Temat: SPARTA DOS X kart flash

Dziś udało mi się zaprogramować pamięć EEPROM w kartridżu SPARTA DOS X . Wersja oczywiście 128k.
Jak Trub zapozna się z dokumentacją i zatwierdzi co trzeba, będzie można samemu dokonać przeróbek, by podobnie jak dla wersji INT programować w zaciszu domowym najnowsze wersje SPARTY.
Trzy miesiące testów i taki głupi błąd popełniałem. O matko! Idę się zaraz upić bo tracę formę.

2

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Super ! Zenon, to nie utrata formy tylko rutyna :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Duperele zawsze były wk...ce. Byle po odkryciu błędu za mocno się nie puknąć w czoło bo można zapomnieć co się odkryło;)

No to gdzie można wpłacać....

4

Odp: SPARTA DOS X kart flash

To nie jest za pieniądze. Hobby.... Trub musi się wypowiedzieć bo będzie program do tego przystosowywał. W takiej postaci jak teraz chodzi to na nieco zmodyfikowanym "flaszerze" do programowania wewnętrznej sparty.
A błąd polegał na tym, no właśnie, na czym?
Kupiłem bramki 7400 kilka sztuk. Zamontowałem, nie chodzi. Ciężkie myślenie i wymiana zdań. Po drodze nie omieszkałem niby wadliwego układu zamienić na inny 7400, sprawny. Testy i zero powodzenia. Dziś odkryłem co za cholera. To nie są układy 7400 a 7408. Głowę daję że we wszystkich scalakach ta 8 to zero. Nawet przez lupę widać że to zero. Zamiana ... i zaprogramowało się.
To tak jak z Faradajem. 10 lat ćwiczył i znalazł związek między magnetyzmem a elektrycznością. Gdyby nie był sklerotykiem już na samym początku zauważyłby o co w tym wszystkim chodzi. Zaflaszowała sie pamięć AT29C010 ze Spartą 4.42, czyli najnowszą

5

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Mylic sie jest rzecza ludzka przyznac sie gdzie to wazne! Zeby narybek tych samych bledow nie powtarzal.Powiem tylko ze i Wielkim przez duze W zdazaja sie pomylki i ciesze sie ze powiedzieli gdzie i dlaczego.To zacheca maluczkich.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

6

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Muszę wreszcie zmolestowac Truba o sterownik do napędów optycznych :)- da się na 100%, pytanie tylko kiedy...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Zenon/Dial napisał/a:

Dziś odkryłem co za cholera. To nie są układy 7400 a 7408. Głowę daję że we wszystkich scalakach ta 8 to zero. Nawet przez lupę widać że to zero. Zamiana ... i zaprogramowało się.

Czyli jak: kupiłeś 7400 które okazały się być 7408 pomimo nadruku 7400 (błąd producenta) czy 8 przypominała do złudzenia 0 i to Twój błąd?

8

Odp: SPARTA DOS X kart flash

8 przypominała 0 i to mój błąd. Rzut oka na oznaczenie, jest 7400. Co tu kombinować.

Dokumentacja gotowa, schemat też, lada moment Trub rzuci to na swoja stronę.

9

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Pin napisał/a:

Muszę wreszcie zmolestowac Truba o sterownik do napędów optycznych :)- da się na 100%, pytanie tylko kiedy...

Jak tylko załatwisz mi żłobek dla najmłodszej. bo póki co jest na 20 miejscu listy rezerwowej a ja się w niańkę muszę bawić ;)

10

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Przepraszam że wtrącę się w dyskusję. Chciałem wypróbować tą najnowszą spartę (4.42) na emulatorze i pobrałem ze strony trub'a plik sdx442_sdx128 opisany jako "plik binarny do zaprogramowania pamięci EPROM w intSDX128 oraz dla emulatora Atari800 (wersja 2.0.3 lub nowsza)" Czyli na A800winplus nie ma szans go odpalić czy po prostu ja coś źle robię ?

11

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Nie ma szans. Za to obsługuje maxflashe, a binarkę dla maxflash1 masz tutaj

Ostatnio edytowany przez trub (2009-02-01 21:39:03)

12

Odp: SPARTA DOS X kart flash

podziękował :D

13

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Zenon podesłał opis rozszerzenia, dzięki czemu można je już zobaczyć na stronie i samemu zrobić.

14

Odp: SPARTA DOS X kart flash

No i co oczywiste, wzmianka o tym jest też tu:... www.serious-dial.atari.pl

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2009-02-03 22:04:02)

15

Odp: SPARTA DOS X kart flash

No fajnie rozwiazanie ale w czym lepsze od Atarimaxa? Tez flashowany i zamiast 5 scalakow ma dwa.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

16

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Nie chodzi o lepsze, chodzi o przystosowanie istniejących modeli do "flashowania"

17

Odp: SPARTA DOS X kart flash

zewnetrzne atarimax sie po prostu flashuje, nawet nie odpakowales pewnie tego co podeslalem, ok.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

18

Odp: SPARTA DOS X kart flash

To Zenona też się flaszuje i jest przelotowe. Poza tym to polska myśl techniczna i w ogóle nie lubimy maxflaszów ;)

19

Odp: SPARTA DOS X kart flash

A po drugie i trzecie, ten moduł funkcjonuje od lat przedwojennych jest tylko usprawniony, dopasowany do potrzeb. Jedni SMD-ują, a inni bramki NAND dodają do funkcjonujących modeli.
Maxflash jest fajny, mam go dzięki życzliwości zaxona, a Sparta to takie spełnienie się.

20

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Hmm, nie to ze marudze (no dobra, marudze ) ale sam jestem wielkim zwolennikiem Zenona produkcji. Oj ile mialem uciechy gdy pierwszego ramcarta 128 w/g jego projektu odpalilem to az sie moje Maxflashe w piwnicy schowaly ze wstydu. Trzeba bedzie polutowac ext sparte.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

21

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Ale NIEKROSOWANA Sparta. bo inaczej nie odpalisz.

22

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Programowanie kartridża wykonuje się tym samym programem co intsdx128 "flash". Dodatkowo w najnowszej wersji istnieje możliwość ręcznego wskazania typu pamięci flash, o ile program sam go nie wykryje.

23

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Robiłem testy z pamięciami AT29C010A oraz PH29EE010 (ta ostatnia z demobilu PC)
Chodzi pięknie.

24

Odp: SPARTA DOS X kart flash

Zapraszam do odwiedzenia strony Serious-Dial