1

Temat: Hatari - nie działają klawisze kursora :(

Witam,

Po wielu próbach uznałem że Hatari będzie dla mnie najodpowiedniejszym emulatorem. W 80% działają moje ulubione gry, podprawiło obsługuje dyski AHDI. Wrzuciłem więc na niego cały swój soft z prawdziwego ST i zabrałem się za kończenie moje boot managera. I nagle ze zdziwieniem zauważyłem, że nie działają klawisze kursora!

Czy ktoś się spotkał z takim zjawiskiem? Hatari 0.95, 1.0, 1.01 na Windows XP SP2 (testowałem XP PL i EN). Nie działają te "zwykłe" klawisze kursora. Działają tylko te na bloku numerycznym (po wyłączeniu "num lock"). Ale od czasów PC XT nikt już nie używa kursora na bloku numerycznym! Jest bardzo niewygodny i za daleko...

Niestety ustawianie własnego mapowania nie działa. Bo owszem można sobie mapować różne klawisze (SDL keysym -> Atari scancode) ale akurat obsługa kursora jest na sztywno w kodzie. Pomijając to że nie wiem jakie scancode w SDL WinXP  mają klawisze kursora (skoro nie mają tych co powinny mieć :-( ).

Reasumując. Pytania i prośby:

1. Ktoś coś wie jak naprawić powyższy problem?

2. Czy ktoś z Was używa Hatari pod linuksami? Czy tam moglibyście szybko sprawdzić czy też nie działa "zwykły kursor"? Może to się przyda też autorowi Hatari (jego też zapytałem czy coś pomoże).

3. Czy ktoś mógłby sprawdzić u siebie Hatari pod Windows (NT/2k/XP/Vista)? Czy też ma ten sam problem?


PS.

A może ktoś mnie przekona do innego emulatora? Musi na nim działać większość (ale bez przesady) gierek. Musi bardzo dobrze działać z TOS'em 1.x i 2.x. Emulować co najmniej STE (i pozwalać na większe prędkości niż 8/16MHz).  Musi mieć możliwość pracy w GEM z niestandardowymi rozdzielczościami. Musi emulować dyski AHDI oraz mieć możliwość podpięcia jakiegoś katalogu PC jako dysku GEMDOS (do przegrywania softu głównie).

2

Odp: Hatari - nie działają klawisze kursora :(

Czytamy manual:

The cursor keys will be used by default as the emulated ST joystick, unless you are using joystick emulation via a real joystick or have disabled joystick emulation completely. Then the cursor keys will act as the cursor keys of the emulated Atari ST, of course.

oraz:

ALTGR+j toggles joystick emulation via cursor keys between port 0, port 1 and being off from those ports

Nie tłumaczę ponieważ w dobie masowych wyjazdów do Irlandii/Anglii english każdy jako-tako (czyt. po japońsku) zna ;)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2008-07-14 15:49:13)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: Hatari - nie działają klawisze kursora :(

Dzięki za odpowiedź.  Twój post naprowadził mnie. Przełączenia w menu nic nie dawało, przełączanie z klawiatury dzialało....

Ustawienie w menu "Joystick" było na "disable". Czyli tak jak powinno. Ale tam była mała pułapka. Menu domyślnie wyświetla ustawienia dla joysticka nr 1. Czyli wydawałoby się, że dla pierwszego... A jest tam (klikamy na strzałeczkę) joy nr 0... Nie wpadłem na to że autor ponumerował je od zera ale w menu "na dzień dobry" wyświetla ustawienia dla drugiego joy'a... (czyli nr jeden)

PS
Jak się zapewne domyślasz zanim zacząłem analizować kod emulatora, przeczytałem dokumetację :-).

Ostatnio edytowany przez siwys (2008-07-14 16:19:26)