51

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Ale czy ten program działa z dowolnym magnetofonem? Czy tylko z przerobionym do blizzarda?

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

52

Odp: Systemy Turbo w Polsce

ikplus napisał/a:

.........BLIZZARD umozliwiał nadawanie plikom długich nazw. Nie pamiętam jak długich ale pewnie 128 albo 256 znaków. Ja nigdy nie przekroczyłem 40 znaków. .....

Bo nie można było dać więcej niż dwie linie .... http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_Blizzard

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-04-23 22:08:49)

53

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Osobiście doceniałem Turbo 2000F (czy jak kto woli 2000 or 2001) gdyż miało sprawnie działający handler T:. AST był biedny w tej materii (przynajmniej na początku swojego istnienia). Pamiętam pewien art (Bajtek/Moje Atari ?) nt. AST w którym to firma tłumaczyła się ze swojej głupoty/porażki na tle innych przyspieszaczy transmisji. Gdzie to było ... ?

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2008-04-23 22:49:40)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

54

Odp: Systemy Turbo w Polsce

ArchieIl napisał/a:

Czy to prawda, że to turbo gwarantowało podgląd ścieżki na taśmie?/regulację głowicy?

OIDP cartridge phoenix mial program do ustawiania glowicy - cos w rodzaju obwiedni dzwieku, gdzie nalezalo krecic srubka od regulacji glowicy az do uzyskania najcienszego paska.
swego czasu w XC12 obok blizzarda, mialem jeszcze KSO 2000 i nauczylem sie ustawiac glowice "na sluch" bez uruchamiania specjalnych programow. wychodzilo szybciej i dzialalo :)
a potem zamienilem ten wypasiony magnet z masa softu na prawie gola ca2001 i nawiazalem dyskowy kontakt z malefactorem/pentagram i vaskiem/wtedy idp. i wsiaklem scenowo na calej linii...
to byly czasy.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

55

Odp: Systemy Turbo w Polsce

gRzEnIu napisał/a:

grzybson: nie M.O.S. tylko K.O.S.

Grzeniu: mam przed sobą tą "intrukcję", nawet odpaliłem cartridge'a no i jest tam napisane "M.O.S", a nie KOS.

grzybson/SSG^NG

56

Odp: Systemy Turbo w Polsce

M agnetofon   O perating    S ystem

57

Odp: Systemy Turbo w Polsce

We Wrocławiu i praktycznie na całym Dolnym Śląsku (w Świdnicy też) królowało Turbo 2000 (z cienkim kabelkiem owiniętym wokół kabla SIO). Nie mam pojęcia, czy było zgodne sprzętowo z innymi "turbami" o tej samej nazwie - nigdy nie miałem okazji ich wypróbować. Czy ktoś wie więcej na ten temat? :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

58

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Pamiętam, że na giełdzie katowickiej w "Związkach Zawodowych" był facet, który przegrywał blizzarda i t2000 bez wyłączania maszynki. Tzn. sięgał do przełącznika na karcie, naciskał reset, a nie "wędkował" do wyłącznika kompa. Zapamiętałem, bo też miał osiemsetę :D

___
Press play on tape...

59

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Bo na jednym karcie miał dwa systemy, przełączył się, a potem RESETEM wywołał zimny start i odpalił co wybrał.

60

Odp: Systemy Turbo w Polsce

A mi chodziło oczywiście o długie nazwy plików w systemach turbo do magnetofonu a nie we wszelkich systemach jakie istnieją. W Atariki nic o tym nie znalazłem.
Jeżeli więc inne systemy turbo do magnetofonu nie pozwalały na długie nazwy to mamy tu pewną przewage Blizzarda na innymi. Ponadto ciekawi mnie czy był naprawdę konieczny ten dodatkowy kabelek w T2000. Jak wyczytałem (na Atariki), dostarczał on napięcia 5V. Ale po co skoro w kablu SIO napięcie 5V jest już dostępne. Wyczytałem również (na Atariki), że w niektótrych kablach SIO do magnetofonu nie było napięcia 5V. Ale czy to możliwe? To jak był zasilany magnetofon?

61

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Z motor start, a u mnie kabelek dodatkowy (ostatnio kupiłem magnet z takim) był podłączony do command.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

62

Odp: Systemy Turbo w Polsce

http://www.atariarea.krap.pl/forum/view … 672#p80672

63

Odp: Systemy Turbo w Polsce

W Kędzierzynie-Koźlu popularny był systetm TURBO 2000 z przełącznikem do zmiany normal/turbo.
Miałem taki w ATARI 1010 - jako że ten magnetofon ma pełne gniazdo sio nie wiem czy oryginalnie był potrzebny dodatkowy kabelek.
Turbo montował znajomy na giełdzie (trudno uwierzyć ale w K-K była GIEŁDA!).

64

Odp: Systemy Turbo w Polsce

voy napisał/a:

We Wrocławiu i praktycznie na całym Dolnym Śląsku (w Świdnicy też) królowało Turbo 2000 (z cienkim kabelkiem owiniętym wokół kabla SIO). Nie mam pojęcia, czy było zgodne sprzętowo z innymi "turbami" o tej samej nazwie - nigdy nie miałem okazji ich wypróbować. Czy ktoś wie więcej na ten temat? :)

Bylo kompatybilne z Czeskim Turbo 3000. Wiem bo czesto uzywalo sie kopierow ktore laczyly loader w Normalu z transmisja w Turbo.
Bylo to dobre zabezpieczenie przed kopiowaniem.

65

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Z ciekawostek mogę napisać, że dzisiaj na standardowym nieprzerobionym magnetofonie z użyciem adaptera car audio, laptopa i cas2wav uzyskałem 850 baudów.
Acz z taką prędkością wczytywanie działa nie zawsze.

Pewnikiem zanim będę mieć SIO2PC zdążę sprawdzić stabilne maksimum dla takiego podłączenia Atari do PC-ta ;-).

Zna ktoś z Was jakieś demo interlace, które można wczytać z magnetofonu lub uruchomi się z ramdysku?

MM: z ciekawostek mogę napisać, że offtopiki kończą się zazwyczaj banem.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

66

Odp: Systemy Turbo w Polsce

przypomnialo mi sie... chociaz moze nie ;-)
byl program kopiujacy na standardowy magnetofon w ktorym po nacisnieciu klawisza (podczas zapisu) zmialala sie predkosc 600/900/1200 bodow ???

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

67

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Hej!

O ile pamiętam to turbo 2600 firmy "Szok" ze Świebodzina miało taką możliwość :D

pozdrawiam
Seban

68

Odp: Systemy Turbo w Polsce

cas2wav maksimum ma 875.

W tej chwili używam sinusa (wcześniej block na potrzeby kompresji) i z sinusem 875 działa bez problemu (właśnie draconusa wczytuję, a to długie jak cholera).

Sprawdzałem 900 ale nie wykrywa mi sygnału. Możliwe, że tamten program podmieniał procedurę odczytu przy okazji albo np. próbkowanie 44100 nie daje wystarczająco dokładnego sinusa.

A czy to turbo na standardowy magnetofonie nie było czasem w listingu w jakiejś gazecie? (TA albo BAJTEK)

Ostatnio edytowany przez ArchieIl (2008-04-24 22:38:34)

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

69

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Nazywało się to chyba TurboCopier.
Był też jeszcze inny kopier, który podczas zapisu ustawiał 800 baud.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

70

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Monsoft napisał/a:

Bylo kompatybilne z Czeskim Turbo 3000. Wiem bo czesto uzywalo sie kopierow ktore laczyly loader w Normalu z transmisja w Turbo.
Bylo to dobre zabezpieczenie przed kopiowaniem.

@Seban: na jednej z tych kaset, które do Ciebie poszły, jest tak "zabezpieczony" program do sterowania Blizzardem.

Ostatnio edytowany przez maw (2008-04-25 00:12:02)

___
Press play on tape...

71

Odp: Systemy Turbo w Polsce

ArchieIl napisał/a:

W tej chwili używam sinusa (wcześniej block na potrzeby kompresji) i z sinusem 875 działa bez problemu (właśnie draconusa wczytuję, a to długie jak cholera).

Kogo to interesuje? Jaki to ma związek z tematem?

ArchieIl napisał/a:

Z ciekawostek mogę napisać, że dzisiaj na standardowym nieprzerobionym magnetofonie z użyciem adaptera car audio, laptopa i cas2wav uzyskałem 850 baudów. Acz z taką prędkością wczytywanie działa nie zawsze.

Brak mi słów żeby wyrazić swój podziw. Przestań pisać rzeczy, które wie prawie każdy, a mało kogo interesują - w szczególności w wątku, którego celem jest coś innego.

ArchieIl napisał/a:

Pewnikiem zanim będę mieć SIO2PC zdążę sprawdzić stabilne maksimum dla takiego podłączenia Atari do PC-ta ;-).

Przecież pisałeś, że masz. I nawet system jakiś będziesz pisać, z wielowątkowością czy jakoś tak.

ArchieIl napisał/a:

Zna ktoś z Was jakieś demo interlace, które można wczytać z magnetofonu lub uruchomi się z ramdysku?

Tak, Animkomials Interlaced Text. Z któregoś Lasta.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

72

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Mówiąc szczerze nie wiem czy chodzi o to żeby wiedzieć jak się rozpływały schematy turb pośród zakładaczy....

Czy żeby wiedzieć jakie sposoby przyspieszania transmisji mogły być używane w danym regionie.
Czy jeszcze o coś innego.

Przyspieszenie z 600 do 800 z użyciem stricte oprogramowania dla mnie jest jak najbardziej turbem tyle, że programowym i nie rozumiem braku związku z tematem. Z chęcią zobaczyłbym programowa przyspieszenie do 1200 (bez przeróbek) i sprawdził w odmiennej praktyce możliwość stosowania.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

73

Odp: Systemy Turbo w Polsce

ArchieIl napisał/a:

Mówiąc szczerze nie wiem czy chodzi o to żeby wiedzieć jak się rozpływały schematy turb pośród zakładaczy.... Czy żeby wiedzieć jakie sposoby przyspieszania transmisji mogły być używane w danym regionie. Czy jeszcze o coś innego.

Przeczytaj, proszę, pierwszy post w wątku i wyciągnij wnioski.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

74

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Turbo normal to nie system turbo? ;-)

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

75

Odp: Systemy Turbo w Polsce

Czytaj uwaznie w JAKIM DZIALE piszesz.
Nie potrafisz ze zrozumieniem przeczytac "Sprzęt - 8bit".
Ja od razu zrozumialem ze chodzi tu o modyfikacje sprzetowe a nie programowe podbijanie predkosci o pare baudow.

P.-S. No ale Ty wiesz lepiej :P

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.