51

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Szerokość to chyba raczej zależy od konkretnego egzemplarza. Więc niech ktoś jeszcze to sprawdzi.

52

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Hej!

laoo/ng napisał/a:

Szerokość to chyba raczej zależy od konkretnego egzemplarza. Więc niech ktoś jeszcze to sprawdzi.

sprawdzę na mojej atarce w domu i również podeślę wyniki.


hmmm.... co do gr. 11, to tam już nie bierze udziału przetwornik D/A tak do końca :) D/A generuje tylko "statyczną" jasność.
Kolor GTIA generuje poprzez przesunięcie fazowe (zmodulowanego sygnału chrominancji) względem podnośnej koloru.  (chyba to trochę za bardzo zakręciłem ;-) Ale nie chce tu pisac wywodów o systemie PAL :)

Ale fakt trzeba by sprawdzić czy coś się dzieje :)

Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2006-06-23 15:40:49)

53

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Piguła/Shpoon napisał/a:

Draco - marzy mi się nowa wersja sysinfo z możliwością testowania GTIA!!!

Proszę bardzo: http://drac030.krap.pl/si211.zip (ZIP, bo wiem, że nie lubisz ARC ;))

Ekran testowy składa się z "tęczy macgyvera" oraz "tęczy mikera", bo zauwazyłem, że na fotkach z uszkodzonej atarki to jednak dawało różne efekty: http://drac030.krap.pl/gtia-test.png

EDIT: oczywiście na dopałce się to wszystko koncertowo rozjedzie, no ale jak się dopałka pojawi, to będziemy radzić :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-06-23 17:20:27)

KMK
? HEX$(6670358)

54

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Wykonałem ostatni test w GR.9 i w GR.11. W tym drugim niewiele widać, ale jakieś zmieny kolorów na brzegach jakbym widział. przedostatni test w GR.11 jest tu. Ogólnie rzecz biorąc GR.11 na karcie TV zachowuje się troche dziwnie.

Fox: będzie emulacja pasków? ;)

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2006-06-23 19:40:44)

55

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

drac030: Efekt nitki w IK+ wykorzystuje inny efekt a mianowicie wewnetrzne opoznienie w ukladzie GTIA pomiedzy momentem zmiany wartosci rejestru koloru a momentem wplyniecia tej zmiany na wyjscia ukladu.

Pod tym katem uklady GTIA dziela sie na dwa rodzaje - takie, ktore maja to opoznienie (starsze) i takie, ktore go nie maja (nowsze, mam taki w 130XE z koscmi pamieci 4-bitowymi).
Moze warto by dorzucic test tego efektu do SysInfo?

Pozdrawiam wszystkich
Pawel

56

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Panowie, powiedzmy to: GTIA jest po prostu do d....

pomidor

57

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

electron: nie przesadzaj, ma swoje zalety ;)

ikplus: test efektu do sysinfo - wszystko można, jest tylko jeden problem, że dokładanie kolejnych testów powoduje, że SI zajmuje coraz więcej pamięci, a im więcej pamięci zajmuje, tym na mniejszej liczbie maszyn chodzi (mam tu na myśli wszelkie Atari 400/800). Teraz minimum RAM-u to 40k, ale dodawanie dalszego kodu spowoduje konieczność cięcia "equalizerów" jednego po drugim.

KMK
? HEX$(6670358)

58

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Draco: zrób doczytywane moduły i p[o sprawie ;) STD test w pliku, reszta jak GTIA Defect, Second Pokey cycuś w modułach, ładowanych na czas wykonywania testu ;)

Sikor umarł...

59

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Sikor - to samo miałem napisać...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

60

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Kiedy doczytywane moduły też podnoszą wymagania: bo niezbędny jest DOS (obecnie SI świetnie działa bez). Nie ma co offtopikować, coś wymyślę.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-06-24 10:57:59)

KMK
? HEX$(6670358)

61

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

electron napisał/a:

Panowie, powiedzmy to: GTIA jest po prostu do d....

Szanowny kolego, ja wiem, że jak ma się pod maską VBXE to można tak pisać... no ale co mamy zrobić my, biedne robaczki póki co skazane na GTIA ? ;) Chociaż niepoprawny optymista zawsze powie, że powinniśmy się cieszyć, że mamy GTIA a nie CTIA ;)

62

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Panowie,

taka mysl mi przyszla. Wyobrazcie sobie ze rejestry kolorow GTIA uzywaja rowniez najmlodszego bitu i mozemy uzywac kolorow z pelnej palety 256 w zwyklych trybach graficznych (nie-GTIA). Jaka sieczka by powstala, gdyby w trybie GR.15 bylo wiele sasiadujacych pikseli w kolorach o jasnosciach 7 i 8. A co dopiero w GR.8 gdyby dwa dostepne kolory mialy jasnosci 7 i 8. Przy takich wartosciach ktos moglby pomyslec, ze ma uszkodzony komputer. Chyba rozumiem, dlaczego projektanci malego Atari ograniczyli palete w zwyklych trybach do co drugiej jasnosci.

63

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

drac030 napisał/a:

Kiedy doczytywane moduły też podnoszą wymagania: bo niezbędny jest DOS (obecnie SI świetnie działa bez). Nie ma co offtopikować, coś wymyślę.

Owszem - ale sam program zyskuje bardzo wiele - można łatwo i przyjemnie dokładać kolejne cegiełki a jednocześnie zachowuje się możliwość odpalenia na sprzęcie kolekcjonerskim ;)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

64

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

lewiS napisał/a:

A ja chcialbym jeszcze jedna rzecz zauwazyc. Wydaje mi sie, ze istnieje jeszcze jeden rodzaj zwalonego GTIA. Otoz dziala ono bardzo dobrze w trybach 9,10,11, ale syfy pojawiaja sie gdy jest zmiana trybu z 8 na 9/10/11 w polowie linii. Mialem kiedys taka Atarke. Np. w intrze Sweet Illuisions gdy zdjecia czlonkow Shadows wjezdzaja to sa ok, gdy zaczynaja pojawiac sie napisy po lewej stronie (ktore sa w GR.8) zdjecie zostaje obsyfione. To samo sie dzieje np. w pierwszej czesci Joyride'a z drugiej strony. Notabene to samo dzialo sie z TH4 na kompotach. Cale demo polecialo ok, tylko zwalil sie endpart, gdzie jest zmiana trybu z gonieniem plamki.

Potwierdzam, przypomniało mi się, że kiedyś widziałem taki komputer. Właściciel dziwował się demku Unity, dlaczego grafika jest taka syfiasta, a ja zdziwiłem się jeszcze bardziej, jak je zapuścił: tej panny na środku wcale nie było widać, zamiast tego był taki szumek w różnych odcieniach szarości. Wyglądało to tak, jakby GTIA zupełnie inaczej interpretowało dane obrazu - same piksele natomiast były w porządku.

pigula napisał/a:

Owszem - ale sam program zyskuje bardzo wiele - można łatwo i przyjemnie dokładać kolejne cegiełki a jednocześnie zachowuje się możliwość odpalenia na sprzęcie kolekcjonerskim

Tak, ma to swoje zalety, niewątpliwie. Najpierw jednak chciałbym się upewnić, że obecny kod już na pewno nie da się skrócić, poza tym można też podzielić program na dwa: SysInfo "klasyczne" oraz wersję dla 65C816.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-06-24 12:34:59)

KMK
? HEX$(6670358)

65

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Nie lepiej napisać osobny program typu GTIAInfo? Będzie można tam wrzucić wszelkie możliwe testy GTIA, jakie wymyślicie. Zawsze wydawało mi się, że SysInfo w zalożeniu ma testować _konfigurację_ komputera, a nie jego sprawność.

66

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

no i testuje czy masz konfiguracje ze sprawnym lub nie ukladem gtia.

tak offtopicznie z deka ale odnosnie zdaje mi sie tego co czytalem wyzej o opoznieniach itpwewnatrz ukladu:
http://www.atariarchives.org/cgp/Ch02_Sec07.php

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

67

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

nie musicie odpalać Unity Demo, w przykładach załączonych do G2F jest plik z tą grafiką Our5oft-3GfxMode_Atari_TeBe&Dracon.g2f  (katalog Dracon)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

68

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

laoo/ng napisał/a:

A moja atarka produkuje coś takiego:

http://pawlaszek.pl/tecza.png

Jest wyrażny pasek przy przejściu z kolory 7 na 8 (i troche mniej wyrazny z 3 na 4).
To normalne? :P

U mnie podobnie z 3 na 4 baaardzooo delikatny prawie niewidoczny, i wyraźny z 7 na 8 drugi test z sysinfo
nie pokazuje żadnych anomalii.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2006-06-25 12:49:30)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

69

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Ja mam taki sam efekt jak kolega laoo/ng.
Występuje on na dwóch moich 130xe ale nie wydaje mi sie zęby to był jakiś defekt.

Natomiast na 800xemam wyraźnie widoczny uszkodzony gtia

70

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Sprawdzałem przy pomocy dobrego ATARI 65XE z 1MB i ATARI 130XE z wadliwym układem GTIA. Zrzutka przy pomocy karty AVerTV GO 007 FM.
GR.9 dobry
GR.9 zły
GR.11 Dobry
Gr.11 zły

Ostatnio edytowany przez Henryk (2009-03-28 22:10:05)

71

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Najwyraźniej poziome "rurki" w demo Ilusia też mogą być testem GTIA. Gdyby ktoś zapragnął posiąść taki egzepmlarz atarki, to się polecam: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=621116473

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

72

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Koledzy na stronce atarionline był poruszany ten temat wraz z przykładowymi filmikami z mojej 130XE z uwalonym GTIA można dokładnie zobaczyć jak to się kaszani w sysinfo też jest programik do testu GTIA .

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)

73

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Wątek tutaj toczył się trzy lata wcześniej niż na ten atarionline, a test gtia w sysinfo powstał właśnie w wyniku tego wątku tutaj :) Ale dzięki glowas11 bo, nowinka KAZa przypomniała mi, że miałem sprawdzić czy to moje zwalone GTIA poprawnie wydaje dźwięki :) a to ostatnia chwila bo atarka zeszła na allegro i na dniach muszę ją wysłać.
--
[edit] No i sprawdzone. demko Beep'em All bzyka poprawnie.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2009-05-03 15:08:42)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

74

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

glowas: wielkie dzieki w imieniu drac030 ze zechciales powiedziec wszystkim tu obecnym ze sysinfo (patrz kto go zrobil) mozna przetestowac gtia

przechodze na tumiwisizm

75

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Mowny u mnie też dźwięk w Beep'em działa poprawnie mimo graficznych efektów prosto ze zkaszanionej kasety ze Star Wars, czyli tak przy okazji można by stwierdzić że pomimo uszkodzenia nie wpływa ono na generowane dziwęki GTIA to też cenna informacja bo o ile pamiętam ten wątek też był maglowany .

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)