26

Odp: CP/M na LDW-Indus

No, no. Uzupełnisz artykuły w Atariki?

KMK
? HEX$(6670358)

27

Odp: CP/M na LDW-Indus

Jasne, właśnie to robię :)

28

Odp: CP/M na LDW-Indus

Można gdzieś znaleźć poprawione ATR-y CP/M? Trub - możesz mi podesłać na priv? Na schemacik też się nie pogniewam. Chętnie pobawię się tym.
A swoją drogą ciekawe, czy Indus GT do Commodore 64 też ma CP/M?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

29

Odp: CP/M na LDW-Indus

jer napisał/a:

A swoją drogą ciekawe, czy Indus GT do Commodore 64 też ma CP/M?

nie, ponieważ Atari otrzymało CP/M na zasadach wyłączności, taki exclusive :D

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-11-21 18:34:33)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

30

Odp: CP/M na LDW-Indus

Hehe, Commodore miało dla C128 ;)

31

Odp: CP/M na LDW-Indus

jer napisał/a:

Można gdzieś znaleźć poprawione ATR-y CP/M? Trub - możesz mi podesłać na priv?

Właśnie z tym jest problem - format ATR zakłada, że sektory 1-3 mają 128 bajtów, a dysk Indus CP/M ma je po 256b. Te obrazy dysków CP/M nie działają z tego powodu. Mi się udało uzupełnić brakujące części sektorów na podstawie innych dystrybucji CP/M za pomocą pecetowej stacji 360kB.
Na razie są 2 możliwości uzyskania działającej dyskietki:
1. Nagraj sobie "Indus RAM Charger Utility Disk " (uszkodzony), a następnie na pc za pomocą Anadiska uzupełnij sektory 2 i 3 wg tego.
2. Albo przyślij mi dyskietkę to nagram (jest to tego program pod CP/M tworzący gotową dyskietkę systemową).
Jak ktoś podpowie inny sposób, to chętnię spróbuję.

Co do schematu, to na razie mam w ołówku na serwetce ;), ale zobaczę co się da zrobić

32

Odp: CP/M na LDW-Indus

He, Anadisk... Mam to w archiwum, podglądałem nim dyskietki z ośmiobitowców na pececie. Zrobię jak radzisz. Co do schematu, to i tak mam chęć zrobić rozszerzenie z pojedynczą kością sram 512k (cache ze starej płyty 486), co powinno uprościć całość. Czy ten ram podstawia się w miejsce 6116? Wtedy by wystarczyła sama wymiana kości i parę kabelków.
Przecież Anadisk robi też obrazy dyskietek - zrób taki obraz i wrzuć na swoją stronkę czy gdzieś tam, skąd można sobe ściągnąć.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

33

Odp: CP/M na LDW-Indus

Dotychczasowa pamięć RAM musi zostać !

Opis rozszerzenia:
Dodatkowe 64kB powinno być zarządzane następująco:
- 32kB zawsze mapowane w obszar $8000-$FFFF
- 32kB bankowane sygnałem /BANK w $0000-$7FFF w miejsce zwykłych układów stacji. Ich odłączanie już zasadniczo przygotowane (!), trzeba jeszcze tylko dla aktywnej bankowanej połówki rozszerzenia odłączyć  ROM sygnałem /ROMDIS. Na płycie LDW ten sygnał jest standardowo odłączony, należy go przywrócić (wstawić brakujący rezystor R57 i odpowiednio ustawić/przeciąć zwory J2,J3).

Nazwy sygnałów pochodzą ze schematu stacji Indus. Wszystkie potrzebne linie są dostępne na złączu J3, dlatego ja zrobiłem rozszerzenie na płytce zewnętrznej wsadzanej do tego złącza (jak na poprzednim zdjęciu). BTW. Na schemacie Indusa jest drobny błąd przy opisie złącza J3, tzn. A2 jest na pinie 4.

Przecież Anadisk robi też obrazy dyskietek - zrób taki obraz i wrzuć na swoją stronkę czy gdzieś tam, skąd można sobe ściągnąć.

Tak mi się wydaje, że do robienia obrazów (a potem z obrazów nagranie dyskietki) to jest program Teledisk (tej samej firmy). No a ten nie potrafi mi zrobić poprawnego replikowalnego obrazu.

Ostatnio edytowany przez trub (2007-11-21 22:55:08)

34

Odp: CP/M na LDW-Indus

Anadisk używałem ostatnio w ubiegłym wieku, gdy jeszcze miałem Microbee z dyskietkami i walniętą stacją.
Coś mi się kojarzy jakiś program Deana, że coś robi dla Atari, muszę to odnaleźć i sprawdzić.

trub: A schemat Indusa skąd masz? Jakiś link?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

35

Odp: CP/M na LDW-Indus

Schemat Indusa (pierwszy link z gugla ;)):
http://atariwiki.strotmann.de/xwiki/bin … Schematics

W sumie to prawie to samo, co schemat LDW na Twojej stronie...

Ostatnio edytowany przez trub (2007-11-22 13:15:09)

36

Odp: CP/M na LDW-Indus

Z pomocą jera udało mi się odpalić CP/M na CA-2001 :)
Potrzebna jest drobna przeróbka płyty, bo pin 4 układu '138 jest podłączony zworką do masy, zamiast do linii A15 (jak w LDW/Indus).

CP/M działa bez problemu na zwykłym firmware od CA, ale jak ktoś chce mieć buforowanie ścieżek i 70kbps to musi sobie włożyć kość z ROMem z LDW (tyle że wtedy to już chyba będzie nie CA-2001, ale LDW Super White ;))

37

Odp: CP/M na LDW-Indus

To ja poproszę opis ze schematem (dla ca2001)! :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

38

Odp: CP/M na LDW-Indus

Zrobiłem stronkę o Indus CP/M. Są schematy dla LDW i CA (thx jer!).
Na razie wersja beta - proszę o info, gdyby coś było nie tak.

39

Odp: CP/M na LDW-Indus

Proponuję, że to rozszerzenie, czyli tym samym odpalenie CP/M na LDW i CA, to jest najbardziej zajebista rzecz, jaką zrobiono w przeciągu ostatnich 10 lat na Atari. Że też nikt tego nie wiedział za dobrych czasów! (tu oczywiscie gorące podziękowania dla staffu PZ Karen za ogólną i głęboką świadomość tego, co mają w ręku).

Trub, czy jak ci podeślę moją CA-2001 TOMS Multi, to mógłbyś mi RAM-Chargera do niej zamontować? I ch** z TOMS-em... :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-11-29 12:19:40)

KMK
? HEX$(6670358)

40

Odp: CP/M na LDW-Indus

Ma ktoś schemat TOMS Turbo Drive do LDW/CA? Może by się dało pogodzić jakoś oba rozszerzenia?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

41

Odp: CP/M na LDW-Indus

Popieram, jak się jeszcze okaże, że można bezproblemowo pracować w tysiącach programów, które powstały na CP/M to Trub ma mojego osobistego nobla.

SIEKIERKA DLA TRUBA!!!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

42

Odp: CP/M na LDW-Indus

Jer...schematu + opis szukaj w SERIOUSie

43

Odp: CP/M na LDW-Indus

CP/M powinien działać z każdym ROMem stacji, o ile implementuje on wektor $0004 do realizacji typowych funkcji. Przydałoby się także uruchamianie programu z sektora 1 za pomocą "Drive Type" i "Error". W ROMie CA-2001 tak jest, dlatego na niej działa CP/M, natomiast nie jestem pewien czy autorzy TOMSa TURBO zachowali ten wektor i odpowiednie funkcje.
Co do TOMS MULTI - tam jest dodatkowo problem sprzętowy, bo o ile mi wiadomo, TOMS MULTI zajmuje górną połówkę pamięci ($8000-$FFFF).

Dely: nie widzę powodu, dlaczego miałyby nie działać. Większość programów dla CP/M była pisana niezależnie od komputera, jedynym problemem jest tylko obsługa terminali ADM-3A lub ADM-31, ale o ile się zdążyłem zorientować, programy, które pozwalają wybrać terminal zazwyczaj mają je w swoim spisie :)

Ostatnio edytowany przez trub (2007-11-29 16:55:09)

44

Odp: CP/M na LDW-Indus

drac030 napisał/a:

Proponuję, że to rozszerzenie, czyli tym samym odpalenie CP/M na LDW i CA, to jest najbardziej zajebista rzecz, jaką zrobiono w przeciągu ostatnich 10 lat na Atari. Że też nikt tego nie wiedział za dobrych czasów! (tu oczywiscie gorące podziękowania dla staffu PZ Karen za ogólną i głęboką świadomość tego, co mają w ręku).

Rowniez  popieram, i proponuje aby Trub zglosil sie do Abbuc Hardware Contest. 500 Euraków jak w banku ;)

45

Odp: CP/M na LDW-Indus

No wlasnie, do bucow to dac, z tym, ze chyba nie mozna publikowac przed...

46

Odp: CP/M na LDW-Indus

A jak to dac do bucow, skoro to jest projekt firmy Indus. Trubowi nalezy sie nagroda, na odnalezienie go i PONOWNE doprowadzenie do stanu uzywalnosci. Ale toto juz wczesniej dzialalo i bylo sprzedawane nawet.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

47

Odp: CP/M na LDW-Indus

to już Abbuc oceni, Ty Pecus nie jesteś w komisji Abbucowej więc można spać spokojnie ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

48

Odp: CP/M na LDW-Indus

Spokojnie z tym, to była bardziej robota hakerska niż twórcza, mimo spektakularnych efektów ;)
Poza tym Niemcy mogą tego nie docenić z innego powodu - u nas LDW/CA jest na co drugim strychu, oni pewnie mają ich śladowe ilości.

49

Odp: CP/M na LDW-Indus

trub napisał/a:

CP/M powinien działać z każdym ROMem stacji, o ile implementuje on wektor $0004 do realizacji typowych funkcji.

Wydaje mi się, że tych funkcji tam albo wcale nie ma, albo są inne, bo próbowałem gadać ze stacją TOMS Multi Drive na zasadach opisanych w tym artykule i guzik z tego wyszło. Ja osobiście z TOMS-a Multi chętnie zrezygnuję, bo na co mi on.

KMK
? HEX$(6670358)

50

Odp: CP/M na LDW-Indus

O, widzę, że info o LDW się zajefajnie rozrosło :). Jaka szkoda, że te dodatkowe 64k pamięci
dopiero teraz doszło do tej stacji :(. Żeby tak z 15-20 lat wcześniej :P ...

---==<<Sc0rpi0>>==---