Temat: Uszkodzona pamięć ??????????

Mam problem jedna z moich kochanych Atarynek (130XE) po wgraniu np. Serious pokazuje że mam zamiast 131,072 ; 98,304 Kb , albo jest uszkodzona jakaś kostka pamięci albo co innego, może ktoś ma program sprawdzający dokładnie pamięć i pomoże mi w tym problemie.
PS: Co oznacza na tylnej stronie Atari 130XE na naklejce oznaczenie "X 003905" czy to jest jakiś specjalny model bo na innej mam zwykły napis (A1 ...095214)

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: Uszkodzona pamięć ??????????

"jedna z moich" - tzn ile ich masz? Moze zechcialbys jedna sprzedac? Pliiz. Jestem w potrzebie...

Pozdrawiam,
Azbest (patahontas)

3

Odp: Uszkodzona pamięć ??????????

mam ich 11. w tym 2-130XE, 2-800XL, 7-65XE- moim zdaniem każdy jest inny i żadnego nie dam :-)..Idz na rynek i kup od żurów :-) ja w taki sposób kupiłem 8 sztuk, wszystkie sprawne, (cena od 3 zł do 10 zł góra) za samą klawiaturę....

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: Uszkodzona pamięć ??????????

No niezle... Ja niestety chyba ze slabymi zurami sie zadaje bo juz od jakichs 3 lat szukam kogos kto chcialby sprzedac atari. Bez skutku. Czasem ktos powie "gdzies slyszalem ze ktos chcial sie pozbyc" albo bardziej rozczulajace "tak... chlip, kiedys mialem to cudo, chlip, ale sprzedalem..."
Mam najwyrazniej pecha... :^(
I poki co nie mam sprawnego Atari.

Pozdrawiam,
Azbest (chlip... )

5

Odp: Uszkodzona pamięć ??????????

Znalazłem kilka programików do sprawdzania pamięci i wypisują coś takiego ( No actiw Bank 1 i Bank 0 ....96 Kb), które to mogą być kostki pamięci na płycie, mam starszą wersję 130 XE z 16 kostkami pamięcii czy ewentualnie przy ich wymianie można wlutować te z 65 XE..ZAWSZE AKTUALNE PUKI KTOŚ NIE POMOŻE !!!!

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: Uszkodzona pamięć ??????????

Moim zdaniem żadna z pamięci nie jest uszkodzona a błąd jest spowodowany uszkodzeniem PIA, sterownika rozszerzenia pamięci (CO25953 - to taki mały, 16-nóżkowy układ w pobliżu FREDDY-ego) , a najprędzej przerwaną ścieżką łączącą linię PB2 lub PB3 z w/w sterownikiem, lub złamanym rezystorem od jednej z tych linii do zasilania.
Sprawdź, czy kasowanie/ustawianie 2 i 3 bitu PORTB ($D301) powoduje zmiany napięcia na odpowiednich nóżkach CO25953. Zamelduj o wynikach

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

7

Odp: Uszkodzona pamięć ??????????

Uzupełnienie: jakbyś nie miał schematu, to numery odpowiednich nóżek:

PIA PB2 - pin12 -------> CO25953 pin3
PIA PB3 - pin13 -------> CO25953 pin4

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

8

Odp: Uszkodzona pamięć ??????????

można o bardziej dokładny opis dla ociemniałego człowieka :-) (Sprawdź, czy kasowanie/ustawianie 2 i 3 bitu PORTB ($D301) powoduje zmiany napięcia na odpowiednich nóżkach CO25953) Jeżeli chodzi o przejścia pomiędzy nużkami PIA PB2 - pin12 -------> CO25953 pin3
PIA PB3 - pin13 -------> CO25953 pin4 to są.

"wszystko się kiedyś kończy......."