1

Temat: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Witam
1. Dlaczego nie wszystkie pliki xex działają przerobione xex----cas----wav   (gry się nie uruchamiają)
2. Czy jest może jakiś program do poprawienia tych plików aby działały na prawdziwym Atari
Mam tylko dwie gry które działaja przerobione z pliku xex ( YOOMP! i NADRAL )
jeśli zły dział to przepraszam

Ostatnio edytowany przez adam66 (2009-01-20 14:05:27)

2

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

1. Dlatego, że to pliki DOSowe i potrzebują loadera (popularny "wykrzyknik").
2. Dedykowany to nie, po prostu nagrywaj loader "wykrzyknik" przed każdym programem.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

ale one mają "wykrzyknik" u mnie wgrywanie (np. ROBBO z xex"u) wygląda tak : długi pisk prykanie (ze 20 s.) pojawia się wykrzyknik w prawym dolnym rogu magnet na chwile się zatrzymuje i znowu długi pisk wyskakuje napis (np. robbo load) i znowu prykanie (ok.10 min. to zależy od gry) i tak do końca nagrania nagranie się kończy i nic :(
Magnet na pewno działa bo np. Boulder Dasha wgrywa za kazdym razem

Ostatnio edytowany przez adam66 (2009-01-20 14:54:32)

4

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

A trzymasz OPTION?

: 404. Stopka not found

5

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Tak trzymam

6

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Może: odpal kompa bez niczego, poczekaj na READY i wpisz: ? FRE(0) - powinno się pokazać 37902, jeśli jest mniej, to masz kompa z trafioną pamięcią i dlatego większe gry moga nie działać.

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Możesz też wystawić przykładowy niewgrywający się plik - sprawdzę u siebie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Np. ten mi się nie wgrywa ( niestety bo to moja ulubiona gra :( :( )
http://atarionline.pl/arch/R/Robbo%20%2 … 8v1%29.xex
Próbowałem też wersie cas robbo ściągać ale też się nie wgrywają

9

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

> ... dlatego większe gry moga nie działać.

> ... Mam tylko dwie gry które działaja przerobione z pliku xex ( YOOMP! i NADRAL )

to sa raczej wieksze gry. no ale faktycznie moze byc problem z pamiecia, memory test (selftest) przechodzi? problem wystepuje losowo? yoomp laduje sie za kazdym razem?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

10

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

memory test przechodzi chyba bezproblemowo (mam 48 zielonych kwadracików (atari 800xe) a Yoomp wgrywa się zawsze (jeszcze mi się nie zdarzyło by gra która działa mi się nie wgrała więc magnetofon mam chyba całkiem dobry trzyma tępo taśmy) Przerobiłem sobie jescze DIGI DUCK z xex i odziwo działa lecz koło fortuny już nie...
Pokazuje się 37902

Ostatnio edytowany przez adam66 (2009-01-20 19:00:37)

11

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

moze to glupie... zaladuj nadrala i sprawdz czy dziala option. (te gry ktore Ci sie laduja dzialaja niezaleznie od tego czy option jest nacisniety czy nie)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

12

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Klawisz option działa na bank bo w self test jak nacisnę option to się zaznacza na monitorze i przy nadralu też działa
A wam wszystkie gry które sobie przerobicie z xex działają?? może ja coś źle robie ( używam mago trans)

Ostatnio edytowany przez adam66 (2009-01-20 19:20:57)

13

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Ale wystaw gdzieś plik audio żebyśmy mogli sprawdzić.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Robbo (v1).wav Prosze mi on nie działa

Ostatnio edytowany przez adam66 (2009-01-20 20:02:03)

15

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

A mi się przypomniała taka akcja.... dawno, dawno temu na giełdzie na grzybowskiej kiedy jeszcze piractwo w PL było legalne, ludzie którzy zajmowali się tym procederem i nagrywali ludzikom software na kasety... oni używali specjalnych kopierów które robiły dłuższą przerwę pomiędzy blokami w momencie w gdy wykryły segment INIT w takim bloku... W przypadku normalnej przerwy i segmentu INIT loader (np. legendarny "!") zatrzymywał silnik magnetofonu wywoływał kod wskazany przez segment INIT po czym gdy tylko kod wskazany przez INIT został wykonany to loader włączał silnik magnetofonu i kontynuował wczytywanie... jeżeli kod wskazany przez INIT wykonywał się długo to standardowa przerwa między rekordami na kasecie była za krótka i efekt był taki iż bezwładność silnika magnetofonu sprawiała iż zatrzymywał się on gdy już zaczynał lecieć kojeny rekord z taśmy... po próbie wznowienia ładowania przez loader taśma była już za początkiem kolejnego rekordu i było pozamiatane.

Nie wiem jak robi CAS2WAV czy XEX2CAS ale nie wydaje mi się aby dokładał odpowiednio dłuższe przerwy po napotkaniu segmentów INIT. Sądzę iż to może być twój problem. Może ktoś z forum będzie pamiętam który z kopierów DYSK-TAŚMA miał opcję generowania odpowiednio dłuższych przerw po segmentach INIT?

co do przedstawionej wersji Robbo to struktura pliku wygląda tak:

$0600-$06AC
$02e2-$02e3 (INIT: $600)
$02e0-$02e1 (RUN: $A87F)
$0e00-$ba80

Nie wiem kiedy masz błąd wczytywania... ale jest możliwe iż już po pierwszym segmencie INIT coś się sypie.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-21 12:57:28)

16

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

o Boże to dla mnie czarna magia jakieś INIT ??? nie mam pojęcia jak sprawdzić kiedy mam błąd wczytania...

17

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Generalnie loader "!" jest strasznie kulawym programem, nawet nie zgłasza błędów odczytu a w dodatku jest fatalnie napisany. Najprostszym rozwiązaniem byłoby użycie jakiegoś kopiera DYSK-TAŚMA który sam dodaje przerwy i odpowiedni loader... może ktoś z forum pomoże bo przyznam iż nie pamiętam w tej chwili żadnej nazwy takiego automatycznego kopiera.

pozdrawiam
Seban

18

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

Ncopy?

19

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

no dobra tylko co ja mam zrobić z tym NameCopy (chyba o to chodzi) zrobić

20

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

seban napisał/a:

Najprostszym rozwiązaniem byłoby użycie jakiegoś kopiera DYSK-TAŚMA który sam dodaje przerwy i odpowiedni loader...

Najprostszym rozwiązaniem jest wywalenie magnetofonu na śmietnik i nabycie stacji dysków (lub ekwiwalentu).

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

no tak, tyle że:

1) nie każdego stać na taki zakup, a ostanio ceny stacji na Allegro to jakiś absurd.
2) nie każdy ma ochotę za zabawę ze stacją/SIO2PC/ czy SIO-to-cokolwiek

Z analizy podobnych przypadków na forum wnioskuję iż niektórzy to tak zagorzali fani magnetofonu iż nie zastąpią go niczym innym, lub nie mają możliwości zmiany na nic innego lub wystarcza im to co mają i czasami chcą rozwiązać swoje drobne problemy nie kupując dodatkowego hardware.

pozdrawiam
Seban

22

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

ad 2) A bo to trudna zabawa, wkładasz dyskietkę i działa. Ho ho! ;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

23

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

szczególnie jak trzeba nagrać na te dyskietki stuff z sieci :) Zaraz się okazuje że potrzebny PC i SIO2PC ;) Ale chyba nieco oddalamy się od tematu.
Skoro ktoś ma problem z wczytywaniem z magnetofonu to nie od razu musi kupować stację dysków albo SIO2PC ;)
Dobrym rozwiązaniem byłoby SIO2SD jednak to też wymaga pewnych nakładów finansowych.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-22 18:38:47)

24

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

no nie mam pojęcia próbowałem już xex2cas i mago trans i to samo. Magnetofon mam na bank dobry to będzie jakiś błąd tych wczytywanych plików.... a raczej nie będe kupował sio2pc bo lube wgrywać przez mój magnetofonik :D

Ostatnio edytowany przez adam66 (2009-01-22 21:26:37)

25

Odp: dlaczego nie wszystkie pliki xex działają??

adam66 napisał/a:

a raczej nie będe kupował sio2pc bo lube wgrywać przez mój magnetofonik :D

To zmienia postać rzeczy, tylko nie wiem, gdzie tu problem :P

KMK
? HEX$(6670358)