Temat: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

czoł(gi)em,

Zanabyłem sobie IDEa, ale jeszcze przez parę tygodni nie będę miał SDX. Próbuję więc uruchomić cudo ze SpartaDOS 3.3a (również z 3.2d). Postępując zgodnie z instrukcją utworzyłem partycję:
01. 16384 32768 256 Act BR-
Po zapisaniu zmian i wyjściu z FDISK2 i po wciśnięciu RESET, programem MKSDFS D1: zakładam filesystem (wszystko bez błędów) i próbuję skopiować na D1: z ramdysku plik *.dos (oczywiście wcześniej go do ramdysku skopiowałem :) i w tym momencie komp zalicza zwis. Nie pomaga już RESET, ani SHIFT+RESET.  Czy trzeba coś jeszcze zrobić pomiędzy zakończeniem MKSDFS a próbą skopiowania DOSa na D1: ?

pozdrowienia.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

2

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Zanabyć sobie mocniejszy zasilacz.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

No wlasnie, to ja troche inne pytanie.
Jakie uzywacie dyski do IDEa ?? Znaczy sie 2.5" czy 3.5" i jakie modele.
Bo chcialbym wrzucic dysk do srodka Atarynki ale nie wiem czy mi zasilacz to wytrzyma.


BTW. Kidys znalem czlowieka ktory mial na nazwisko Mowny. Wyprowadzil sie z Lubina do Zielonej Gory

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2007-07-12 06:21:23)

4

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Ogólnie spis działających na pewno dysków jest na Atariki, myśle natomiast, że nie ma co liczyć, że IDEa z dyskiem ruszą na zwykłym zasilaczu. Na "karbowanym" NA PEWNO nie, na "lanym" działa, ale występują często hocki klocki z zapisem i odczytem, na "serwisowym" działa. Myślę, że takie 2A zapewni komfort.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

dely napisał/a:

Zanabyć sobie mocniejszy zasilacz.

Nie napisałem, że mam przelotkę IDE na kartę CompactFlash i przelotka jest zasilona 5V z interfejsu. Bez zasilania przelotki fdisk2 nawet nie wykrywał CF-ki.
Skoro teraz już kmkdiag, fdisk2 i mksdfs widzą CF i działają bez problemów, to czy brak możliwości zapisu może być spowodowane zbyt słabym zasilaczem? BTW, mam ten 1,5A.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2007-07-12 10:16:48)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Zrób prosty test, przegraj kilkadziesiąt plików z jednej partycji na drugą i spróbuj je później odczytać. Ja miałem podobny problem, sytuację rozwiązała zmiana zasilacza.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

1) Po zalozeniu partycji fdiskiem - spisujesz ladnie na karteczke ile sektorow ma nowo utworzona partycja
2) Po resecie - odpal na poczatek mydosa 4.5 odpowiednio skonfiguruj odpowiedni numer stacji
3) Sformatuj partycje - pamietajac o wpisaniu odpowiedniej ilosci sektorow!
4) Przewal na nia kilkanascie plikow np. z ramdysku
5) po przekopiowaniu porownaj pliki ze soba... funkcje weryfikacji ma chyba AC no i personal copy Fox'a

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2007-07-12 16:26:42)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Pigul zapomnial dopisac ze pod Mydosem musisz przy formatowaniu partycji pod kmk dopisac po literce dysku /N czyli:

1/N

bo inaczej error 138 ;-)

skopiuj przez sio2pc na ta partycje jakies pliczki - uruchom.
utworz druga partycje - skopiuj te pliki ponownie ale miedzy partycjami
uruchom, porownaj, wnioskuj

co do sprzetu - a nie masz przypadkiem qmega wlaczonego ???

sprobuj pod czystym atari osem

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

9

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

dely-> chętnie zrobiłbym taki prosty test polegający na przegraniu kilkudziesięciu plików, ale atarynka wiesza się (tak że RESET nie pomaga) przy pierwszej próbie odwołania do partycji na IDEa, np. przy próbie skopiowania z ramdysku pierwszego pliku na partycję IDEa.

Piguła, lotharek -> dzięki, spróbuję z MyDOSem, ale co ze SpartaDOS 3.x? Na tym mi bardziej zależało, dlatego zrobiłem file system Sparty. Czy po MKSDFS potrzeba coś jeszcze, czy można od razu kopiować pliki na przygotowaną partycję?

QMEGa nie ma, to jest na razie gołe 130XE i interfejs podłączony przez gniazda cartridge/expansion.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Bo jak się nie ma Sparta DOS X na stałe (cartridge) to najbardziej racjonalnym DOS-em jest MyDOS :P

11

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Dzięki, pod MyDOS-em wszystko hula.
Ale niezależnie od tego który dos 'najabrdziej racjonalny', to jakieś pomysły dlaczego nie udało się ze sparta 3?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

...bo to zła sparta była...

13

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

3.2d powinna spokojnie działać, nie wiem, może masz trafioną kopię DOS-u? Tak czy owak, jeśli z MyDOS-em chodzi, to znaczy, ze interfejs i komunikacja z dyskiem jest OK. BTW. Osobiście polecam SpartaDOS X, ze szczególnym uwzględnieniem wersji 4.40.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-07-30 16:11:51)

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Ostatniego posta nie zakończyłem "I'll be back" ;-) ale jestem nareszcie z wewnętrzną SDX 4.39. Ponieważ jednak jest to dla mnie całkiem nowe środowisko, proszę o pomoc w uruchomieniu tego razem z wewnętrznym IDEa (JZ/KMK) z CF-ką i ARC-em.
Udało mi się założyć partycje 65534 sektorów (512) utworzyć file system z SDX (format) i utworzyć config.sys i autoexec.bat na A:
Jednak to zapewne nie wszystko bo gdy bootuję atarynkę  bez Shifta, a więc z aktywnym IDEa, to dostaję komunikat "Error: No DOS", a jak bootuję z Shiftem to wstaje Sparta i nie ładuje plików startowych z A:.. bo nie widzi IDEa aż do naciśnięcia RESET.
To może na początek tyle, czyli jak dokończyć konfigurację int SDX 4.39 z int IDEa?
Dzięki z góry.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

A jak zbootujesz z SHIFT-em, to po RESET partycja jest widziana prawidłowo?

Jeśli włączasz zasilanie nie trzymając SHIFT-a i widzisz "Error: No DOS", to znaczy, że Sparta X jest jakimś cudem w danej chwili zupełnie nieaktywna i OS zabootował się z dysku - "Error: No DOS" to komunikat loadera, który jest w pierwszym sektorze każdej partycji. Gdy kart SDX jest aktywny, do uruchomienia tego loadera nie dochodzi.

Nie bardzo mam pomysł, dlaczego tak się może dziać, ale mam pytanie: czy nie włączyłeś przypadkiem w FDISK-u opcji "Custom boot"? Przy Sparcie X powinna być wyłączona.

PS. Aha, przy 512-bajtowych sektorach partycja może spokojnie mieć 65535 sektorów - tylko wtedy ze względu na błąd w formaterze 4.39 trzeba dać "Optimize" na "Off" zanim się zrobi "Build directory".

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-12-28 20:39:18)

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Bingo! Chodziło o opcję 'custom boot' w fdisk2. Po wyłączeniu tego wszystko zagrało. 'Custom boot' włączyłem zasugerowany instrukcją do JŻ/KMK żeby bootować z drugiej partycji, ale jak teraz doczytałem jest to potrzebne dla DOSów instalowanych na partycji a nie dla SDX, zgadza się?
W każdym razie mam to co chciałem, A: jest dla flopka, SDX czyta z B: config i arclock.sys.
Dzięki Drac030!

P.S. A jakiś patch na formatera jest planowany? Czy może jakoś przegapiłem nowszą niż 4.39 wersję SDX?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2007-12-29 00:36:38)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

17

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

mowny napisał/a:

P.S. A jakiś patch na formatera jest planowany? Czy może jakoś przegapiłem nowszą niż 4.39 wersję SDX?

To już jest dawno poprawione, release 4.41 jest w zasadzie gotowa, pozostaje synchronizacja ROM-ów (SDX128, Maxflash, TurboFreezer) i update strony. Obie rzeczy musi zrobić trub, a chwilowo nie może, bo "rodzi" :)

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

A była publicznie dostępna nowsza wersja niż 4.39RC?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: KMK/JZ/IDEa i SpartaDOS 3

Nie. Niektórzy tylko mają nowszą betę zgłaszającą się jako 4.40.

KMK
? HEX$(6670358)