1

Temat: Tani acz dobry GPS

Witam, jako ze jestem zielony w temacie zwracam sie do Was z pytaniem: czy mozecie mi polecic jakis mega-odbiornik GPS, ktory bedzie potrafil:

- pokazywac mapke, lokalizacje aktualna, wskazywac trase i kierowac jazda
- zapamietywac parametry podrozy (lokalizacje, predkosci, wysokosc itp) zeby potem mozna bylo cos z tym sensownego robic (np mapke z trasa podrozy rowerowej mozna bylo potem zgrac do png i wrzucic na komputer)
- wymieniac dane (lokalizacja) z innymi urzadzeniami przez BT
- byc mozliwie bardzo multiplatformowy (zeby dalo sie dane odczytac i przetworzyc na czym innym niz windoze i dedykowane oprogramowanie)

Bede wdzieczny za wszelkie info.

2

Odp: Tani acz dobry GPS

Azbest napisał/a:

- pokazywac mapke, lokalizacje aktualna, wskazywac trase i kierowac jazda

To nie GPS pokazuje tylko oprogramowanie. GPS tylko wysyła koordynaty.

Azbest napisał/a:

- zapamietywac parametry podrozy (lokalizacje, predkosci, wysokosc itp) zeby potem mozna bylo cos z tym sensownego robic (np mapke z trasa podrozy rowerowej mozna bylo potem zgrac do png i wrzucic na komputer)

Jak wyżej

Azbest napisał/a:

- wymieniac dane (lokalizacja) z innymi urzadzeniami przez BT

To chyba każdy, który komunikuje się przez BT, potrafi.

W skrócie, kupujesz dowolny odbiornik GPS na najnowszym chipsecie SirfStar - problem tylko w dobraniu urządzenia, które będzie odbierać dane. Jeśli masz komórę z Symbianem / Windows Mobile to problem z głowy. Jeśli nie to masz problem :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Tani acz dobry GPS

Dely: uproszczenie z mojej strony -- oczywiscie piszac GPS mialem na mysli urzadzenie plus oprogramowanie plus wyswietlacz plus bateria plus guziki itp... To chyba dalo sie z moich oczekiwan wobec tegoz odczytac.

4

Odp: Tani acz dobry GPS

ciebie nie interesuje odbiornik gps, a cale urzadzenie do nawigacji zawierajace odbiornik gps...

jak tani ma byc? proponuje zainwestowac w jakiegos smartfona (np. takiego jak delicji) z wbudowanym odbiornikiem, albo lepiej z zewnetrznym na BT (np. moj ma duzo wieksza dokladnosc, zamiast typowej 20-30m, dokladnosc jest okolo 3-8m, co sie docenia poruszajac sie inaczej niz samochodem ;) ), ktore sa wielkosci pudelka zapalek.
kazdy odbiornik (czy wbudowany, czy na bt) podpinany jest przez jakis rodzaj polaczenia szeregowego, na ktorym wystawia informacje o pozycji/predkosci/kierunku/czasie w ustandardyzowanym formacie NMEA. dane takie mozna logowac, na podstawie czego wiekszosc programow do nawigacji potrafi odtworzyc przebieg przebytej trasy.
czy to pod linuksem, czy pod winda - format ten jest jednakowy, tak wiec raczej trzeba zwracac uwage na program obslugujacy gps - czy ma opcje logowania, jesli nie - logowac dodatkowym programem...
do obrobki tego typu danych ponoc Viking jest najwygodniejszy/naj-trendi ale jakos nigdy nie mialem sily by sie zmusic do poznania tego programu (dostepny i pod winde i pod uniksoidy)...

o, widze ze sie nowe posty pojawily ;)
dely: sirfstar obsysa... 8h jak wytrzyma na baterii to dla niego niesamowity wynik. na ukladzie mtk np. taki jak ten - nie dosc ze ma sporo wieksza dokladnosc - to na baterii pracuje 25h... fakt - 20zl drozszy ;)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2008-06-04 13:36:43)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Tani acz dobry GPS

No dobra, juz wiem wiecej. Zalozmy ze mam takiego pentagrama. Jak teraz najprosciej/najwygodniej zgrac trase rowerowa do komputera? Nie ma urzadzen tego typu z pamiecia jakas? Owszem, w samochodzie miec dwa pudelka to nie problem ale na rowerze juz robi sie niewygodnie.
To pierwsza opcja. Druga: jakie urzadzenie all-in-one (odbiornik GPS + wyswietlacz + mapa) polecacie? Oczywiscie za rozsadne pieniadze.

6

Odp: Tani acz dobry GPS

a ile masz $ ?
zapraszam jak cos na www.pdaclub.pl ........
co do mapy to automapa.... nowa wersja jest juz do dostania na .... emule ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Tani acz dobry GPS

Kasy mam wystarczajaco duzo, zeby kupic stacjonarny komputer + laptopa + 10 odbiornikow GPS ale nie w tym rzecz. Nie da fortuny za zabawke, ktora bede wykorzystywal raz w miesiacu przez 5 godzin. Wydaje mi sie, ze za 'komplet' gora 600zl moge dac.

8

Odp: Tani acz dobry GPS

http://www.sklep.netpolska.com/cgi-bin/ … war=359446

9

Odp: Tani acz dobry GPS

Laoo -- o cos takiego wlasnie chodzi :^) Tylko, ze lekko drogi...

10

Odp: Tani acz dobry GPS

Jako posiadacz polecam MIO A702 (komóra z Windows Mobile + GPS + BT + WiFi).

Zalety: tanie, niezawodne, jeszcze mnie nie zawiodło.
Wady: do niektórych zastosowań za słaby proc.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Tani acz dobry GPS

Podobną są jakieś loggery za około 300 zł. Nie wiem czy taniej. Trzeba poszukać. To co podałem to pierszy polski link na jaki trafiłem.

Odp: Tani acz dobry GPS

Azbest, w K&Mie kiszą od jakiegoś czasu kilkanaście GPSów i nie mogą sprzedać. Fajne maszynki, mają do tego odtwarzanie mp3 i inne bajery. Mają je już długo, więc jak sie potargujesz to mogą zejść z ceny.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: Tani acz dobry GPS

Dely: tylko ze to juz ponad kafel.
Laoo: znalezc to moze i nie jest problem -- problem znalezc cos dobrego. A tu wazna jest opinia zaufanych znajomych.
Adam: jutro podzwonie, nie wiesz co to dokladnie za model?

14

Odp: Tani acz dobry GPS

Ok. To ja w takim razie nic konkretnego nie polecam, bo nie miałem żadnego w rękach. Sam używam czegoś nawet droższego niż Dely, a o tych loggerach to słyszałem że działają i są tanie. Do wycieczek rowerowych imho idealne. Uruchamiasz, wrzucasz do plecaka, a w domu zgrywasz na PC i oglądasz. Żaden ekran do tego potrzebny nie jest.

Odp: Tani acz dobry GPS

Azbest: Nuvi bodajże, ale dokładnie nie pamiętam.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Tani acz dobry GPS

tomtom one. albo go 530

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

17

Odp: Tani acz dobry GPS

Raczej nie inwestuj w maszynę o procku poniżej 400MHz. Rozdzielczości ekranu najlepiej 640x480.

18

Odp: Tani acz dobry GPS

A map już nie drukują? ;)

19

Odp: Tani acz dobry GPS

pajero: przy cenie ponizej 600pln moze byc z tym spory problem...
azb: ten pentagram (przynajmniej z tego co mi wiadomo) nie loguje. on tylko dane wysyla przez bt. logowac musisz na czyms zewnetrznym (np. smartphone z bt). jesli masz nokie z s60 z bt - od reki napisze ci program do logowania w pythonie...

wrzucasz to pudeleczko do plecaka/w kieszen i zapominasz ze masz. jesli chcesz wykorzystywac nawigacje/mapy - no to jeszcze w takim wypadku gdzies na tym rowerze musisz zamocowac telefon.

Ostatnio edytowany przez jellonek (2008-06-05 08:38:12)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

20

Odp: Tani acz dobry GPS

No jak wrzuci do plecaka czy w kieszeń to raczej fixa nie złapie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

21

Odp: Tani acz dobry GPS

Spoko. Te Pantagramy naprawde dobre sa.... Jak juz zlapie fixa, to spokojnie pod siedzeniem w samochodzie trzyma (a kolega niezbyt chudy jeszcze na nim siedzi) :)
Tak wiec w plecaku, czy kieszeni spokojnie bedzie trzymal.

Pirx kupil Toshibe G900 za 899zl (za tyle jest w zadowolenie.pl ), a to jest smartphone z ekranem 800x480, pamiecia RAM 128MB, pelna klawiatura, obsluga 3G itp.... no ale GPSa nie ma - dojdzie wiec wydatek na pentagrama.... ale co za sprzet...
Szkoda tylko ze PocketAtari sprawdzajac rozdzielczosc ekranu sprawdza czy jest dokladnie 640x480 i wtedy wchodzi w tryb VGA :) ale to sie da poprawic.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-06-05 09:24:26)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

22

Odp: Tani acz dobry GPS

dely - co ty za szit masz ze ci fiksa nie zlapie w kieszeni czy w plecaku? ;)
wlasnie tym sie roznia świrstary od porzadnego sprzetu ;)

pecus - przy tej rozdzialce tak niska cena? juz zaczynam googlac i chyba za miesiac zmienie telefon ;)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2008-06-05 14:25:52)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

23

Odp: Tani acz dobry GPS

Jak na dzień dzisiejszy nie ma róży bez kolców. Przy takiej rozdzielczości obawiałbym się o prędkość interfejsu - bez jakiejś akceleracji WM6 może wlec się jak żółw. No i chyba czym większy ekran tym krócej trzyma bateria (a ta standardowa zbyt pojemna nie jest).

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2008-06-05 15:27:56)

24

Odp: Tani acz dobry GPS

Aaaa.... Tośchiba g900 - BARDZo zadowolony jestem, rozdzielczość powala na kolana, ekran nie jest wielki, więc jak ktoś ma słaby wzrok to pewnie miałby kłopot. Szybkość interfejsu zadawalająca, nie mam porównania, ale jest OK (czasem widać odrysowywanie). Najważniejsze, że mogę sobie teraz po japońsku rysikiem skrobać i do supermemo dorzucac nowe hasła w wolnej chwili :]

Bakteria trzyma wystarczająco - jak na wifi nie siedze bez przerwy to trzyma 2 dni (ale ja mało gadam).

Najfajniej się robi przelewy z mBanku - przychodzi SMS i cyk hasło jednorazowe do przeglądarki kopi paste.

Ostatnio edytowany przez pirx (2008-06-05 16:37:04)

http://www.5oft.pl/

25

Odp: Tani acz dobry GPS

no wlasnie - wszystko zalezy od zastosowania...
generalnie procz nawigacji bardzo malo korzytam z sieci gsm (w plusie mam abonamenta, ostatnio wylacznie do rozmow wykorzystuje i nawet za drobny abonament nie wyskakuje)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep