1

Temat: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Zeby nie bylo tak, ze nic nie robie na Atari... :)
Kiedys Drac030 pisal do mnie ze MicroSparta DOS po dodaniu obslugi wiecej niz jednej stacji oraz trybu UltraSpeed nie dziala prawidlowo z HDD KMK. W koncu postanowilem to poprawic, ale zrobilem to raczej na czuja.
Pliczek COM dostepny jest TUTAJ. Mozna zainstalowac go jako autostartujacy poleceniem BOOT lub tez uruchamiac bezposrednio ze Sparty (relokuje sie zamazujac Sparte dopiero bezposrednio przed zaladowaniem wybranego programu, wiec zawsze mozna powrocic do systemu).
Problem w tym, ze nie mam go jak przetestowac, bo:
1. nie mam dysku KMK
2. nie mam sprawnego monitora do Atari (Atari mam :) i to nawet podlaczone), a kabelek do TV gdzies wcielo.

Chodzi mi o sprawdzenie czy prawidlowo zmienia dyski w przypadku interface KMK i czy wczytuje z nich programy, a takze sprawdzenie czy dobrze dziala w trybie UltraSPEED i najlepiej jeszcze Top Drive (tego to w ogole nie mam jak sprawdzic).

Wszystkim testerom przypominam, ze ten loader do programow zapisanych na dyskach pod Sparta DOS wyswietla nazwy programow z pliku tekstowego MSDOS.DAT umieszczonego w katalogu ktorego zawartosc przegladamy (najlatwiej stworzyc go na Atari programem MSINI2.COM), a do tego pokazuje tylko pliki, ktore maja status "protected". Zawsze jednak naciskajac "Esc" mozna wyswietlic standardowa liste wszystkich plikow w danym katalogu. Tak wiec nie dziwcie sie jesli spis plikow bedzie pusty - naciskajcie Esc.

Jakby ktos potrzebowal poprzednia wersje (do porownania dzialania w przypadku KMK np.) lub chcial poczytac instrukcje do programu na atari, to TUTAJ jest plik ATR zawierajacy te wersje, narzedzia i opisy.

Czekam na raporty!!

Chwilowo dajmy sobie jednak na wstrzymanie bo cus nie chodzi - a powinno :)
Podmienie plik i dam znaka, jak znajde przyczyne ;)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2007-09-04 22:09:14)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

2

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Poprawiono!!!
Nie w tych zrodlach poprawki wkompilowalem :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

3

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No co jest???
Nikt nie ma KMK, i nikt nie laduje gier z dyskow w formacie Sparty ??? :)

P.-S. Trwa walka o obnizenie MEMLO i ewentualnie implementacje nowego filesystemu z sektorami 512b. Tyle ze musze duza czesc kodu przepisac od nowa, wiec chwile to potrwa...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

4

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Ja mam, jak wrócę z pracy to przetestuję.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Z całego serca bym pomógł, ale nie mam ani jednej dyskietki (natywnej lub wirtualnej) w filesystemie Sparty ;)

6

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Więc rozkmina jest taka, że testy z KMK/JŻ opóźnią się do wieczora z tego powodu, że CF-kę ma moja żona w aparacie i nie chce oddać ;)

Ale sprawdziłem ze SIO2SD i zauważyłem ciekawą przypadłość. Otóż dochodzę do wniosku, że coś jest nie tak ponieważ:

Przy próbie odczytania w MSDOS podkatalogu ze stacji innej niż D1: np. naciskając literkę A SIO2SD pomieli, pomieli i MSDOS pisze, że Error $90. Gdy się wyłączy Highspeeda (SHIFT + A) wchodząc do katalogu to jest w porząsiu. Poza tym jak się już raz wejdzie (przez wspomniane SHIFT + literka) i wyjdzie (przez updira) to potem już nie trzeba naciskać SHIFT przy wchodzeniu. Przypominam, że sytuacja dotyczy tylko stacji innych niż D1: (lub A: jak kto woli). Podobne problemy zaobserwowałem ogólnie ze Spartą i jestem skłonny napisać, że to wina SIO2SD ponieważ dziwne rzeczy dzieją się wyłącznie kiedy działamy poza D1:.

Testowano na 65XE 1MB, Sparta X 4.39RC, SIO2SD zarówno z QMEG+ 4.04, jak i bez imperialistycznego produktu germańskich oprawców.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

macgyver napisał/a:

Z całego serca bym pomógł, ale nie mam ani jednej dyskietki (natywnej lub wirtualnej) w filesystemie Sparty ;)

To juz czas jakas sobie tak sformatowac. Piekny to filesystem jest i wygodny! :)

A poza tym wszystkie gry (ladnie poporzadkowane w kategorie rozniste) zajmuja cos kolo dwoch partycji i nawigowanie po czyms takim MSDOS (szczegolnie jak sie porobi pliki z pelnymi nazwami programow i katalogow) baaaardzo upraszcza ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Po co mam tak formatować ? Masa roboty i straconego czasu, którego zawsze jest za mało - mam wszystko uporządkowane i ładnie zarządzane przez inne narzędzia dość wygodnie, więc nie widzę sensu wyważać otwartych już drzwi ;) Co innego gdybym miał dyskietki w tym FS-ie, pewnie bym spróbował ;)

9

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No sie na wasz zawiodlem troche chlopaki.
Wszyscy pisza i narzekaja, ze nikt nic nie robi na Atari, a jak sie zabralem troche i potrzebuje tylko prostej pomocy - odpalic i przetestowac, to nikt tego nie zrobil (poza kierownikiem, ale i jemu bledu nie udalo sie odkryc, no ale to moja wina).
Po pierwsze lezy moj serwer, a jakos nikt nie zaraportowal (czyli nie sciagal w ciagu ostatnich dwoch dni).
Po drugie wersja upubliczniona miala powazny blad (ale nie do wykrycia przy testowaniu na emulatorze), po prostu procedura obslugi trybu US minimalnie sie wydluzyla i osiagnela dokladnie strone (przypadek, o jeden bajt za daleko) w zwiazku z czym prosta petla na rej. X nie przepisywala jej wcale!!! Czyli ladowanie w turbo Happy/US nie dzialalo.
A ja dalej nie wiem jak sie na KMK sprawuje.... ech..
Poprawiona wersje, chwilowo wrzucilem TUTAJ, moze sie komus zechce sciagnac.

P.-S. Obecne MEMLO dla trybu Happy/US to $0AFF, dla sektorow do 256b przy zastosowaniu pewnego tricku z buforem powinno dac sie zejsc do okolo $0A80, a w trybie bez turbo bedzie to okolo $0980. Niestety implementacja sektorow 512b spowoduje wydluzenie obecnych procedur, mam nadzieje ze nie wiecej niz o pol strony.... zobaczymy.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2007-09-10 21:55:19)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

10

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pecuś - chętnie bym pomógł ale nie mam chwilowo kmk'i :( Dziwie się, że nie sprawdził tego także Pinek albo Grzybek lub Epi.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Co prawda z Pecusiem już rozmawiałem na IRC, ale napiszę tutaj, żeby inni widzieli.

Wersja z pierwszego posta działa elegancko. Z drugiego nie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Ja nie sprawdziłem bo pracuję i rozwaliłem sio2pc.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Uwaga, co do dzialania programu. Otoz czasem po wybraniu stacji stoi przez dluzsza chwile (tak jest np. w przypadku golej stacji LDW) i dopiero po chwili odczytuje katalog.
Jest to spowodowane sposobem wykrycia przyspieszacza "TopDrive", po prostu jest on niewykrywalny w normalny sposob, trzeba wyslac mu rozkaz w jego trybie turbo i poczekac na odpowiedz. Sio2Ide blyskawicznie ten rozkaz odrzucaja, a z LDW bywa roznie, nie wiem jak z innymi stacjami.
Rozwiazaniem jest rezygnacja z TopDrive, ale w ten sposob loader nie bedzie juz obslugiwal wszystkich najpopularniejszych systemow turbo (chodzi o obsluge na poziomie loadera, pod kazdym OSem) a pozostanie obsluga Happy/US, Speedy/HDI (z procedura ladowana z urzadzenia) i zdaje sie (serio nie pamietam czy nie wyrzucilem) turba w standardzie stacji XF. Dla mnie jest to do zaakceptowania, ale zmiejsze tym "miodnosc" loadera ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

a może dać coś takiego jak kiedyś-kiedyś w inicjalizerze SPEED-INIT, że po prostu przy bootowaniu trzyma się wciśnięty np. SHIFT (lub coś) i w ten sposób pana Top-Drive'a się z góry po prostu olewa... ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

15

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Prawie tak jest :)
Sprawdzany jest numer wybrany z klawiatury (stacja), a potem jest sprawdzany Shift.... tyle ze z Shiftem to nie bedzie numer ;) (zeby nie bylo ze sprawdzanie jest niepotrzebne, to ta sama procedura, ktora obsluguje pierwsze zaladowanie programu i wtedy sprawdza Shift). Ale to jest do szybkiego poprawienia... zajme sie tym zaraz :)

Tyle ze Shift (np. przy wyborze programu do wczytania, bo wtedy dziala prawidlowo) wylacza wszystkie turba a nie tylko Top-Drive. Przydaje sie to czasem, bo MEMLO spada wtedy czasem i o strone. I w zasadzie takie bylo zalozenie a nie wylaczanie turbo, wiec sprawdzanie Shifta przy uruchomieniu programu jest co najmniej dziwne.... no ale coz, teraz sie przyda.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2007-09-11 16:54:13)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

aha, czyli Ameryki nie odkryłem zatem :P

I Ty zostaniesz big endianem...

17

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pecuś - obiecuję, że sprawdzę to z własną kmk'a tylko musi mi coś na konto wskoczyć bo nie mam gali a w TME min. zamówienie to okolo 100zl brutto.... bo mam CA, Tomsa i SN'ke

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Trzymam za slowo :)
A TUTAJ jest nowy plik, mozna w chwili wyboru numeru stacji oraz pliku do zaladowania (to bylo dobrze i wczesniej) przytrzymac klawisz Shift i wylaczyc wszystkie przyspieszacze, cala transmisja idzie wtedy systemowa procedura SIO.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2007-09-11 19:59:47)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

19

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pytanie dodatkowe, otoz analizujac sam kod loadera (wczesniej sie w niego nie zaglebialem, bo nie bylo potrzeby) wychodzi mi ze program moze miec klopot z wczytaniem pliku majacego dlugosc wieksza niz 64kB .... potestujcie jesli macie takie pliki, ja juz szukam.
Jesli sie okaze, ze tak jest, to trzeba bedzie wiecej poprawek wprowadzic :).

Jesli ktos ma jakis program, ktory jest w tak dlugim pliku, to prosze o kontakt/podeslanie. Oczywiscie mozna cos wygenerowac, ale wolalbym jakis realny program.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2007-09-12 10:25:01)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

20

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Khai Et, Drunk Tank, Vengeance, Raving Vieprz - to taki szybki rzut oka na moj katalog z demami wiekszymi niz 64KB. Pecus: napewno chodzi o plik o dlugosci powyzej 64KB czy o cos majacego blok wiekszy niz 64KB. Jesli o to drugie to sie nie martw, nie ma takiego programu :)

BTW. Wersja RV jaka mam nie chodzi pod emulem (nie widac effow w pierwszej czesci w ogole, tylko gra muza i miga ekran). U was jest tak samo?

21

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Niektore wresje RV tak maja. Sam sie dziwilem i myslalem, ze to sprawka emula. Znalazlem jednak dzialajaca wersje: http://www.tu-chemnitz.de/~sgl/atari/files/demos003.zip i juz nie wiem czyja to wina.

22

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Niestety ta wersja tez jest walnieta... Goraud sie najpierw zsyfia a potem stoi na pierwszej fazie, po skonczeniu muzy nic nie dzieje. Odpalane na emulu.

23

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Fakt. Rzeczywiscie na koncu sie sypie. Jak na razie to jedyna, znaleziona przeze mnie, w miare dzialajaca wersja.

24

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No dobra, TUTAJ jest do sciagniecia wersja 3.3 Micro Sparta DOS. Zakladam ze jest to wersja finalna przed nowa z implementacja sektorow 512b i moze nizszym MEMLO.
Zmiany sa nastepujace.
- mozliwosc wyboru i ladowania z dysku o numerze innym niz 1 dla HDD KMK (nie przetestowane do konca z braku armat - prosze wiec jeszcze raz o dokladne testy, byc moze trzeba przytrzymac Shift przy ladowaniu).
- Shift trzymany w chwili uruchomienia programu jest pamietany - czyli wylacza obsluge przyspieszaczy na stale (do ponownego uruchomienia)
- jest mozliwosc chwilowego wylaczenia przyspieszaczy dla dowolnej stacji (odczytanie katalogu przez Shift + numer stacji)
- zoptymalizowany kod.


I to tyle.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

25

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

lewiS napisał/a:

BTW. Wersja RV jaka mam nie chodzi pod emulem (nie widac effow w pierwszej czesci w ogole, tylko gra muza i miga ekran). U was jest tak samo?

Póki co działa całkiem przyzwoicie na Atari++ (testowane na 1.52). Testowane na kilku binariach, także tej od fandala.

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2007-09-23 22:24:12)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...