76

Odp: Pomysł na małe 1090

toriman napisał/a:

drac030 - przewiduję tak z lekka, że na kartach nowych urządzeń zagoszczą na dobre mikrosterowniki :) Myślę, że użycie do budowy jakiegoś PICa czy ATMEGA wcale nie bedzie bezsensowne.

Ee, no, zależy do czego :) Wsadzanie na kartę oddzielnego procesora tylko po to, żeby obsługiwał klawiaturę od pieca albo UART typu SCC to lekki overkill moim zdaniem. W innych przypadkach - np. wymarzonej przez Sikora karty sieciowej - bez oddzielnego mikroprocesora się oczywiście nie obejdziemy.

KMK
? HEX$(6670358)

77

Odp: Pomysł na małe 1090

Cze ponownie :)

drac030 napisał/a:

laoo: można, inicjowanie kart jest robione po postawieniu defaultowych urządzeń OS, więc wystarczy zastąpić wpis w tablicy handlerów nowym i po bólu.

dely: gniazdo AT potrzebne jest mnie, mam dwie takie klawiatury :) Oczywiście, są przejściówki, można więc poprzestać na samym PS/2, to nie tragedia.

Co do USB itp., oczywiście, że to jest racja, ale chodziło mi o zrobienie ze dwóch kart prototypowych dla wypróbowania ekspandera, zdebugowania go itd. Więc wybrałem takie tematy, żeby to, co karta robi, było w miarę proste, opracowane i łatwe do zaimplementowania, tak żeby się można było skupić na rozwiązywaniu problemów ewentualnych na styku karta-ekspander-komputer, nie walcząc przy tym dodatkowo jeszcze z takim USB, które chyba nie jest jeszcze do końca opanowane, jeśli idzie o zasstosowanie w małym Atari...

Widzisz drac030 - nawet taki RS to nie jest taka łatwizna Po co zwalać na Atarynkę osługę jakiejś klawiatury ?:)
Po prostu najlepiej uzyć nowoczesnych rozwiązań, czyli mikrokontrolerów - Atarka otrzyma gotowy keycode i tyle A ile przy tym
możliwości się otwiera... No... :D

ale plizzzz - najpierw sama płyta :) Pomysł na karte testową jakiś tam mam. Jakiś wyświetlacz LED albo nawet LCD wraz z obsługą
w ROM jako jakieś tam urządzenie :) i 4 klawiszowa klawiaturka. Tylko po to aby sprawdzić całość. To na razie pomysł ale do realizacji.

Pozdrawiam

tOri

Ostatnio edytowany przez toriman (2007-01-22 21:10:50)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

78

Odp: Pomysł na małe 1090

toriman napisał/a:

Po co zwalać na Atarynkę osługę jakiejś klawiatury ?:)

A co tu jest do zwalania, przecież klawiatura piecowa właście "gotowe keycody" wysyła. Wystarczy je przełożyć na ATASCII, co i tak trzeba robić wewnątrz komputera (a nie na karcie), bo to wewnątrz kompa jest tablica definicji klawiatury, ... tak więc, podtrzymuję, overkill i to znaczny. :)

EDIT: przy tym karta klawiatury bardzo dobrze pozwoli wypróbować, czy działa generowanie przerwań IRQ przez urządzenie.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-01-22 21:17:18)

KMK
? HEX$(6670358)

79

Odp: Pomysł na małe 1090

drac030 napisał/a:
toriman napisał/a:

Po co zwalać na Atarynkę osługę jakiejś klawiatury ?:)

A co tu jest do zwalania, przecież klawiatura piecowa właście "gotowe keycody" wysyła. Wystarczy je przełożyć na ATASCII, co i tak trzeba robić wewnątrz komputera (a nie na karcie), bo to wewnątrz kompa jest tablica definicji klawiatury, ... tak więc, podtrzymuję, overkill i to znaczny. :)

drac030 - no i tu jest leciutka skucha bo klawiatury PC wysyłają owszem kody, i owszem - po swojemu, i owszem czasami jest tego całkiem sporo :( Szkoda by było zajmować atarkę obsługą takich bzdetów jak tłumaczenie kodów z PC na Atari ( szkoda czasu ) Niech procesory zewnętrzne odwalają czarną robotę i tyle. A AKI to niby co jest ? ;-) Obecnie koszty takich rozwiązań są znikome w stosunku do efektów
(popatrz na SIO2IDE - IMHO rewelacja :) Po to są urządzenia zewnętrzne żeby dostarczały porządne dane a nie "półprodukty"

Tak właśnie myślę. W końcu wykorzystanie mocy Atari osiągnie 100% i co wtedy... ? Bez mikrokontrolerów nastąpi to o niebo szybciej
i niejako "na własne życzenie" a tego bym nie chciał. Kiedyś był niejako przymus projektowania "na piechotę" i sam widziałem
FDD 8" zbudowane w oparciu o kilogram (albo więcej) scalaków TTL - a przeciez nie o to chodzi. Ważne aby było jak najbardziej
wydajnie i skutecznie :) Jeśli mam skutecznie rozwalić brzęczącego komara nie zawaham się użyć lasera jeśli to mi da 100% pewności,
że już go nie usłyszę ;-)

Pozdrawiam

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

80

Odp: Pomysł na małe 1090

Ta. W dzisiejszych czasach zaprogramowanie sobie mikrokontrolera jest bardzo tanie. Kolega zrobił sobie obsługę robienia zdjęć z modelu samolotu na mikrokontrolerze Cypress CY76803 i działa bardzo fajnie (klik). Można takiego ustawić na ile megaherców się chce i sobie cyka prawie nie jedząc prądu, a to czy to "overkill" czy nie, to kwestia bardzo subiektywna.
A jeśli chcieć obsługiwać USB to bez chociażby jakiegoś AVRa się nie obejdze. Kartę testową mogącą przetestowąć wszystkie aspekty boarda na AVRze można było by zrobić całkiem bezboleśnie.

EDIT: zauważyłem, że zmienił się adres stronki, toteż uaktualniłem.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2007-01-23 18:05:43)

81

Odp: Pomysł na małe 1090

toriman napisał/a:

drac030 - no i tu jest leciutka skucha bo klawiatury PC wysyłają owszem kody, i owszem - po swojemu, i owszem czasami jest tego całkiem sporo :(

Wiem o tym. Wysyłaja po kilka bajtów. Zapewniam cię, że 6502 sobie z tym świetnie poradzi.

Szkoda by było zajmować atarkę obsługą takich bzdetów jak tłumaczenie kodów z PC na Atari ( szkoda czasu )

Czy ty aby trochę nie przesadzasz? Translacja tych kodów nie wymaga transformaty Fouriera, to dwie tabelki na krzyż i góra kilkaset bajtów kodu - wykorzystanie ROM-u newdev jak sięgnie przy tym 25%, to będzie dobrze.

A AKI to niby co jest ? ;-)

AKI to jest emulator firmowej klawiatury Atari przyczepiany do Pokeya  - czyli zupełnie co innego. Zresztą, wyjaśnij mi proszę kwestię, jaką postawiłem w poprzednim poście: jak zewnętrzny procesor ma dokonać translacji funkcji klawiszy na ASCII w oparciu o tablicę definicji klawiatury, KTÓRA JEST W PAMIĘCI ATARI A NIE KARTY?

W końcu wykorzystanie mocy Atari osiągnie 100% i co wtedy... ?

Wykorzystanie mocy Atari sięgnie 100% przy obróbce skankodów klawiatury? Czy ty aby *lekko* nie przesadzasz? :P Niby co ma atarkę obciążać? Przecież przy urządzeniach I/O takich jak klawiatura, gdzie ilości transmitowanych danych są takie, że poradziłby sobie z tym dalekopis z czasów wojny, wykorzystanie procesora jest w zasadzie żadne. A przy urządzeniach gdzie transfery są intensywne (w rodzaju twardego dysku), 6502 i tak albo odczytuje dane z portu I/O, albo czeka w pętli, niezaleznie od tego, czy wsadzisz między komputer a dysk jeden mikroprocesor więcej czy nie.

Kiedyś był niejako przymus projektowania "na piechotę" i sam widziałem
FDD 8" zbudowane w oparciu o kilogram (albo więcej) scalaków TTL - a przeciez nie o to chodzi.

Ale komu dzisiaj jest potrzebna ośmiocalowa FDD z kilogramem scalaków? :) Poza tym akurat FDD to jest takie urządzenie, że oddzielny mikroprocesor musi mieć - ale nie dlatego, że to dobre i nowoczesne :P tylko z zupełnie przytomnego powodu: tandem 6502 + Antic nie wyrabia się na odbiór danych szeregowych z kontrolera FDD.

Jeśli mam skutecznie rozwalić brzęczącego komara nie zawaham się użyć lasera jeśli to mi da 100% pewności, że już go nie usłyszę

Weź jeszcze przy tym pod uwagę, że karty pewnie niektórzy będa chcieli zmontować sobie w domu. Nie ma więc sensu komplikować ich konstrukcji ponad miarę - oczywiście do konwersji kodu klawiaturowego na ASCII można zatrudnić nawet Pentium 4; tylko po co, skoro ten interfejs można zrobić z kilku prostych scalaków dostępnych za grosze w każdym sklepie, a handler dla 6502 będzie nie dłuższy (albo będzie i krótszy) niż oryginał odczytujący skankody z Pokeya?

PS. SIO2IDE oczywiście znam, ale jakoś nie rzuca mnie na kolana.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-01-22 23:26:40)

KMK
? HEX$(6670358)

82

Odp: Pomysł na małe 1090

O ile pamietam, to HATABS jest przeszukiwane od konca. I nie trzeba nawet nadpisywac np. K innymi wektorami, mozna dodac na koncu drugie K :)

83

Odp: Pomysł na małe 1090

No można, ale po co marnować miejsce (w HATABS mieści się tylko 11 wpisów). Zresztą nadpisać istniejący wektor jest łatwiej, niż dodać drugi taki sam, jest do tego procedura w OS-ie.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-01-23 12:17:15)

KMK
? HEX$(6670358)

84

Odp: Pomysł na małe 1090

Laoo: przekaz Rolandowi moj szacun i ukłony. Prawdziwy haker. W wiadomym sensie,

85

Odp: Pomysł na małe 1090

mikey: no, aż strach pomyśleć, co jeszcze jest zdolny w przyszłości zrealizować :)

86

Odp: Pomysł na małe 1090

Draco: Zgadza się. Do dodawania też jest ;) Podałem to tylko jako ciekawostkę.

87

Odp: Pomysł na małe 1090

drac030 napisał/a:

W innych przypadkach - np. wymarzonej przez Sikora karty sieciowej - bez oddzielnego mikroprocesora się oczywiście nie obejdziemy.

tu akurat nie trafiles - karta sieciowa nie potrzebuje uniwersalnego mikroprocka - wystarczy uklad kontrolera, kapke ramu i kilka linii sterujacych (skoro 8051 potrafi tym sterowac, to atarka tym bardziej...)

co do klawiatury - "Atarka otrzyma gotowy keycode": jesli masz na mysli ze program odczyta kod znaku - to nie tylko o to chodzi, bo wazne sa "eventy" czyli: key up, key down. bez tego nie masz mozliwosci obslugi kombinacji klawiszy. atarka spokojnie sobie poradzi z translowaniem kodow ps/2 na strawne dla siebie (ps. jakos nie widze mozliwosci "pelnej kompatybilnosci" klawiatury podpinanej inaczej niz pod pokeja)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

88

Odp: Pomysł na małe 1090

jellonek napisał/a:

tu akurat nie trafiles - karta sieciowa nie potrzebuje uniwersalnego mikroprocka - wystarczy uklad kontrolera, kapke ramu i kilka linii sterujacych (skoro 8051 potrafi tym sterowac, to atarka tym bardziej...)

Ok, to zależy, co umie "układ kontrolera". Niemniej obróbka np. pakietów TCP/IP, wydaje mi się, wymaga sporo pamięci, a wobec tego słuszne jest, żeby ta pamięć była na karcie. A jeśli pamięć - to pewnie mi mikroprocesor też. Ale jeśli można BEZ, to ja osobiście jak najbardziej byłbym za. Nie ma co strzelać z armaty (a co dopiero laserowej) do wróbli, zwłaszcza że są na wymarciu ;)

Poza tym nie ma co ukrywać, zależy mi na tym, żeby uniknąć stosowania mikrokontrolerów tam gdzie się da po to, żeby uniknąć sytuacji, jaka powstała na Atari ze stacjami dysków. Niektóre są nawet programowalne - tylko co z tego, skoro są oparte na Z80 albo 8080, których programowaniem na Atari nikt się nie interesuje. A przecież poza wszystkim (czyi użytecznością urządzenia) chodzi też o trochę koderskiej rozrywki, nie tylko dla konstruktora, ale też dla usera - żeby mógł sobie obejrzeć kod sterownika albo go ewentualnie poprawić, jeśli sa błędy.

Będą oczywiście przypadki, kiedy mikrokontrolera nie da się uniknąć, jeśli chce się mieć np. szybką stację dysków, która nie wyłącza Antica podczas transmisji itp. ;) Ale wtedy - 65C134 czy 65C256 to też są mikrokontrolery, nieprawdaż.

co do klawiatury - "Atarka otrzyma gotowy keycode": jesli masz na mysli ze program odczyta kod znaku - to nie tylko o to chodzi, bo wazne sa "eventy" czyli: key up, key down.

Dokładnie.

(ps. jakos nie widze mozliwosci "pelnej kompatybilnosci" klawiatury podpinanej inaczej niz pod pokeja)

Zależy, co rozumiesz pod pojęciem "pełna zgodność". Oczywiście jeśli ludek (programista) każe programowi odczytywać skankody z Pokeya, bo inaczej nie umie/nie zna się/tak łatwiej, to żaden handler na to nic nie poradzi. Ale programy odczytujące klawiaturę z urządzenia "K:" będą spokojnie działać. Te które nie będą działać, podzieli się na dwie klasy: potrzebne (te się poprawi) i niepotrzebne (te się skasuje). ;)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-01-24 12:29:15)

KMK
? HEX$(6670358)

89

Odp: Pomysł na małe 1090

drac030 napisał/a:

Niektóre są nawet programowalne - tylko co z tego, skoro są oparte na Z80 albo 8080, których programowaniem na Atari nikt się nie interesuje.

correct: Ty sie nimi nie interesujesz, bo jestes spaczony przez 6502 (co widac m.in. po proponowanych przez ciebie mikrokontrolerach - praktycznie u nas nie uzywanych) :P

tak na prawde to roznic jest niewiele miedzy tymi mikroprockami i poza nielicznymi przypadkami (tak, o Ciebie rowniez tu chodzi ;) ), ktos kto zna jednego assemblera, nie powinien miec "odrazy" do innych... kwestia zwiazana z tym ze "nikt sie nie interesuje" jest bardziej zwiazana z tym ze malo kto w ogole sie interesuje assemblerem, bo przeciez turbobasic jest taki szybki :/

co do zgodnosci klawiatury - jesli program uzytkowy: to zazwyczaj bedzie odwolywal sie przez system, jesli giera - to juz zalezy od autora (bo przeciez moze caly system odcinac i sam zarzadzac m.in. klawiatura...)

a co do podzialu - popieram ;) ale domyslam sie ze wiekszosc utilsow by pojszuo bez przerobki (programy ktore dostosowywales do nowej sparty, czy do 816OSa odwoluja sie przez handler K: ?)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

90

Odp: Pomysł na małe 1090

jellonek napisał/a:

Ty sie nimi nie interesujesz

"Nikt" jest z pewnością przesadą, ale niewielką - zamiast dokładnie oddającego sytuację "prawie nikt". O tym natomiast nie świadczą moje chęci, tylko ilość oprogramowania, które korzysta z mozliwości przesłania programu do stacji LDW, CA-2001, TOMS Turbo, TOMS Multi, TOMS 720... oraz liczby (zerowej) toolsów deweloperskich na Atari służących do programowania w Z80 i Intelu. Na TOMS-a 720 nie ma nawet toolsów do Multiego, bo są napisane w zecie, a TOMS 720 ma Intela. Mówi to panu cos? ;)

(co widac m.in. po proponowanych przez ciebie mikrokontrolerach - praktycznie u nas nie uzywanych) :P

A 6502 jest u nas używany? :P

tak na prawde to roznic jest niewiele miedzy tymi mikroprockami i poza nielicznymi przypadkami (tak, o Ciebie rowniez tu chodzi ;) ), ktos kto zna jednego assemblera, nie powinien miec "odrazy" do innych...

To nie kwestia odrazy - to kwestia czasu. Wolę poświęcić wolny czas na robienie tego, co lubię, zamiast poświęcać go na zgłębianie czegoś, co mnie nie interesuje i jest nieużyteczne (bo za rok-dwa "w modzie" będą już inne mikrokontrolery). I także wolę swoją wiedzę wykorzystywać praktycznie (do kodowania) zamiast głosić, iż między mikroprocesorami nie ma żadnej różnicy, nie napisawszy przy tym ani jednej linijki kodu :P Teoretyk może różnicy między Intelem a 6502 nie widzi. Ja różnice widzę nawet między m68k a 6502.

kwestia zwiazana z tym ze "nikt sie nie interesuje" jest bardziej zwiazana z tym ze malo kto w ogole sie interesuje assemblerem, bo przeciez turbobasic jest taki szybki :/

Tak, TBXL... albo CC65.

(programy ktore dostosowywales do nowej sparty, czy do 816OSa odwoluja sie przez handler K: ?)

Mam nadzieję, że niczego nie przeoczyłem. Sama Sparta natomiast ma jeszcze miejsca, gdzie nie odwołuje się przez handler "K:" (w zasadzie tylko formatter, bo jest nie w tym banku kartridża co ogólna procedura odczytu klawiatury), ale to się poprawi.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-01-24 13:58:30)

KMK
? HEX$(6670358)

91

Odp: Pomysł na małe 1090

Czy w tym temacie są jakieś postępy...?

Sikor umarł...

92

Odp: Pomysł na małe 1090

nie wiem, czy to ważne - ale co z dopałką PASIA ?? - czy to:
1. Będzie poprzez to działać
2. Czy i to się tam zmieści, jeśli kwestia uzasadniona jest funkcjonowaniem punktu pierwszego :)
3. Ogólnie pomysł oceniam jako zajebisty - zamawiam gotowy egz. ustawiając się w kolejce jako pierwszy :):):)

... Drac030 - widziałem bodaj pytanie o 4 carty jednocześnie... SDX, R-TIME, Basic XE, A/D Converter - to by raczej razem zadziałało - tak mi się wydaje :):):)

Ostatnio edytowany przez Pin (2007-01-31 10:36:27)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

93

Odp: Pomysł na małe 1090

Cze!

Postępy byłyby gdyby nie shizy dnia powszedniego... Grr... No po prostu czasami zwala z nóg.
Mimo, że w całym projekcie nie ma zbyt wiele filozofii - trzeba dłuższą chwilę mu poświęcić
a mnie czeka kawał solidnej nauki do poważnych egzaminów. Staram się jednak i gdy tylko
cosik wymotam - napewno wrzucę do konsultacji na mój site.

Pozdrawiam

tOri

P.S. Pin - bardzo prawdopodobne, że istniejące rozwiązania musiałyby zostac przerobione albo
odrzucone - niestety ale taka jest zwykle cena za wprowadzanie nowych rozwiązań (czyt. mała zgodność...)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

94

Odp: Pomysł na małe 1090

Ja jednak mam nadzieję, że akcelerator będzie dobrze współpracował, w końcu po coś ta przelotka i miejsce na dodatkowe sygnały były planowane :)

pin: co do tych czterech kartów, obawiam się, że żeby to działało razem, BASIC XE trzeba wsadzić przelotowo w SDX - czyli z punktu widzenia ekspandera to jednak będą trzy kartridże.

KMK
? HEX$(6670358)

95

Odp: Pomysł na małe 1090

drac030 napisał/a:

Druga rzecz, to 65C816 i ewentualni następcy (WDC ponoć pracuje teraz nad 32-bitowym prockiem z serii 6500, mają go pokazać w tym roku).

Wkleję się do tego starego wątku.

Ten 32 bit procesor zgodny z 6500 mnie zainteresował.

Dokładniej ciekawi mnie czy dałoby się w nim dodać: "HyperThreading" podobny do tego z P IV i konfigurowalny przydział cykli dla obu pseudordzeni.

tzn. ja to sobie wyobrażam następująco: zdublowane rejestry wszystkie całkowicie od siebie niezależne i dodanya logika do linii clock, która konfigurowalnie oddaje clock raz do jednej puli rejestrów raz do drugiej.

Czyli np. mamy procesor działający z 7x1.8MHz i ustawiamy sobie, że podstawowy pseudordzeń dostaje 1 cykl, a drugi 6 cykli.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby zapewnić "hotplug" procesora w już zaprojektowanych płytkach bez znaczących modyfikacji kodu. O ile oczywiście odpowiednio obsługa przerwań do tego byłaby dodana.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

96

Odp: Pomysł na małe 1090

ArchieIl napisał/a:

Dokładniej ciekawi mnie czy dałoby się w nim dodać: "HyperThreading" podobny do tego z P IV i konfigurowalny przydział cykli dla obu pseudordzeni.

OMG.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

97

Odp: Pomysł na małe 1090

ArchieIl - zeby odpoczac przy pisaniu nowego OS w przerwach bedziesz budowal 32-bitowe rozszerzenie procka? ;)

Szczescie, ze ja wogole nie rozumiem tego o czym piszecie i sie tak podniecacie bo jestem zwyklym zbieraczem kardridzy...
Ale kibicuje Ci mocno! Pare lat temu jak tu trafilem tez pisalem takie pomysly na 3 ekrany i oburzalem sie jak ktos mi odpowiadal "napisz se". Moge Ci podac linki nawet ;P Do tej pory nie zostaly jakos zrealizowane - klatwa jakas czy co?
Teraz jak cos zaczynam, to na wszelki wypadek nie pisze nic publicznie, zeby nie zapeszyc. Polecam taki sposob - jest skuteczniejszy.

98

Odp: Pomysł na małe 1090

ArchieIl: sugeruję napisanie maila z pomysłem do WDC :D - może zatrudnią cię jako konsultanta?

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

99

Odp: Pomysł na małe 1090

Myślę, że Drac030 ma w WDC lepsze kontakty ode mnie.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

100

Odp: Pomysł na małe 1090

ciezko mi sie zgodzic z oboma czesciami zdania...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep