51

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Ja się nie znam, ale wygóglałem coś takiego:

minix
    is the filesystem used in the Minix operating system, the first to run under Linux. It has a number of shortcomings: a 64MB partition size limit, short filenames, a single time stamp, etc. It remains useful for floppies and RAM disks.

Z tego "short filenames" można pominąć, bo z tego co pamiętam - a minixfs był kiedyś filesystemem używanym pod MiNT-em, zanim nie powstał ext2fs.xfs - tak więc, z tego co pamiętam, "short filename" oznacza tu coś w okolicach 32 znaków.

Limit do 64 MB prawdopodobnie oznacza w rzeczywistości 65536 klastrów po 1024 bajty. Innymi słowy, jest to filesystem 16-bitowy, tak samo jak te, co już mamy. Jedyna jego przewaga polega na tym, że to jest "multiuser filesystem", czyli zapisuje usera, grupę i odpowiednie atrybuty.

Niemniej zastanów się nad problemem hardlinków (a minixfs jak najbardziej ma hardlinki) - żeby można było mieć hardlinki, filesystem musi przechowywać dane o pliku nie w katalogu, ale w oddzielnym deskryptorze (inodzie). Deskryptor musi zawierać m.in. dane w rodzaju czasu i daty modyfikacji oraz wielkość. A teraz pomyśl, że to właśnie jest potrzebne do wylistowania katalogu.

Innymi słowy, zwykłe DIR będzie wymuszało odczyt nie samego katalogu, ale jeszcze deskryptorów, w ilości po jednym na każdy wpis katalogowy. Katalog z dwudziestoma wpisami zajmuje obecnie 460 bajtów, więc do jego wylistowania trzeba w SpartaDOS FS odczytać 3 sektory po 512 bajtów. W FS z deskryptorami robi się z tego ponad 11 kilobajtów. Na szybkim dysku to pewnie jakoś ujdzie, ale wynalazki w rodzaju SIO2IDE czy SIO2PC raczej polegną - na głupie directory będzie się czekać 10 sekund.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-12-01 15:21:35)

KMK
? HEX$(6670358)

52

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

to "short filenames" to rzeczywiscie ograniczenie minixfs v1 dlugosci nazwy do 32 znakow (nie takie straszne)
multiuser na maluchu uwazam za zbedny (ale jakies dodatkowe atrybuty...)

co do hardlinkow bardzo dobrze rozumiem w czym rzecz...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

53

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Jeśli to by miał być "single user unix", to doprawdy nie rozumiem już, o czym waćpan do mnie rozmawiasz.

KMK
? HEX$(6670358)

54

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

o wielozadaniowym systemie operacyjnym ktory akurat sprawy bezpieczenstwa nieco olewa :P
nie - ja nie potrzebuje unixa ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

55

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

No, to jeśli "sprawy bezpieczeństwa nieco olewa", to czemu mają służyć twoje rozważania o filesystemach - tego nie rozumiem?

KMK
? HEX$(6670358)

56

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Draco, on jellonkuje po prostu...

57

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Są próby przeniesienia u*ixa na 8-bitowce:

Jarek Adamski z ZX napisał wczoraj:
-------------------------------------------------------------------
Hm, jest takie coś jak UZI oraz UZIX.

Żeby jednak coś takiego działało na ZX, potrzebne jest takie rozszerzenie jak moje 4MB RAM.

Działa to w taki sposób, że górne 32kB stanowi system (w UZIX 2.0 chyba nawet tylko ostatnie 16kB) a dolna reszta pamięci przeznaczona jest na proces. Oryginalny kod UZI przełącza procesy w 64kB RAM za pomocą dysku twardego, w UZIX wykorzystywane jest przełączanie banków. Przy 4MB RAM można mieć około 80 procesów. UZI obsługuje partycje do 32MB o specyficznej dla siebie strukturze. Mimo ambitnych planów nie udało mi się jeszcze skompilować ani uruchomić tego.

Pod UZIX można skompilować dużą część niewielkich programów z Linuxa.
-------------------------------------------------------------------

58

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Witam po długiej przerwie,

Coś się ruszyło w temacie Linuxa dla 6502

http://www.linux.pl/wydruk.php?wydruk=1 … ow=artykul

http://lng.sourceforge.net/

Jak na razie implementacja dla C64. Na razie nie miałem zbyt wiele czasu by zajrzeć co trzeba by zrobić, żeby przeportować to na ATARI.

Pozdrawiam

Danos

59

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

danos napisał/a:

Na razie nie miałem zbyt wiele czasu by zajrzeć co trzeba by zrobić, żeby przeportować to na ATARI.

Napisać od zera.

60

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Dzięki, nie zdawałem sobie sprawy że może być aż tak źle.

61

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Rzeczywiście dużo osób znalazło się do dyskutowania o technicznych aspektach ;-)
OS-u z multitaskingiem.

Mimo wszystko to nie tylko ironia... W innych miejscach (p.c.s.a głównie) kilka elementów było przedyskutowanych m.in. context switching na potrzeby 6502.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum