1

Temat: Toms Navigator

Właśnie wrzuciłem wersję 1.22 na serwer:

http://inflacja.net/mkur/code/tn/tn-1.22.atr

lub jeśli ktoś woli sam plik .com:

http://inflacja.net/mkur/code/tn/TN122.COM

Poprawiłem błąd, który powodował wywalanie się programu przy wejściu do podkatalogu w przypadku gdy cartridge Action! nie jest podłączony. Nowa wersja powinna też poprawnie działać zarówno z najnowszym MyDOS-em 4.53 jak i z wersją 4.51, która jest w romie stacji TOMS 710. Jeśli chodzi o zmiany w funkcjonalości, to dodałem możliwość szybkiego przejścia do katalogu głównego danego dysku (wystarczy nacisnać jeden z klawiszy 1-9).

Pozdrawiam,

--mk

2

Odp: Toms Navigator

to Sie nazywa zainteresowanie....

ps. jak powrócić do katalogu nadrzędnego (wyjść z podkatalogu do ROOT)  ??

3

Odp: Toms Navigator

Wieksze zainteresowanie by bylo, jakby toto chodzilo na jakims normalnym DOSie, na ktorym da sie cos robic (SpartaDOS), a do tego jakby jeszcze nie grzebalo w jego srodku.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

4

Odp: Toms Navigator

Powiem otwarcie, ze ja nigdy nie bylem zwolennikiem Toms Navigatora. Kiedy mialem Toms'a 710 to w romie byl MyDOs no i to mi odpowiadalo. W 720C mialem za to Toms Navigatora i jakos mi osobiscie nie przypadl do gustu, pomimo ze na PC korzystalem (w tamtych czasach) w Norton Commandera. Teraz korzystam w Total Commandera i (ale zradziej) z Midnight Commandera na Unixy.

5

Odp: Toms Navigator

A mi Toms Navigator podoba... nigdy np. nie popsuł mi filesystemu na dysku w przeciwieństwie od innego (konkurencyjnego ?) softu. Ma poza tym logiczną klawiszologię.

Pecus: TN to nakładka na MyDOS-a (taka była idea), stąd brak supportu dla Sparty ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-12-12 16:31:30)

6

Odp: Toms Navigator

MyDOS jest w dechę i TN też. Mi styka.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

7

Odp: Toms Navigator

Logiczny, przejrzysty i praktyczny - oby więcej takich programów!
Btw. ciekawe czy TN mógł by obsługiwać w przyszłości pluginy?

8

Odp: Toms Navigator

5eba napisał/a:

Btw. ciekawe czy TN mógł by obsługiwać w przyszłości pluginy?

A kto będzie je pisał ;) ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

9

Odp: Toms Navigator

pajero napisał/a:

to Sie nazywa zainteresowanie....

ps. jak powrócić do katalogu nadrzędnego (wyjść z podkatalogu do ROOT)  ??

Należy nacisnąć <ESC>. Całą klawiszologię masz w pliku README ATR-a.

--mk

10

Odp: Toms Navigator

Pecus napisał/a:

Wieksze zainteresowanie by bylo, jakby toto chodzilo na jakims normalnym DOSie, na ktorym da sie cos robic (SpartaDOS), a do tego jakby jeszcze nie grzebalo w jego srodku.

Jeśli chodzi o operacje na plikach to TN jest dosyć czysto napisany - wszystkie polecenia są grzecznie przekazywane do DOS-a poprzez odpowiednie XIO. Jedynym wyjątkiem jest ustawianie bieżącego katalogu przy zmianie panelu - tutaj ze względu na wydajność zdecydowałem się na bezpośrednie grzebanie w rejestrach MyDOS-a (których lokalizacja niestety zależy od wersji). Co do wsparcia dla Sparty to imho największym problemem jest obsługa katalogów liczących więcej niż 64 pliki, co pociąga za soba konieczność dynamicznego zarządzania pamięcią (obecnie TN wykorzystuje dwa statyczne bufory).

--mk

11

Odp: Toms Navigator

ja się wychowałem na TOms navigatorze ( toms 710 to świetna stacja )..

Będę musiał się pokusić o jakiś nowy epronik z nową wersją..

Chociaż nigdy nie narzekałem na starą wersję jak mnie pamięc nie myli 1.1

12

Odp: Toms Navigator

Nie wiem jak wygląda budowa oryginalnego romu w stacji 720, ale sam chętnie bym sobie zmienił
jego zawartość, może jest jakaś dobra dusza na forum która to rozpracowała.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

13

Odp: Toms Navigator

mkur napisał/a:

Jedynym wyjątkiem jest ustawianie bieżącego katalogu przy zmianie panelu

Pomijajac na razie bufory. Zmiana katalogu to chyba XIO 44, ktore dziala w Sparcie i (z tego co pamietam) w nowszych MyDOSach. Moze da sie to zmienic.... potem pozostanie tylko "zdynamizowanie" buforow :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: Toms Navigator

pecus: czytaj ze zrozumieniem :P - chodzilo o to ze w mydosie zmiana katalogu przez xio jest "mauo szybka" ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: Toms Navigator

Czytam ze zrozumieniem, tylko co stoi na przeszkodzie by dokonac tej jednej zmiany i zapewnic dzialanie pod lepszym - popularniejszym DOSem..... nawet jesli chodzi o bufory to mozna zwiekszyc je do np. 256 plikow na stale, choc tu jednak dynamiczna zmiana wielkosci bylaby wskazana.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: Toms Navigator

Pisałem z autorem ... na połowe października jest przewidywana nowa wersja ...
Poprosilem go o dodanie wyświetlania gęstości (i stronności) dysku.
Jezeli ktos ma jakies sugestie i uwagi co do nowej wersji niech sie wypowiada :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

17

Odp: Toms Navigator

mkur napisał/a:
Pecus napisał/a:

Wieksze zainteresowanie by bylo, jakby toto chodzilo na jakims normalnym DOSie, na ktorym da sie cos robic (SpartaDOS), a do tego jakby jeszcze nie grzebalo w jego srodku.

Jeśli chodzi o operacje na plikach to TN jest dosyć czysto napisany - wszystkie polecenia są grzecznie przekazywane do DOS-a poprzez odpowiednie XIO. Jedynym wyjątkiem jest ustawianie bieżącego katalogu przy zmianie panelu - tutaj ze względu na wydajność zdecydowałem się na bezpośrednie grzebanie w rejestrach MyDOS-a (których lokalizacja niestety zależy od wersji). Co do wsparcia dla Sparty to imho największym problemem jest obsługa katalogów liczących więcej niż 64 pliki, co pociąga za soba konieczność dynamicznego zarządzania pamięcią (obecnie TN wykorzystuje dwa statyczne bufory).

--mk


Nie ma sensu dostosowywać TN do Sparta DOS X, gdyż istnieje już rozwojowa wersja dobrego commandera dla wspomnianego systemu. Chodzi o Sparta Commander, wspierający także 80 kolumnowy tryb dla VBXE, lub 80 w gr.8 wraz z odpowiednim sterownikiem. Program może podmieniać command.com i jest pisany typowo pod SDX ;)-

... a poprawiony TN dla MyDOS - czemu nie. Sporadycznie używam MyDOS'a, choć przy HDD jest on dość fatalny z racji na znaczne ograniczenia w temacie ilości plików w katalogu, oraz średnio poprawny jeśli chodzi ogólnie o system plików niestety.

Ostatnio edytowany przez Pin (2010-09-22 16:09:11)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Toms Navigator

Ma ktos jeszcze te wersje (1.22) i 1.21 u siebie na dysku ?

Ok znalazlem....sa w zalaczniku

Ostatnio edytowany przez stryker (2012-01-22 09:15:55)

Post's attachments

toms_navigator_1.21_1.22.zip 51.45 kb, liczba pobrań: 56 (od 2012-01-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: Toms Navigator

stryker napisał/a:

Pisałem z autorem ... na połowe października jest przewidywana nowa wersja ...
Poprosilem go o dodanie wyświetlania gęstości (i stronności) dysku.
Jezeli ktos ma jakies sugestie i uwagi co do nowej wersji niech sie wypowiada :-)

Takie pytanie 10 lat po... Czy taka wersja się ukazała, czy najnowsza to 1.22 podlinkowana wcześniej?

20

Odp: Toms Navigator

Od 10 lat cisza. Jakby co mogę ci podesłać meila to możesz spróbować.
Wydaje mi się również że autora można odnaleźć na FB....

"wszystko się kiedyś kończy......."

21

Odp: Toms Navigator

A nie czekaj przeszukałem pocztę :) i jednak jest tam wersja 1.23 z takim dopiskiem
"W załączeniu przesyłam obraz ATR z nową wersją TN. Wersja ta (na podstawie rejestrów MyDOS-a) wyświetla gęstość i stronność dysku. Prośba o przestestowanie w miare możliwości na rzeczywistym sprzęcie. Szczególnie interesuje mnie czy poprawnie wyświetla informacje, że dysk jest dwustronny. Proszę też o nierozpowszechnianie programu - nie chcę aby po sieci krążyły niegotowe wersje."

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: Toms Navigator

I jeszcze jak by się Rom Trafił do t720 z toms navigatorem (to takie Yeti, ponoć było widziałem). Nikt nie ma nawet Voy.
Wysłał bym naprawdę dobrą flachę łyskacza za takie dump rom-a.

Wersja 1.1 robiła robotę (kto by tam chciał używać 25lat temu 360kb skoro było 720kb).. :P


@STRYKER, nic nie chcę pisać, tu się tomsy 720kb robią tylko 3,5 :)

Ostatnio edytowany przez AS... (2021-01-17 22:40:41)

23

Odp: Toms Navigator

Nie byłem w stanie skompilować źródła, trzeba jakieś specjalne środowisko czy specjalną wersję Action ?

24

Odp: Toms Navigator

stryker napisał/a:

A nie czekaj przeszukałem pocztę :) i jednak jest tam wersja 1.23 z takim dopiskiem
"W załączeniu przesyłam obraz ATR z nową wersją TN. Wersja ta (na podstawie rejestrów MyDOS-a) wyświetla gęstość i stronność dysku. Prośba o przestestowanie w miare możliwości na rzeczywistym sprzęcie. Szczególnie interesuje mnie czy poprawnie wyświetla informacje, że dysk jest dwustronny. Proszę też o nierozpowszechnianie programu - nie chcę aby po sieci krążyły niegotowe wersje."

No to teraz pytanie czy przetestujesz po czasie i czy będzie zgoda na upublicznienie? :)

25

Odp: Toms Navigator

Znalazłem meila gdzie jednak zrobiłem test (skleroza ...) ale nie było żadnego info czy mogę upublicznić :(
Coś mi tam nie pasowało i odp. była taka:
"TN wyświetla stronność i gęstość w konwencji MyDOS-a. tj. SS/SD to S-, SS/DD to D- a DS/DD oznaczane jest przez D=. Z poziomu rejestrów MyDOS-a SS/SD i SS/ED są nierozróźnialne - oryginalny DUP MyDOS-a też wyświetla ED jako S. Oczywiście, można rozpoznawać gęstość (i inne parametry) bezpośrednio przez SIO tak jak to robi przesłany program. Jednak w TN chciałbym wszystkie operacje wejścia-wyjścia przeprowadzać za pomocą DOS-a. Docelowo planuję rozszerzyć TN  o plugin-y - wyświetlanie dodatkowych informacji o dysku mogłoby być realizowane przez plugin doczytywany na żądanie."

Ostatnio edytowany przez stryker (2021-01-18 22:06:58)

"wszystko się kiedyś kończy......."