1

Temat: Blizzard Turbo - ponownie

Witajcie!

Przejrzałem to co dostałem od kolegi MaW-a i wypadało by podsumować to co się udało uruchomić lub zdumpować.  Pomińmy na chwilę obecna kasety bo nie miałem czasu się nimi zająć i wróćmy do cartów. Otrzymałem dwa cartridge jeden bez naklejki który był z lekka niesprawny, jednak po drobnych naprawach udało się go uruchomić, okazało się iż jest to Blizzard Turbo z firmy Atares. Loadery i KOS są praktycznie identyczne z wyglądu z tymi dostępnymi w Blizzard Cartridge 2.8 od KNS. Na chwile obecną nie wiem kto od kogo kopiował ale praktycznie Atares-owa wersja różni się chyba tylko napisami i nieco inną czołówką. Pudełko carta nie posiadało naklejki, sam cart prezentuje się tak:

Góra płytki drukowanej wraz z elemantami:
http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/atares_blizzard_PCB_TOP.jpg

Spód PCB:
http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/atares_blizzard_PCB_BOTTOM.jpg

Cart udało się naprawić, połatać scieżki na złączu i wymienić kondensator elektrolityczny (dołożyłem również diodę w układzie zerowania przerzutnika RS). Przy okazji sprawny cart odeślę do kolegi MaW-a. Śmieszny jest projekt płytki bo wygląda tak jakby był rysowany na ATARI przy użyciu jakiegoś programu graficznego pracującego w trybie "Graphics 8" :) Świadczą o tym zastosowane czcionki i ścieżki prowadzone tylko pod kątem 90 stopni :) Schematu nawet nie przerysowywałem bo jest to typowy 8K cartridge odłączany poprzez dowolne odwołanie do obszaru $D500-$D5FF. Schemat takiego carta opracowany przez Zenona/Dial znajdziecie w Seriousie :)

Cart po uruchomieniu wygląda tak:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/atablz_scr.png

Jak wspominałem niewiele się różni od tego co prezentuje Cart Blizzard 2.8 o którym była mowa w tym wątku. A w dodatku jest to praktycznie to samo co Zenon zaprezentował nam tutaj. Cart z artykułu Zenona ma 4KB i pozbawiony jest kopiera. W carcie od Zenona znowu widzimy napis "KNS". Ciekaw jestem czy Atares "piracił" Cartridge z KNS-u zmieniając tylko napisy czy robili to może na licencji?. Okazało się że prawdopodobnie KNS i Atares to ta sama firma, w niektórych cartridge do blizzard turbo widnieją napisy KNS "ATARES".

Jak zwykle zawartość pamięci EPROM możecie pobrać z tutaj. oczywiście plik .rom można uruchomić jak zwykle pod emulatorem ATARI800 lub ATARI800WIN wybierając jako typ carta "Phoenix 8KB cartridge". Dla tych którzy nie mają zamiaru budować sobie cartridge przegotowałem plik atares_blizzard.xex Ładując ten plik ze SIO2PC, SIO2SD lub nawet magnetofonu w standardzie zawartość znajdująca się oryginalnie na cartridge zostanie normalnie uruchomiona bez potrzeby jego posiadania.

Drugim cartem który podesłał MaW był cart złomek. PCB nie nadawało się już do reanimacji jednak zawartość pamięci EPROM była jak najbardziej czytelna. Zdjęć resztek złomka nie ma co pokazywać. Jest to typowy 16KB cartridge z możliwością odłączenia poprzez dowolne odwołanie do obszaru $D500-$D5FF. Jedyne co warte jest uwagi to naklejka która była na obudowie którą przysłał MaW:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/atares_phoenix_CASE_TOP.jpg

Nie wiem kto powycinał naklejkę, tutaj musiał by się wypowiedzieć MaW. Ale być może zrobili to Panowie z Atares-u. Być może w taki sposób zaznaczali jaki rodzaj systemu jest na cartridge :) Pozostał jedynie napis "Phoenix". Jak się okazało napis sugerował prawdziwą zawartość cartridge... na początku nie chciało mi się w to uwierzyć... ale jednak... na cartridge-u znajdował się soft to Blizzard Turbo który zebrał i rozpowszechniał Hurek. O cartridge Hurka już już wspominałem tutaj. I znów powstaje pytanie czy Atares "piracił" cartridge Hurka?. To zapewne były zbyt daleko posunięte wnioski... logiczniejszym byłoby założenie że Hurek opracował cart dla "KNS Atares".

Cartridge Atares Phoenix który kupiłem od MaW-a po uruchomieniu na emulatorze prezentuje się tak:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/ataphn_scr.png

Zawartość pamięci EPROM do pobrania tutaj. Oczywiście plik .rom można uruchomić pod emulatorem wybierając jako typ cartridge: "Blizzard 16KB cartridge". Dołączam również plik atares_phoenix.xex, który umożliwia uruchomienie software znajdującego się oryginalnie na cartridge bez konieczności jego posiadania. Tutaj parę słów wyjaśnienia. Ten cartridge w odróżnieniu od pozostałych nie ma możliwości wyboru po starcie czy BASIC ma zostać włączony czy nie. Cartridge dokonuje sprawdzenia stanu klawiszy funkcyjnych w momencie swojego startu, po załadowaniu piku .xex pokaże się następujący ekran:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_atares/phldr_scr.png

Zgodnie z opisem widniejącym na ekranie mamy możliwość wyboru czy cartridge ma wystartować z włączonym BASIC-em czy też nie. Klawisz SELECT pozwala wykonać restart (ColdStart). W przypadku posiadania oryginalnego cartridge, gdy włączaliśmy komputer z wciśniętym klawiszem SELECT pozwalało to na odłączenie cartridge bez konieczności jego wyjmowania.

Kasety które otrzymałem od MaW-a zrzucę przy chwili wolnego czasu do jakiegoś bezstratnego formatu audio typu FLAC lub APE.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-13 17:23:35)

2

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Piracenie kwitło całą gębą.
Należy dodać, że niektóre programy mają ukryte funkcje. Np. kopier dysk-taśma-dysk  po naciśnięciu literki D wyświetla katalog dysku, no i rzecz oczywista, programy nie pracują pod wszystkimi DOSami. I teraz.... albo modyfikowane były DOSy pod BLIZZARDA albo BLIZZARD dopasowany do już modyfikowanego DOSa.
Mam kilka wersji różnych DOSów 2.9 i ten kopier tylko z jednym poprawnie współpracuje, a DELY odkrył że działa też pod DOSem 5.1

3

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Seban, jestem w szoku - jesteś Magikiem. Nie powiem, jak się wzruszyłem, znów widząc obraz z tego starego carta u mnie na kompie w emulatorze... gdybym teraz tylko znał sposób na podłączenie magnetofonu pod peceta/odsłuchania taśm na emulku... nic więcej bym już nie potrzebował.

Z tego, co pamiętam z zakupów carta (sklep Ataresu mieścił się na ulicy Truchana w Chorzowie), to mieli tam kilka typów cartów, które się właśnie różniły wyciętym kawałkiem. Nie jestem w stanie powiedzieć, jaka była treść tych innych kartów/odciętych fragmentów.

Kurcze, teraz chyba na głowie stanę, żeby uruchomić choć jeden z moich magnetów...

@Seban: Cart będzie bezpieczniejszy u Ciebie, mój sprzęt śpi "głębokim snem zimowym" a jeżeli już... to czy jest jakaś szansa, że dało by się obraz karta odpalić ze SIO2SD ?

___
Press play on tape...

4

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

2 komentarze:
- sam mialem wspomnianego phoenixa kupionego w ataresie - oni tak wycinali te naklejki. mialem to dokladnie tak samo.
- bary w screnshoocie z niego fajnie lataja :).
i leko nawiazaujac do niedawnego watku (i opierajac sie na mojej pamieci):
1 - tos - fajny system, instalowal urzadzenie T: w systemie,
4 - universal loader - ladowal jakies 98% gier,
5 - binary file loader - ten ladowal jakies 1.5% gier, z ktorymi sobie nie radzil poprzedni
6 - program do ustawiania glowicy. nie dzialal w normalu (tzn. na kasecie nagranej w normalu).
7-9 - te loadery ladowaly to, z czym sobie nie radzily 4 i 5.

pozycji 2 nie pamietam, czym sie roznilo od 1.

Ostatnio edytowany przez Bober (2008-04-30 18:01:43)

5

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Hej!

maw napisał/a:

Cart będzie bezpieczniejszy u Ciebie, mój sprzęt śpi "głębokim snem zimowym" a jeżeli już... to czy jest jakaś szansa, że dało by się obraz karta odpalić ze SIO2SD ?

Jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy iż przygotujesz sobie plik ATR, w którym będzie znajdował się DOS lub jakiś loader (np. Chaos Loader) dograsz do tego dwa pliki .xex które przygotowałem i podałem do nich linki w pierwszym poście. Potem na prawdziwym ATARI możesz uruchomić ze SIO2SD tego ATR-a i wczytać spod DOS-a lub loadera te pliki. Uruchomią się normalnie i będzie to tak jakbyś uruchomił komputer z cartridge w gnieździe.

pozdrawiam
Seban

6

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

No to zbieram na sio2sd... Panowie, akcja "wyprzedaż" trwa...

___
Press play on tape...

7

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Tutaj jest do nabycia jeszcze troche inny cart do Blizzarda (2 in 1):
http://www.allegro.pl/item361129404_car … _in_1.html

8

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Hej!

Spróbuję powalczyć o tego carta o ile nie znajdzie się bazylion chętnych :D

Seban

9

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

seban napisał/a:

Spróbuję powalczyć o tego carta

No i cały misterny plan... Muszę chyba kasować takie wpisy :D :D :D

Seban, walcz, nie będę przeszkadzać - no i oczywiście liczymy na dump!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

A ja mam tego karta :) Od lat. właśnie jestem w trakcie przygotowywania materiałów do Atariki. Jak to dobrze że kiedyś  przezornie nie pozwoliłem go wyrzucić na śmieci takiemu jednemu.
Gość z Allegro pisze że się wyróżnia.... Eee tam, wyróżnia. Każdy kart ma kopier i mikroloader. Jako model do kolekcji i owszem, nic poza tym.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2008-05-08 20:04:43)

11

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

jako fizyczna ciekawostka - ok. ale to pewnie kolejny standardowy 8kb cart... loadery na nim pewnie rownie standardowe (tj. takie jak te, co kilka juz bylo w przeciagu ostatnich 2 miesiecy na tym forumie) - pewnie wiec powinno byc zero podniety....

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

12

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Zgadza się... Już J.B.Wiśniewski pisał w Tajemnicach Atari, gdy rozpoczęło się dzies-binowe szaleństwo. To ciągle ten sam program. Przełomowa różnica nastąpiła gdy dla BLIZZARDA pojawiło się oprogramowanie obsługujące RAM-DYSK i pliki typu BAT. W ATARIKI można poczytać, właśnie Dely umieścił tam co trzeba.
Ale trzeba przyznać, czołówka robi wrażenie, szczególnie gdy wspomni się tamte lata. No i ta naklejka na obudowie. PO.. E.. ZJA...

13

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Żeby nie było, że nie jestem wdzięczny - bo już conajmniej w dwóch wątkach o tym napisałem, tylko nie tu - dzięki obrazowi z piewszego karta (mniejszy) wgranego z mp3 playera mogłem odpalić swoje gry w blizzardzie (z drugiego magnetofonu). Teraz jeszcze tylko takie pytanie...

@Seban: na drugiej kasecie, którą dostałeś, był chyba mikroloader w wersji normal - czy jest gdzieś zdumpowany ? Ewentualnie, czy byłbyś w stanie wyodrębnić sam mikroloader z karta do xexa, aby można go było ładować z wav'a ?

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-11 15:42:20)

___
Press play on tape...

14

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Ten Blizzard od Hurka to też jakaś modyfikacja bo miałem carta z żółtą naklejką i nie było nic na dole napisanego o piekarach śląskich. A może to ja miałem modyfikację a to jest oryginał 8)

15

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Dwa microloadery ma Kaz: http://atari.online.pl/v01/index.phtml? … ikroloader będę sprawdzał, czy to blizzardowe.

//EDIT: oba dają radę - wgrane z pliku mp3 (no, 55 sek. czekania to już może być) - nie zapomnijcie o dodaniu przerwy na końcu pliku wygenerowanego przez cas2wav!!

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-12 13:22:30)

___
Press play on tape...

16

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Hej!

Do do kaset... kasetę ze studia skarbek zgrałem do WAV-a, dziś wrzucę na WWW i wystawię. Kaseta z loaderami w standardzie jest z lekka trupem i muszę ją reanimować (m. in. zerwana taśma z jednej ze szpulek). Spróbuję to niebawem zrobić i wrzucić te 3 programy które na niej się znajdowały.

pozdrawiam
Seban

17

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Seban, daję głowę, że nie była zerwana, bo jeszcze przed wysyłką ją przewijałem - no chyba, że wtedy padła. Z odzyskaniem tych trzech programów nie powinno być kłopotów, bo są tam one nagrane wielokrotnie - chyba z 4 czy pięć razy. Na odwrocie jest jakaś gra modułowa - pamiętam, że tylko raz czy dwa udało mi się w nią zagrać, bo wymagała przewijania kasety do określonego miejsca, co nawet z turbem było uciążliwe.

//EDIT: nie wiem, czy czasem te programy na tej kasecie, to K.O.S, Microloader, Turbo Copy - takie same, co na karcie.

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-12 14:10:07)

___
Press play on tape...

18

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Witajcie!

W końcu znalazłem chwilę czasu i udało się zgrać kasety od MaW-a, ale do rzeczy:

Kaseta nr 1 - ze studia komputerowego "Skarbek", prezentowała się następująco:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_tapes/maw/kas_skarbek.jpg

Jej wkładki wyglądały tak:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_tapes/maw/kas_skarbek_okl_b.jpg

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_tapes/maw/kas_skarbek_okl_a.jpg

Nagrana była tylko strona A, strona B była pusta. Zawartość kasety w bezstratnym formacie flac można pobrać tutaj. Cała kaseta nagrana jest w formacie Turbo Blizzard.

Teraz pora na kasetę nr 2, wyglądała tak:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_tapes/maw/kas_black.jpg

Okładka wyglądała tak:

http://seban.pigwa.net/atari/blizzard_tapes/maw/kas_black_okl.jpg

Okładka powinna wskazywać iż znajdowały się na niej wyłącznie 3 programy nagrane po kilka razy, jednak na kasecie znajdowało się sporo więcej programów nagranych w Blizzard Turbo, nie wiem czy to cokolwiek wartościowego bo nie zrobiłem sobie jeszcze Turbo Blizzard-a, więc jedynie mogę przekazać zgraną zawartość obu stron w bezstratnym formacie flac.

Ze "słuchu" wygląda iż na początku "strony A" znajdują się kilka razy nagrane programy wymienione na okładce kasety. Ciekawostką jest program zatytułowany "Blizzard Turbo", ze względu na nietypowy format zapisu. Na początku mamy dwa rekordy o standardowej długości (standard, prędkość 600bd), potem leci jeden długi rekord zawierający zapewne dane systemu Turbo Blizzard lub loadera do danych zapisanej potem już w Turbo Blizzard. Nie miałem czasu tego dokładnie analizować, zapraszam zainteresowanych do dalszych eksperymentów.

Ponieważ kaseta jest dość mocno sfatygowana i początek ma mocno pognieciony - pierwsze programy nie dadzą się zapewne odczytać, co nawet wyraźnie słychać, na szczęście programy zapisano kilka razy na tej taśmie. Za tymi programami teoretycznie powinna być cisza jednak znajduje się tam sporo rekordów z danymi w systemie Blizzard, nie wiem czy to tworzy sensowną całość, więc zapraszam zainteresowanych Blizzardem do eksperymentów.

Po zgraniu kasety pozwoliłem sobie na usunięcie z końca plików lekcji języka duńskiego lub innego równie egzotycznego języka. Na końcu kasety z obu stron znajdowały się takie lekcje, co sugeruje iż na kasetę z kursem językowym zostały nagrane po prostu programy.

Zawartość kasety można pobrać tutaj: Strona A i Strona B

MaW podesłał jeszcze trzecią kasetę, były na niej nagrane jakieś programy w standardzie, wyglądała na jakieś paro blokowe programy w BASIC. Na chwile obecną tego nie zgrywałem.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2017-04-21 21:18:17)

19

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

sorka za odświeżanie tematu, ale mam problem

Chciałbym sobie zgrać zawartość kardridża z "Toolbox I", jak mam do tego się zabrać?
Jakim softem, z jakiego miejsca pamięci?

Ostatnio edytowany przez Sim_Piko (2010-03-13 18:49:18)

20

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Mając QMEG-a 4.04 przejmiesz stery nad kompem (jeśli jest taka potrzeba).....


Nie testowałem ten soft....

Post's attachments

Cartrige Hack Util.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 28 (od 2010-03-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

21

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

testowałem nowszą wersję tego dumpera, tyle że wsadzałem kardridż do włączonej atarki (nie posiadam QMEG-a) - bez skutku

troche pogooglowałem i wpadłem na takie coś: http://sites.google.com/site/ataripal/cartdump
może to zadziała?

22

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Sim_Piko napisał/a:

.....wsadzałem kardridż do włączonej atarki

Każdy OS jest zabezpieczony na taką sytuację.
Musiałbyś wyłączyć VBI przed włożeniem, a potem zmienić rejestr GINTLK $3FA na $01, wcisnąć carta i znowu zezwolić na VBI.

Ale możesz uwalić Atarkę, już lepiej wmontuje se QMEGa.

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-03-14 15:03:26)

23

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

seban napisał/a:

W carcie od Zenona znowu widzimy napis "KNS". Ciekaw jestem czy Atares "piracił" Cartridge z KNS-u zmieniając tylko napisy czy robili to może na licencji? :D

BUMP!

A może to jedna i ta sama firma? Zauważyłem że Micro Loader 2.8 z ww. Phoenixa 1.0 wyświetla na chwilkę tekst "LOADER 2.0 by KNS "ATARES" Sp. z o.o."

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

24

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

seban napisał/a:

Witajcie!
Przejrzałem to co dostałem od kolegi MaW-a i wypadało by podsumować to co się udało uruchomić lub zdumpować.[...]

Seban, odpisz proszę na mój mail wysłany na priv jakoś zaraz przed czy zaraz po G-ch, ba mam w zasadzie gotową paczkę z materiałem na być może nawet obszerniejszy artykuł. Chciałbym Ci ją wysłać przed 1.09 bo później znikam na ponad dwa tygodnie.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

25

Odp: Blizzard Turbo - ponownie

Hej!

Ale ja odpisałem :( cholera e-mail wcięło :) zaraz zrobię re-send.

edit: poszło na adres w domenie neo.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2011-08-19 11:28:41)