Temat: monitor twm-315

czy mozna cos takiego podlaczyc inaczej niz przez composite video. monitor ma z tylu gniazda 7 pin DIN i 9 pin Dsub. czy zna moze ktos ich sygnaly?

aha jeszcze jedno, czy we wroclawiu mozna gdzies kupic wtyczki do monitora (ST), albo zamowic w jakims sklepie ?

2

Odp: monitor twm-315

ST na wyjsciu monitorowym ma sygnaly: R, G, B, V, H, AUDIO, Composite (tylko modele z modulatorem).
jesli ten twoj monitor dysponuje takimi sygnalami to nie ma problemu

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: monitor twm-315

ja nie chce wykorzystywac sygnalu composite bo jest kiepski. dlatego pytam czy przy tym monitorze mozna wykorzystywac inne sygnaly.

4

Odp: monitor twm-315

Oryginalne wtyczki monitorowe do ST mozna jeszcze dostać w ELF-ie
www.elfa.se
Co prawda wtyczka kosztuje cos koło 5 zeta ,ale przesyłka 25 zł .
Czyli za jeden wtyk dajesz min 30 zł - moim zdaniem średnio opłacalne , no chyba ze kupisz z 10 sztuk.
Można to rozwiązac inaczej ( ja tak zrobiłem ) kupujesz w byle sklepie elektronicznym tzw grzebień czyli złączkę np jak do twardziela lub flopa.
Rozstaw pinów w gnieździe monitorowy ST-ka jest identyczny jak takiego właśnie "grzebienia" odcinasz dwa kawałki 2x3 piny i jeden pojedynczy na mase w ST - ( otworek nr 13 w gniazdku jest przesynięty wzgledem innych )
przylutowujesz do tego odpowiednio przewody izolujesz to wcześniej termokurczami ,a na koniec zalewasz silikonem na gorąco i masz wtyczkę.

5

Odp: monitor twm-315

No i sprawa się wyjaśniła .Monitor nalezy podłączyć nie po composite bo jakośc obrazu jest g.....na ,ale normalnie sygnałami RGB , odchylanie i masa.
Zrobiłem odpowiedni kabelek i uzyskałem na Philipsie obraz żyleta w trybie niskim i średnim. Co do uzyskania trybu wysokiego na monitorze SVGA mam jeszcze jeden pomysł ( dzięki Tomek ) i w wolnej chwili go przetestuję.

6

Odp: monitor twm-315

co do orginalnych wtyczek do monitora do ST to maja je w www.tme.com.pl za 2.99 - troche to mniej niz 35zl... oczywiscie dochodza jeszcze koszty wysylki, no ale...
ten monitor o ktorym mowa (biazet z tego co pamietam - dawno go nie mam..) spokojnie moze byc uzyty do st.. tylko taka mala porazka - trzeba bedzie pogrzebac - gniazdo d-sub jest przeznaczone do wspolpracy z karta cga-mono/hercules - trzeba ominac logike wykozystac tylko piny od synchronizacji i podpiac sygnal (sume) rgb gdzies za ttlki...
przydalby ci sie schemat... albo jakis fachman.. jesli waldi/tight ma jeszcze ten monitor to moge tam zajrzec i dac ci znac co i jak...
tymczasem opis wyprowadzen
db9:
1,2 masa
3,4,5 rgb (tutaj pewnie bedzie tylko g podlaczone)
6 intensity
7 csync/nc
8 hsync
9 vsync
din5: (nie din7)
1 luma/cvbs
2 masa
3 audio
4 nc
5 nc

przechodze na tumiwisizm