26

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

- mozliwosc wyboru i ladowania z dysku o numerze innym niz 1 dla HDD KMK (nie przetestowane do konca z braku armat - prosze wiec jeszcze raz o dokladne testy, byc moze trzeba przytrzymac Shift przy ladowaniu).

U mnie działa :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

27

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

MSDOS33.COM w każdym przypadku radośnie informuje mnie o wystąpieniu błędu: $94. Na tym kończy się jego działanie ?? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

28

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Czy aby napewno masz ostatnia wersje? Jedna ze zbyt wczesnie opublikowanych wyswietlala blad (nie pamietam numeru) w wiekszosci sytuacji. Ostatnia wersje testowalem na prawdziwym Atari z prawdziwymi stacjami dyskow, SIO2PC oraz SIO2IDE (najrozniejsze formaty) i nie bylo zadnych bledow. Poza tym zawsze mozesz wczytac ja z wcisnietym Shift, co powoduje dzialanie wylacznie przez systemowe SIO - wtedy wszystko musi dzialac.
Ostatnia wersja 3.3 (definitywnie zakonczona) jest TUTAJ.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

29

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Juz chyba wiem....
W innym miejscu wyczytalem, ze masz format dysku sparty w wersji 2.1, a MSDOS na starcie sprawdza wersje, pewnie nie dostosowalem sprawdzania do nowych formatow - zmienie oczywiscie i dam znac :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

30

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pecus, taki hint: format 4.39RC, mimo ze jest oznaczony jako 2.1, rozni sie troszke od tego, ktory jest w 4.40 - we wczesnych wersjach niektore "nowe" pola bootsektora sa niewypelnione. W zwiazku z tym np. wielkosc sektora trzeba ustalac na podstawie bajtów $1F i $20 bootsektora, natomiast bajty $21/$22 trzeba zignorowac (wczesne wersje 4.39RC wstawiaja tu $0000).

KMK
? HEX$(6670358)

31

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Spoko, juz poczytalem o zmianach. Bedzie sprawdzanie wersji i wielkosci sektora na podstawie nowych pol. Dzis postaram sie skompilowac. Nie mam czasu ciagle na skonczenie wersji czytajacej 512b sektory, ale postaram sie i ja niedlugo skonczyc.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

32

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

U mnie an SIO2IDE, przy próbie przejścia do podkatalogu z grami na ATR w formacie Sparty (bezpośrednio po załadowaniu loadera) wywala błąd $9x. (nie pamiętam dokładnie "x" ;) ). Pomaga kombinacja "SHIFT+" i ponowna próba - wówczas bez problemu wchodzi do podkatalogu i ładuje listę gier w oparciu o znajdujący się tam MSDOS.DAT. Wersja 2.2 nie posiadała w/w usterki. SpartaDOS X 4.20.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2007-11-13 12:16:46)

33

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Hm.... Milo ze ktos uzywa MSDOSa ;)
Mialem podobny przypadek, zwiazany byl z wykrywaniem Top Drive, myslalem ze juz to wyeliminowalem... przetestuje raz jeszcze, a czy przypadkiem za drugim razem nie wchodzi nawet bez Shift??

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

34

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Niestety nie, ponowne próby kończą się tak samo. Dopiero "SHIFT +" i już można wejść do podkatalogu.

35

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Mozesz DOKLADNIE opisac co i jak sie dzieje i kiedy sie nie dzieje :)
Z powodu najdluzszego remontu mieszkaniowego nowoczesnej europy, Atarynke mam niepodlaczona i nie mam jak przetestowac, a chcialbym te dwa problemy jedna aktualizacja zalatwic (poprawka pierwsza juz zrobiona, bedzie zawsze prawidlowo rozpoznawal wielkosc sektora - no chyba ze kolejna wersje filesystemu wymyslicie :) ).
I tak bede musial podpiac real atari, ale moze najpierw przeanalizuje dokladnie problem.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2007-11-14 01:18:34)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

36

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pewnie :) Dziś wieczorkiem jeszcze potestuję i opiszę problem dokładniej. Na szczęście problem jest permanentny a nie losowy, więc pewnie da się łatwo diagnozować :)

37

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pecus napisał/a:

poprawka pierwsza juz zrobiona, bedzie zawsze prawidlowo rozpoznawal wielkosc sektora - no chyba ze kolejna wersje filesystemu wymyslicie :)

Ver. 2.1 jest upward compatible pod tym względem, sektor może miec w praktyce do 32k, więc raczej kłopotów nie będzie. Jakieś radykalne zmiany jeśli będą, to i numer wersji się zmieni radykalnie, tj. np. na 3.x. Proponowałbym więc numer wersji sprawdzac na zasadzie, że:

if (ver >= 0x11 && ver <= 0x20)
{
      /* tu interpretacja pola BPS wg starych zasad */
}
else if (ver >= 0x021 && ver < 0x30)
{
      /* i tu interpretacja pola BPS wedle nowych zasad */
}
else
{
      crash_tm();
}
KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pecuś, no więc sprzętowo wygląda to tak: SpartaDOS X 4.20 +SIO2IDE 4.4. jako D1 podmontowany ATR w formacie Sparty, DD, sektor 256B, 65535 sektorów (wielkość ATR-a to 16 MB). W głównym katalogu mam podkatalog GRY, w którym znajduje się kilkadziesiąt gierek oraz plik z nazwami MSDOS.dat. Po załadowaniu MSDOS.COM 3.3 tak spod Sparty (X MSDOS), jak i QMEGa listuję zawartość D1 (ESC) i ona się poprawnie wyświetla. katalog GRY widnieje pod pozycją C) ;) No więc wciskam "C", Atarka próbuje ładować zawartość katalogu, słychać chwilę transmisję SIO, po czym wyświetla się "ERROR - $90". I tak za każdym razem, nawet po ponownym wylistowaniu katalogu głównego i próbie wejścia do podkatalogu GRY raz jeszcze. Pomaga dopiero "No High Speed" (SHIFT +), wówczas przy próbie wylistowania zawartości podkatalogu "GRY", otwiera się poprawnie jego zawartość (z wczytanymi etykietami gierek z mojego MSDOS.DAT.). Oczywiście po załadowaniu MSDOS 3.3 z wciśniętym SHIFTem nie ma tego problemu.
No i w MSDOS 2.2 również nie występuje ta niedogodność.

Mam nadzieję, że w miarę jasno wyjaśniłem, jak to się zachowuje ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2007-11-14 19:13:56)

39

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No to jeszcze poprosilbym o mala (acz pomocna) informacje.
Jak juz odczyta Ci spis katalogow, ale przed proba wejscia do podkatalogu (nieudana zreszta ;) ) przejdz do monitora QMEGa i sprawdz zawartosc dwoch kolejnych komorek pamieci:
$2153 i $2154 (dla SIO2IDE powinno tam byc kolejno $00,$01 a pewnie jest inaczej)
I jeszcze jakbys to samo zrobil po nieudanej probie odczytu katalogu to byloby milo :)
Dla scislosci - pierwsza z komorek to znacznik wykrycia TopDrive, a druga Happy/US

I jeszcze jedno, czy laduje Ci program (jakikolwiek) z glownego katalogu w takiej sytuacji (chce wiedziec czy problem dotyczy wejscia do podkatalogu, czy tez jest to ogolny blad odczytu). To znaczy, czy problem wystepuje jesli nie trzeba wchodzic do podkatalogu...??

Przy okazji troche kod uporzadkuje :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2007-11-15 14:10:15)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

40

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Hej :)

1) "Jak juz odczyta Ci spis katalogow, ale przed proba wejscia do podkatalogu"

- $2153 = 00
- $2154 = 01

2) "I jeszcze jakbys to samo zrobil po nieudanej probie odczytu katalogu to byloby milo"

- $2153 = 00
- $2154 = 01

(to samo co w 1) )

3) czy laduje Ci program (jakikolwiek) z glownego katalogu w takiej sytuacji (chce wiedziec czy problem dotyczy wejscia do podkatalogu, czy tez jest to ogolny blad odczytu).

Tak, bez problemu da się cokolwiek załadować bezpośrednio z katalogu głównego.
Ba, właśnie odkryłem, że oprócz feralnego katalogu z kilkudziesięcioma plikami gier (i MSDOS.DAT w nim), bez problemu daje się wejść do innych podkatalogów w katalogu głównym niż feralny "GRY" (inne nie mają MSDOS.DAT).

Usunąłem teraz MSDOS.DAT z "GRY" i bez problemu odczytuje na dzień dobry całą zawartość tego podkatalogu! ;)

Czyli jest ewidentnie problem z tym katalogiem, ale tylko w sytuacji gdy występuje w nim MSDOS.DAT i gdy się nie uruchomi MSDOS.COM z SHIFT lub nie wyłączy HS poprzez SHIFT+ (gdy się wyłączy HS, wówczas ładnie zaczytuje etykiety z MSDOS.DAT).  MSDOS.DAT jest prawidłowy, bo wersja 2.2 bez problemu sobie z nim radzi na "dzień dobry" po odpaleniu a nowa wersja 3.3 też, ale jak widać tylko po wyłączeniu "High Speed". Inaczej, jego obecność praktycznie uniemożliwia wylistowanie choćby surowych nazw plików.

Mam nadzieję, że moje testy Ci pomogą, z góry dzięki (thanks from the mountain :) )za ewentualną poprawkę :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2007-11-15 17:57:26)

41

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Jacques napisał/a:

Później wykasuję tego posta, proszę się nie byulwersować :)

Ta, jasne. Dostajesz bana na 31337 dni ;)

A wracając do tematu to się dziwiłem właśnie czemu u mnie wszystko działa, a Kolega powyżej raportował błędy. Teraz widzę - ja nie mam plików MSDOS.DAT :) Widać to złooooo i niedobro.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

42

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Oj, aż 31337 ;) Dely, tak właśnie: w d.. mi się poprzewracało ( ;) ), bo zachciało się pełnych nazw gierek na liście zamiast surowych nazw plików i przez takiego od razu kłopoty z całkiem dobrze przecież działającym programem :)

43

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Hm.... cos sie z numerami sektorow nie zgadza....
Jest to o tyle ciekawe, ze moja testowa partycja to wlasnie 4 podkatalogi w kazdym z nich kuuuuuupa gier i oczywiscie plik MSDOS.DAT.
Ale jest jedna roznica, ja te partycje mam pod D3: !!!! i moze to w tym problem... Bo faktycznie , z D1 tez ladowalem programy, ale akurat tam nie mam pliku .DAT.

A ja wlasnie dal tego pliku produkuje nowsze wersje loadera, bo lubie miec pelne nazwy programow, a jak narazie tylko MSDOS to zapewnia.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2007-11-16 15:12:29)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

44

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Zauważyłem jedną rzecz w MSDOS 3.3. Otóż pomimo, że wczytuję go z napędu D2 (dyskietka SDX, boot ustawiony na plik MSDOS33.COM) on zawsze najpierw domyślnie listuje D1, zamiast napęd, z którego został odpalony :/ Wersja 2.3 listuje zawsze najpierw bieżący napęd, ale nie uruchamia poprawnie mi tylu gier co 3.3. Czy można by to poprawić w wersji 3.3, by listowała domyślnie bieżący napęd jak to ma miejsce w 2.3?

45

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Dobra, obacze dzis co sie da z tym zrobic.... :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

46

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Supeł, zachowanie jak w 2.3 byłoby idealne :)

47

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Nie miałem wczoraj czasu się za to zabrać - zabiorę się wiec dziś-jutro. Mam już prosty pomysł na te funkcjonalność.... ale.... i tu pytanie dla użytkowników tego programu.
W całym kodzie najbardziej "bruździ" mi procedura rozpoznawania turbo zgodnego z Top-Drive. W zasadzie nie da się go w sensowny sposób rozpoznawać więc stosowana jest swego rodzaju ekwilibrystyka z próbami komunikacji w tym trybie, jeśli inne turbo nie zostaje rozpoznane wcześniej. W czasie, kiedy ulepszałem ten program ambicją było obsługiwanie jak największej ilości przyspieszaczy przy jednoczesnym małym MEMLO, ale teraz zastanawiam się nad wyrzuceniem obsługi Top-Drive, bo chyba ona powoduje czasem problemy z prawidłowym rozpoznaniem turbo.
Pozostałaby natywna obsługa trybu UltraSpeed/HappyWarp oraz rozszerzeń zgodnych z HDI.
Zasadniczo MEMLO to i tak nie zmieni, ale może wyeliminowałoby problemy z rozpoznawaniem dopalacza.

Ja wiem,... w dzisiejszych czasach możnaby się obyć zupełnie bez obsługi turbo (każdy chyba ma już QMEGa), ale dzięki temu można mieć szybką transmisje przy standardowym Atari-OS.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2009-09-24 13:29:16)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

48

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Pecus napisał/a:

Nie miałem wczoraj czasu się za to zabrać - zabiorę się wiec dziś-jutro. Mam już prosty pomysł na te funkcjonalność....

Wystarczy chyba tylko nie zmieniać wartości komórki $0301 ;)

KMK
? HEX$(6670358)

49

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

drac030 napisał/a:

Wystarczy chyba tylko nie zmieniać wartości komórki $0301 ;)

W przypadku tego programu trzeba ją po prostu zapamiętać, przetworzyć (tak by zmienne w programie zostały ustawione na jej podstawie), a potem odtworzyć. Choćby z tej prostej przyczyny, by oznaczenie na ekranie nie wskazywało innego napędu niż naprawdę odczytany...
Niezmienianie jest najprostsze.... ale jakieś takieś.... mało eleganckie :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

50

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Tak na szybko zrobiłem poprawkę, bo ciągle nie mam czasu zabrać się za to porządnie. Uwaga nieprzetestowane zupełnie :)
Jutro powinienem mieć trochę wolnego, i może uda mi się popracować nad MSDOSem więcej ;)
Plik jest do pociągnięcia TUTAJ

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.