1

Temat: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Programowe są, ale czy jest takowy sprzętowy, coby za pomocą dodatkowego LEDa pokazywał stan "Ustalaka zmieniaka" (że do terminologii maszyny do pisania się odniosę :) )?

2

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

jak sobie podepniesz jaka zewnetrzna klawiature?

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

3

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Nie wyraziłem się precyzyjnie. Chodzi mi o wskaźnik CL do oryginalnej, "wbudowanej" atarowskiej klawiatury - dodatkowa diodka montowana np. w samym klawiszu CL.
Bo jak się dopina jakąś klawiaturę z zewnątrz, to i tak zawsze trzeba zrobić interface (Eiffel itp.), więc w tym przypadku wskaźnik CL to pikuś.

EDIT: w zasadzie to można się podpiąć do szyny adresów i GALem albo bramkami sprawdzać bit CapsLocka w odpowiednim rejestrze, ale może jest sprytniejszy sposób. Jak się uprę to tak sobie zrobię.

Ostatnio edytowany przez Xesttt (2007-09-06 19:56:48)

4

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

idea dobra, wydaje mi sie jednak ze trzebaby sie wpinac w rejestry... no i dochodzi kombinerowanie z podlaczeniem samej diodki, raczej trzebaby szkielko wstawic w przycisk i diodke w obudowe... moze nie byloby tak zle w sumie, gdybys sie zaczal bawic to ja jestem involved ;) moge pomyslec nad opracowaniem od strony mechanicznej. jakbys mial gotowa elektronike to moge opracowac patent i podeslac dokumentacje w formie zdjetych fotografii oraz materialy.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Można zrobić taki wskaźnik, ale może nie działać w 100%. Klawiatura w ST przekazuje jedynie numer przyciśniętego/puszczonego klawisza (nie mający nic wspólnego z kodem ASCII czy jakimkolwiek innym - po prostu po klawisze są ponumerowane po kolei). O tym jak zinterpretować to co przyszło, decyduje system operacyjny (z punktu widzenia klawiatury CAPS LOCK to zwykły klawisz). Przy założeniu że CAPS LOCK jest na starcie OFF, to monitorując jego wciśnięcia mógłbyś znać jego stan. Niestety sporo softu (głównie gry) czyta bezpośrednio z bufora klawiatury (pomijając i odcinając OS), i w takich przypadkach może być problem - czyli twój wskaźnik może pokazywać OFF a program myśleć że jest ON, albo odwrotnie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Adam Klobukowski napisał/a:

może nie działać w 100%.

Hmmm, nie widzę powodu. Programy mogą odczytywać bezpośrednio a ACIA, proszę bardzo, ale i tak informacja o tym, że został naciśnięty CL "prędzej czy później" będzie w OS - w przeciwnym wypadku mielibyśmy sytuację, że program "odczytał" naciśnięcie CL, a OS nie - byłoby bez sensu.
Zobaczę jak to ugryźć, ale nie będzie to jakiś "przerzutnik", który nagle może się "minąć" z rzeczywistym stanem CL.
Co masz na myśli pisząc "odcinając OS"? Start z cartridge bez inicjalizacji OS? Jak inaczej "odciąć OS"? Może to shame ale nie wiem.

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Nie, wystarczy przejąć przerwania.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Aaaa no tak to zawsze można. Wtedy CL może być traktowany jak "zwykły" klawisz.

Ale skoro jest "niebezpieczeństwo" bezpośredniego odczytu danych z klawiatury, to niestety zamiast odczytywać wartość kbshift, trzeba czytać (równoległe) wyjście ACIA  i analizować protokół. Jeżeli bajt z kodem klawisza może zmieniać swoją "lokalizację" w strumieniu danych (chodzi mi o to, że procesor klawiatury może przesyłać dane również "strumieniowo" i wtedy ten bajt nie jest np. 2gi tylko któryś tam), to niestety trzeba analizować strumień danych via jakiś procesor; w przeciwnym razie wystarczyłby licznik do odszukiwania zawsze 2go bajtu. Poczytam sobie protokół transmisji danych z klawiatury i zobaczymy.

Słowem jest to kolejny przykład na błąd "koncepcyjny" firmy Atari - nie zaimplementowano oczywistej rzeczy, a teraz trudno ją "dorobić".

No i jest jeszcze jedno ale. Skoro obecnie nie ma wskaźnika CL, to możemy sobie bezkarnie np. skasować bit CL w kbshift (chyba można to robić bo nie jest read only). Gdyby był wskaźnik CL, to musiałby być system "informacji zwotnej" gaszący/zapalający diodę LED. Wystarczyłoby zrobić jak w małym Atari, że kbshift jest shadow register, i najbliższe przerwanie odświeża jego zawartość z hardware register. Ale wtedy mamy hardware register i łatwo zrobić wskaźnik CL. W przypadku dużego Atari firma powinna była zaimplementować wskaźnik CL na poziomie procesora klawiatury i byłoby po sprawie; wtedy programowa zmiana zawartości kbshift byłaby określana jako "operacja nielegalna".

Ostatnio edytowany przez Xesttt (2007-09-08 15:47:05)

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

To nie jest błąd koncepcyjny, to jest po prostu taka koncepcja.

Kbshift jest obsługiwany przez system całkowicie programowo, i można go zmieniać jak się chce. Z tym że leży w pierwszym kilobajcie przestrzeni adresowej, i trzeba być do tego supervisorem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Xesttt: kup sobie amigę.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

11

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

OT: po 20 latach klepania w różne klawiatury zorientowałem się, że nigdy w życiu nie przydał mi się Caps Lock. Teraz CL zawsze wydłubuję ze swoich klawiatur. Mam nadzieję, że ktoś zaraz wskaże, co tracę :)

http://www.5oft.pl/

12

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Zgaduje: Caps Lock?

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

13

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

pirx napisał/a:

nigdy w życiu nie przydał mi się Caps Lock

Tzn. że przez te 20 lat nigdy nigdzie się nie logowałeś za pomocą hasła, w którym znaczenie ma wielkość liter...
;)

14

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Ja sie loguje takimi haslami od lat. Poprostu nigdy nie uzywajac klawisza CapsLock zawsze masz male litery. Jakos to mi wystarcza i tak samo jak Pirxowi ten klawisz tylko przeszkadza.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

15

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Hehe, a ja od 20 lat pracuję na różnych klawiaturach (nie mówiąc o komputerach i systemach: TOS, MS-DOS, Win, Unix, Linux) i "zdarzało mi się", a także temu, kto przede mną siedział przy komputerze, używać CapsLock. Wtedy jego wskaźnik był bardzo pomocny przed wklepaniem hasła.

Pecus napisał/a:

ten klawisz tylko przeszkadza.

Zawsze możesz go wydłubać :)

PS. Szkoda, że dyskusja zeszła na popierdywanie ideologiczne :(

16

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Szczerze mówiąc też nie korzystam z klawisza CapsLock i defaultowo mam tryb małych liter, a gdy potrzebuję wielkich, to po prostu używam Shifta ;)  W pracy używałem CapsLocka wtedy i tylko wtedy, gdy ktoś włączył tryb wielkich liter i musiałem go wyłączyć :lol:

17

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Dokladnie, i tak w haslach wystarczy uzyc JEDNEJ duzej litery. Zainteresowani wiedza dlaczego.

18

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Ludzie, o co wam w ogóle chodzi? Dla mnie sprawa wskaźnika CL to ciekawe zagadnienie do rozwiązania. A wy mi tu wypisujecie, sorry powiem wprost: p_i_e_r_d_o_ł_y na temat reguł dotyczących haseł, itp.

Jeśli przez 20lat pisania na "różnych klawiaturach" NIGDY ANI RAZU nie omsknął się wam na klawisz CapsLock palec z Shifta, Taba itd. klawiszy obok, to chyba piszecie jednym palcem (wskazującym prawej ręki). Oczywiście przede wszystkich podczas wpisywania hasła.

Skoro sprawa wskaźnika CL jest w takim razie nie wartą świeczki grą do odpuszczenia sobie, to może w ogóle odpuścić sobie Atari, bo przecież "możliwości ma Spektruma" w porównaniu do dzisiejszych komputerów. O to chodzi na tym forum?

19

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Rozumiem, że bez tego CL "z lampeczkom" kolega żyć po prostu nie może.

To trzeba było od razu napisać, że przyszedłeś tu potrollować...

a jeżeli tak - nara.

I Ty zostaniesz big endianem...

20

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Xesttt napisał/a:

Skoro sprawa wskaźnika CL jest w takim razie nie wartą świeczki grą do odpuszczenia sobie, to może w ogóle odpuścić sobie Atari

Przepraszam, gorzej ci? Zamontowanie lampki na Caps wymaga zainstalowania diody (pewnie razem z jakimś sterującym nią portem, bo znając Atari powątpiewam, czy w klawiaturze jest coś wolnego do wykorzystania) oraz zmiany programu procesora klawiatury. OIDP ten program można załadować z działającego już komputera - ale mogę się tu mylić, nigdy nie programowałem procesora klawiatury, tylko sobie o tym czytałem.

Niemniej, czy to zagadnienie, pytam, jest na tyle krytyczne, żeby na jego temat bić pianę przez tydzień, a potem się obrażać na krytykę?

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Xesttt=Archiell ?

22

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Xesttt napisał/a:

Ludzie, o co wam w ogóle chodzi? Dla mnie sprawa wskaźnika CL to ciekawe zagadnienie do rozwiązania. A wy mi tu wypisujecie, sorry powiem wprost: p_i_e_r_d_o_ł_y na temat reguł dotyczących haseł, itp.

Jeśli przez 20lat pisania na "różnych klawiaturach" NIGDY ANI RAZU nie omsknął się wam na klawisz CapsLock palec z Shifta, Taba itd. klawiszy obok, to chyba piszecie jednym palcem (wskazującym prawej ręki). Oczywiście przede wszystkich podczas wpisywania hasła.

Skoro sprawa wskaźnika CL jest w takim razie nie wartą świeczki grą do odpuszczenia sobie, to może w ogóle odpuścić sobie Atari, bo przecież "możliwości ma Spektruma" w porównaniu do dzisiejszych komputerów. O to chodzi na tym forum?

Sorry ale nie potrzebnie sie irytujesz, twoj problem jest ciekawy koncepcyjnie ale kompletnie (dla zdecydowaniej wiekszosci) nieistotny. Zupelnie tak jak kiedys gosc zapytal sie czy obicia stolkow sa robione ze skory naturalniej czy sztuczniej bo on jest weganen ideowym i nie moze uzywac tych ze skory naturalniej - nabijania sie nie bylo konca.

23

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Czego sie tu czepiac!? Ktos cos chce zrobic i to jest powodem do ataku? Przykro sluchac jak ktos zapodaje temat i naglezostaje impertynencko potraktowany. Tylko dlatego ze zostal nie zrozumiany. Czysta Ignorancja.

Do rzeczy.
Jezeli potrzebny jest wskaznik to pewnie tak jak kiedys z tutaj dyskutowanymi zloconymi zlaczami AUDIO. Problem polega na tym zeby dyskutowac na argumenty anie bicpiane, doslownie.
Posluguje sie tutaj analogia do podobnego problemu ktory byl walkowany i byli tacy co dawali sobie tutaj uciac to i tamto ze zlocone styki to wymysli fanaberia PEDO-AUDIO-FILII, tmyczasem zrodlo i sens lezaly sobie bokiem.

XESST nie przejmuj sie, pomysl wskaznika moze nie jest jakas rewelacja na rynki azjatyckie, tym bardziej nie na rynki afrykanskie, ale fajny pomysl i osobiscie tak jak mowilem kibicuje i jestem nawet sklonny sie dolaczyc do tematu.

Dodam tylko tyle ze rzeczony wskaznik byl na tyle kwestia wazna ze pisano programiki czy tez dolaczano opcje ktora pokazywala programowo stan CAPSa. Pewnie tez robili to bez sensu  i celu.

Nie chodzi tutaj o CAPSa tym bardziej nie CAPSZTYKA, w ATARI ST (jejeje!) nie ma wskaznika co czesto jest wkurwiajace, juz chociazby dlatego ze CAPS jest dany od producenta i czasami zdarzy sie ze przez przypadek zostanie wcisniety i zamiast pisac malymi piszemy wielkimi. TO jest realny problem. A rady typu - "Wymontuj se" to ja SE moge wrzucic...

A jezeli ktos jeszcze zapyta po co to juz wogole puknac mozna sie  w czolo... to ja sie pytam PO CO!!!

Bareja jak stad do Tel Awiw prosze panstwa...

Ostatnio edytowany przez vulgar (2007-09-10 17:14:06)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

24

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

Vulgar, napisałeś taki długi post, a kompletnie bez treści. Zamiast tego może lepiej weź przejrzyj swoje hasła w atariki, a nuż cos poprawisz albo dopiszesz ku ogólnej korzyści :P

KMK
? HEX$(6670358)

25

Odp: Sprzętowy wskaźnik CapsLock - jest coś takiego?

@Draco

Z trescia z trescia io do rzeczy i na temat :P D:

Ale skoro uwazasz ze trescia jest FORMA to coz...

Ostatnio edytowany przez vulgar (2007-09-10 17:24:48)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///