Temat: Mega ST i tryby low res.

Zaraz wyjaśnię skąd taki dziwny tytuł postu.
Zdobyłem Megę ST4 - według gościa co mi ją sprzedał sprawna. Podłączam do monitora (w trybie low) a tu nic na ekranie i żadnej reakcji ze strony kompa. W środku zainstalowany jest TOS 2.06, to wiadomo że reakcja z jego strony natychmiastowa (logo). A tu cisza. Kombinuje i kombinuje ale nic. Postanowiłem włączyć go w trybie high - odpalił.... Teraz moje pytanie właściwe. Czy Mega ST nie ma trybów low-res (ja w to nie wierzę że nie ma), albo to wina tego TOS'u. Jest zainstalowany na osobnej płycie, kabel pociągnięty do podstawki pod "właściwy" rom. Kilka przewodów dodatkowo doprowadzonych do proca (napewno adresy i może coś jeszcze). No i na proc jest nalutowana podstawka (ktoś chciał dopiąć koproc albo sobie zrobić dwuprocesorową Megę ?).

2

Odp: Mega ST i tryby low res.

moze desktop.info masz zapisane w trybie HI RES ? Jeszcze pytanie, jaki masz monitor?

Ostatnio edytowany przez mOOnie/mSb (2005-07-21 15:15:08)

3

Odp: Mega ST i tryby low res.

Akurat ja startowałem bez dysku i dyskietki i to samo. Więc desktop.inf nie ma tu do rzeczy. Sprawa wygląda prosto - włączę hi-res - idzie, włączę low-res nie idzie. Gdyby to ciebie interesowało to na tych samych kablach i monitorach 1040STE i MegaSTE chodzą. Jeden monitor to swykła czarno-biała SVGA, a następne to polski Neptun 158M i jakiś od NEC'a - obydwa zielone. Ale żaden inny sprzęt nie ma problemów z nimi.
Sprawa jest prosta - TOS 2.06 przedstawia się logiem. W hi-res od razu się pojawia i testuje pamięć a w low-res nic. Dziwne ale prawdziwe.

Odp: Mega ST i tryby low res.

Niewazne jesli desktop.inf jest zapisany w hires, powinno wszystko dzialac.

Bardziej bym strzelal ze Mega jest uszkodzona.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Mega ST i tryby low res.

A możliwe jest że w epromach z TOSem jest coś skopane. Kolesiowi wyświetlał błąd CRC, ale u mnie nic takiego nie ma.

Odp: Mega ST i tryby low res.

Moze styki zasniedzialy?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Mega ST i tryby low res.

Sukkor_benoth napisał/a:

No i na proc jest nalutowana podstawka (ktoś chciał dopiąć koproc albo sobie zrobić dwuprocesorową Megę ?).

Hmm, a czy ktoś po prostu nie próbował zwiększyć sobie rozdzielczości ST High na na przykład 640x480, albo nie założył sprzętowego Overscanu...? Ja bym się raczej tutaj dopatrywał przyczyny...
Może przywieź kompa na QuaST-a i poproś Paskuda, aby zajrzał. Takie jest moje zdanie...

Sikor umarł...

8

Odp: Mega ST i tryby low res.

No tak tylko że w tym kompie żadnej innej ingerencji poza tosem nie widać. Jedynie jak wspomniałem wcześniej jest podstawka na procu - po co nie wiem - może pod jakiegoś AT Speeda albo coś podobnego. Jak otwierałem tę Megę to zauważyłem że jeden eprom źle siedzi w podstawce. No to go wyciągnąłem, poprawiłem nieco nóżki (czasami trzeba lekko dogiąć) i teraz leży właściwie.
Po za tym mega się sprawuje dobrze, czyta dyskietki, odpala z twardziela i wszystko co poleci w hi-res działa.

Po za tym zgłosiłem ten problem na atari-forum.com. Jeden gostek odpowiedział że to samo ma na swojej STFM (też zainstalował TOS 2.06). Z tego wynika że "zwykłe" ST ma problemy z tą wersją TOS'a

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2005-07-25 17:12:01)

9

Odp: Mega ST i tryby low res.

> Z tego wynika że "zwykłe" ST ma problemy z tą wersją TOS'a

Mój kolega miał 1040STFM z TOSem 2.06 ale uwaga - podczas jego instalacji trzeba było wymontować wcześniej zainstalowany overscan, bo się "gryzł" z nowym TOSem.

A ja niedługo będę instalował TOS 2.06 w moim 1040stfm (raczej na Flash) - zobaczymy, hehe. Nie przewiduję żadnych problemów.

To cośnalutowane na procesor Megi to moze przygotowanie do instalcji AtOnce?