Temat: Meritum - oprogramowanie

Ze względu na dostępność emulatora Z80 pod 6502 przyśpieszyłem "chęcio/plany" względem owej polskiej maszynki.

Sprawa wygląda następująco:
* szukam osób, które posiadają oprogramowanie w dowolnej formie na ten mikrokomputer. (listingi/książki, kasety, dyskietki)

Sam sprzęt mam acz jeszcze nie uruchomionywięc może jakieś kłopoty z nim będę mieć ;-) (ws?ępne dodatki/kontakty również znalazłem/nawiązałem).

Brakuje mi jednak oprogramowania, w szczególności polskiego.

Plan obejmuje kilka najbliższych lat i wchodzi do tego uruchomienie strony dedykowanej Meritum, rozbudowanie (TRS)/napisanie emulatora Meritum (GPL czyli pod wiele platform) i utworzenie emulatora Meritum na Atari z potencjalnym portem na inne mikrokomputery oparte o 6502 + docelowo zoptymalizowany BASIC zgodny z Meritum w celu emulacji programów BASIC ze 100% prędkości maszyny natywnej.

Byłoby mi miło gdyby ludzie/kolekcjonerzy związani z drugim komputerem, na którym nauczyłem się assemblera ;-) spojrzeli do swoich kolekcji czy nie mają z Meritum związanych "pamiątek" i gdyby zgodzili się wykonać stosowne skany/konwersję dźwięku do formatu cyfrowego itp.

Pozdrawiam.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

2

Odp: Meritum - oprogramowanie

o! nowa telenowela. ciekawe ile bedzie miala odcinkow tym razem.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

Odp: Meritum - oprogramowanie

Mam gdzieś książkę o Meritum, mogę podesłać, jeśli potrzebna.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Meritum - oprogramowanie

ja tak tylko niesmialo zapytam - te checio/plany bedziesz realizowal w przerwach pracy nad nowym OSem do ataraka?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Meritum - oprogramowanie

Trochę literatury mam ale niekoniecznie tej samej. Ostatnio na Allegro ktoś zwinął schematy i opis budowy z czasopisma Elektronik... z chęcią bym skan dołączył do kompletu.

Prywatnie powinienem z własnych posiadać Takie grube nieco ponad A5 tomiszcze o Meritum i książkę z opisem ZX-Spektrum, w której był pod koniec opis assemblera Z-80.

Do tego mam pdf-y książek o Meritum, związanych z Meritum/BASIC w nim użytym.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

6

Odp: Meritum - oprogramowanie

szukam osób, które posiadają oprogramowanie w dowolnej formie na ten mikrokomputer. (listingi/książki, kasety, dyskietki)

Poszukaj informacji o TRS-80.

polskiej maszynki

Meritum nie jest wytworem polskiej myśli technicznej, tylko sklonowanym Tandy Radio Shack TRS-80.

(GPL czyli pod wiele platform)

OMG.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Meritum - oprogramowanie

właśnie. ?GPL czyli pod wiele platform?. lol miesiąca.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

8

Odp: Meritum - oprogramowanie

epi - miesiac sie dopiero zaczyna, a nasz "specjalista praktyk" dopiero tu powrocil - daj mu szanse, moze przebije ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Meritum - oprogramowanie

ArchieIl napisał/a:

[...]w dowolnej formie na ten mikrokomputer. (listingi [...]

Ja kiedyś napisałem program na Meritum. Tu jest linka do listingu :P

10

Odp: Meritum - oprogramowanie

larek napisał/a:

Ja kiedyś napisałem program na Meritum. Tu jest linka do listingu :P

Skoro upubliczniasz kod źródłowy programu to można rozumieć, że zezwalasz na dowolne użycie fragmentów/całości przez innych użytkowników? :P

11

Odp: Meritum - oprogramowanie

Oczywiście, ale należy podać autora i źródło! ;)

12

Odp: Meritum - oprogramowanie

Larek, wzruszająca ta Twoja opowieść, wciąga :)

...a kod niesamowicie uniwersalny! Nawet na atari da się odtworzyć! :D

___
Press play on tape...

13

Odp: Meritum - oprogramowanie

Obawiam się, że dla ArchieIla zbyt zagmatwany.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: Meritum - oprogramowanie

Żem wpisal ten program co to je na stronie i on mi komputera popsół i wogule nie dziala, pewnie za trudny jest. Reklamacja!!

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

15

Odp: Meritum - oprogramowanie

zaxon: widocznie masz imć pirackie internety i Ci się spajłer jakowyś zainstalował był...

I Ty zostaniesz big endianem...

16

Odp: Meritum - oprogramowanie

No dobrze. Powiem prawdę. Ten program jest dlatego taki skomplikowany i zagmatwany, żeby ukryć w nim... wirusa! :lol:

Ostatnio edytowany przez larek (2008-06-10 20:54:52)

17

Odp: Meritum - oprogramowanie

Rozumiem, że ten wątek został po to przeniesiony z Kolekcjonowania do Bałaganu żeby można było takie celne uwagi umieszczać?

Mówiąc szczerze rozglądając się po wyszukiwarkach byłem zaskoczony przebłyskami wzmianek o Meritum w różnych miejscach. Myślałem, że całość linii Meritum była zanikająca...

Skoro jednak u mnie w podstawówce Meritum się pojawił to rzeczywiście przynajmniej w niektórych regionach musiał być to dosyć popularny mikrokomputer.

Oryginalnego ZX Spektrum np. nie widziałem do LO, a tego polskiego szkolnego klona do dziś tylko na zdjęciach.

Interesuje mnie też informacja o istnieniu Meritum w szkołach np. Co prawda na dziś z kilku listów jakie wysłałem żaden nie przyniósł nic wartościowego to jednak zawsze można trochę podzwonić/pomailować i połudzić się, że znajdzie się chętny i zachomikowane graty gdzieś w szkolnej rupieciarni.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

18

Odp: Meritum - oprogramowanie

Rozumiem, że ten wątek został po to przeniesiony z Kolekcjonowania do Bałaganu żeby można było takie celne uwagi umieszczać?

Nie. Dlatego, że nie ma nic wspólnego z kolekcjonowaniem sprzętu Atari.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

19

Odp: Meritum - oprogramowanie

Spróbuj ArchieIl poszperać nieco na http://worldofspectrum.org - możliwe, że przez tamte fora trafisz na więcej informacji o Meritum, albo na ircu #z80 bodajże.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje