bardzo dobrym zoomem więc jeski bys zechciał zerknać fachowym okiem to bardzo chetnie wysle fotosy:D

http://img148.imageshack.us/my.php?imag … 8314ji.jpg  w tym linku jest pomniejszona fotka jsli jest zbyt mało wyrazna mam większe ale to juz na maila

pozdrawiam

MM: nie cytuj poprzedniego posta, teraz wyedytowane a na drugi raz admini zadziałają

Ostatnio edytowany przez lampart (2006-06-21 20:40:51)

Atari 800XE+Turbo Blizzard +Magnetofon XC-12+Joy
13 lat temu
Atari 65 XE+Magnetofon XCA-12 +Joy

14

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Kiedyś tylko przez chwilę miałem do czynienia i zdaje się, że w trybach GTIA prawe połówki pikseli miały "doORowane" dwa młodsze bity do dwóch starszych. Czyli w 9-tce prawe połówki są jaśniejsze, niż powinny, z wyjątkiem jasności 0, 4, 5, 8, 10, 12, 13, 14, 15, które są ok.

Ostatnio edytowany przez Fox (2006-06-21 20:52:50)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

15

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

nooo... to nie jest dobrze.

Powinno to wyglądać mniej-więcej tak:

http://img208.imageshack.us/img208/9379/gr9test0fu.gif

Popytaj kto (i za ile, w jakim stylu itd.) mógłby to naprawić.

I Ty zostaniesz big endianem...

16

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

lampart: no niestety ... nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości, GTIA w Twoim kompie działa powiedzmy tak sobie ... nie za dobrze.


Co do napięcia zasilania, to teraz nie moge sprawdzić, ale o ile pamiętam to była też zależność z tym, że nie przeprowadzałem dokładnych testów, ot luźna obserwacja, obecnie nie mam kompa z uszkodzonym GTIA.

pomidor

17

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Cóż naprawa jest banalna - trzeba wyjąć zwalone GTIA i wstawić dobre... myślę, że jakieś dobre w swoich płytach jeszcze mam...
w porywach 10   minut roboty.....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Piguła/Shpoon a jaka jest cena u Ciebie?:) i czy samemu łatwo się to wymienia ?

Atari 800XE+Turbo Blizzard +Magnetofon XC-12+Joy
13 lat temu
Atari 65 XE+Magnetofon XCA-12 +Joy

19

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Szczerze mówiąc taki bar mało pokazuje - proponuję coś takiego:

10 GR.9
20 FOR I=0 TO 15:FOR J=0 TO 4:COLOR I:PLOT I*5+J,0:DRAWTO I*5+J,191
30 NEXT J:NEXT I
40 GOTO 40

Jeżeli na ekranie zobaczymy 15 pasków, gdzie od lewej do prawej każdy będzie jaśniejszy mamy dobre GTIA. Jeżeli któryś z pasków będzie się składał z grupki cienkich pionowych linii w różnych kolorach - mamy GTIA do d...

http://macgyver.one.pl/gtia.JPG

tak powinien wyglądać obraz przy poprawnie działającym GTIA.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-06-21 21:18:10)

20

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

lampart napisał/a:

Piguła/Shpoon a jaka jest cena u Ciebie?:) i czy samemu łatwo się to wymienia ?

cóż warianty są 3:

1) koszt transportu w obie strony Atarynki (nie będę przecież z Ciebie zdzierał za samą podstawkę pod GTIA)

2) wstrzymujesz się  do jakiegoś party - tam wymienię Ci to za free.

3) Samemu wyrywasz układ z płyty - ale uważaj bo łatwo uszkodzić jakieś ścieżki - chyba, że na chama wytniesz scalaka z płyty i w to miejsce wstawisz sobie sam podstawkę - koszt 4,50zł (wysyłka priorytetem dobrego układu).

ps Mac niezły prog chyba sobie normalnie przetestuje wszystkie GTIA

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2006-06-21 22:57:23)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

21

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Hehe, sam dzisiaj wczesnym popołudniem napisałem coś podobnego, żeby sprawdzić moje 800XE leżące w szafie, ale nie przyszło mi do głowy, żeby to zapodać na forum. Macgyver: twój program testujący został niniejszym uwieczniony w Atariki ;)

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Draco - marzy mi się nowa wersja sysinfo z możliwością testowania GTIA!!!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

23

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Piguła: dobry pomysł, wrzucę coś takiego do SysInfo.

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

http://img137.imageshack.us/img137/3128/phto00017qq.jpg


macgyver  tak mam po wpisaniu Twoich linijek chyba mam coś zje...
obraz to 7 pasków w dwóch paska sa mniejsze paski:D

Ostatnio edytowany przez lampart (2006-06-22 05:31:01)

Atari 800XE+Turbo Blizzard +Magnetofon XC-12+Joy
13 lat temu
Atari 65 XE+Magnetofon XCA-12 +Joy

25

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Dobrze byłoby zdobyć jako reference do atariki porządną zrzutkę z karty TV MacGyverowego proga ze zrąbanego GTIA. Bo teraz jest tylko opis, a możliwe, że za parę lat "wyginą" wszystkie zrąbane atarki i nie będzie możliwości zobaczenia tego na własne oczy. Ja mam karte TV, ale mam tylko sprawne atari.