1

Temat: CP/M na LDW-Indus

Pisałem o tym już na AAge, niektórzy nawet to widzieli na żywo, ale tu jeszcze się nie chwaliłem :D

Otóż udało mi się odpalić system CP/M na stacji LDW! Jak wiadomo LDW jest klonem amerykańskiej stacji Indus GT, dla której kiedyś sprzedawano za 150$ rozszerzenie umożliwiające uruchamianie systemu CP/M 2.2. Nazywało się to RamCharger i wsadzane było do złącza z boku płyty stacji. Sądząc ze zdjęć ostałych się jeszcze egzemplarzy była na nim pamięć dynamiczna i co najgorsze scalak typu PAL o niewiadomej logice.
Nie zraziłem się tym jednak, zdesasemblowałem sobie CP/Ma kiedyś dołączanego do stacji i okazało się, że zarządzanie pamięcią jest dość proste. Potem oglądnąłem sobie schemacik Indusa i LDW no i powstało rozszerzenie zastępcze, wg jada "proste jak budowa cepa" :) Trzeba tylko 3 scalaki, z czego 2 to pamięć SRAM i jeden '139, bo w stacji jest już prawie wszystko co potrzeba (pewnie można to jeszcze uprościć). W LDW skopiowali całego Indusa, łącznie z potrzebną do rozszerzenia logiką (pewnie nawet nie wiedzieli do czego to służy, ale na wszelki wypadek zostawili ;))

Potem zostaje tylko naprawienie dostępnych na sieci uszkodzonych ATRów z systemem Indus CP/M (szczegóły tutaj) i możemy bootować CP/M i odpalać takie hiciory jak Turbo Pascal, DBase, WordStar. Oczywiście komputerem jest w tym przypadku stacja (ma Z80 4MHz w środku), a atarka pełni rolę terminala/serwera urządzeń D2: i P:.

Dla zainteresowanych wkrótce więcej info + schemat.

http://trub.atari8.info/cpm/indus_cpm.jpg

2

Odp: CP/M na LDW-Indus

O ja pierdziu!!!
Normalnie jak na Spectrumnie i jego stacji :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

3

Odp: CP/M na LDW-Indus

Pamiętam jak odpalałem CP/M na FDD3000, ale CP/M dla Atari to już brzmi więcej niż ciekawej ;)

EDIT: Pecus, skrobneliśmy w tym samym czasie :D

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2007-11-05 22:15:37)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

4

Odp: CP/M na LDW-Indus

Na CA2001 pewnie można tylko pomarzyć?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

5

Odp: CP/M na LDW-Indus

I tam, CA2001 to to samo.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: CP/M na LDW-Indus

E, czy ja wiem... złącze też jest podobne. TOMSa mam w to wpiętego.

Hehe, Pecuś mnie wyprzedził! ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

7

Odp: CP/M na LDW-Indus

O CA nie chcę się wypowiadać bo nie mam. Ale sądząc po fotkach z elektroniką nie będzie chyba większego problemu. LDW po wciśnięciu Drive type + Error uruchamia program bootujący z 1 sektora dyskietki, nie wiem czy firmware CA też tak robi, ale ogólnie temat pewnie do zwalczenia.

8

Odp: CP/M na LDW-Indus

rewelacja! po tylu latach... pomyslcie co by bylo gdyby kazda stacja w standardzie miala tego ramchargera...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

Odp: CP/M na LDW-Indus

Brawo trub! A czy mozesz podac przyblizone koszty tego ustrojstwa w Twojej wersji?

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

10

Odp: CP/M na LDW-Indus

trub napisał/a:

O CA nie chcę się wypowiadać bo nie mam. Ale sądząc po fotkach z elektroniką nie będzie chyba większego problemu. LDW po wciśnięciu Drive type + Error uruchamia program bootujący z 1 sektora dyskietki, nie wiem czy firmware CA też tak robi, ale ogólnie temat pewnie do zwalczenia.

Jak miałem CA, to się zastanawiałem, po co kombinacja klawiszy przesuwająca głowicę na ścieżkę zero. :)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

11

Odp: CP/M na LDW-Indus

Krzysztof (Kaz) Ziembik napisał/a:

A czy mozesz podac przyblizone koszty tego ustrojstwa w Twojej wersji?

2x62256 sram + '139 + rezystorek + goldpiny + złącze IDC + płytka = 20-30zł
Można ew. nalutowywać na scalaki, ale na płycie stacji jest eleganckie miejsce na złącze (używane też przez TOMSem) - wtedy rozszerzenie można zainstalować w 10 min i zdemontować w 1min. ;)
BTW - może komuś by się chciało zamówić zrobienie płytek do tego ?

http://trub.atari8.info/cpm/zlacze.jpg

http://trub.atari8.info/cpm/cpm_plytka.jpg

12

Odp: CP/M na LDW-Indus

można z tego zrobić sprzętowy emulator programów z ZX Spectrum ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

13

Odp: CP/M na LDW-Indus

No no, robi się ciekawie :) E tam ZX Spectrum, CPC to byłoby to :D Oczywiście z przymrużeniem oka, bo co innego zaemulować grafikę ZX'a a CPC to jednak już była o wiele solidniejsza maszynka ;)

14

Odp: CP/M na LDW-Indus

Emulator ZX? Przecież jeszcze musiałaby być tam ULA, sam Z80 raczej nie wystarczy.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: CP/M na LDW-Indus

Ale za to wystarczy, żeby mieć CP/M, czyli tez jakby całkiem nowy system.

I pomyśleć, że to cały czas było w zasięgu ręki, ...

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: CP/M na LDW-Indus

Hehe, CA-2001 też po latach odkrywa swoje pozytywnie mroczne tajemnice ;)

17

Odp: CP/M na LDW-Indus

drac030 napisał/a:

jakby całkiem nowy system.

Jakby robi wielką różnicę ;)

Ale nie ma co, biblioteka programów pod CP/M robi wrażenie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

18

Odp: CP/M na LDW-Indus

Taki drobiazg przy okazji: trub napisał wyżej, że LDW ma Z80 taktowane 4 MHz. Mi natomiast Duddie kiedyś klarował, że 2 MHz, toteż tak własnie wpisałem w Atariki (tutaj http://atariki.krap.pl/index.php/Progra … _CA-2001). Teraz widzę, że tej informacji nie ma w artykułach o samych stacjach LDW i CA, a przydałaby się.

Czy ktoś może się autorytatywnie wypowiedzieć, jaki zegar ma Z80 w obydwu tych stacjach?

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-11-09 16:17:09)

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: CP/M na LDW-Indus

Popatrzyłem na schemat i tak mi wyszło, że 4MHz
Przyjmę pokornie ew. korektę ;)

20

Odp: CP/M na LDW-Indus

Wygląda, że nikt nie wie. Albo może w LDW jest 4 a w CA 2?

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: CP/M na LDW-Indus

I w LDW i w CA jest 4MHz na Z80 i 1MHz na kontrolerze WD2797

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

22

Odp: CP/M na LDW-Indus

Dokladnie tak. Nie moze byc inaczej, bo do LDW i CA pasuja te same rozszerzenia (ROM) a wielu z nich timingi sa robione petelkami na NOPach :) Jakby byl inaczej taktowany procesor, to by nie dzialalo...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

23

Odp: CP/M na LDW-Indus

Jeszcze takie pytanie wobec tego, jakim cudem WD2797 działa przy 1 MHz? Ma mnożnik częstotliwości, czy co? Bo pamiętam, że WD177x wymagał co najmniej 8 MHz do obsługi MFM ...

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: CP/M na LDW-Indus

Wydaje mi się, że tylko I/O jest taktowana 1MHz, a wewnętrzny generator taktujący MFM ma ok. 200kHz i dostrajany jest zewnętrznymi elementami (kondensator nastawny i potencjometry). Trzeba by zajrzeć do opisu scalaka.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

25

Odp: CP/M na LDW-Indus

Na schemacie Indusa widać, że sygnał 8MHz jest używany tylko w wersji z WD1770, a z WD2797 nie.

BTW. Przy okazji okazało się, że tzw. Super Synchromesh realizuje na tej rozszerzonej stacji buforowanie ścieżek (oprócz zwiększenia prędkości), co objawia się także dodatkowym napisem "BF" na wyświetlaczu :)