Temat: Nowe wcielenie Calamusa...

Tyle, ze tym razem nie na Atari czy Windows, ale pod OSXa - troche pozno, ale lepiej pozno niz wcale (uwazam, ze Calamusa powinni od razu przeniesc na Maca jak tylko sie okazalo, ze nie bylo szans na rozwoj platformy Atari).
http://www.icalamus.net/
Roznica jest taka, ze program zostal napisany niemal od nowa. Na pierwszy rzut oka interfejs rozni sie mocno od tego do czego sie przyzwyczailismy, ale po chwili udalo mi sie odnalezc kilka elementow, ktore dzialaja zupelnie podobnie jak w starym, dobrym SLu i mimo roznic poczulem sie jak w domu ;-)

Pozdrowienia
Sylwek
Atari is dead. Long live Atari!

2

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Tak tylko Maczki z jabłuszkiem to dla mnie też egzotyka na dziś, to przecież tylko 5-10% rynku! Więc nieprzecenialbym tego "strategicznego" posunięcia.

Żyję bo Bóg tak chciał.

3

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Zasadniczo niewiele się różni od wersji SL2006 - tylko macowymi ikonkami w sumie, więc nie wiem, czym się tak zachwycać...? No, chyba że tym - że chodzi już bez MagicMaca ;) A w wersji SL2006 na pieca jest zaszyty emulator Atari (tego dużego, of coz) ;)

Sikor umarł...

4

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

No wlasnie o to chodzi, ze wreszcie natywna wersja na Maca ;-) Mac moze i ma 5-10% rynku, ale w zawodowym DTP jakies 60-70% ;-) PC-owa wersja Calamusa faktycznie jest troche Frankensteinem - 1/2 wersji z Atari 1/2 jakby emulator ;-) Mi sie nie podoba. Wersje natywna pod Windows NT probowalismy swego czasu w czasie jak pracowalem w Marrow, ale bylo toto pelne baboli i generalnie nikt nie chcial na tym pracowac, wszyscy woleli niby wolniejsze sprzetowo od Pentium 90 (na ktorym bylo NT i Calamus) TT-ki, na ktorych jednak szybciej i sprawniej sie pracowalo ;-) MGI zreszta potem nie sprzedalo Inversowi praw do Calamusa NT...

Pozdrowienia
Sylwek
Atari is dead. Long live Atari!

5

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Szczerze mówiąc, jeżeli Mac ma być kontynuacją pewnych rzeczy, które nie doczekały się rozwinięcia na dużym Atari... to ja wolę PC ;)

6

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

No cóż, jak opisałem w Atariki - wersje MGI to zupełnie inna bajka i do pracy się toto nie nadaje...

Sikor umarł...

7

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Mac jest 5-10% rynku ale w europie. W usa jest wielu uzytkownikow mac'ow. Aczkowiek sprzet (notebooki zazwyczaj) sa o duzo drozsze od notebokow x86 (chociaz Mac to tez teraz x86 ;-) ).

Przepraszam Wodza za bledy, czasami sie trafiaja bo wszedzie ten "szfargot" anglisjki sie czyta i slyszy ;)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-10-16 12:26:41)

8

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Monsoft napisał/a:

Aczkowieg

Arrrghh!

Co do cen maków to nie należy zapominać, że wraz z komputerem dostajemy całkiem niemały pakiet softu. No i, że lapy makówkowe są przeważnie o wiele lepiej wyposażone.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Zdecydowanie. Poza tym jesli porownac ceny firmowych PC, to za sprzet o podobnych parametrach i wyposazeniu np. notebook w wykonaniu IBMa (Lenovo) nie zaplacimy wcale mniej ;-)
Nie mam zamiaru rozwijac kolejnej wojny PC vs Mac, bo to nie ma dla mnie sensu. To sprawa indywidualna, kto co lubi. Dla mnie od zawsze po Atari przyjemniej pracowalo sie na Macu, po prostu lubilem go i tyle. Moze dlatego, ze GEM czerpal sporo z interfejsu Mac OS??? ;-) Prawde powiedziawszy nawet mecza mnie niektore rozwiazania, ktore weszly z OSXem, a ktore sa zrobione wylacznie w celu "unifikacji" z Windows, zeby niby ulatwic przesiadke chetnym - np. aliasy plikow z mala strzalka jak skroty z Windozy - kiedys opis aliasu byl pisany italikiem i bylo to czytelniejsze, no ale troche czepiam sie - do wszystkiego mozna sie przyzwyczaic ;-)
BTW - poczytalem troche i Invers ma wkrotce wypuscic modul importu dokumentow z Calamusa SL, niestety - w druga strone (przynajmniej na razie) - nie.

Pozdrowienia
Sylwek
Atari is dead. Long live Atari!

10

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

sylwiusz - to moze sprobuj OpenGEMa? :)
ostrzegam - dziala pod dosem na x86 ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Zawsze moge jakis emulator na G5 odpalic http://forum.digitalfotonetz.de/images/smiles/icon_zungeraus.gif Tylko po co? Zabawna sprawa, bo niby GEM na PC poszedl dalej w rozwoju, z nowymi wersjami 2.x, 3.x, 4.x pojawialy sie nowe funkcje VDI/AES, kiedy na Atari niewiele bylo zmian od czasu wersji 1.x. Za to jednak w koncu to GEM na Atari ulegl takim zmianom, ze dawno przegonil wersje na PC mozliwosciami. Nie byloby to zabawne gdyby DR udalo sie przebic z GEMem i dzis pracowalibysmy na PC w srodowisku przypominajacym stare dobre czasy Atari ST? ;-)

Pozdrowienia
Sylwek
Atari is dead. Long live Atari!

12

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

sylwiusz napisał/a:

Nie byloby to zabawne gdyby DR udalo sie przebic z GEMem i dzis pracowalibysmy na PC w srodowisku przypominajacym stare dobre czasy Atari ST?

Ale DR się nie udało przebić z GEM-em i dlatego większość pracuje na Windows 1.1 ... weź się zastanów przez moment.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-10-16 12:13:46)

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Teraz z tym wyposazeniem to juz raczej tak srednio standardowo. Kumpela ostatnio kupila Ibooka za ponad $2500 i po za tym ze jest lekki to niczym sie nie wyroznia. Ma wszystko to co ma taki notebook Toshib'y lub np. Acera za ktory sie placi w granicach $1000. Tyle ze znam bardzo wiele osob, ktore za chiny ludowe nie przesiadly by sie z MAc'a na PC.
Ale to rzecz gustu i zasobnosci portfela.

14

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Co do iCALAMUSa to nalezy patrzec na to od strony USEROW Calamusa, i specyfiki Deutscherskiej i calego tego MagicMACowego ambarasu... JAk dla mnie to jest duzo wygodniejszy od CALMUSA SL i zdaje sie ze jest to zupelnie od nowa napisana aplikacja ktora jak sie przyjrzec to nie wiele ma wspolnego z Calamusem, moze procz niektorych specyficznych rozwiazan zy tez raczej funkcji... ale sam interfejs w niczym nie jest podobny.

draco: DR nie ze sie nie udalo tylko jak pamietasz ZABRONIONO im sadownie... Gangsterka spod znaku zgnilego jablka widzac ze DRI GEM zagraza pozycji MACOSa wydala rozporzadzenie o ostatecznym rozwiazaniu.

mondoft: no niepowiedzialbym czy taki ibook niczym szczegolnym nie rozni sie od TOSHIBY... moze SONY VAIO ktore kosztujepodobnie jest w sensie wykonania w stanie konkurowac z APPLEm, ale bez przesady taki zwykly LAMPTOP poza tym ze moze miec wyzsze nawet osiagi to z rozwiazaniami pewnymi jest do tylu.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

15

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Monsoft napisał/a:

Kumpela ostatnio kupila Ibooka za ponad $2500 i po za tym ze jest lekki to niczym sie nie wyroznia. Ma wszystko to co ma taki notebook Toshib'y lub np. Acera za ktory sie placi w granicach $1000.

Monsoft, wybacz, ale sądzę, że albo nie wiesz o czym piszesz, albo się nie wyspałeś. Pokaż mi Acera, albo Toshibę w cenie $1000, który będzie miał porównywalne wyposażenie (wnętrzności i oprogramowanie) do MacBooka. Nie wspomnę już o jakości wykonania Acerów.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

vulgar napisał/a:

draco: DR nie ze sie nie udalo tylko jak pamietasz

Pamiętam. Dla omawianego tematu obojętne jest, z jakiego powodu "się nie udało".

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

drac030 napisał/a:

Ale DR się nie udało przebić z GEM-em i dlatego większość pracuje na Windows 1.1 ... weź się zastanów przez moment.

No coz, roznica jak miedzy TOSem 1.0 a FreeMINTem z NAESem lub XAESEM... Ale mimo tych roznic pewne zbieznosci sa zachowane mimo zmiany pokolen systemow ;-)

Pozdrowienia
Sylwek
Atari is dead. Long live Atari!

18

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

dely napisał/a:

Monsoft, wybacz, ale sądzę, że albo nie wiesz o czym piszesz, albo się nie wyspałeś. Pokaż mi Acera, albo Toshibę w cenie $1000, który będzie miał porównywalne wyposażenie (wnętrzności i oprogramowanie) do MacBooka. Nie wspomnę już o jakości wykonania Acerów.

Dokladnie tak. Za dobrej jakosci notebooka PC z Core Duo i wbudowana kamera internetowa zaplacimy tez sporo a do Maca w standardzie bedzie soft do obrobki filmow, zdjec i paru jeszcze innnych rzeczy za friko, podczas gdy do notebooka PC poza systemem z reguly dostaniesz darmowy soft... antywirusowy ;-) O Macbooku Pro nie wspomne juz w ogole, bo to inna polka, obudowa z aluminium itp. Proponuje sobie porownac jak cenowo stoi przy Macbooku Pro porownywalny Acer Ferrari i okaze sie, ze te roznice nie sa tak duze... No ale fakt, ze po prostu tanszych Macow nie ma, Apple nie schodzi nizej pewnego poziomu i to moze byc problem.

Pozdrowienia
Sylwek
Atari is dead. Long live Atari!

19

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Dely czyli co bedzie mial ??
1GB ramu, P4, dysk Sata 100GB, Geforce'a, nagrywatke dvd-DL, wifi ???
Co jeszcz takiego ma mac ??? Ja tam w tym ibooku nic nie widzialem szczegolnego co by mi sie w oczy rzucilo. Bawilem sie nim z pol godziny i jakos mnie nie zafascynowal. Nie jestem expertem od mac'ow, a nawet ich uzytkownikiem, aczkolwiek mam z nimi czasami doczynienia

BTW. Nie mam na mysli "naszpikowanego" Ibooka z gornej polki. Mowie o zwyklym przecietnych maszynach.

Sylwiusz: No juz nie przesadzaj, kto obrabia tak na prawde filmy na notebooku ????


Tak wiec powiedzcie mi, co moze zrobic taki przecietny Pan Kaziu na Ibooku czego nie moze zrobic na notebooku pc ?

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-10-17 15:38:04)

20

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

przecietnemu panu kaziowi wystarczy kosiarka do trawy z zainstalowanym windowsem+ie+word+ałtluk...
przecietnych panow kaziow nie obslugujemy...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

21

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

A myslisz ze kto jest przecienym klientem ???
Wlasnie taki Pan Kaziu

22

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Monsoft napisał/a:

Co jeszcz takiego ma mac ???

Pokaż mi notebooka PC z Core Duo za, jak wspomniałeś wcześniej, 1000$.

Tak wiec powiedzcie mi, co moze zrobic taki przecietny Pan Kaziu na Ibooku czego nie moze zrobic na notebooku pc ?

Nic więcej. Bo skończyły się już czasy kupowania maków dla konkretnych aplikacji.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

23

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Prosze http://www.newegg.com/Product/ProductLi … ategory=32

I nie tylko Acer, takze Toshiba, HP, ASUS, MSI i Lenovo

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-10-17 21:22:54)

24

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

Hmm, a mi się wydawało że 1299!=1000, ale może się mylę... ;)

Sikor umarł...

25

Odp: Nowe wcielenie Calamusa...

O czym ty mowisz ??? NAjtanszy DualCore kosztuje ok $800. Wyrownujesz pamiec do 1GB i dysk 100GB (kumpela ma 60GB w macu) i masz ok $1000

Tak wiec powidz mi co miales na mysli ???
Ja nie jestem przeciwnikiem Mac'ow, bo ostatnio sie zastanawialem nawet nad zakupem jednego, ale po co wydawac duzo wiecej kasy, jak mozna miec cos taniej w podobnej konfiguracji.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-10-18 04:31:35)