1

Temat: Jak dumpowac carta?

Mam dwa rzadkie cartridge arabskie, ktorych obrazow nie widzialem nigdzie w sieci. Chcialbym je zrobic, ale nie wiem jak. Szukalem porad na Atari Dumping Project, ale nie znalazlem nic konkretnego. Na googlu tez nie.

Cartridge maja prosta budowe - taka jak seria XEGS.
Mam w kompie Qmega jesli to w czyms pomoze.

Prosze o porade.

2

Odp: Jak dumpowac carta?

Wiadomo, wkładając karta po włączeniu Atari on przejmuje dowodzenie. Wg mnie potrzebna jest przelotka wejścia cartriga z włącznikiem odcinającym sygnał CART (czy jak go tam zwał). Nowy OS (pod ROMeme) by nie wywalił systemu przez sprawdzanie włączenia cartriga. No i prosty prog zrzucający zawartość podpiętego romu...

3

Odp: Jak dumpowac carta?

Sygnał nazywa się RD5 i za jego pomocą rozpoznawana jest obecność cartridge'a. Ja bym jednak proponował wyjąć lub wylutować Eproma i zrzucić jego zawartość na programatorze.

4

Odp: Jak dumpowac carta?

Ja mam przejściówkę (self made) do programatora. Tylko zakłada sie na nią kartridż i można czytać jako eprom 8K.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Jak dumpowac carta?

Zaraz, zaraz. Jesli chodzi tylko o przejecie "dowodzenia" to Qmeg ma taka funkcje. Ale co dalej? Wystarczy zwykly zrzut obszaru pamieci carta?
Przeciez Cart zwykle jest wiekszy niz 8k. Ma (nie wiem czy moj) przelaczanie bankow albo co...

6

Odp: Jak dumpowac carta?

Jakbyś tak przysłał zdjęcia płytki carta (od góry i od dołu), to może mógłbym powiedzieć na jakiej zasadzie on działa i co trzeba zrzucić do pliku.

7

Odp: Jak dumpowac carta?

Panowie, tu to opisałem....http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?pid=70414#p70414
Jeżeli kart ma pojemnośc większą niż 8k to robi się to na raty, raz jedna raz druga połówka do obszaru $8000..... a jak pojemność jest ponad 16kB to w karcie "siedzi" rejestr sprzętowy, należy albo znać albo rozpoznać jego adres i poszczególne bloki ulokować w obszarze $8000. Wymaga to trochę przelutowań ale....ale.... najlepszy sposób to jak ktoś wyżej napisał EPROM wylutować i odczytać, albo nałożyć "klips" na EPROM i .... też odczytać

8

Odp: Jak dumpowac carta?

Może by na razie zrzucić pamięć $8000 - $bfff jeżeli QMeg potrafi przejąć sterowanie przed cartem. Jeżeli ten cart nie ma banków, to byłoby wszystko.

9

Odp: Jak dumpowac carta?

Dobra, dzieki. Jutro bede mogl carta rozkrecic i zrobic zdjecia plytki, to pogadamy. Zrobie tez probe z Qmegiem.

10

Odp: Jak dumpowac carta?

Z Qmegiem nic mi nie wyszlo.
Zrobilem zdjecia plytki.
Nie wiem jaki jest oryginalny chip bo na nim jest nalutowana pamiec 27C512. Ale ta pamiec zostala przeze mnie odlaczona! Chodzi mi wlasnie o zdumpowanie zawartosci pamieci, ktora jest pod nia.
Ten maly chip to 74LS169N.
Czy na podstawie tych zdjec, ktos moze zdiagnozowac czy cart ma wiekosc 8 lub 16kB czy wieksza?

Jesli jest to do 16kB to wyprobuje program CARTCOPY z tego watku AtariAge:
http://tiny.pl/fv7m

http://nosty.neostrada.pl/kolekcja/arabskie/atari_cart_aDawliah_NA0031_plytka_gora.jpg
http://nosty.neostrada.pl/kolekcja/arabskie/atari_cart_aDawliah_NA0031_plytka_spod.jpg

11

Odp: Jak dumpowac carta?

daawno daawno temu udalo mi sie skopiowac jakiegos carta przy pomocy cart dumpa.
obadaj, moze sie uda.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

12

Odp: Jak dumpowac carta?

Ale piękne wykonany cart!
Te zdjęcia wystarczą, aby odtworzyć schemat, choć przydałoby się wiedzieć, jak ścieżki idą pod układami.
27C512 to pamięć Eprom 64kB, w niej właśnie znajduje się program, który należy odczytać. Jest zatem bankowanie.
74169 to licznik 4-bitowy, który zlicza dostęp do strony sterującej cartridge'a - $d5xx.

Nie analizowałem dokładnie połączeń na płytce, ale moim zdaniem należałoby na płytce carta odciąć linię RD5, zrzucić zawartość pamięci $8000-9fff, wpisać coś do $d500, znowu zrzucić i tak kilka razy.
Tą metodą można byłoby odczytać całą pamięć, w sumie jest to dość proste.

Ostatnio edytowany przez asal (2007-07-10 07:46:01)

13

Odp: Jak dumpowac carta?

No, możemy skopiować, ofoliować i sprzedawać za grube $ na ibeju.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: Jak dumpowac carta?

Yhy... I ściągnąć na siebie zemstę Allacha :D

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

15

Odp: Jak dumpowac carta?

To jest cart 32K. A0-A12 i D0-D7 są podłączone tradycyjnie. CS i OE podłączone razem do S5. A13 i A14 odpowiednio do wyjść Qa i Qb licznika, A15 do Vcc. CCTL włącza licznik, zegar to fi2.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

16

Odp: Jak dumpowac carta?

Przeanalizowałem dokładnie połączenia i rzeczywiście jest tak jak napisał jer. Są zatem 4 banki po 8kB, górne 32kB z Eproma nie jest wykorzystane.
Jeden z czterech banków carta jest widziany w adresach $A000-$BFFF.
Aby nie ciąć ścieżek, można byłby wykorzystać cart dumpa i zrzucić pamięć w obszarze $A000-$BFFF. Jest jedna trudność - trzeba to zrobić 4 razy, ale każdym razie zwiększając licznik. Licznik zwiększa się poprzez wykonanie jakiejkolwiek instrukcji operującej na stronie $D5.
Jeżeli tak się nie da, pewnie trzeba byłby przeciąć ścieżki doprowadzające sygnały A13 i A14 do Eproma i ustawić kabelkami na sztywno ich stan. Sygnały te to dwie ścieżki na górnym obrazku, które dochodzą do pinów 14 i 15 układu 74169.
Mam nadzieję, że to pomoże.

Ostatnio edytowany przez asal (2007-07-10 10:41:20)

17

Odp: Jak dumpowac carta?

a nie lepiej go wylutowac i odczytać w programatorze ? Skoro i tak naklejka ma "dziurke" i cart jest otwarty.........

"wszystko się kiedyś kończy......."

18

Odp: Jak dumpowac carta?

Nie zawsze jest tak łatwo, zwłaszcza gdy otwory są małe a ścieżki wąskie, tak jak tu. Wymagana jest wprawa i dobry odsysacz do cyny. Ja kilka płytek zepsułem (odpadły ścieżki i punkty lutownicze), zanim się nauczyłem.

Ostatnio edytowany przez asal (2007-07-10 15:02:01)

19

Odp: Jak dumpowac carta?

asal  - ja rozumiem, ze obrazki sa ladne, ale nad nimi jest tekst ;) Napisalem, ze 27C512 to kosc NALUTOWANA na wlasciwa pamiec. I ze ta 27C512 jest odlaczona. Tak jakby jej nie bylo (odgialem jej noge 28 - Vcc). O tak:
http://nosty.neostrada.pl/kolekcja/arabskie/atari_cart_aDawliah_NA0031_nalutowany_scalak.jpg

Oryginalna kosc jest pod spodem. Dziala, bo jej dosztukowalem noge 28, ktora odcial ten, kto nalutowal 27C512.
Po prostu ktos przerobil oryginalnego carta na carta z grami ;) A ja odwrocilem ten proces i chce ten oryginalny program wyciagnac na zewnatrz.

Dzieki Wam wszystkim za analize. Programem CARTCOPY nie dalem rady - komp wiesza sie po wlozeniu carta.
Jesli cart jest faktycznie 32kB to CARTDUMP tez pewnie nie podola.

QMEG potrafi przejac kontrole nad wlozonym cartem (SELECT+RESET).
Moglbym pod QMEG'iem zrzucic pamiec przelaczajac kolejno te banki, jesli to takie proste (zapisanie czego kolwiek do odpowiedniego obszaru). Moge nawet wykorzystac wbudowany w qmega monitor.  Tylko nie wiem jak potem zrzucic z qmega te obszary na dyskietke?.

Moze zaryzykuje, wezme do Gucholaz i poprosze Pigule o wylutowanie i kopie. On ma dosc wprawy i profesjonalna stacje lutownicza zawsze przy sobie ;)

A takie arabskie (rozne) carty mam dwa. Sadzac z numeracji, istnieje jeszcze okolo 30 innych, nieznanych blizej cartow arabskich. Zdradze, ze przygotowujemy z Kaz'em tekst na ten temat. Wyciagniete z cartow i udostepnione programy bylyby jego okrasa...

Ostatnio edytowany przez nosty (2007-07-10 21:04:40)

20

Odp: Jak dumpowac carta?

No niestety, oryginalny system operacyjny Atari jest napisany w taki sposób, że zapamiętuje stan sygnału RD5 a potem na przerwaniu VBLANC sprawdza, czy przypadkiem się nie zmienił. I jak się zmieni, to zawiesza Atari na amen. QMEG jest pod tym względem lepszy. Ja bym najpierw popróbował QMEGiem, sprawdziłbym, czy cokolwiek w ogóle widać w obszarze $a000-$bfff i czy to się zmienia po wpisaniu czegoś do $d500. Monitor pamięci jest wbudowany...

No, jakby się udało przegrać Epromy, to by się Kaz ucieszył... Już widzę ten tytuł o cartach od Allaha ... :)
Powodzenia!

Ostatnio edytowany przez asal (2007-07-10 21:25:47)

21

Odp: Jak dumpowac carta?

To się przerwanie wyłącza i można bezkarnie wsadzać kartridż :)

22

Odp: Jak dumpowac carta?

Dzięki Kuba za hinta.. 13 lat człowiek czekał aż się doczekał :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

23

Odp: Jak dumpowac carta?

Tak przy okazji, to Mono onegdaj wykonał dump carta xegs przy pomocy softu napisanego specjalnie pod interface IDE Plus. Kontroler dysku ma po prostu pełną kontrolę nad przelotowym slotem carta.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info